Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.10.2011, 11:35:15
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Si eu simt de ceva vreme ca ma paraseste credinta. Cireasa de pe tort ca sa spun asa a fost duminica trecuta cand s-a tarnosit o biserica aici in oras la care a participat Patriarhul Daniel. M-a apucat scarba cand am vazut pleiada de politicieni aliniati ca la gradinita care asteptau "piosi" sa le fie recunoscute "meritele" la construirea bisericii. Am plecat de acolo sa nu mai vad ca altfel acolo vomitam de scarba. Ma enerveaza si abundenta si opulenta pe care o afiseaza Patriarhia si faptul ca tot timpul stau cu mana intinsa sa ceara bani de la credinciosi pentru orice fel de serviciu pe care-l presteaza. Au post de televiziune, radio, ziar....o adevarata afacere. Amaratii vin si platesc pentru orice fel de serviciu prestat: pomelnice, botez, nunta etc. Vai de steaua noastra!
Sper ca te-au ajutat sfaturile celorlalte persoane, ca eu nu prea stiu ce sa-ti spun.

Doar atat: daca vreun politician ridica vreo Biserica si face mare valva pentru asta, ii zic saru'mana pentru Biserica.
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.10.2011, 16:47:16
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Sper ca te-au ajutat sfaturile celorlalte persoane, ca eu nu prea stiu ce sa-ti spun.

Doar atat: daca vreun politician ridica vreo Biserica si face mare valva pentru asta, ii zic saru'mana pentru Biserica.
Esti libera sa le spui ce vrei. Eu una n-am vazut pana acum cazuri de genul asta. Mai ales in cazul unor biserici de la manastiri contributia este in mare parte a mirenilor.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.10.2011, 17:59:51
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Asa este! Azi am fost la Maternitatea Polizu, la Acoperamantul Maicii Domnului (hramul bisericutei), locas despre care am aflat din cartea parintelui Nicolae, pe care am gasit-o la anticariatul unde m-ai trimis tu.
Nu credeam sa existe o biserica mai mica ca a noastra, dar, dupa cum e bine stiut, omul sfinteste locul. Desi slujeau trei preoti, l-am "recunoscut" relativ repede pe parintele Nicolae. Protopsaltul se auzea de afara de ma intrebam daca nu cumva o fi Marian Moise. Lume era ... ca la hram. A durat cam 30 -40 de minute pana m-am miruit. Era afara o masa cat biserica de lunga, plina cu bunatati; cand s-a terminat predica, femeile stergeau mesele. Apoi, in paralel cu coada la miruit, s-a format o coada mai abudentata la mici si sarmale. Parintele militar care a tinut predica (si care avea o voce ca de tunet), a iesit apoi si a facut putina "militarie". Dar una peste alta, lumea a fost civilizata si cucernica, nu au fost nici cersetori. De altfel nici n-aveau cum sa ajunga acolo oameni decat cei care stiau de existenta acelui locas. Un adevarat "colt de rai" intr-un peisaj usor cam dezolant... exact ca si la noi la scoala. Una peste alta, a fost o experienta minunata. Stiu ca sunt off-topic, dar trebuia sa o impartasesc cu voi. Intr-adevar, Dumnezeu ti se descopera daca te interesezi de El.
Postările nu sunt chiar off topic deoarece exprimă o stare de comfuzie generală la fel ca și ale inițiatoarea lui.

Last edited by dorinastoica14; 23.10.2011 at 22:01:39.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.10.2011, 18:35:45
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Si eu simt de ceva vreme ca ma paraseste credinta. Cireasa de pe tort ca sa spun asa a fost duminica trecuta cand s-a tarnosit o biserica aici in oras la care a participat Patriarhul Daniel. M-a apucat scarba cand am vazut pleiada de politicieni aliniati ca la gradinita care asteptau "piosi" sa le fie recunoscute "meritele" la construirea bisericii. Am plecat de acolo sa nu mai vad ca altfel acolo vomitam de scarba. Ma enerveaza si abundenta si opulenta pe care o afiseaza Patriarhia si faptul ca tot timpul stau cu mana intinsa sa ceara bani de la credinciosi pentru orice fel de serviciu pe care-l presteaza. Au post de televiziune, radio, ziar....o adevarata afacere. Amaratii vin si platesc pentru orice fel de serviciu prestat: pomelnice, botez, nunta etc. Vai de steaua noastra!
Postul de televiziune si radioul Trinitas si ziarele sint TOT pentru credniciosi!!! Sint ATATIA oameni bolnavi care zac la pat, pensionari, oameni care din diferite motive sint nevoiti sa stea in casa si pentru care singura lor alinare este acest post de TV Trinitas sau altii care poate nu au bani de un televizor sau altii care calatoresc si a caror bucurie e sa asculte radioul Trinitas!
Gandeste-te ca atunci cand esti tintuit la pat si bolnav sau mamicile cu copii sugari care nu pot sa iasa aproape de loc din casa sa-si lase copilul, este o BINECUVANTARE sa poti sa te intaresti in crediinta (macar sa nu pierzi legatura cu crediinta) si sa asculti Cuvantul Lui Dumnezeu, inca si explicat (!) la TV sau la radio! Iar in ziarele respective gasesti articole folositoare pentru fiecare, care zidesc omul.
Iar toate astea costa bani! Costa aparatura, costa frecventele de emisie, costa curentul (si inca cat de mult!).
Tot pentru noi sint! Nu NOI ar trebui sa le platim din moment ce sint pt noi????

Mie imi place Patriarhul Daniel. A facut o treaba extraordinar de buna cu Trinitasul (si TV si radio)! Inainte de Trinitas existau vreo 3 - 4 posturi TV neoprotestante si nici unul ortodox intr-o tara de peste 95% ortodocsi! Asa ceva era chiar inadmisibil! Trebuia sa avem si noi ortodocsii un TV ortodox; se simtea enorm nevoia! Inainte de radio Trinitas, erau vreo 8 - 9 posturi de radio de alte religii (protestanti) si nici un radio ortodox. Pt cei care calatoresc mult de ex, in masina mai bine asculta o predica sau o rugaciune ORTODOXA decat sa asculte muzica lumeasca, sau mai rau, vreunii doritori sa afle ce e cu crediinta (ca doar sint botezati ortodocsi) sa invete de la protestanti...

Carcotasi mereu vor exista. Nu contribuie cu nimic constructiv dar comenteaza lucrurile folositoare pe care le fac ceilalti. ca aia nu e buna, ca ailalta ii scarbeste, ca de ce asa, ca de ce pe dincolo...

Eu multumesc Lui Dumnezeu ca exista biserica la cere merg! Ca daca altii inaintea mea nu ar fi dat bani sa se construiasca si nu ar fi pus osul la munca pt acea biserica, eu nu as fi avut unde sa merg in fiecare duminica la Liturghie. Nu ma intereseaza ce pacate au facut sau nu au facut ctitorii bisericii la care merg, pentru ca sint vrednici de pomenire pentru binele pe care mi l-au facut mie si tuturor care mergem la biserica.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.10.2011, 21:16:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul

Eu multumesc Lui Dumnezeu ca exista biserica la cere merg! Ca daca altii inaintea mea nu ar fi dat bani sa se construiasca si nu ar fi pus osul la munca pt acea biserica, eu nu as fi avut unde sa merg in fiecare duminica la Liturghie. Nu ma intereseaza ce pacate au facut sau nu au facut ctitorii bisericii la care merg, pentru ca sint vrednici de pomenire pentru binele pe care mi l-au facut mie si tuturor care mergem la biserica.
Bravos!
Si apoi, stii cum se spune, hotul cu un pacat si pagubasul cu o mie...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.10.2011, 22:08:22
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Postul de televiziune si radioul Trinitas si ziarele sint TOT pentru credniciosi!!! Sint ATATIA oameni bolnavi care zac la pat, pensionari, oameni care din diferite motive sint nevoiti sa stea in casa si pentru care singura lor alinare este acest post de TV Trinitas sau altii care poate nu au bani de un televizor sau altii care calatoresc si a caror bucurie e sa asculte radioul Trinitas!
Gandeste-te ca atunci cand esti tintuit la pat si bolnav sau mamicile cu copii sugari care nu pot sa iasa aproape de loc din casa sa-si lase copilul, este o BINECUVANTARE sa poti sa te intaresti in crediinta (macar sa nu pierzi legatura cu crediinta) si sa asculti Cuvantul Lui Dumnezeu, inca si explicat (!) la TV sau la radio! Iar in ziarele respective gasesti articole folositoare pentru fiecare, care zidesc omul.
Iar toate astea costa bani! Costa aparatura, costa frecventele de emisie, costa curentul (si inca cat de mult!).
Tot pentru noi sint! Nu NOI ar trebui sa le platim din moment ce sint pt noi????

