Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.06.2015, 09:18:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul

94. M-am impreunat cu sotul (sotia) de mai multe ori in 24 de ore.

http://www.crestinortodox.ro/religie...nii-69256.html
Pai, da! Fiindca e sotul (sotia). Ca daca era amantul (amanta) era altceva: de ce sa fie limitat la o singura data in 24 de ore ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.06.2015, 11:50:13
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
doar cateva, "habotnicesti" :

3. Am zis: daca vrea Dumnezeu ma mantuieste, daca nu, nu.

22. Am vorbit cu mai multe intelesuri.

94. M-am impreunat cu sotul (sotia) de mai multe ori in 24 de ore.

144. N-am facut cruce cand am trecut pe langa biserica.

148. Ca femeie, m-am atins de lucruri sfinte din biserica, atunci cand am avut ciclu.

185. Am luat anafora si agheasma, desi mancasem sau bausem apa dupa miezul noptii.

http://www.crestinortodox.ro/religie...nii-69256.html
Poate că nouă ni se par, din păcate, habotnicești. Nu-i de mirare, întrucât noi suntem postmoderniști, deconstructiviști...:)
Și totuși, ele au o serioasă întemeiere și țin de întreaga Tradiție a Bisericii precum și de Sfânta Scriptură. Noi mai cunoaștem Scriptura? Dar Tradiția - mai suntem în/pe firul ei?
Altfel spus, cred că nouă ni se par, da, exagerate și învechite, dar asta numai pentru că ne-am luat cu duhuri străine și am pierdut Duhul Bisericii noastre. Vedem din afară și nu mai înțelegem. Trist și adevărat.
*
Mirela, mi s-a întâmplat de multe ori să găsesc ciudate unele formulări din unele îndreptare. Dar cu anii, cu lepădarea de unele patimi, cu studiul mai sistematic, cu renunțarea la formalism (atât cât am reușit) și la fâțâială prin biserici (turismul bisericesc, mare moft și cădere), am început să văd ceea ce înainte nu vedeam, să înțeleg ce nu înțelegeam.
În concluzie, eu cred (și m-aș bucura să iei în serios mărturisirea mea) că nu îndreptarele acelea sunt habotnice, ci noi suntem atât de îndepărtați în modernismul minții noastre de Duhul și de ascunși în cotloanele inimii noastre colonizate, încât avem nevoie, poate, de telescoape noi, moderne, performante pentru a vedea înțelesul unor lucruri pe care, altminteri, le-ar gânguri și pruncii...:)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.06.2015, 12:21:47
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am folosit la inceput , acum imi fac singur inventarul prin constinta care rau ma mustra , chiar foarte rau , pana nu mi le rezolv pe toate , cat de cat , caci perfectiunea nu in mainile noastre sta , ci in puterea lui Dumnezeu .
El ne vorbeste la un moment dat , atat de clar prin mintea si constinta noastra , incat orice indreptar este inutil !
Post binecuvantat , Mirela !
.....:)
Da, așa am "evoluat" și eu. Și, trebuie să recunosc, mă simțeam mai capabil, mai "sincer", mai sporit duhovnicește...:) Când și când aveam simțământul acesta că am crescut, că sunt pe drumul bun...
Or, astăzi, mă îndoiesc și aș vrea să îți spun câteva lucruri pe tema asta, cu dragoste frățească și cu speranța că vei primi să cugeți o clipă; eventual, dacă îți pare prea problematic, să întrebi mai departe.
1) Conștiința noastră nu e niciodată atât de curată și de cuprinzătoare pe cât am voi, chiar de suntem cu totul dornici de curăție și iubire. Conștiința noastră e bolnavă, ochiul nu mai e curat și nici nu mai poate fi întrutotul, din motive pe care le cam știm cu toții. De aceea e bine să nu ne încredem doar în ea sau prea mult în ea.
Pericolul subiectivismului e unul deosebit de mare, mereu.
2) Din păcate, exceptînd pe cei cu adevărat îmbunătățiți/ încercați și sporiți, noi oamenii din lume rareori avem garanția că ne vorbește tocmai Hristos și nu, mai degrabă, altcineva - de pildă propriile noastre patimi care se exprimă prin gânduri. Duhul deosebirii gândurilor, duhul neînșelării îl au doar cei puțini, cărora nu e bine să le imităm obiceiurile decât dacă ne păstoresc ei și ne dau binecuvântare. Noi nu suntem ca ei și, dacă îi imităm fără discernământ, semănăm cu copilul mic care s-a îmbrăcat cu hainele mari ale tatălui său și merge țanțoș prin piață să îl vadă lumea... Stârnește zâmbete, afectuoase chiar, precum se mai și împiedică...:)
3) Când ne centrăm pe unele urgențe, riscul e să pierdem din vedere ansamblul (structura, gestaltul). Mânați de râvna luptei cu o patimă sau cu urmările unui păcat, scăpăm unele "păcățele" sau noima unor întreguri, ale profilului nostru complet. Lucru foarte grav, prilej de mare înșelare și cădere. De aici și necesitatea absolută de a mai consulta "harta de ansamblu", "harta generală" - adică de a citi, din când în când, un îndreptar sau altul de la cap la coadă. Vom avea multe surprize!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.06.2015, 15:13:35
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
doar cateva, "habotnicesti" :

