Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 30.12.2009, 21:17:00
alexandra05's Avatar
alexandra05 alexandra05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Exista un cuvant pentru ce faceti voi aici se numete circle jerk, in fine. Crede-ma intro societate in care absoltu toti cei din jurul meu erau crestini mia fsot greu sa gasesc lumina, si ce spui tu e exact opusul nu e negare, il elimin pe D-zeu sil inlocuiesc cu ceva mult ma i greu de inteles si apreciat si care-i face pe multi sai doar capul, STIINTA, defapt cand este dumnezeu atunci e tot simplu, Cred ca un milion din toate cartile din lume daca ar fi dupa crestini ar putea fi inlocuite cu o singura fraza "dumnezeu a facut-o", tot ce inseamna istorie, biologie, geologie, fizica, chimie toate are fi reduse la "d-zeu a facut-o" si azi am trai ca in timpurile biblice care va plac asa de mult. E mult mai greu sa incerci sa intelegi universul deacat sa renunti si sa zici, "na in fine nu stiu dar nu vreau sa recunosc deci o sa ma dau destept si am sa dpun ca D-zeu a facut-o.
Da stiinta, cea care ne spune ca am evoluat atunci de ce nu mai evoluam? De ce maimutele au ramas aceleasi de mii de ani, cum explici faptul ca din nimic a aparut viata, din punct de vedere logic nimic reprezinta lipsa, lipsa de viata, de oameni, de animale de TOT. Nu-mi invoca faptul ca noi crestinii credem ca inainte de a fi facuta lumea a fost nimic pentru ca am sa-ti spun ca a fost DUMNEZEU. Daca credeti cu atata tarie ca noi nu gandim logic de ce nu incercati sa analizati teoriile voastre). Sigur....este usor sa spui nu exista Dumnezeu totul a fost facut de oameni exista stiinta, oare asta nu ar implica existenta unei forme de viata extrem de inteligente? pe cand noi nu atingem acea extrema. Daca viata a aparut din apa am sa va rog pe voi ateii sa faceti o expeditie pe luna in cautarea unei forme de viata.
  #112  
Vechi 30.12.2009, 21:21:52
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Mai baieti, daca diseara n-ati avea unde sa dormiti si ce sa mancati, nu v-ar mai arde voua de stat pe forumuri si "vorbit cuvinte frumoase". Ca de obicei, ne demonstrati inca o data ca prisosul(din orice) pierde din vedere lucrurile cu adevarat importante. Cand ai stomacul plin si nu stai cu grija pt. ziua de maine te apuci de filosofie. Veniti cu picioarele pe pamant, uitati-va in jurul vostru si nu mai fiti naivi: niciun mafiot din lume asta nu se va opri din a face trafic cu orice numai pt ca devine legal...nu renunta el la verzisori asa usor(mai ales ca devenind legal, s-ar castiga si mai usor si nici nu l-ar mai mustra constiinta). Nu stiu daca v-ati prins pana acum dar cam totul prin tarile alea "minunate" pe care le dati voi exemplu se invarte in jurul banilor, de aia l-au expulzat pe Dumnezeu intr-un colt de cer, de aia au inventat "ateismul", de aia si-au stors creierii zile si nopti sa gaseasca definitiile alea SF(ca sa sparga "gura targului", definitii care, analizate mai atent, sunt goale, lipsite continut)carora le dat voi copy/paste de nu-stiu-unde, de aia propaga n-spe teorii cu care umplu mintile goale si fara ratiune, pentru ca e mult mai usor: au eliminat SINGURUL motiv care le tinea constiinta si gandirea in frau! Numai ca acel SINGUR MOTIV nu poate fi eliminat, EL intervine in istorie atunci cand e momentul, in asta consta frumusetea religiei!:)
  #113  
Vechi 30.12.2009, 21:21:53
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelPlictisit Vezi mesajul
Dar tu stii cat de dureros este sa fie pusa acea bucatica in tine impotriva vointei tale?

Sa clarific: Intr-adevar termenul pro avort poate fi interpretat gresit. Defapt eu sunt pro-choice, adica sustin dreptul femeilor de a alege daca doresc sau nu sa aiba un copil si consider ca este obligatia societatii de a garanta un mod cat mai sigur de a indeplini alegerea acestor femei, fie ca aceasta este de a pastra copilul si al il creste (ceea ce ar insemna oferirea de suport legal si social) sau de al aborta (ceea ce ar insemna clinici specializate si sigure).

Eu consider ca nu are nimeni dreptul sa isi impuna punctul de vedere in aceasta decizie tocmai pentru ca este una extrem de personala si dureroasa. Insa aceste femei trebuie sustinute in decizia lor si ajutate indiferent de ce aleg.