Mie imi place Patriarhul Daniel. A facut o treaba extraordinar de buna cu Trinitasul (si TV si radio)! Inainte de Trinitas existau vreo 3 - 4 posturi TV neoprotestante si nici unul ortodox intr-o tara de peste 95% ortodocsi! Asa ceva era chiar inadmisibil! Trebuia sa avem si noi ortodocsii un TV ortodox; se simtea enorm nevoia! Inainte de radio Trinitas, erau vreo 8 - 9 posturi de radio de alte religii (protestanti) si nici un radio ortodox. Pt cei care calatoresc mult de ex, in masina mai bine asculta o predica sau o rugaciune ORTODOXA decat sa asculte muzica lumeasca, sau mai rau, vreunii doritori sa afle ce e cu crediinta (ca doar sint botezati ortodocsi) sa invete de la protestanti...

Carcotasi mereu vor exista. Nu contribuie cu nimic constructiv dar comenteaza lucrurile folositoare pe care le fac ceilalti. ca aia nu e buna, ca ailalta ii scarbeste, ca de ce asa, ca de ce pe dincolo...

Eu multumesc Lui Dumnezeu ca exista biserica la cere merg! Ca daca altii inaintea mea nu ar fi dat bani sa se construiasca si nu ar fi pus osul la munca pt acea biserica, eu nu as fi avut unde sa merg in fiecare duminica la Liturghie. Nu ma intereseaza ce pacate au facut sau nu au facut ctitorii bisericii la care merg, pentru ca sint vrednici de pomenire pentru binele pe care mi l-au facut mie si tuturor care mergem la biserica.
Cunosc persoane care au foarte puțin dar din puținul lor dau jumătate la biserică. Preotul nu știe cine a dat din surplus sau cine a dat din ce nu are. Iisus Hristos însă știe! Știe care este banul văduvei. Acela ar trebui să fie bine primit și chiar așa este căci "nimic necurat nu va intra în împărăția Cerurilor"

Last edited by dorinastoica14; 23.10.2011 at 22:04:44.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.10.2011, 22:31:34
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu sunt deacord cu ultima frază în care spui că nu te interesează de unde au luat banii acei care au făcut biserici. Undeva în Scriptură se spune că nu este permis să dai la biserică nimic necurat sau necinstit.bani furați, spălați, bani din prostituție, droguri, trafic de persoane. ( acolo nu se folosesc aceste cuvinte dar ideia este
aceiași).
Păi atunci hai să legalizăm protituția și patronii acelor așezăminte să construiscă biserici. Vor fi pomeniți și Dumnezeu le iartă toate păcatele.
Cunosc persoane care au foarte puțin dar din puținul lor dau jumătate la biserică. Preotul nu știe cine a dat din surplus sau cine a dat din ce nu are. Iisus Hristos însă știe! Știe care este banul văduvei. Acela ar trebui să fie bine primit și chiar așa este căci "nimic necurat nu va intra în împărăția Cerurilor"
1) NU ma intereseaza ce pacate au facut sau nu altii pentru simplul fapt ca pentru pacatele lor numai DUMNEZEU ii judeca! Nu eu.
Iar eu in postul meu am vorbit despre pacate, nu despre ilegalitati.

2) Tot ce insiri tu aici sint lucruri ilegale (bani furati, spalati, prostitutie, droguri, trafic de persoane), practic tu vorbesti despre cu totul altceva decat vorbesc eu, ai schimbat sensul la care m-am referit. Daca cineva are vreo DOVADA ca vreun ctitor de biserica a facut vreo ilegalitate si de acolo a obtinut respectivii bani, este liber sa il actioneze in judecata pentru ca de cineva care a facut vreo ilegalitate se ocupa legea.
Daca nu are nimeni nici o dovada, atunci e PACAT sa acuzi un om de ceva ce nu stii daca a facut!

