Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2020, 15:55:56
TiberiuAdrian TiberiuAdrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2020
Mesaje: 4
Implicit Ma abat sau nu de la Voia lui Dumnezeu?

Buna ziua tuturor,

In primul rand vreau sa va zic ca sunt o persoana noua aici si totodata este prima data cand apelez la o comunitate crestina pentru ca imi doresc sa aud sfaturile voastre.
In al doilea rand vreau sa imi cer scuze daca scriu prea mult, daca subiectul nu este la locul lui, rog sa fie sters.
As vrea sa va povestesc o mica particica din viata mea care suna in urmatorul fel:

In urma cu 10 ani, la varsta de 20 ani, am ajuns sa cred ca Dumnezeul exista, in momentul in care, cu o seara inainte de examenul de admitere la facultate, stand treaz aproape toata noaptea, m-am rugat Lui sa pot trece acest examen cum crede El ca sa ii multumesc mai mult pe parintii mei deoarece aveam si o frica oarecum de ei, dar si pentru mine. Examenul l-am trecut cu nota foarte mare, marturisind ca am fost ajutat de o colega.
Bineinteles, ca dupa ce am obtinut ce mi-am dorit a incetat orice relatie cu El. In urmatorii ani, au venit iar momente dificile, suferinta si am inceput iar cu cererile, la unele mai ii ceream si cu detalii, si imi oferea, la altele nu primeam nimic.

Am vrut sa punctez cele mai de sus ca Dumnezeu mi-a dat,nu tot timpul, nu imediat, dar mi-a dat ce am vrut si este corect.

In Ianuarie 2019, ma simteam atat de singur, imi doream sa formez o familie, sa ma asez la casa mea, am inceput sa ma rog lui Dumnezeu. Si in momentul acela am zis in felul urmator:

"Doamne, Tatal meu Ceresc, am venit de atatea ori la tine si ti-am cerut lucruri ce mi-am dorit eu, insa acuma nu mai vreau sa sufar,vreau sa vad ce imi poti oferi Tu si de aceea Iti cer acuma gasesc o fata dupa Voia Ta, dupa cum iti placie Tie".

Aceasta parte din rugaciune, in care am cerut dupa Voia Lui, ma nelinisteste si in ziua de azi. Vreau sa va marturisesc ca in 2 saptamani am intalnit aceasta persoana, si intr-adevar pot sa zic cu mana pe inima ca nu ma mai voi indoi de existenta Lui niciodata deoarece simteam ca imi bate inima in piept in fiecare zi cand eram cu ea si cand doar ma gandeam la ea. Relatia noastra a fost una la distanta, intre orase diferite si apucam sa ne vedem doar la sfarsit de saptamana.

Aici vine si intrebarea mea pentru El care ma nelinisteste in fiecare zi. De curand am incheiat aceasta relatie. Pot sa zic ca a avut si un beneficiu deoarece in timpul perioadei de pandemie am intensificat viciul pentru pariuri sportive. Si daca aceasta relatie nu se incheia probabil as fii ajuns rau. In momentul cand relatia s-a incheiat viciul a si disparut.
M-am rugat lui Dumnezeu, crezand ca am ramas singur, si El mi-a raspuns imediat. Intamplator mergand pe strada cu gandul la Dumnezeu din cand in cand, mai ascultam si ce zicea prietenul meu care era langa mine, eu cu gandul la Dumnezeu, ne-a oprit o doamna si ne-a oferit Noul Testament. Atunci am stiut ca Dumnezeul este cu mine.

In urmatoarele zile am incercat sa ma impac cu fosta partenera, ea avand o situatie medicala nu prea buna din punct de vedere psihic, deoarece are o foarte mare depresie. Cred ca acest lucru a afectat si relatia noastra deoarece nu s-a intamplat nimic grav.

Dupa putine zile de liniste intre noi, m-am rugat lui Dumnezeu din nou si I-am zis:

" Doamne iti multumesc ca ai incheiat aceasta relatie deoarece nu scapam de viciul pentru pariuri sportive dar totodata aceasta a adus si la despartirea de fata care mi-ai oferit-o. Doamne nu pot sa cred ca eu si ea nu vom fii impreuna toata viata deoarece acuma prima data ti-am cerut ce doresti tu, eu ma voi duce la ea peste 2 zile sa ma impac cu ea, opreste-ma daca asta nu e voia Ta, daca nu trebuie sa se intample asa."

In urmatoarea zi, fost partenera mi-a scris ca a avut un vis care nu si-l mai aminteste, dar o agitat-o cand s-a trezit. Si are o presimtire ca vreau sa merg la ea, la 200 km distanta, si sa nu fac asta ca trebuie sa inteleg ca ea nu isi mai doreste acuma o relatie ca are foarte multe probleme pe cap.

Acuma am o neliniste in suflet, si in fiecare zi incerc sa imi dau seama ce este corect sa fac. Sa am incredere ca Dumnezeu a oprit aceasta relatie cu un scop, si nu trebuie sa imi pierd credinta si ca poate ne vom relua relatia la momentul potrivit deoarece am cerut dupa voia Lui, sa fac o familie, sa ma casatoresc cu cine doreste El ? sau acest capitol se inchide.
Si aici este intrebarea cum aflu daca ma abat sau nu de la Voia lui Dumnezeu de atunci care este neschimbata, sau acuma are alt plan pentru mine?
Va multumesc pentru timpul acordat, imi cer scuze daca nu este la locul lui acest subiect.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare