Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.09.2013, 02:28:29
Alex Daniel1 Alex Daniel1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2013
Mesaje: 9
Smile oprirea muncii duminica

Este pacat sa fac duminica lucruri care nu implica un volum de munca fizica sau intelectuala, de ex sa ma barbieresc, sa fac cumparaturi pt sapt viitoare, sa imi fac ordine in agenda, sa citesc? Sunt lucruri care daca nu le-as face at cand am nevoie, mi-ar da peste cap planurile de zi cu zi. Va multumesc anticipat pt pareri
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.09.2013, 08:26:59
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Nu cred ca este vreo problema daca faci aceste lucruri duminica... mai ales daca este urgent.
Dar atentie ca nu cumva activitatile ,pe care le-ai enumerat, sa te impiedice sa mergi la slujba.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.09.2013, 11:29:23
mihai88 mihai88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2013
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex Daniel1 Vezi mesajul
Este pacat sa fac duminica lucruri care nu implica un volum de munca fizica sau intelectuala, de ex sa ma barbieresc, sa fac cumparaturi pt sapt viitoare, sa imi fac ordine in agenda, sa citesc? Sunt lucruri care daca nu le-as face at cand am nevoie, mi-ar da peste cap planurile de zi cu zi. Va multumesc anticipat pt pareri
Dintre lucrurule enumerate de tine, eu cred ca nu e tocmai bine sa ne barbierim/tundem Duminica.In rest, cred ca mersul la cumparaturi, cititul, precum si celelelalte enumerate de tine nu constituie nici un pacat. Eu personal anticipez anumite lucruru pe care le-as putea face Duminica si mai toate incerc sa le rezolv inca de Sambata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.09.2013, 14:46:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Motivul fiind...care?

Si mai ales criteriul dupa care le imparti ca se pot sau nu face duminica?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.09.2013, 18:09:37
Alex Daniel1 Alex Daniel1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2013
Mesaje: 9
Implicit

le impart dupa volumul de munca, daca sunt lucruri ce implica munca fizica, de exemplu tamplarie, zidarie, cusut sau gatit, mi s-ar parea ca e pacat sa lucrezi; dar daca sunt lucruri care sunt usor de facut, precum sa imi cumpar de mancare in una din cele doua zile libere de la lucru, sau sa imi fac patul, le-as percepe ca fiind permisibile, intrucat lipsa lor m-ar face lenes sau iresponsabil. Gresesc oare?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.09.2013, 18:42:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex Daniel1 Vezi mesajul
Este pacat sa fac duminica lucruri care nu implica un volum de munca fizica sau intelectuala, de ex sa ma barbieresc, sa fac cumparaturi pt sapt viitoare, sa imi fac ordine in agenda, sa citesc? Sunt lucruri care daca nu le-as face at cand am nevoie, mi-ar da peste cap planurile de zi cu zi. Va multumesc anticipat pt pareri
In general, duminica e lasata pentru a da slava lui Dumnezeu si pentru a ne odihni. E pacat sa vinzi si sa cumperi duminica. Daca se intampla sa mai lucram duminica, spunem la spovedanie. Hrana aceea pe care o cumperi duminica nu are binecuvantarea lui Dumnezeu.

Un pescar i-a dus un peste pescuit duminica unui calugar din Athos. Spre mahnirea lui, nici macar pisica monahului n-a vrut sa-l manance, din cauza ca era pecuit dunminica! Hrana binecuvantata de Dumnezeu ne este spre sanatate.

Nu e pacat sa citim carti duhovnicesti! A lucra duminica inseamna sa furam din timpul dedicat lui Dumnezeu.

