Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2016, 11:40:47
zekykral zekykral is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2016
Mesaje: 2
Implicit "Muntele adunarii Dumnezeilor"

Sunt putin confuz. Am mai vazut subiecte dezbatute, dar din pacate am uitat ceea ce se spunea.
Se poate ca cineva sa clarifice de ce in Vechiul Testament, Isaia 13-14:15 unde se vorbeste despre cel pentru care portile adancurilor se pregatesc pentru sosirea lui (Lucifer): "Pentru ca tu ai spus in inimia ta: Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai sus de stelele lui Dumnezeu; voi sedea pe muntele adunarii "dumnezeilor" la capatul miazanoaptei, ma voi sui pe varful norilor, voi ca Cel prea inalt!"?
De ce se foloseste termenul de "Dumnezei", din moment ce se stie prea bine ca Dumnezeul nostru este unul acum si in veac. Nu exista alti "Dumnezei" sau zei, Dumnezeul biblic este singurul adevarat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2016, 12:07:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zekykral Vezi mesajul
Sunt putin confuz. Am mai vazut subiecte dezbatute, dar din pacate am uitat ceea ce se spunea.
Se poate ca cineva sa clarifice de ce in Vechiul Testament, Isaia 13-14:15 unde se vorbeste despre cel pentru care portile adancurilor se pregatesc pentru sosirea lui (Lucifer): "Pentru ca tu ai spus in inimia ta: Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai sus de stelele lui Dumnezeu; voi sedea pe muntele adunarii "dumnezeilor" la capatul miazanoaptei, ma voi sui pe varful norilor, voi ca Cel prea inalt!"?
De ce se foloseste termenul de "Dumnezei", din moment ce se stie prea bine ca Dumnezeul nostru este unul acum si in veac. Nu exista alti "Dumnezei" sau zei, Dumnezeul biblic este singurul adevarat?
In Biblia Ortodoxa scrie altcumva

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=43&cap=14
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2016, 14:14:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zekykral Vezi mesajul
Sunt putin confuz. Am mai vazut subiecte dezbatute, dar din pacate am uitat ceea ce se spunea.
Se poate ca cineva sa clarifice de ce in Vechiul Testament, Isaia 13-14:15 unde se vorbeste despre cel pentru care portile adancurilor se pregatesc pentru sosirea lui (Lucifer): "Pentru ca tu ai spus in inimia ta: Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai sus de stelele lui Dumnezeu; voi sedea pe muntele adunarii "dumnezeilor" la capatul miazanoaptei, ma voi sui pe varful norilor, voi ca Cel prea inalt!"?
De ce se foloseste termenul de "Dumnezei", din moment ce se stie prea bine ca Dumnezeul nostru este unul acum si in veac. Nu exista alti "Dumnezei" sau zei, Dumnezeul biblic este singurul adevarat?
E vorba de Santa Treime, asa cum apare si in alte locuri din Sfanta Scriptura. (de exemplu Facerea).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2016, 15:02:32
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zekykral Vezi mesajul
De ce se foloseste termenul de "Dumnezei", din moment ce se stie prea bine ca Dumnezeul nostru este unul acum si in veac. Nu exista alti "Dumnezei" sau zei, Dumnezeul biblic este singurul adevarat?
In Biblie intalnim deseori termenul "dumnezeu" si el are mai multe intelesuri:
1. Dumnezei falsi.
Satan este numit "dumnezeul veacului acestuia". 2 Corinteni 4:4.
Idolii sunt numiti dumnezei. Ieșirea 20:23
2. Oameni sau ingeri sunt numiti "dumnezei".
Ioan 10:34, 35. Iisus le-a răspuns: Nu e scris în Legea voastră că "Eu am zis: dumnezei sunteți?" Dacă i-a numit dumnezei pe aceia către care a fost cuvântul lui Dumnezeu€“...
Psalmii 81:1 Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare și în mijlocul dumnezeilor va judeca.
3. Dumnezeul adevarat.
Acest Dumnezeu este Unul Singur: o Fiinta divina in trei Persoane - Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Sfantul Duh.
In Isaia 14:13-15, se face referire la ingeri si stapariri numite "dumnezei" si la Dumnezeul Cel Preainalt, numit in alta carte a Bibliei "Dumnezeul dumnezeilor".

Last edited by Penticostalul Traditional; 29.11.2016 at 15:14:37.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2016, 19:32:05
zekykral zekykral is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2016
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
In Biblia Ortodoxa scrie altcumva

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=43&cap=14
Sunt multe edituri de Biblii, domnule.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare