Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2009, 18:53:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Imaginea ideala a femeii laice in biserica

Am spus laica, pentru ca nu ma refer la calugarite.
Fiindca tot se discuta in contradictoriu asupra acestei teme, as vrea sa construim un model, un ideal de cum ar trebui sa arate femeia credincioasa (in biserica) si in afara ei (vedeti aici o deosebire?).
1. Sunt scrise undeva aceste reguli, concret?
Si acum sa vedem:
1. Parul - lung, scurt, impletit, despletit?
2. Basma - infasurata si in jurul gatului? Palarie?
3. Fusta - lunga, la genunchi, ce fel?
4. Maneca scurta, lunga?
5. Decolteu - pana unde si cum?
6. Ce culori sunt permise?
Aici o paranteza: de ce neparat negru si nu alb la calugarite (desi unele ordine au alb complet sau in mare parte)?
7. Pantaloni - da sau nu?

Cum se imbraca preotesele, absolventele de teologie ( se cheama ele diaconite sau ce sunt?)? Sa stim si noi.

Acum pentru iarna este mai simpku, ca oricum ne infasuram si ne acoperim. Discutia este mai degraba pentru vremea calda.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.06.2009, 19:13:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Draga Sofia, mult am saracit daca am ajuns sa vorbim cat trebuie sa fie un decolteu, o fusta.... pentru o femeie care intra in biserica. In curand poate vom ajunge sa vorbim ca cele de o anumita inaltime nu pot sta decat intr-un anumit loc din biserica si tot asa.

Am mai spus, daca intram in biserica doar ca sa ne aratam unii altora, degeaba venim. Nu e intamplator ca bisericile noastre sunt intunecate, patrunde putina lumina in interiorul ei. De ce? Pentru ca omul trebuie sa se intalneasca in biserica cu el. Sa se vada pe sine. Mi-ar parea rau sa stiu ca avem ochi doar pentru altii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.06.2009, 19:23:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Costel asa este cum spui, dar nu eu am inceput cu discutia asta.
Priveste ce discutii sunt pe forum si ce analize minutioase.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.06.2009, 20:37:39
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

In primul rand trebuie sa ne gandim la introspectie. Apoi sigur, ca sa nu deranjam pe ceilalti si sa trecem cat mai neobservati, parerea mea este sa acoperim cat mai mult. La Sfantul Mormant nu esti primita cu bratele goale, cu decolteu fata/spate si se prefera sa nu-ti acoperi capul dar sa nu-ti arati goliciunea.

Parintele Arsenie Boca condamna femeile care se prezentau in biserica in pantaloni. Credinta mea este ca sa nu-ti arati formele si sa smintesti barbatii- adica sa-i distragi de la rugaciune.

Parintele Cleopa Ilie spunea ca la biserica te duci ca sa-ti plangi pacatele. Multe femei in timpul Sfintei Liturghii au lacrimi in ochi sau chiar plang de-a binelea. Concluzia, fardate nu.

Atunci eu cred ca a te prezenta in biserica cu fusta scurta, decoltata si fardata este ceva nelalocul sau. Si cum vei saruta sfintele icoane cu ruj pe buze?
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.06.2009, 08:54:57
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Mi se pare firesc ca oamenii sa fie imbracati decent in biserica,barbati or femei,e o chestiune de respect si bun simt fata de cele sfinte si visavi de preoti dar,in acelasi timp,indiferent cum s-ar prezenta cineva acolo,nu cred ca e treaba cuiva ca barbat sa se uite dupa vreo femeie ori ca femei sa ne uitam dupa barbatii care intra acolo.
La biserica mergi sa te rogi,nu sa analizezi dreapta si stanga.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.06.2009, 10:33:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sunt de aceeasi parere. [COLOR=darkred]Totul trebuie sa stea in bunacuviinta.[/COLOR]
Nimeni sa nu ispiteasca pe nimeni cu vreun detaliu vestimentar sau trupesc indecent.

Atunci cand nimeni nu ne atrage atentia cu nimic, Domnul reuseste sa ne atraga atentia.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.06.2009, 11:44:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cand trairea duhovniceasca dispare, legalismul ii ia locul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.06.2009, 15:19:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Mi se pare firesc ca oamenii sa fie imbracati decent in biserica,barbati or femei,e o chestiune de respect si bun simt fata de cele sfinte si visavi de preoti dar,in acelasi timp,indiferent cum s-ar prezenta cineva acolo,nu cred ca e treaba cuiva ca barbat sa se uite dupa vreo femeie ori ca femei sa ne uitam dupa barbatii care intra acolo.
La biserica mergi sa te rogi,nu sa analizezi dreapta si stanga.
Problema e , că stânga a cam dat buzna peste dreapta , adică femeile cam vin pe partea dreaptă, dar cred și vreau să fie așa, vin (femeile) mai mult pentru scaune, nu întru ispitirea bărbaților . Oare ? Adevărul că nu prea se mai respectă ordinea în Biserică ( mă refer mai mult la așezarea femeilor și bărbaților, ordinea de la sfârșit la miruit, etc.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.06.2009, 15:20:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit ruju

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
In primul rand trebuie sa ne gandim la introspectie. Apoi sigur, ca sa nu deranjam pe ceilalti si sa trecem cat mai neobservati, parerea mea este sa acoperim cat mai mult. La Sfantul Mormant nu esti primita cu bratele goale, cu decolteu fata/spate si se prefera sa nu-ti acoperi capul dar sa nu-ti arati goliciunea.

Parintele Arsenie Boca condamna femeile care se prezentau in biserica in pantaloni. Credinta mea este ca sa nu-ti arati formele si sa smintesti barbatii- adica sa-i distragi de la rugaciune.

Parintele Cleopa Ilie spunea ca la biserica te duci ca sa-ti plangi pacatele. Multe femei in timpul Sfintei Liturghii au lacrimi in ochi sau chiar plang de-a binelea. Concluzia, fardate nu.

Atunci eu cred ca a te prezenta in biserica cu fusta scurta, decoltata si fardata este ceva nelalocul sau. Si cum vei saruta sfintele icoane cu ruj pe buze?
Apropo de ruj am vazut la greci este o cartulie la fiecare banca cu mai multe reguli in biserica: sa nu stai picior peste picior sa nu vorbesti si printre altele stergeti ruju de pe buze inainte de a intra in biserica ca minjesti icoanele.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.06.2009, 15:48:23
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Apropo de ruj am vazut la greci este o cartulie la fiecare banca cu mai multe reguli in biserica: sa nu stai picior peste picior sa nu vorbesti si printre altele stergeti ruju de pe buze inainte de a intra in biserica ca minjesti icoanele.
Este trist sa constati existenta acestor brosuri in biserici. Aceste "reguli" nu ar trebui citite sau invatate in biserica, ci ar trebui sa le deprindem de la parintii nostrii (bunici) chiar inainte de a invata a citi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 16:47:33
Tiganii ne terfelesc iarasi fara mila imaginea tarii !!! guardian knight Generalitati 179 23.07.2013 16:57:03
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 19:19:07
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 15:51:55