Si mie mi se intampla sa cumpar uneori duminica. Dar e pacat si trebuie sa spun duhovnicului si sa ma lupt sa am cele necesare cumparate de sambata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.09.2013, 06:24:58
Alex Daniel1 Alex Daniel1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2013
Mesaje: 9
Implicit

Dar nu ar trebui sa fie o zi de sarbatoare? Prima zi a saptamanii, in care Domnul a inviat, si care e diferita fata de Sabat, in care nu era permis nici sa faci 1000 de pasi. Domnul Iisus a atras atentia asupra celor care respectau litera legii, si nu spiritul legii, spunand ca boul poate fi scos de la inec, dar ajutarea aproapelui (vindecarea) nu.
Ma mai gandesc ca in plus, pt o persoana harnica, a munci poate fi un fel de a sarbatori, de a se bucura de rodul eforturilor sale, desi avem exemplu in Eclesiast 1:14 "M-am uitat cu luare aminte la toate lucrările care se fac sub soare și iată: totul este deșertăciune și vânare de vânt".
Nu prea inteleg exact unde sau de ce s-a pus semnul egal intre zi de sarbatoare si zi de odihna, oprindu-se munca ce poate fi facuta inainte sau dupa participarea la Sf. Slujba
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.09.2013, 13:23:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Atentie totusi sa nu ajungem ca iudeii care in ziua de sabbat nu misca nici degetul. Si ei se dedica rugaciunii si sarbatorii cu familia, in acea zi. Dar pentru ei totul devine munca si deci interzis.
Iisus Hristos a spus in pilda sa cu omul vindecat in zi de sarbatoare ca mai importanta este credinta si fapta buna.
Exista lucruri care nu pot fi interzise duminica si a spus-o si El.
Nu am acum pilada la indemana s-o citez.

Oamenii la tara trebuie sa ingrijeasca de animale si sa ude gradina (vara) si duminica. Si se duc ei si la biserica.
La fel daca ai copii mici sau batrani, bolnavi de ingrijit. Chiar mai trebuie/poti sa speli un scutec murdar, sa faci ceva de mancare.

Slujba si rugaciunea nu trebuie neglijate.
Duminica este si o zi de odihna personala, in care, macar in ziua aia nu mai robotesti. Si este si o zi dedicata familiei. Macar dupa slujba.

Din fericire magazinele si alte pravalii sunt inchise duminica, iar ca sa cumperi un suc sau un pachet de biscuiti nu cred ca este un pacat si acele lucruri n-ar fi bune.
Nu trebuie sa exageram (poveste aia cu pestii prinsi duminica mi se pare cam exagerata). Acum un sport facut duminica nu este pacat (repet, facut dupa slujba) si cred ca nici pescuitul de placere. Pescuitul ca meserie este oprit insa.

Cu tunsul si rasul duminca, nu stiu cum este. E bine ca dupa slujba sa nu te speli pe cap/fata, fiind miruit. In rest nu stiu.

Si am anumite nelamuriri totusi: anumite lucruri se pot face si cu gandul la Dumnezeu, sau chiar rugandu-te: calcat, cusut, tricotat.
Unde ar fi totusi limita si explicatia?

Mai exista si oameni care trebuie sa lucreze duminica prin natura profesiei/meseriei lor: medici, alti oameni care au garzi/dispecerate, munca la foc continuu in fabrici, transportul in comun, artistii care au spectacole, radio, televiziune, etc.
Si pe aceia ii stie Dumnezeu si ii ocroteste.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.09.2013, 15:59:44
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Un pescar i-a dus un peste pescuit duminica unui calugar din Athos. Spre mahnirea lui, nici macar pisica monahului n-a vrut sa-l manance, din cauza ca era pecuit dunminica! Hrana binecuvantata de Dumnezeu ne este spre sanatate.
Si dvs. credeti asta? Nu v-ati prins ca face parte din "povestile educationale ale Bisericii" cladite pe superstitii?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.09.2013, 22:16:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sophia si Barsaumas,

Eu am citit istorisirea respectiva si am interpretat-o ca fiind o minune dumnezeiasca. Pentru rugaciunile sfantului respectiv, nici pisica nu s-a atins de pestele prins duminica. De ce? Pentru ca omul sa invete sa pretuiasca aceasta zi cum se cuvine, luand exemplu de la ... o pisica!

Daca leii se abtineau sa manance sfintii, credeti ca nu e posibil ca o pisica sa faca voia lui Dumnezeu pentru rugaciunile unui sfant?

Iata si alte minuni:

http://ziarullumina.ro/pagina-copiil...erasim-si-leul

Un Ajutor de nadejde !

Last edited by antoniap; 29.09.2013 at 22:20:48.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare