Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.12.2010, 19:24:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In locul certurilor, comunitatea majoritara poate sprijini comunitatea minoritara sa-si faca un alt asezamant.
Cunoașteți vreun caz în care vreo comunitate majoritară ortodoxă a sprijinit o comunitate minoritară să își facă un așezământ ? Întreb, că eu nu cunosc.

Citat:
Nu sunt impotriva unui astfel de ajutor, dar a-i lasa pe cei majoritari fara biserica nu mi se pare corect.
Din fericire, dreptul de proprietate nu face obiectul votului. Altfel, țiganii ar pune stăpânire pe fostele case naționalizate, fiind mai numeroși ca proprietarii.

Ați putea să-mi spuneți în ce fel ortodocșii aplică aceste "juste" principii cu majorități și minorități în Kosovo ? Acolo ortodocșii au pierdut de mult majoritatea în favoarea musulmanilor albanezi. Nu prea am auzit să le cedeze bisericile, ca să-și facă și aceia loc să se roage lui Allah. De ce ? Ceea ce am auzit este că țipă ca din gură de șarpe când o biserică "de-a lor" este incendiată de majoritatea musulmană. Cele mai vechi biserici din Serbia sunt în Kosovo. Dar bisericile aparțin comunității. Prin urmare, să le cedeze mahomedanilor majoritari, care îi vor sprijini ei pe ortodocșii deveniți minoritari să-și facă o bisericuță, ici și colo.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.12.2010, 19:50:24
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
...
Ați putea să-mi spuneți în ce fel ortodocșii aplică aceste "juste" principii cu majorități și minorități în Kosovo ? Acolo ortodocșii au pierdut de mult majoritatea în favoarea musulmanilor albanezi. Nu prea am auzit să le cedeze bisericile, ca să-și facă și aceia loc să se roage lui Allah. De ce ? Ceea ce am auzit este că țipă ca din gură de șarpe când o biserică "de-a lor" este incendiată de majoritatea musulmană.
...
catolic ...

fratele nostru?

sper ca aceasta atitudine nu carecterizeza catolicismul


sau poate da
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.12.2010, 22:13:45
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dumneavoastră chiar nu vreți să pricepeți că în România "comunitatea" nu este subiect de drept, că nu își poate asuma obligații și nu poate dobândi drepturi, că nu are patrimoniu, că bisericile respective au fost și au rămas în proprietatea BRU, că singurul lucru pe care l-a avut vreodată BOR a fost posesia, și încă o posesie viciată ?!

Chiar în halul acesta vă înșeală dracii ?!

Vă rog eu din suflet, dacă nu aveți cunoștințe elementare de drept, de ce să vă faceți de râs în continuare ?
Mai frate nu ai auzit ca in Romania sunt spre exemplu pasuni care sunt proprietatea comunitatii,a obstii adica a satului?Sau paduri?
Spre exemplu ocolul silvic Rucar-Papusa,din judetul Arges detine paduri care apartin mai multor oameni in comun adica unei obsti,sau in limbajul modern comunitati.
http://www.ocoaleprivate.ro/Page8.html
Vezi acolo mai frate "Ocolul Silvic Papusa-Rucar" ca este trecuta si "persoana" juridica care il detine anume "Obstea Mosnenilor Musceleni".
Vezi acolo ca sunt mai multe paduri detinute de obsti.
Iata aci despre obstea mosnenilor dragoslaveni de exemplu:
http://www.pmadag.muscel.ro/?continut=articol&id=184
http://www.juspedia.ro/drept-civil/1...in-devalmasie/
"Dreptul de proprietate în devălmășie este o formă a proprietății comune în conformitate cu care bunurile care fac obiectul acesteia aparțin nedivizat, nefracționat tuturor titularilor care pur și simplu îl stăpânesc împreună. Devălmășia poate rezulta din lege sau din convenția părților."

Mai frate de iti zici Erethorn fratia ta chiar esti avocat?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.12.2010, 22:34:15
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate de iti zici Erethorn fratia ta chiar esti avocat?
Dragă domnule înșelat de draci, încurcați rău de tot borcanele.

Toate exemplele pe care le-ați adus dumneavoastră sunt persoane juridice - obști de moșneni, obști de răzeși etc. - înființate, sau mai bine zis reînființate după 1989, în marea majoritate cu scopul de a li se reconstitui dreptul de proprietate asupra terenurilor antecesorilor lor. Am drept client o asemenea formă asociativă, așa că vă asigur că știu despre ce vorbesc.

Ia citiți din linkul dumneavoastră ce înseamnă obște de moșneni:

"După Revoluție, reînființarea Obștei Moșnenilor Dragoslăveni s-a bazat pe actul constitutiv din 1943, ale cărui anexe detaliau proprietățile. Demersurile au început prin 1997, atunci când actualul președinte, Marcel Mogoș, s-a ocupat insistent de recrearea asociației în devălmășie. La data de 2 aprilie 2000 s-a desfășurat Adunarea moșnenilor dragoslăveni și a moștenitorilor acestora, la care au participat 374 de persoane. Adunarea și-a stabilit ca priorități desemnarea Comitetului ad-hoc care urma să reprezinte moșnenii în vederea reînființării Obștei ca asociație cu personalitate juridică și aprobarea statutului."


În contrast cu situația acestor persoane juridice, noțiunea bizară de "comunitate a credincioșilor ortodocși", pe care o vântură pe aici unii susținători ai spolierii Bisericii Catolice este, așa cum am mai spus, o ficțiune - fără acoperire legală.

Veți mai remarca în exemplul de mai sus că persoana juridică în speță deținea proprietăți, iar în cazul celor imobiliare acestea erau evidențiate în registrele de publicitate imobiliară.