3. Am zis: daca vrea Dumnezeu ma mantuieste, daca nu, nu.

22. Am vorbit cu mai multe intelesuri.

94. M-am impreunat cu sotul (sotia) de mai multe ori in 24 de ore.

144. N-am facut cruce cand am trecut pe langa biserica.

148. Ca femeie, m-am atins de lucruri sfinte din biserica, atunci cand am avut ciclu.

185. Am luat anafora si agheasma, desi mancasem sau bausem apa dupa miezul noptii.

http://www.crestinortodox.ro/religie...nii-69256.html
Doamne ajută, Mirela.

Te cam prinde duhul Statelor Unite ale Americii...

Suntem în Post.
Postul Sfinților Apostoli.
În urmă cu câteva răspunsuri ale tale, la răspunsul numărul 7, în acest topic, îi doreai Post binecuvântat fratelui Cristian. Apoi ai scris despre "habotnicii" în practica Bisericii. Încerc să te ajut. Primești ajutorul meu?

Trebuia să te gândești că ești ispitită. Dar sunt convins că doar te-ai speriat, că de fapt nu știi ce e un habotnic. De exemplu, pustnicii, monahii, Episcopii, Preoții, Diaconii, preotesele, soțiile preoților, diaconițele, soțiile diaconilor, nu sunt habotnici, dar sunt mult peste media celorlalți creștini. La fel și cu autorii îndreptarelor de spovedanie. Nu sunt habotnici, dar sunt foarte evlavioși. Și dacă gândești limpede, surioară, și ești atentă la semantica, seminficațiile și simbolistica, fiecărei expresii, vei găsi o sumedenie de păcate făcute, la fiecare sentință de curățire.

Hai să te ajut, le luăm pe rând:

3. Am zis: daca vrea Dumnezeu ma mantuieste, daca nu, nu.

Păi Dumnezeu vrea ca toți oamenii să se mântuiască, știm deja asta. Îi iubește pe toți și îi vrea mântuiți pe toți.
Noi ne îndoim deci, de Dumnezeu. De iubirea lui. Ne scade prin asta, credința, nădejdea.
"Dumnezeu vrea ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștiința adevărului să vină" - I Timotei 2, 4.
E și păcat împotriva Duhului Sfânt, adică ne iertat, să ispitim pe Dumnezeu, facem păcate și spunem: "eh, las' să ne iartă Dumnezeu." Da, ne iartă, dar noi nu trebuie să facem păcate, trebuie să ne silim spre mântuire, cu frică și cu cutremur, spune Scriptura, nu? "cu frică și cu cutremur lucrați la mântuirea voastră" Filipeni 2, 12.
Deci cum să nu fie păcat să spunem: dacă Dumnezeu vrea, mă mântuiește, dacă nu, nu? E păcat. Ce-i habotnic aici? Nimic. E chiar grav să gândim că Dumnezeu nu vrea să ne mântuiască și să ne culcăm pe-o ureche: eu nu mă silesc prea tare pentru mântuire, că și-așa nu-i sigur, că dacă Dumnezeu vrea, e bine, dacă nu, nu. Păi nu-i bun. Fă tu tot ce trebuie pentru mântuire, ca să conștiința împăcată, înmulțește talanții și lasă mai departe pe Dumnezeu să hotărască ce va fi cu tine. Cercetează credința, ferește-te de erezii și înmulțește virtuțiile și iubirea mai ales, luptă cu păcatele, cu patimile, cu rugăciune și simplitate și frumusețea credinței și te vei mântui.

22. Am vorbit cu mai multe intelesuri.

Crezi că-i bine să vorbești cu mai multe înțelesuri? E habotnică afirmația? Nu-i păcat dacă vorbești cu mai multe înțelesuri, nu?
Păi hai să vedem ce iasă de aici:
Prefăcătorie, minciună, zavistie, invidie, slavă deșartă, fățărnicie, viclenie, omul devine alunecos, uns cu toate alifiile, lingușitor, vanitos, mândru, orgolios, egoist, avar, chiar desfânat, adulter, fiindcă una spune și alta face, cu 1000 de fețe, vorbește cu mai multe înțelesuri, fariseu, clevetitor, bârfitor, poți deveni chiar apostat, și eretic, înșelat, vrea să controleze oamenii, să-i manipuleze, să-i domine, să-i batjocorească, să se poarte superior, de o nobilitate diabolică, ca lorzii din vechime cu plebea, "prostimea".
Uite câte păcate am descoperit, nu?
Le-am scos afară, ca pe mizerie.
Dar nici urmă de habotnicie...
Fiindcă uite, deci, ce ne spune Dumnezeu:
"De nu vă veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în împărăția cerurilor." - Matei 18, 3.
Cum poate fi un om nevinovat, inocent, curat în simțuri, în gândire, în atitudine, în viață, în tot ce face și spune, ca un prunc, dacă el vorbește cu mai multe înțelesuri?

