Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2009, 16:29:22
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Despre Sabat

Iisus a contestat, uneori, nu sabatul in sine, ci exageratele traditii omenesti care au parazitat legea divina, transformand acea zi intr-una mai curand de povara, decat de relaxare. Daca Hristos pare ca a incalcat uneori sabatul, a facut-o exclusiv in scop umanitar, din mare mila fata de om si nicidecum ca sa Se puna mereu de-a curmezisul unor randuieli profund inradacinate. Cand Domnul afirma ca „sabatul a fost facut pentru om, iar nu omul pentru sabat“, arata clar ca instituirea acestei zile de odihna avea la baza doar iubirea fata de om, in special fata de cei care efectuau munci istovitoare sub stapanirea altora.

Asadar, remarcile Domnului, uneori ironice, nu erau indreptate impotriva institutiei sabatice in sine ori a altor invataturi transmise prin Biblie, care in definitiv era tot cuvantul Sau, ci a contestat cu vehementa reducerea semnificatiei si eficientei umanitare a unei porunci divine la niste formalisme goale si lipsite de sens. Legea divina privitoare la sabat s-a dat exclusiv de dragul omului, ne spune Iisus, fiindca trebuia ajutat si protejat.
Sabatul ca odihna alui Dumnezeu in creatie a pregatit Duminica- odihna creatiei in Dumnezeu.
  #2  
Vechi 10.05.2009, 16:55:57
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Iisus a contestat, uneori, nu sabatul in sine, ci exageratele traditii omenesti care au parazitat legea divina, transformand acea zi intr-una mai curand de povara, decat de relaxare. Daca Hristos pare ca a incalcat uneori sabatul, a facut-o exclusiv in scop umanitar, din mare mila fata de om si nicidecum ca sa Se puna mereu de-a curmezisul unor randuieli profund inradacinate. Cand Domnul afirma ca „sabatul a fost facut pentru om, iar nu omul pentru sabat“, arata clar ca instituirea acestei zile de odihna avea la baza doar iubirea fata de om, in special fata de cei care efectuau munci istovitoare sub stapanirea altora.

Asadar, remarcile Domnului, uneori ironice, nu erau indreptate impotriva institutiei sabatice in sine ori a altor invataturi transmise prin Biblie, care in definitiv era tot cuvantul Sau, ci a contestat cu vehementa reducerea semnificatiei si eficientei umanitare a unei porunci divine la niste formalisme goale si lipsite de sens. Legea divina privitoare la sabat s-a dat exclusiv de dragul omului, ne spune Iisus, fiindca trebuia ajutat si protejat.
Sabatul ca odihna alui Dumnezeu in creatie a pregatit Duminica- odihna creatiei in Dumnezeu.

[COLOR=black]Nu este limpede ce vreti sa spuneti. Pe de-o parte sustineti ca Domnul Iisus Hristos nu a contestat sabatul zilei a saptea ci exageratele traditii omenesti care faceau ca aceasta zi sa nu mai fie o binecuvantare. Este in conformitate cu Sfanta Scriptura aceasta afirmatie. Domnul Iisus Hristos a dezlegat sabatul zilei a saptea nu l-a desfiintat.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Veniti, apoi, cu o afirmatie care nu are nici o legatura cu Sfanta Scriptura: faptul ca ziua intaia a saptamanii (duminica) este odihna creatie in Dumnezeu.[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]Daca Domnul Iisus Hristos (Domn al sambetei –Marcu 2:28) nu a contestat sabatul(odihna) zilei a saptea, cum a ajuns ziua intaia a saptamanii (duminica) zi de odihna?[/COLOR]
  #3  
Vechi 10.05.2009, 17:36:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
[COLOR=black]Nu este limpede ce vreti sa spuneti. Pe de-o parte sustineti ca Domnul Iisus Hristos nu a contestat sabatul zilei a saptea ci exageratele traditii omenesti care faceau ca aceasta zi sa nu mai fie o binecuvantare. Este in conformitate cu Sfanta Scriptura aceasta afirmatie. Domnul Iisus Hristos a dezlegat sabatul zilei a saptea nu l-a desfiintat.[/COLOR]

[COLOR=black]Veniti, apoi, cu o afirmatie care nu are nici o legatura cu Sfanta Scriptura: faptul ca ziua intaia a saptamanii (duminica) este odihna creatie in Dumnezeu.[/COLOR]

