Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 20.12.2011, 10:33:45
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Ok, dacă nu mă credeți pe mine, întrebați-i pe ortodocși. Schisma este una (BO în schismă față de BC, d.p.d.v. al BC), iar erezia este alta (BC în erezie în raport cu învățătura BO, d.p.d.v. al BO).

Schisma înseamnă separare la nivel eclesiastic, lipsa comuniunii, iar erezia înseamnă propagarea cu bună știință a unor învățături de credință eronate.
Reply With Quote
  #432  
Vechi 20.12.2011, 10:48:15
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
În cele mai diverse moduri, surprinzătoare pentru adepții catolicismului fanatic, sectă la care văd că ai aderat și dumneata. Mai nou vine ”muntele la Mahomed” (Duhul suflă încotro vrea, nu unde-L trimite papa de la Roma), ia dă o fugă până la muntele Athos și ai să găsești acolo ucenici din toate neamurile, inclusiv din cele fraierite illo tempore de BRC.
Frate Mihail, "unde este Duhul, acolo este libertate". Si daca numeri si in somn cat a catehizat BC, tot rezulta ca a luat in serios porunca, nu recomandarea, Mantuitorului. Pe de alta parte, sloganele anti-religie vad ca prind, din nefericire, si la oameni pe langa care membrii GDS sunt efectiv doar facaturi mediatice. Da , ma refer la fratia ta. Sincer, fara linguseala (de care nu prea sunt capabil, mai degraba enervez/jignesc), esti, cel putin dupa limbajul/cultura/profunzimea manifestate pe forum, pentru mine cineva desupra uriasului de lut, facut cu mana colectiva numita mass-media, numit patapievici, sau plesu, sau alti masoni de trei lei. Iar, nu lingusesc cand afirm ca admir efectiv la colegul Catalin cunoasterea amanuntita a catehismului Bisericii voastre (ma invart, prin forta situatiei, mai mult printre ortodocsi, in primul rand familia, dar nu stiu pe nici unul care sa stie catehismul ortodox, pe bune). Totusi, ma exaspereaza cele scrise pe acest topic, chiar de cei ca voi.
Sa o luam punctual: nu sunt avocatul unui avocat :)) , dar nu cred ca e cazul ca "adversarii nostri de joc" sa mai atace profesia colegului Erethorn. Bunicul meu dinspre mama a fost deasemenea avocat, si anume genul care se baga sa apere "chiaburi" in procese de care stia ca erau instrumentate deja ca rezultat de comunisti. Avand in vedere ce ne pregatesc subumanii politicieni euroamericani, sanchi, pentru siguranta societatii, in anii urmatori va fi nevoie de avocati foarte buni, si profesional si uman, pentru vor fi incalcari ale legii, si mai ales incalcari ale Legii prin legile strambe omenesti, intr-o veselie. Nu are nevoie Erethorn de apararea mea, sau a oricui, dar asa stau si vor sta lucrurile. Nu doar mentatii sau profetii vad ce se intampla si mai ales ce se va intampla. TOTI vedem, dar unora nu le pasa, sau chiar sunt de partea care profita. Habar nu am cum este dansul ca om si crestin, nu am avut onoarea sa ne cunoastem personal, ca in cazul fratelui Mihnea, dar fiind eu un dusman al subiectivismului in genere, consider ca e etic sa ataci postarile, modul sau de gandire, etc., nu ce meserie are. Da, nici mie nu mi-a placut artificiul retoric cu modificarea citatului tau, nu e ceva etic nici asta (etica discursului, cat o fi ea cunoscuta si aplicata la romani - as zice ca mai deloc). Dar fii tu cel care cedeaza in fata unei singure greseli, si nu face altele mai numeroase.
On-topic: daca niste paduchi de manelisti (inteleg prin acest termen tot ce este mai decazut si grregar in Romania) ar ocupa casa ta si ti-ar sechestra familia, si ai auzi, la revendicare ceva de genul "astia e ai tai si casa ta? sa mori tu? mor de ras, gagiule, esti fraier, n-ai valoare. ce-i al meu, tin bine. toti sticletii e ai mei, ca io le dau mangotii luati da boc, si ai de la tribunal la fel, asa ca vino sa ti le iei inapoi, ca pun baietii cu suriu' pa tine, sa moara copiii mei"? Pastrand proportiile, cam asta au auzit, in primii ani de dupa masacrul masonic din '89, ierarhii/preotii/credinciosii BRU.
Da, stiu, rigoarea catolica este un alt filon matriceal, total opus entropiei sociale si spirituale balcanice. E greu sa ii suporti pe unii care sunt oglinzi vii ai defectelor/propriilor greseli la scara istorica si ca mod de gandire. Normal, catolicii, de la Papa la cel mai recent credincios practicant, sunt un memento ca se poate si altfel decat o spune reteta greco-slava (atentie, NU atac ortodoxia, ci modul ei de aplicare bizantinoid, devenit, din nefericire standardul aproape oficial la scara globala; exista si tatari ortodocsi, de exemplu, si sunt cu totul altfel decat catzaonii greco-bizantini sau fanaticii slavi). Pe catolici ii poti aprecia, ura sau alatura lor. Nu pot sa iti fie(vorbesc la modul general) indiferenti. Fiind madulare ale Bisericii lui Hristos, vor starni intotdeauna reactii, de un fel sau altul, asta o pot intelege. Quod attinet "masacrul facut de criminalii de catolici impotriva indigenilor din Amazonia", va recomand, tuturor, chiar si colegului mai putin intransigent, Stefan Florin, filmul acela, al carui nume imi scapa, cu niste monahi catolici, care mor alaturi de proaspat convertitii indigeni si familiile lor, doar pentru ca niste javre de colonialisti, cu sprijinul armatei (vorbim de sec. XVIII, deci deja infiltrarea suboamenilor cu "echer si compas" era in plina desfasurare) le voiau pamantul acelora. Deh, afacerile sunt afaceri. E mult mai usor sa uram/polemizam cu o Biserica de care ne-am despartit (sau care s-a despartit, dupa interpretarea ortodoxa, chiar si asa) decat pe "ai cu painea si cutitul", adica bancile si politicienii, asa-i? (scuze de off-topicul cam inversunat; tot la modul general o spun). Gasiti voi filmul, a fost dat de multe ori la diverse posturi.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 20.12.2011 at 10:58:05.
Reply With Quote
  #433  
Vechi 20.12.2011, 11:08:45
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ok, dacă nu mă credeți pe mine, întrebați-i pe ortodocși. Schisma este una (BO în schismă față de BC, d.p.d.v. al BC), iar erezia este alta (BC în erezie în raport cu învățătura BO, d.p.d.v. al BO).

Schisma înseamnă separare la nivel eclesiastic, lipsa comuniunii, iar erezia înseamnă propagarea cu bună știință a unor învățături de credință eronate.
prietene eu am citat din DEX. schisma inseamna si ce ai zis tu dar si ce am zis eu. Amandoua!
Reply With Quote
  #434  
Vechi 20.12.2011, 12:00:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Prietene Theo,

discuția de pe topicul de față a început să semene cu bancul ăla în care doi copii se întreceau în a se lăuda care are bunica mai grasă. La final s-a ajuns desigur la exagerări de dimensiuni cosmice.
Trebuie însă să vezi și faptul că eu sunt cel mai prost poziționat pe acest forum. Pentru partida ortodoxistă sunt un ecumenist sub acoperire, pentru catolicii atașați de o ideologie de care înșiși vaticanezii s-au lăpădat de zeci de ani, sunt un ortodoxist rigid, pentru alți fixiști de toate nuanțele se pare că mi-am rezervat un loc în infernul nonconformiștilor unde suferința cea mai grozavă e luciditatea. Nu e deloc comod să te așezi mereu de-a curmezișul oricărui fanatism promovat cu venin și imbecilitate, ba chiar dimpotrivă, o încasezi din toate părțile și te aperi cum poți. Cu această ocazie, dacă e vreun folos în aceste polemici adesea degenarate, pot să aflu și eu ce rele mai zac în mine. Ca să observi cât de ușor se poate manipula Scriptura interpretând-o de unul singur, o să-ți destăinui că (strict) în confruntările digitale aplic mai cu drag versetul ”mai fericit este a da decât a lua” (FA 20:35) decât ”celui ce te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt” (Matei 5:39). (glumesc).

