Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.09.2010, 23:45:43
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Tu vb dpdv NP-penticostal, iar eu ortodox.
La noi, cel ce se boteaza este nascut din nou, la viata, impreuna cu Hristos.
La voi, nasterea din nou inseamna: sa nu bei , sa nu fumezi, sa nu fii ortodox, etc....cat despre mandrie...nici ca se vb la voi, ea este o VIRTUTE NP.
Nu cunosc punctul de vedere penticostal, eu unul nu sunt penticostal.
Eu cu toti care am vb si i-am intrebat un lucru nu mi-au putut raspunde. Poate o faci tu.
Intrebarea mea era de ce atatia oameni care sunt botezati, deci nascuti din nou din punctul ortodox de vedere, traiesc in pacat. Unde e nasterea din nou?Cum poate un om care ,teoretic, are Duhul Sfant sa traiasca in pacat fara nici o problema?

In Luca uite ce spune Hristos:
"Căci nu este pom bun care să facă roade rele și, iarăși, nici pom rău care să facă roade bune.
Căci fiecare pom se cunoaște după roadele lui. Că nu se adună smochine din mărăcini și nici nu se culeg struguri din spini."

Iar Iacov spune urmatoarele:
"Oare izvorul aruncă din aceeași vână, și apa dulce și pe cea amară?
Nu cumva poate smochinul, fraților, să facă măsline, sau vița de vie să facă smochine? Tot așa, izvorul sărat nu poate să dea apă dulce."

Ai prins ideea, poate omul care are Duhul Sfant sa traiasca in pacat de parca Dumnezeu nu ar fi dat nici o porunca? Unde e evidenta nasterii din nou?
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34