94. M-am impreunat cu sotul (sotia) de mai multe ori in 24 de ore.

Canoanele Bisericii, Pidalionul și Catehezele și Omiliile Maritale ale Sfinților Părinți, în special Sfântul Ioan Gură de Aur, spune că împreunarea cu soția pt soț, soțul pentru soție, să fie doar marți și joi.
Marți și joi. Fi atentă, da?
Nu în cele 4 mari posturi de peste an, chiar dacă e marți și joi ale acelor zile din post.
Și nu cât timp e soția însărcinată. Dar de cele mai multe ori, nu poate sta ea fără unire, sau nu poate sta el. Și de aici, o serie de epitimii, adică dezlegări, dar nu mai mult de luna a 4-a de sarcină, și până la 40 de zile după naștere. Obligatoriu asta. Pentru un copil sănătos, și pentru mântuirea sufletelor voastre ale tuturor. Păi dacă nu, chiar nicio jertfă nu faci pentru Hristos? Puțină abstinență, aduce și dorința, de după acest timp, când devine dezlegat. Ca criteriu psihologic. Sunt multe de spus.
Dar marți și joi, e voie de mai multe ori?
Păi defapt ce fac eu? Îmi satisfac plăcerile? Ne ajută la mântuire să facem de 2-3 ori pe noapte sau mai mult? E Hristos acolo în faptele noastre? De ce nu ajunge o singură dată? Nu-i destul că avem voie la unire trupască, prin epitimie, și după ce am aflat că ea e însărcinată, din cauza neputințelor noastre, nu ajunge? E Hristos în așa ceva?
Nu cumva fac sodomie cu soția?
Nu cumva ne spurcăm și gurile, cu care slăvim pe Dumnezeu, punând gurile în locurile intime ale soțului și soției? Cu ce scop? Plăcerile personale?
Mai avem apoi pretenția să ne asculte Dumnezeu rugăciunile, și vai ce ne mirăm că nu ne ascultă. Avem pretenția să nu ne îmbolnăvim, sau să avem copii sănătoși, bătrâneți frumoase, nu? Lasă că mă iartă Dumnezeu! Poftim, păcat împotriva Duhului Sfânt. Eh, lasă, că doar o viață avem, nu? (ironie)
Apoi nici gând de curăție, despătimire, luminare, să vedem lumina necreată, harul necreat, habar n-avem ce-i aia, nici nu vrem să aflăm. Ce vorbești? "Aia-i" pentru călugări. Se roagă ei și pentru noi. Da, da, așteaptă. Stai cu mâinile în sân, nu lupta pentru mântuirea ta și așteaptă să fi mântuit. Lumina necreată e pentru creștini, spune Sfântul Simeon Noul Teolog. Pentru toți iubitorii de Hristos.
Ce spune Biblia?
Uite:
"ori de mâncați, ori de beți, ori altceva de faceți, toate spre slava lui Dumnezeu să le faceți." - I Corinteni 10, 31.
Hai să gândim adânc la acest verset, cu rugăciune, cu iubire, iertare față de toți. Ce primim în gând, de la Dumnezeu, mai departe?
Ori de faceți dragoste, spre slava lui Dumnezeu să faceți.
Ori de mergeți la Kaufland, spre slava lui Dumnezeu să mergeți. Ori de mergeți în pelerinaje, în turism, cu autobuzul, cu avionul, cu mașina, cu bicicleta, spre slava lui Dumnezeu să mergeți.
Ori de spălați vasele, hainele, ori de stați pe net, ori de scrieți mesaje pe smartphone, ori de construiți vapoare, ori de ridicați case și grădini, sau citiți un ziar, o carte, ori de dezvoltați noi tehnologii, construiți orașe plutitoare, subterane, subacvatice, spațiale, SPRE SLAVA LUI DUMNEZEU SĂ FACEȚI ! Că Dumnezeu e viața din pieptul vostru, ne spune Duhul Sfânt ! Dumnezeu e puterea voastră ! Înțelepciunea voastră vă este dată de Dumnezeu, nu o folosiți spre pieirea voastră, nu o dați întunericului și neascultării.

Dar ce să știm noi despre rugăciunea în extaz, de care vorbește Biblia și Sfinții Părinți, cea mai înaltă formă de rugăciune, care-o poate trăi doar un om luminat sau îndumnezeit, în mod lucid, conștient, real, rațional și irațional în același timp.
Când spunem extaz, ne gândim numai la desfrânări. Și ne mirăm apoi, de toate relele, cum că ar fi date de Dumnezeu, Doamne ferește.
Nu, ci sunt atrase de noi, prin depărtarea noastră de Dumnezeu. Cine-i de vină? Biserica? Creștinii? Preoții? Nu, nimeni, decât noi, pentru neputința și nepăsarea noastră. Să avem grijă.

Deci unde-i habotnicia ? :) Nu-i. E biruită. Slavă Domnului.

Mai departe:
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.06.2015 at 15:16:35.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.06.2015, 15:18:35
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

144. N-am facut cruce cand am trecut pe langa biserica.

Cine-i în Biserică pe Sfântul Altar? În Sfântul Chivot? E Hristos. Trupul și Sângele Domnului sunt acolo. Pentru bolnavi. Așteaptă să fie dăruite. Să se dăruiască.
Nu numai că trebuie să-ți faci Sfinte Trei Cruci, în numele Sfintei Treimi, dar și în picioare să te ridici când treci pe lângă o Sfântă Biserică. Cum făcea Patriarhul Pavel al Serbiei. El nu avea mașină, călătorea numai cu autobuzul, tramvaiul, trenul, foarte rar când lua mașina, când pleca departe și trebuia să ajungă repede, că avea rău de avion.
Deci el se ridica în picioare, în autobuz sau în tramvai, își făcea 3 Sfinte Cruci, pe tot trupul lui, de la părul capului până la buric, și de la un capăt de umăr la celălaltul.

Noi? Măcar una să facem. O Cruce. Chiar și stând pe scaun. Chiar și formal, fără să fie chiar corectă. Dumnezeu ne vede, îți promit solemn. Și răsplătește înmiit.
De ce? Fiindcă uite ce ne spune Hristos:
"Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor și Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri." - Matei 10, 32-33.

Deci ce facem prin semnul Sfintei Cruci, mai ales pe lângă o Sfântă Biserică? Mărturisim. Pe Hristos. Nu fiindcă avem pretenția să fim răsplătiți, că vom fi, garantez cu mântuirea mea. Deci nu pentru răsplată, ci pentru că Îl iubim. Sincer. Și măcar așa să-i răsplătim pentru jertfa Sa de mântuire. Dumnezeu care se face om și se lasă ucis de noi, oamenii, pentru binele nostru.
Măcar cu o cruce, pe lângă o Biserică a Sa, să-i mulțumim.

Unde-i habotnicia? Ai văzut că a fost o ispită? :) Mânca-te-ar Raiul, dar eu nu pot birui toate ispitele în locul tău, Mirela, să știi. Nu mă pot mântui eu, în locul tău. Trebuie să lupți. E lupta ta. Din cât de mult iubești, ierți, ajuți, toate virtuțiile, joacă-te cu ele, fă comerț cu ele, înmulțește-le în orice mod posibil, cum spunea Sfântul Ioan de Kronstdat, în cartea lui minunată "Viața mea în Hristos".

148. Ca femeie, m-am atins de lucruri sfinte din biserica, atunci cand am avut ciclu.

În legea veche, a Templului Domnului, templul cel nedesăvârșit, cel fără Hristos, femeia care avea scurgerile lunare (menstruația) nu era lăsată nici să meargă prin locurile publice, pe unde mergeau ceilalți. Ci doar în casă, pe lângă casă, cu ai ei. Nici în apropierea Templului nu avea voie, sau a Cortului Legământului, nu avea voie. Era alungată din cetate, mai multe zile, dacă făcea așa ceva. Și alte reguli, care azi ni se par utopie. Dar erau cu scopul de a cinsti Templul Domnului, de a nu-l pângări cu necurăție. Acea necurăție a fost dată de Dumnezeu ca blestem, lui Eva, când a fost alungată din Rai, cu Adam. De aceea era necurăție.
Deci oamenii cinsteau locul sfânt al lui Dumnezeu.
Erau conștienți de prezența lui Dumnezeu de acolo. Era modul lor inocent de a cinsti pe Dumnezeu. Erau ca niște copii: să nu faci asta, că nu-i voie :) așa a zis Doamne Doamne. Da, e frumos. E un mod pur. Nevinovat. Și trăiau bine și în armonie. Nu erau divorțuri, adulteruri și alte monstruozități. Cinsteau pe Dumnezeu, respectau acel locșor micuț, pe întregul pământ, aveau voie oriunde, dar acolo nu. Așa se bucurau ei de Dumnezeu. Și Dumnezeu îi iubea și înmulțea averile lor, văzute și nevăzute și vitele lor și viața lor.
Azi, femeile au voie, în tinda, Bisericii, în pridvor, chiar și cu scurgere, să se poată ruga. Căci "conexiunea" e alta din mijlocul porții către Ceruri, Biserica, decât de acasă, la confort și lux, comoditate, bunăstare, unde nu sta-i în picioare, nu te jertfești câtuși de puțin lui Dumnezeu.
Dar măcar, în Biserică fiind, cu scurgere, nu săruta Sfintele Icoane, că ești conștientă de Sfințenia lor, dată prin Însuși Persoana care-i acolo, în Duhul Sfânt. Fiindcă ne spune Hristos:
"Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc." - Matei 5, 17
Ce-i greșit? Nu-i habotnicie, soro :)