Sunt foarte departe de oamenii cu care m-ai comparat cu generozitate, nu sunt eu vrednic să le deschid portierele limuzinelor!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 20.12.2011 at 13:16:07.
Reply With Quote
  #435  
Vechi 20.12.2011, 13:28:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Mai degraba invers, Cataline, mai degraba invers. Nu de alta, dar cu tot antigermanismul meu, recunosc ca arhisufocanta dezordine romaneasca/balcanica isi are antidotul, deocamdata, doar in pragmatismul britanic, ordinea germana, sau darzenia fino-ugrica. :))
Fiecare are partile sale bune, despre ei se spune ca sunt prea reci si calculati, unora nu le place sa fie ca robotii.
Reply With Quote
  #436  
Vechi 20.12.2011, 13:31:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Prietene, m-am nascut ortodox, sunt ortodox si voi muri ortodox. Hristos a intemeiat o singura biserica: Biserica Crestina. Bineinteles ca nu sunt de acord cu Bisericile Evanghelice care au desfiintat Sfinte Taine si nici cu BRC care a modificat anumite invataturi bisericesti si a introdus altele gen Filiogue, primatul papal, etc. Dar a afirma ca toti oamenii care nu sunt ortodocsi merg in iad mi se pare...o afirmatie trasa de par! Doamne ajuta!
Asa mai merge, esti mai aproape de adevar. Mai ramane sa iti dai seama ca Biserica Crestina este Biserica Ortodoxa, iar celelalte culte si e bine.
Reply With Quote
  #437  
Vechi 20.12.2011, 13:41:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Ba rezulta prietene, rezulta! Atat timp cat tu afirmi ca BO este in schisma, sustinatorii si membrii ei sunt schismatici nu? Deci eretici! Iar in DEX cuvantul SCHISMATIC se defineste si ERETIC.
SCHISMÁTIC s., adj. v. eretic.
De obicei eretici sunt considerati cei ce au si erezii, invataturi dogmatice gresite. Iar schismatici cei ce nu le au. Ca efect insa e acelasi lucru, pentru ca scrie ca ambii pierd harul. Asadar ei ne considera schimatici iar noi pe ei eretici (pentru ca au mai multe erori dogmatice).
In schimb si ei ne considerau eretici in trecut. Si in dogma lor scria ca, de exemplu, cine nu crede ca papa este capul Bisericii are anatema, e eretic si nu se poate mantui. la fel cu cine nu crede ca Duhul Sfant purcede si de la Fiul. Numai ca ei si-au schimbat invatatura spre conceptii ecumeniste, noi nu, credem acelasi lucru ca si acum 1000 de ani.
Reply With Quote
  #438  
Vechi 20.12.2011, 13:45:35
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Quod attinet "masacrul facut de criminalii de catolici impotriva indigenilor din Amazonia", va recomand, tuturor, chiar si colegului mai putin intransigent, Stefan Florin, filmul acela, al carui nume imi scapa, cu niste monahi catolici, care mor alaturi de proaspat convertitii indigeni si familiile lor, doar pentru ca niste javre de colonialisti, cu sprijinul armatei (vorbim de sec. XVIII, deci deja infiltrarea suboamenilor cu "echer si compas" era in plina desfasurare) le voiau pamantul acelora.
,,The Mission"cu De Niro,Jeremy Irons,Liam Neeson,Aidan Queen.Este efectiv fabulos filmul,din ce imi aduc aminte a luat foarte multe premii.Intradevar merita vazut.
Reply With Quote
  #439  
Vechi 21.12.2011, 10:31:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Las Casas: http://college.cengage.com/history/p...ican_voice.htm

Contextul general: http://www.news.va/en/news/against-t...an-anniversary
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #440  
Vechi 21.12.2011, 19:12:05
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Si Viena e prin Romania? Nu ca nu ar fi fost bine sa avem si Austria. :)
Intrebarea e simpla: daca romanii au fost "scutul" crestin in calea otomanilor, si suntem mandri de asta (si putem fi mandri doar daca am reusit), cum au ajuns otomanii la Viena, si nu o data?

Si nu, nu ar fi bine sa avem si Austria. Austria e bine unde e, nu de alta, dar e suficient de aproape incat romanii sa poata merge acolo pentru o gura de aer... civilizat.

Citat:
Prietene, forta otomana a scazut in sec 17. Dar amintesteti ce putere a fost Imperiul Otoman cu 200 ani in urma! Fara un Mircea cel Batran, Stefan cel Mare, Vlad Tepes sau Mihai Viteazul ar fi fost foarte rau de Vatican.
Mai exact, cum au stat romanii in calea avansarii otomanilor catre vest, cand deja, in secolul 15, ocupasera Bulgaria si Serbia (state medievale mult mai puternice decat Tarile Romane), si la inceputul secolului 16 ocupasera Budapesta (ma rog, Buda si Pest pe vremea aia)?

Incercati sa intelegeti ca istoria predata in scoala inainte de '89, si chiar si dupa, e imbibata de un exceptionalism romanesc de sorginte comunista. Nu am fost exceptionali in nici un fel (de fapt, daca vedem cand au fost fondate Tarile Romane ca formatiuni statale, aflam ca am fost cam ultimii care au facut-o in Europa de est).

Razboaiele purtate de Tepes si Stefan cu turcii nu au fost pentru independenta (conceptul de independenta asa cum il intelegem acum nici nu exista la vremea aia, existau doar relatii de vasalitate). Bataliile lui Stefan si Vlad au avut scopul de a le da o sansa de a renegocia anumite conditii (tribut platit catre Poarta, etc).

Citat:
Romanii sunt crestini de 2000 de ani. BO si BRC au aparut dupa 1054! Doamne ajuta!
Pai pune-te de acord cu colegii tai de pe forum, care vorbesc despre "ortodocsi" de 2000 de ani.

Citat:
Stefane, una e sa spui ca pot exista cazuri exceptionale in care se mantuiesc si altii din afara Bisericii si alta ce ai spus tu, ca sunt mai multe biserici, ca alte culte sunt la fel de mantuitoare ca si ortodoxia, adica toate conceptiile ecumeniste.
Astept cu interes dovada conform careia doar ortodocsii sa mantuiesc. Pana atunci, dialogul intre-confesional e echvalent cu un dialog de la groapa de nisip, intre niste copii, care spun "ba tu" "ba tu".
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicii si Sf Maria Hartford Generalitati 22 19.08.2011 08:36:38
Catolicii de traditie bizantina in SUA PadreCory Biserica Romano-Catolica 87 29.12.2010 12:34:45
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Cimitirul dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 11.06.2009 13:25:56