În ceea ce privește lăcașurile de cult despre care discutăm, ia ghiciți în proprietatea cui au fost ?! Ia ghiciți ce scrie în coala B din cartea funciară a bisericii din Săpânța. Dacă vă imaginați că scrie "comunitatea ortodocșilor din Săpânța", înseamnă că dracii vă înșeală fără preget....

Să vină "comunitatățile" ortodoxe cu acte constitutive, cu statute, cu regulamente de funcționare, cu hotărâri judecătorești de înființare/reînființare, și cu dovada dreptului de proprietate asupra bisericilor - titluri de proprietate înregistrat în evidențele de publicitate imobiliară pentru opozabilitate, și apoi se va discuta cu ei. Până atunci, să respecte dreptul celor care au construit bisericile.

Last edited by Erethorn; 20.12.2010 at 22:39:11.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.12.2010, 23:03:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu este nicio problema se poate demonstra cu termeni juridici ca oamenii din acel sat numiti "obste" s-au inteles sa construiasca o Sfanta Biserica pentru uzul tuturor (nu asa s-a intamplat in realitate?),iar intelegerea lor a fost ca proprietatea asupra acelei cladiri sa fie in comun,adica in devalmasie,ca devalmasia poate exista pe baza unui acord.
Cum oamenii respectivi erau simpli si nu stiau legea nu s-au dus sa treaca obstea lor ca persoana juridica care sa aibe proprietatea asupra acelei cladiri.
Apoi se poate demonstra tot juridic ca acea cladire a trecut in proprietatea BRU ilegal,ca satenii au fost influentati spre a o da in proprietatea BRU,ca nu au judecat limpede cand au luat aceasta decizie.
Si asa cladirea va fi redata in proprietatea obstii adica a comunitatii.
Foarte probabil nu au fost peste tot obstile constituite inainte de 1945 ca persoane juridice,la toate procesele de s-a returnat obstilor pasuni,sau paduri sau mai stiu ce alte proprietati.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 20.12.2010 at 23:08:15.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.12.2010, 23:09:01
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

[quote=Mihnea Dragomir;314476]Înainte de intrarea lor în schismă, toți românii au fost catolici. Biserica Catolică a creștinat această țară și tot ea a introdus bruma de cultură a românilor din Evul Mediu. Sfinții Chiril și Metodiu, care i-au învățat pe români cum să folosească primul alfabet pe care l-au folosit, au fost sfinți catolici, care au venit aici la ordinul expres al papei.

Buna asta, doar ca ceea ce spuneti cam contrazice ce spun bizantinologii
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.12.2010, 23:19:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nu este nicio problema se poate demonstra cu termeni juridici ca oamenii din acel sat numiti "obste" s-au inteles sa construiasca o Sfanta Biserica pentru uzul tuturor (nu asa s-a intamplat in realitate?),iar intelegerea lor a fost ca proprietatea asupra acelei cladiri sa fie in comun,adica in devalmasie,ca devalmasia poate exista pe baza unui acord.
Cum oamenii respectivi erau simpli si nu stiau legea nu s-au dus sa treaca obstea lor ca persoana juridica care sa aibe proprietatea asupra acelei cladiri.
Apoi se poate demonstra tot juridic ca acea cladire a trecut in proprietatea BRU ilegal,ca satenii au fost influentati spre a o da in proprietatea BRU,ca nu au judecat limpede cand au luat aceasta decizie.
Dacă Parohia Ortodoxă Săpânța va adopta asemenea linie de apărare, nu trebuie să-mi fac griji asupra soluției instanței.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.12.2010, 23:22:32
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă Parohia Ortodoxă Săpânța va adopta asemenea linie de apărare, nu trebuie să-mi fac griji asupra soluției instanței.
dar poate ca ar trebui sa va faceti griji asupra modului in care vor fi vazuti catolicii in Romania
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.12.2010, 23:32:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
dar poate ca ar trebui sa va faceti griji asupra modului in care vor fi vazuti catolicii in Romania
Catolicii oricum sunt prost văzuți în România, atât de ortodocși cât și de neoprotestanți. E adevărat, că mai ales preoții catolici sunt prost văzuți de aceștia, cu precădere episcopii și în special papa. Dar griji nu ne facem, dimpotrivă: ne amintim de cuvintele Domnului nostru: "Fericiți veți fi, când...."
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.12.2010, 23:38:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ca in acte e trecut la proprietar BRU?
(ca asa se pare ca este acum).
Da ce reprezenta acea proprietate a BRU asupra cladirii cand s-au facut respectivele acte?
(daca actele chiar exista inainte de 1945,ca nu am aceste detalii)
Obstea comunitatii Sapanta nu faceau si ei parte din BRU si in aceasta calitatea nu erau si ei proprietarii asupra respectivei cladiri?

Ei fiind coproprietari daca s-au despartit nu a incetat proprietatea BRU asupra respectivei cladiri,nu trebuie facut un proces in care sa se vada cum se partajeaza respectiva cladire?
Iar asupra drepturilor de s-ar constata ca le au cei care au ramas in BRU si BRU in cazul in care a facut pentru respectiva cladire donatii etc banuiesc ca se poate ajunge la o solutie financiara,sa ii fie date BRU in loc bani cati sa fie multumiti cei din BRU pentru partea de le-ar apartine din respectiva cladire.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicii si Sf Maria Hartford Generalitati 22 19.08.2011 08:36:38
Catolicii de traditie bizantina in SUA PadreCory Biserica Romano-Catolica 87 29.12.2010 12:34:45
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Cimitirul dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 11.06.2009 13:25:56