Te rog spune-mi ca nu am dreptate si ca acele femei ce decid ca trebuie sa faca avort, din orice motiv, trebuie condamnate la o viata mizerabila sau chiar la moarte (depinde de caz) prin eliminarea optiunii avortului. Spune asta si in acelasi timp sustine ca il iubesti pe Iisus si tot ce inseamna El.
nu spun asta, daca asa vrea femeia respectiva sa faca, o face oricum, si cunosc cazuri de femei care erau la un pas de moarte, fiinca au avortat ilegal, in nu stiu ce casa, in nu stiu ce conditii. Ideal ar fi sa nu se ajunga la posibiliattea de a se face avort, pt ca oricum ai lua-o este criminal, atat pt suflet cat si pt corp.
  #114  
Vechi 30.12.2009, 21:22:34
alexandra05's Avatar
alexandra05 alexandra05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Aici greseti cel mai rau, Toti copii se nasc atei, abia dupa sunt indoctrinati cu o religie si suferea din cauza asta, intotdeuna cand un copil mic intr-a intro biserica nu are nici un respect nici o frica, abia dupa ce el pedepsesc parintii si se resemneaza, devine tacut si fricos, iar dupa multa indoctrinare cu rugaciuni interminabile si batai in unele cazuri e gata sa creada ca toti ceilalti lasand logica la o parte, plus sa nu uitam ca acesi copii mai cred si in mos craciun, zana maseluta, basme etc, doar pentru ca asa leau spus parintii.
Sa inteleg ca tu cunosti asemenea cazuri? Familia crestina se bazeaza pe o lege a iubirii, Dumnezeu nu te obliga sa crezi ci iti ofera sansa de a alege, parintii au datoria de a-ti arata cele 2 cai cea a credintei si cea a necredintei.
Tu insa ai libertatea de a alege, fiecare e raspunzator pentru faptele sale iar daca un parinte isi bate copilul pacatuieste, credinta nu inseamna violenta.
  #115  
Vechi 30.12.2009, 21:22:56
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
nu spun asta, daca asa vrea femeia respectiva sa faca, o face oricum, si cunosc cazuri de femei care erau la un pas de moarte, fiinca au avortat ilegal, in nu stiu ce casa, in nu stiu ce conditii. Ideal ar fi sa nu se ajunga la posibiliattea de a se face avort, pt ca oricum ai lua-o este criminal, atat pt suflet cat si pt corp.
si ca o completare este o responsabilitate in care sunt implicati si barbatul si femeia impreuna.
  #116  
Vechi 30.12.2009, 21:23:35
elizeu elizeu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit adresat unui cretin

ok,wow,sa zicem k avem dea face cu un idiot.asculta nene sau animal fara ratiune,stiinta demonstreaza pe zi ce trece existenta Lui Dumnezeu.inmi pare rau k vii din jungla,s-a demonstrat k teoria evolutzionista a lui darwin e falsa,pe baza materialului genetic si dak ar fi sa fie asa ar fi trebuit sa se produca o minune formidabila,care nare nicio logik,ce scrie in biblie sau in sfanta traditie a Bisericii Ortodoxe,este exact stilul de viata sanatoasa pe care il recomanda totii specilistii in nutritie,fie ei si atei.un profesor unifersitar si cercetator in chimie,ATEU,de lo o universitate de stiinte din Londra,a declarat k in mod miraculos,dupa ce a facut cercetari la fata locului,a sustinut k nici el nusi poate explica de ce apa, plina de microorganisme,se purifica in totalitate dupa sfintire,practic dispar toate organismele.mii de oameni merg la locuri sfinte si se insanatosesc miraculos,atunci cand medicina umana nu mai poate,tocmai de aia,PENTRU CA INTOTDEAUNA VA EXISTA CINEVA CARE SA POATA SI CARE NU ARE LIMITE,iar si mai rau este cand creezi un gandac aja ca tine sau ca mine si care sio ia in cap fara sa stie k il potzi strivi oricand.eu am trait miracolele credintei pe pielea mea,am avut probleme si medicale si sufletesti care sau spulberat cand m-am rugat Lui si celor pe care ia trimis.chirurgi de talie mondiala si oameni de stiinta celebri afirma existenta Lui Dumnezeu,citeste viata lui Isaac Newton care la inceput era ateu.inceteaza cu cretinismul acesta atata timp cat nai dovezi si nu stii,pentru ca asa pot satzi spun si eu k esti un prost sau un rahat fara sa te cunosc si sa stiu cine esti.Pe Dumnezeu Il poti cunoaste si o data ce lai cunoscut totul vine de la sine si nu trebuie sa te mai intrebi de logica.ratiunea tine de suflet,badie.dragostea la fel,Dumnezeu este Iubire,celelalte sunt doar vrajeli si prostii fara rost,poate asa k si tine.in legatura cu avortul,pe lanaga faptul ca e imoral si k si maicata putea la fel de bine satzi taie gatul inca din timpul cand inca erai in burta ei,in legatura cu stiinta,sa stii ca prin avort se distrug functii importante ale organismului ducand pana la moarte,sa nu mai vorbesc de traumele psihice si de starile de depresie prin care trece femeia ducand pana la dementa o data cu inaintarea in varsta si alzheimer prematur.drogurile usoare duc la cele mai multe decese.cauza nr 1 a deceselor la nivel mondial,nu sunt bolile incurabile,ci minunatele tigari,urmate de tulburari in alimentatie si alcool.daca tu in familia ta traiesti fericit cu maicata si taicatu putind a tigara si fericiti atunci felicitari!rautatea ta nu impresioneaza pe nimeni ci tocmai dimpotriva arata cat de cretin esti si lipsit de ratiune sa nu mai vorbesc de dragoste si vointa,care is inexistente.eu is o fata de 17 ani pasionata de stiinta si cred cu tarie in existenta Lui Dumnezeu.dca esti asa un animal scrieti parerile pe un alt site nu pe unul crestin k oricum nimeni nu te crede
  #117  
Vechi 30.12.2009, 21:24:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Eu am fost ateu pana acum putini ani, asa ca nu are importanta ca la 20 de ani e cineva ateu, s-ar putea sa se schimbe ceva in viitor. De obicei cand vine un necaz nu prea mai tii ateismul in brate, iti pui niste intrebari.
Am discutat cu atei de cand am devenit credincios si conceptiile lor si intrebarile sunt aceleasi, devine plictisitor. La fel cum era cand eram si eu ateu, in majoritatea cazurilor ateii sunt aproape total ignoranti in privinta religiei. Cum nu citesc informatii despre religie, ci doar cele care critica religia, toti gandesc cam la fel, ar putea parea o secta. Iar informatiile acestea sunt propagate de unii care sunt si ei ignoranti si nu prea au inteles nimic din religie (ma refer la ignoranti in acest domeniu, asa cum unii sunt ignoranti in constructia de aeronave, de exemplu).

Noi credem ca cei eterodocsi s-au indepartat de religie si au pierdut harul, asa ca nu au rost evidentierea cruciadelor, jihadului, etc. Cele cateva cazuri in istorie in care la conducerea tarilor au ajuns atei a fost prapad: vezi revolutia franceza in a doua sa parte, marxismul, ideile preluate de nazisti din evolutionism si filozofi atei, comunismul. Asa ca astea cu istoria nu se pot pune.

Informatiile provin de obicei din Vest, de obicie din tari protestante (sau neoprotestante). Neoprotestantii discuta si ei despre religie ca despre o filozofie, nu au ce demonstra pentru ca nu au minuni. In ortodoxie nu doar credem, avem pareri, noi avem si nenumarate minuni de-a lungul timpului, dovezi practice, nu doar teoretice.

Pentru ca nu as avea timp sa repet, dau un link catre o mica discutie despre evolutionism avuta cu un om de stiinta roman, care spunea ca este printre oamenii de stiinta recunoscuti in afara: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...ilit=darwinism
  #118  
Vechi 30.12.2009, 21:27:10
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Desemena chair si un copil nascutpana la vrea 1 an jumate e daor o maimuta, abia dupa ce ai defini ca om.
Deci tu ti-ai omori si copilul de 1 an pentru ca inca nu e un om intreg?

Sau, lamureste-ma si pe mine, pana la ce varsta ai voie sa-ti ucizi copilul sau progenitura sau maimuta, cum ii spui tu...?

Last edited by Doriana; 30.12.2009 at 21:34:49.
  #119  
Vechi 30.12.2009, 21:34:46
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
exista intotdeauna optiunea de a omori un om care nu se poate apara [ fatul] pentru a salva confortul sau obrazul altuia. Spune-mi tu cat de corect e asta.
Aceste femei trebuie ajutate, dar nu ajutate sa ucida.
Dar in cazul in care sarcina ar insemna moartea lor sau a copilului la scurt timp dupa nastere?

Eu nu consider un fat ca fiind un om, un individ. Este o masa de celule cu caracter parazit, complet dependente de gazda sa. In momentul in care acea masa de celule poate fi separata de gazda sa fara a insemna moartea garantata a organismului respectiv se poate INCEPE a se discuta desre un posibil organism cu potential individual, si abia dupa nastere se poate considera acel organism ca fiind un individ.

Si oricine condamna la moarte o femeie pentru ca are o sarcina malformata sau condamna la un iad o femeie ce a fost violata in ochii mei este nimic mai mult decat un criminal sau un gunoi la fel de mare ca violatorul, un complice al violatorului.
  #120  
Vechi 30.12.2009, 21:34:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Vai, in nici 12 ore s-au scris 12 pagini! Eu una il prefer tot pe Topcat cand vreau sa polemizez cu cineva. macar el nu e nici rau, nici plictisit... nici ateu 100 % nu cred ca e...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58