3) Daca vroiai sa pastrezi sensul discutiei ai fi observat ca Maria vorbea despre politicienii care erau ctitori de biserici. Ai vreo dovada ca au facut vreo ilegalitate? Daca nu, atunci e pacat sa acuzi un om doar pt ca ai tu un sentiment de nedreptate sau nu-ti place de mutra lor.
Din punctul meu de vedere nu ma intereseaza ce pacate au sau nu au aceia in viata lor. Pentru binele pe care il fac ei ca persoane bisericii, deci implicit si mie, sint vrednici de pomenire. Asta nu are nici o treaba cu activitatea lor politica - pentru activitatea lor politica sint votati sau nu de cetateni. Nu are nici o treaba cu faptul ca la un moment dat au facut un bine si au construit o biserica. Din contra, pentru acel bine facut, ctitorirea unei biserici, au facut cu mult mai mult bine pt un credincios decat carcotasii care le ponegresc binele facut.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.10.2011, 23:12:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Au început pomenile electorale draga mea. Peste tot. Acum se poartă "agapele creștine" în curtea bisericilor, plătite de oameni politici sau de sponsorii acestora. În felul acesta își mai spală și ei păcatele.

Maria are dreptatea ei. Este cumplit de greu în aceste vremuri să-ți păstrezi credința când vezi cât sunt de apreciați acei care au bani și de marginalizați cei săraci. Sunt vremuri în care a merge la biserică sau a aparține unei biserici este o chestiune de bani, de câți bani dai.

Credința este ceva personal, valoros chiar neprețuit la Dumnezeu, să o păstrăm ca pe o comoară neprețuită indifernt de vremuri și de opulența preoțimii sau a bisericlor colorate politic.
Eu nu prea am întâlnit preoți care să nu vrea bani și am destui ani, sunt umblată prin biserici și prin mănăstiri.
Dacă mergi undeva la o mănăstire și dai un pomelnic fără bani te pomenește o dată de două ori cel mult.

Postările nu sunt chiar off topic deoarece exprimă o stare de comfuzie generală la fel ca și ale inițiatoarea lui.
Doamna Dorina, eu nu am mers mai departe de doua statii de autobuz duminica trecuta, la slujba. Aveam o problema si l-am rugat pe parintele care miruia sa imi citeasca niste rugaciuni. Bun, la finalul slujbei, inaintea mea, i-a citit unei lauze dezlegarile, aceasta nu i-a dat nimic; apoi a venit o handicapata, sa ii citeasca de sanatate, nici aceasta nu i-a dat nimic, apoi o batrana, nimic... apoi o mama cu trei copii, nimic, apoi eu. Am pus mana pe geanta si am vrut sa scot bani; citise foarte atent, cum trebuie si mai mult decat ma asteptasem, si am avut si reusita, datorita rugaciunilor lui; ei, nu m-a lasat sa ii dau bani! La sfarsit, a mai venit o femeie, care a insistat sa ii dea bani. Ei bine, banii aceleia faceau cat ar fi trebuit sa dea toti cei de dinainte. Si toti preotii din acea biserica sunt exact la fel.
Numai ca... daca treci pe acolo, nu tu biserica impunatoare, nu tu slujbe lungi si somptuoase, nu tu cor, lumea canta la gramada, nu tu predici docte, imbulzeala de nedescris, o gramada de babute atotstiutoare si cam certarete. Nu prea s-ar gandi cineva sa caute diamante acolo. Ca in povestile cu calul hodorogit si rapciugos care mananca apoi jaratic.

Asa ca mai sunt si preoti cumsecade, care nu cer bani, ba chiar nici nu doresc sa primeasca. Eu una, multumesc lui Dumnezeu, aproape numai dintre acestia mi-a scos in cale.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.10.2011, 23:59:37
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Da Glykys, asa mi-a scos si mie Dumnezeu in cale astfel de preoti minunati, care tot ce fac, fac pentru Dumnezeu, nu pentru bani. Ei sint cei care mi-au insuflat dragostea de Dumnezeu si sint convins ca Dumnezeu mi-a dat cu muult mai mult decat am meritat eu pacatosul si m-a tinut in crediinta pentru rugaciunile lor sincere. Primul meu duhovnic, omul care m-a intors pe mine la crediinta, un om cu adevarat sfant, a avut o rabdare de fier cu mine, o blandete, o bunatate impresionanta, fara limita (atat de mari ca eu nu le-am atins vreodata limitele cu indaratnicia mea), o smerenie uriasa fata de mandria si indaratnicia mea (dar cred ca la cat eram eu de mandru si carcotas la acea vreme, numai un om de o smerenie desavarsita putea sa ma intoarca pe mine spre crediinta) si o sinceritate si bucurie uimitoare in a mi-L face cunoscut pe Dumnezeu, atat cat puteam intelege eu la acea vreme. Iar pe vremea aceea nu aveam nici un ban. Omul ala a zidit biserica in sufletul meu si m-a facut sa-l iubesc pe Dumnezeu. Fara bani, fara sa am nimic ce oferi in schimb, doar din dragostea lui sincera pentru Dumnezeu.