[COLOR=black]Daca Domnul Iisus Hristos (Domn al sambetei –Marcu 2:28) nu a contestat sabatul(odihna) zilei a saptea, cum a ajuns ziua intaia a saptamanii (duminica) zi de odihna?[/COLOR]
Am urmarit postarile tale cu siguranta nu voi reusi sa ajung la un consens, dar incerc. In primul rand intrebarea mea fireasca este: Cum cinsteste cultul tau- cu siguranta esti adventist- Invierea Domnului?
De ce a les Hristos dupa Inviere, ca anumite evenimente sa se petreaca duminica- aratarea lui Toma, Pogorarea Sfantului Duh?
In continuare am sa-ti raspund prin afirmatiile Sfantului Maxim MArturisitorul, pe care probabil nu-l cunosti.
  #4  
Vechi 10.05.2009, 17:50:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cu rabdare sa citesti acest text, daca nu vei avea idei preconcepute vei intelege sinteza mea. Duminica -odihna noastra in Dumnezeu- care desavarseste creatia.
In aceasta oprire a activitatii noastre create si primire a activitatii necreate divine, noi suntem insotiti nu numai de Logosul providential, care dupa ce a creat lumea si a dezvoltat-o pana la limita puterilor ei, acum se odihneste ca sa revina la exclusiva activitate necreata, ci si de Logosul intrupat, care moare cu noi, ramanand asa in ziua Sambetei, si invie cu noi in Duminica fara de sfarsit. Propriu zis, daca Logosul nu s-ar fi intrupat sa moara si sa invie impreuna cu noi ca om, n-am fi putut ajunge nici la Sabatul creatiunii si la ziua a opt-a a indumnezeirii, fiind opriti de pacat. Iar Dumnezeu n-ar fi putut avea satisfactia de-a trece la aceasta odihna, dupa incheierea in mod fericit a lucrarii Sale in legatura cu creatiunea. Logosul isi desavarseste opera in legatura cu Hristos. Prin Hristos ne implinim destinul nostru, ne indumnezeim.
Mistica Sfantului Maxim este o mistica hristologica, fara sa inceteze de a fi un sistem atotcuprinzator, in care lumea intra si se valorifica pentru veci in toata amploarea ei.
  #5  
Vechi 10.05.2009, 21:40:01
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Am urmarit postarile tale cu siguranta nu voi reusi sa ajung la un consens, dar incerc.
Nu este nici o problema daca nu ajungem la un consens. Eu va respect parerile, chiar daca nu o sa fiu de acord cu dvs. Trebuie sa va urmati credinta, intr-un mod sincer. "Tot ce nu vine din incredintare, este pacat" (Romani 14:23).

In ceea ce ma priveste, sunt multumit daca va pot convinge ca ceea ce cred nu este o "indoctrinare" ci este rezultatatul unor cercetari personale.
  #6  
Vechi 10.05.2009, 21:58:05
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Cu rabdare sa citesti acest text, daca nu vei avea idei preconcepute vei intelege sinteza mea. Duminica -odihna noastra in Dumnezeu- care desavarseste creatia.
In aceasta oprire a activitatii noastre create si primire a activitatii necreate divine, noi suntem insotiti nu numai de Logosul providential, care dupa ce a creat lumea si a dezvoltat-o pana la limita puterilor ei, acum se odihneste ca sa revina la exclusiva activitate necreata, ci si de Logosul intrupat, care moare cu noi, ramanand asa in ziua Sambetei, si invie cu noi in Duminica fara de sfarsit. Propriu zis, daca Logosul nu s-ar fi intrupat sa moara si sa invie impreuna cu noi ca om, n-am fi putut ajunge nici la Sabatul creatiunii si la ziua a opt-a a indumnezeirii, fiind opriti de pacat. Iar Dumnezeu n-ar fi putut avea satisfactia de-a trece la aceasta odihna, dupa incheierea in mod fericit a lucrarii Sale in legatura cu creatiunea. Logosul isi desavarseste opera in legatura cu Hristos. Prin Hristos ne implinim destinul nostru, ne indumnezeim.
Mistica Sfantului Maxim este o mistica hristologica, fara sa inceteze de a fi un sistem atotcuprinzator, in care lumea intra si se valorifica pentru veci in toata amploarea ei.
Nu cred ca exista vreo legatura intre odihna de ziua a saptea si planul de mantuire a lui Dumnezeu. Ziua a saptea a fost binecuvantata si sfintita de Dumnezeu de la creatie (Facerea 2:3), cand "toate erau foarte bune" si pacatul nu intrase in lume (nu era nevoie de moartea si invierea Fiului lui Dumnezeu). Este o sarbatoare a creatiei impreuna cu Creatorul (cum se vede si din Porunca a patra).

In plus, eu nu cunosc nici o alta zi a saptamanii care sa fi fost sfintita si binecuvantata de Dumnezeu, in afara de ziua sambetei (ziua a saptea).
  #7  
Vechi 10.05.2009, 22:29:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Nu cred ca exista vreo legatura intre odihna de ziua a saptea si planul de mantuire a lui Dumnezeu. Ziua a saptea a fost binecuvantata si sfintita de Dumnezeu de la creatie (Facerea 2:3), cand "toate erau foarte bune" si pacatul nu intrase in lume (nu era nevoie de moartea si invierea Fiului lui Dumnezeu). Este o sarbatoare a creatiei impreuna cu Creatorul (cum se vede si din Porunca a patra).

In plus, eu nu cunosc nici o alta zi a saptamanii care sa fi fost sfintita si binecuvantata de Dumnezeu, in afara de ziua sambetei (ziua a saptea).
Deci vom ramane la acelasi mod de a dialoga, concurs de versete?? Nu-mi place modul acesta. Ma intereseaza aceste interpretari ale Sfintilor care au vazut ceva fin in textele Sfintei Scripturi.
  #8  
Vechi 10.05.2009, 22:40:18
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
In primul rand intrebarea mea fireasca este: Cum cinsteste cultul tau- cu siguranta esti adventist- Invierea Domnului?
De ce a les Hristos dupa Inviere, ca anumite evenimente sa se petreaca duminica- aratarea lui Toma, Pogorarea Sfantului Duh?
.
1. Cum cinsteste cultul meu Invierea Domnului? Cum au cinstit si Sfintii Apostoli, adica prin credinta. In 1 Corinteni cap 15, incepand cu vers. 12, Sfantul Apostol Pavel ne vorbeste foarte convingator despre insemnatatea invierii Domnului Iisus Hristos si despre credinta in aceasta Inviere, credinta pe care trebuie sa o avem in noi zi de zi. Daca va referiti la sarbatori sau alt fel de manifestari exterioare, acestea nu apartin Bisericii Apostolice. Cultul din care fac parte are la baza credintei, moartea invierea, inaltarea si revenirea Domnului Iisus Hristos.

2. Faptul ca anumite evenimente s-au petrecut duminica, nu-mi spune nimic.Daca este sa ne legam de evenimente petrecute, putem vedea ca acestea au avut loc si in alte zile ale saptamanii. Spre exemplu, in ziua de vineri, a avut loc un eveniment pe care Domnul Iisus Hristos ne cere sa-l comemoram (ceea ce nu se intampla cu celelalte). Este vorba despre Jertfa pe Cruce. "Ori de cate ori mancati din painea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului pana va veni El." Daca tot vrem sa schimbam ziua binecuvanta si sfintita de Dumnezeu (ziua a saptea) propun sa tinem vinerea ca zi sfanta.
  #9  
Vechi 10.05.2009, 22:43:42
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Deci vom ramane la acelasi mod de a dialoga, concurs de versete?? Nu-mi place modul acesta. Ma intereseaza aceste interpretari ale Sfintilor care au vazut ceva fin in textele Sfintei Scripturi.
As fi de acord cu dvs. daca ati crede in totalitate in interpretarile Sfintilor. Dar, de vreme ce unele invataturi ale Sfintilor Parinti le considerati gresite, ar fi mai corect sa ramanem la Sfanta Scriptura si credinta Sfintilor Apostoli.
  #10  
Vechi 10.05.2009, 23:03:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[quote=Litanu;135584]1. Daca va referiti la sarbatori sau alt fel de manifestari exterioare, acestea nu apartin Bisericii Apostolice. Cultul din care fac parte are la baza credintei, moartea invierea, inaltarea si revenirea Domnului Iisus Hristos.

2. Este vorba despre Jertfa pe Cruce. "Ori de cate ori mancati din painea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului pana va veni El." Daca tot vrem sa schimbam ziua binecuvanta si sfintita de Dumnezeu (ziua a saptea) propun sa tinem vinerea ca zi sfanta.[/quote

1. Sigur este o dovada ca sarbatorirea Duminicii este o practica a Bisericii Apostolice. NU cred ca toate confesiunile crestine care tin duminica s-au inselat.
2. Cand se adunau Apostolii la frangerea painii??
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 11:02:02
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
Despre ziua de sabat a adventistilor Iustin32 Secte si culte 747 04.06.2009 16:32:12