185. Am luat anafora si agheasma, desi mancasem sau bausem apa dupa miezul noptii.

Anafora și Agheasma, țin locul Sfintelor Taine, Trupul și Sângele Domnului, care ar trebui luate, Tainele, în fiecare zi, ca și creștinii primelor secole creștine, care erau uciși, la Coloseum și alte arene private, sau în mijlocul străzii. Vremurile acelea vor veni din nou. Sper, cât mai târziu posibil. Deci ei se împărtășeau în fiecare zi, ca să fie pregătiți pentru plecarea acasă, în Împărăția Cerurilor.
Noi azi, fiindcă nu avem curăția trupească necesară și a inimii și a minții pentru Împărtășirea cu Sfintele Taine zilnic, luam Anafora și Agheasma, care nu sunt Sfinte, ci Sfințite. Adică aducătoare de har și virtuții și daruri.
Ei bine, știind asta, de ce să mănânci înainte?
Nu faci oare toate pregătirile necesare pentru nuntă? Rochie de mireasă, mesele pentru invitați, să fi curată, aranjată, etc., Mirele la fel.
Deci nu oare Împărtășirea este o nuntă tainică, cu Hristos? Peste mintea noastră de înșelegere.
Trupurile noastre, trebuie să fie Temple ale Duhului Sfânt. "De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteți voi." - I Corinteni 4, 17.
Sau mai ales: "Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi?" - I Corinteni 3, 16.

Ne sfințim prin apa și pâinea sfințită, apoi ne întinăm de gânduri și păcate necreștinești, ca să ne sfințim iarăși, dimineața, pregătiți pentru o nouă luptă cu noi înșine, cu lumea și cu demonii.
Și atunci, punând ce-i sfințit în noi, cu întâietate, de ce să punem altceva, mâncare, sucuri, sau altele, ce nu sunt sfințite? Pentru ce? Nu e ăsta păcat? Sigur că e.
E habotnicie? Niciodată. E sfințenie? Da, întotdeauna. Ne pasă de mântuirea noastră, o lucrăm conștienți, cu dor și foc nestins.

Ți-aș mai scrie mult :)

Dar e de ajuns. Citește și înțelege acestea și vei fi vie.

Aceasta este atitudinea de silire spre mântuire, care ar trebui să o avem. Și eu o cunosc, dar greu o aplic.

Pomenește-mă și iartă-mă, surioară.

Te îmbrățișez în Domnul. Ai grijă de tine.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.06.2015, 18:12:45
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Smile Igor, ai scris mult, dar prea putin la obiect

Legat de împreunarea sotilor în decursul a 24 ore...n-ai scris nimic la obiect, discutia nu era despre zilele permise/ oprite. Păi nu e o gogomănie să stai să numeri de câte ori se împreuneaza sotul cu sotia?! Doamne iartă-mă.

Apoi despre femeile la ciclu care vin la Biserica. Nu sunt de acord cu tine. Am si postat pe undeva un articol cu părintele Efrem Vatopedinul, care adusese Brâul Maicii Domnului de la Athos, spre închinare în Rusia. Si acolo rusoaicele întrebau, săracele de ele, că habotnicia rusilor e mai mare ca la noi, dacă au voie să se închine si să sărute Brâul în situatia respectivă. Iar răspunsul părintelui Efrem a fost că DA ! am să caut link-ul.

O să revin si la restul postării :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.06.2015, 18:21:28
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Suntem în Post.
Postul Sfinților Apostoli.
În urmă cu câteva răspunsuri ale tale, la răspunsul numărul 7, în acest topic, îi doreai Post binecuvântat fratelui Cristian. Apoi ai scris despre "habotnicii" în practica Bisericii.
Nu văd de ce te legi, ce legătura are?? Vezi că postările sunt la câteva luni distantă.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.06.2015, 18:25:09
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Mirela, mi s-a întâmplat de multe ori să găsesc ciudate unele formulări din unele îndreptare. Dar cu anii, cu lepădarea de unele patimi, cu studiul mai sistematic, cu renunțarea la formalism (atât cât am reușit) și la fâțâială prin biserici (turismul bisericesc, mare moft și cădere), am început să văd ceea ce înainte nu vedeam, să înțeleg ce nu înțelegeam.
În concluzie, eu cred (și m-aș bucura să iei în serios mărturisirea mea) că nu îndreptarele acelea sunt habotnice, ci noi suntem atât de îndepărtați în modernismul minții noastre de Duhul și de ascunși în cotloanele inimii noastre colonizate, încât avem nevoie, poate, de telescoape noi, moderne, performante pentru a vedea înțelesul unor lucruri pe care, altminteri, le-ar gânguri și pruncii...:)
Vorbe, frate. As băga mana în foc că nu-i nici măcar unul aici pe forum, dintre cei cu acte de ortodocsi practicanti, care să se spovedească după îndreptar. Dacă e, îmi fac mea culpa. Să vină să ne spună si nouă cum face!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.06.2015, 18:26:30
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pai, da! Fiindca e sotul (sotia). Ca daca era amantul (amanta) era altceva: de ce sa fie limitat la o singura data in 24 de ore ?
Parol, moncher!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.06.2015, 18:34:12
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
144. N-am facut cruce cand am trecut pe langa biserica.

Cine-i în Biserică pe Sfântul Altar? În Sfântul Chivot? E Hristos. Trupul și Sângele Domnului sunt acolo. Pentru bolnavi. Așteaptă să fie dăruite. Să se dăruiască.
Nu numai că trebuie să-ți faci Sfinte Trei Cruci, în numele Sfintei Treimi, dar și în picioare să te ridici când treci pe lângă o Sfântă Biserică. Cum făcea Patriarhul Pavel al Serbiei. El nu avea mașină, călătorea numai cu autobuzul, tramvaiul, trenul, foarte rar când lua mașina, când pleca departe și trebuia să ajungă repede, că avea rău de avion.
Deci el se ridica în picioare, în autobuz sau în tramvai, își făcea 3 Sfinte Cruci, pe tot trupul lui, de la părul capului până la buric, și de la un capăt de umăr la celălaltul.

Noi? Măcar una să facem. O Cruce. Chiar și stând pe scaun. Chiar și formal, fără să fie chiar corectă. Dumnezeu ne vede, îți promit solemn. Și răsplătește înmiit.
De ce? Fiindcă uite ce ne spune Hristos:
"Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor și Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri." - Matei 10, 32-33.

Deci ce facem prin semnul Sfintei Cruci, mai ales pe lângă o Sfântă Biserică? Mărturisim. Pe Hristos. Nu fiindcă avem pretenția să fim răsplătiți, că vom fi, garantez cu mântuirea mea. Deci nu pentru răsplată, ci pentru că Îl iubim. Sincer. Și măcar așa să-i răsplătim pentru jertfa Sa de mântuire. Dumnezeu care se face om și se lasă ucis de noi, oamenii, pentru binele nostru.
Măcar cu o cruce, pe lângă o Biserică a Sa, să-i mulțumim.

Unde-i habotnicia? Ai văzut că a fost o ispită? :) Mânca-te-ar Raiul, dar eu nu pot birui toate ispitele în locul tău, Mirela, să știi. Nu mă pot mântui eu, în locul tău. Trebuie să lupți. E lupta ta. Din cât de mult iubești, ierți, ajuți, toate virtuțiile, joacă-te cu ele, fă comerț cu ele, înmulțește-le în orice mod posibil, cum spunea Sfântul Ioan de Kronstdat, în cartea lui minunată "Viața mea în Hristos".