Cat despre agapele crestine, ultima agapa crestineasca la care am participat, chiar de Inaltarea Sfintei Cruci a fost facuta numai de credincioasele de acolo, care au pregatit ca niste albinute cu mana lor bucate de post si au adus fiecare ce stiau mai bun sa faca, iar atosfera era una de rai pe pamant - parca toate se intreceau cu sinceritate si din suflet sa ii serveasca pe toti cu tot ce era mai bun, de la cel mai sarac pina la cel mai bogat, de la credinciosii obisnuiti acolo pina la strainii necunoscuti, mereu atente sa nu lipseasca nimanui nimic, ci tuturor sa le prisoseasca si sa simta din plin dragostea frateasca ce domnea acolo. Acolo s-a servit nu numai mancare, ci cu adevarat dragostea Lui Dumnezeu prin oameni.

Iar la noi in parohie, cand e hram si trebuie sa se organizeze ceva, cu ceva timp inainte (din timp), parintele face o strigare la sfarsitul slujbei ca cine vrea sa ramana sa participe la organizarea hramului si sa ajute cum poate, sa ramana. Si ramane cine vrea si ajuta fiecare cum poate. Nimic fortat, nici o discriminare. Totul din dragoste pentru Dumnezeu. Toti credinciosii sint primiti si tratati cu aceeasi dragoste frateasca, indiferent ce atitudine au.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 03.10.2011 at 00:32:55.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.10.2011, 08:24:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
1) NU ma intereseaza ce pacate au facut sau nu altii pentru simplul fapt ca pentru pacatele lor numai DUMNEZEU ii judeca! Nu eu.
Iar eu in postul meu am vorbit despre pacate, nu despre ilegalitati.

2) Tot ce insiri tu aici sint lucruri ilegale (bani furati, spalati, prostitutie, droguri, trafic de persoane), practic tu vorbesti despre cu totul altceva decat vorbesc eu, ai schimbat sensul la care m-am referit. Daca cineva are vreo DOVADA ca vreun ctitor de biserica a facut vreo ilegalitate si de acolo a obtinut respectivii bani, este liber sa il actioneze in judecata pentru ca de cineva care a facut vreo ilegalitate se ocupa legea.
Daca nu are nimeni nici o dovada, atunci e PACAT sa acuzi un om de ceva ce nu stii daca a facut!

3) Daca vroiai sa pastrezi sensul discutiei ai fi observat ca Maria vorbea despre politicienii care erau ctitori de biserici. Ai vreo dovada ca au facut vreo ilegalitate? Daca nu, atunci e pacat sa acuzi un om doar pt ca ai tu un sentiment de nedreptate sau nu-ti place de mutra lor.
Din punctul meu de vedere nu ma intereseaza ce pacate au sau nu au aceia in viata lor. Pentru binele pe care il fac ei ca persoane bisericii, deci implicit si mie, sint vrednici de pomenire. Asta nu are nici o treaba cu activitatea lor politica - pentru activitatea lor politica sint votati sau nu de cetateni. Nu are nici o treaba cu faptul ca la un moment dat au facut un bine si au construit o biserica. Din contra, pentru acel bine facut, ctitorirea unei biserici, au facut cu mult mai mult bine pt un credincios decat carcotasii care le ponegresc binele facut.
Nu mă refeream la o persoană anume. Era vorba de o stare. Situațiile diferă de la un loc la altul. Dacă postarea mea te-a deranjat te rog să mă ierți. De ce am acestă stare numai eu și Dumnezeu știe. Fiecare primește de la Dumnezeu atât cât merită. probabil eu merit puțin foarte puțin sau nimic.
Până la urmă tot Dumnezeu este Dreptul Judecător.

Last edited by dorinastoica14; 03.10.2011 at 08:28:22.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 20:57:46
dilema Mirela0110 Generalitati 26 07.06.2011 14:42:08
Dilema Adriana-Simona Biserica Romano-Catolica 11 24.01.2011 15:01:19
Dilema Tia Botezul 9 03.12.2009 15:04:22
dilema paraschiva Generalitati 8 19.10.2006 23:03:54