148. Ca femeie, m-am atins de lucruri sfinte din biserica, atunci cand am avut ciclu.

În legea veche, a Templului Domnului, templul cel nedesăvârșit, cel fără Hristos, femeia care avea scurgerile lunare (menstruația) nu era lăsată nici să meargă prin locurile publice, pe unde mergeau ceilalți. Ci doar în casă, pe lângă casă, cu ai ei. Nici în apropierea Templului nu avea voie, sau a Cortului Legământului, nu avea voie. Era alungată din cetate, mai multe zile, dacă făcea așa ceva. Și alte reguli, care azi ni se par utopie. Dar erau cu scopul de a cinsti Templul Domnului, de a nu-l pângări cu necurăție. Acea necurăție a fost dată de Dumnezeu ca blestem, lui Eva, când a fost alungată din Rai, cu Adam. De aceea era necurăție.
Deci oamenii cinsteau locul sfânt al lui Dumnezeu.
Erau conștienți de prezența lui Dumnezeu de acolo. Era modul lor inocent de a cinsti pe Dumnezeu. Erau ca niște copii: să nu faci asta, că nu-i voie :) așa a zis Doamne Doamne. Da, e frumos. E un mod pur. Nevinovat. Și trăiau bine și în armonie. Nu erau divorțuri, adulteruri și alte monstruozități. Cinsteau pe Dumnezeu, respectau acel locșor micuț, pe întregul pământ, aveau voie oriunde, dar acolo nu. Așa se bucurau ei de Dumnezeu. Și Dumnezeu îi iubea și înmulțea averile lor, văzute și nevăzute și vitele lor și viața lor.
Azi, femeile au voie, în tinda, Bisericii, în pridvor, chiar și cu scurgere, să se poată ruga. Căci "conexiunea" e alta din mijlocul porții către Ceruri, Biserica, decât de acasă, la confort și lux, comoditate, bunăstare, unde nu sta-i în picioare, nu te jertfești câtuși de puțin lui Dumnezeu.
Dar măcar, în Biserică fiind, cu scurgere, nu săruta Sfintele Icoane, că ești conștientă de Sfințenia lor, dată prin Însuși Persoana care-i acolo, în Duhul Sfânt. Fiindcă ne spune Hristos:
"Să nu socotiți că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc." - Matei 5, 17
Ce-i greșit? Nu-i habotnicie, soro :)

185. Am luat anafora si agheasma, desi mancasem sau bausem apa dupa miezul noptii.

Anafora și Agheasma, țin locul Sfintelor Taine, Trupul și Sângele Domnului, care ar trebui luate, Tainele, în fiecare zi, ca și creștinii primelor secole creștine, care erau uciși, la Coloseum și alte arene private, sau în mijlocul străzii. Vremurile acelea vor veni din nou. Sper, cât mai târziu posibil. Deci ei se împărtășeau în fiecare zi, ca să fie pregătiți pentru plecarea acasă, în Împărăția Cerurilor.
Noi azi, fiindcă nu avem curăția trupească necesară și a inimii și a minții pentru Împărtășirea cu Sfintele Taine zilnic, luam Anafora și Agheasma, care nu sunt Sfinte, ci Sfințite. Adică aducătoare de har și virtuții și daruri.
Ei bine, știind asta, de ce să mănânci înainte?
Nu faci oare toate pregătirile necesare pentru nuntă? Rochie de mireasă, mesele pentru invitați, să fi curată, aranjată, etc., Mirele la fel.
Deci nu oare Împărtășirea este o nuntă tainică, cu Hristos? Peste mintea noastră de înșelegere.
Trupurile noastre, trebuie să fie Temple ale Duhului Sfânt. "De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteți voi." - I Corinteni 4, 17.
Sau mai ales: "Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi?" - I Corinteni 3, 16.

Ne sfințim prin apa și pâinea sfințită, apoi ne întinăm de gânduri și păcate necreștinești, ca să ne sfințim iarăși, dimineața, pregătiți pentru o nouă luptă cu noi înșine, cu lumea și cu demonii.
Și atunci, punând ce-i sfințit în noi, cu întâietate, de ce să punem altceva, mâncare, sucuri, sau altele, ce nu sunt sfințite? Pentru ce? Nu e ăsta păcat? Sigur că e.
E habotnicie? Niciodată. E sfințenie? Da, întotdeauna. Ne pasă de mântuirea noastră, o lucrăm conștienți, cu dor și foc nestins.

Ți-aș mai scrie mult :)

Dar e de ajuns. Citește și înțelege acestea și vei fi vie.

Aceasta este atitudinea de silire spre mântuire, care ar trebui să o avem. Și eu o cunosc, dar greu o aplic.

Pomenește-mă și iartă-mă, surioară.

Te îmbrățișez în Domnul. Ai grijă de tine.
...........:)
Mulțumesc! Mulțumesc că mi-ai răspuns la rugăminte. (mă refer la ambele postări, nu doar la aceasta)
Nu știu dacă sora noastră se va folosi de truda ta, dar eu mă folosesc.
Mulțumesc, frate! Domnul să te răsplătească!
Reply With Quote
Răspunde