Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.05.2011, 12:52:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Atata timp cat ma impartasesc cu Insusi Hristos, Domnul meu, in Biserica Sa, chiar si in fiecare zi daca doresc si sunt pregatita....ca nu ma pot impartasi la ortodocsi este neimportant.
Imi place ca toti catolicii spun nestingherit ca BC este Biserica, in schimb daca un ortodox spune acelasi lucru despre BO se supara vreo cativa ecumenisti, pentru ca ii nedreptatesti pe catolici.
Pe forumul catolic probabil un ortodox era atentionat daca spunea asta despre BO. E si un neadevar, catolicismul fiind dupa 1054 doar o ierarhie lumeasca, fara har. Cum e ierarhia din armata, de exemplu, da rmai rau.
Bineinteles ca nu au Sfinte Taine, iar majoritatea minunilor sunt inselari de la vrajmasul (cum recunosc si teologii catolici, despre cele care nu au fost recunoscute oficial, dar sunt asemanatoare).
Putem citi ce spune sfantul Teodor Studitul despre impartasania ereticilor.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 04.05.2011, 13:25:11
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa revenim la clopot!

Sa revenim deci la clopot!
Cineva intreba de ce trebuie sa aiba o biserica clopot. Am gasit un raspuns in cartea "Demonii si lucrarile lor", Editura Egumenita, cu binecuvantarea PS Parinte Galaction, Episcopul Alexandriei si Teleormanului (pg.213-214):

"Alta data se afla la poarta manastirii si deodata vazu intrand o baba.
- Vino sa te închini si sa te omenim, bunico. Asta seara vei ramane aici.
- Ba nu ramân aici, nu pot sa raman aici, caci voi bateti clopotele incontinuu. Am venit doar sa va vad si voi pleca. Voi merge la cutare manastire de maici. acolo imi fac o primire buna si voi ramane o saptamana. Indata ce ajung acolo, asa le fac pe maici (si arata cu degetul ca le infinge in teapta). Si imediat incep sa se certe intre ele. Si incepe sarbatoarea.
Uimit de cele ce auzea, parintele Iacob a privit-o cu atentie la fata. A vazut atunci niste ochi foarte mici si vopsiti, cercei mari si o ata trecuta prin nas si legata de cercei. Si-a facut cruce, spunand:
- Doamne miluieste! Ce baba mai e asta!
Indata baba a inceput sa se topeasca precum fumul si a pierit. Era diavolul!
Parintele a comentat intamplarea aceasta, subliniind cat de mult sunt indepartate sipitele de catre slujbele zilnice si de Sfanta Liturghie. Insusi diavolul a marturisit canu poate ramane "pentru ca clopotele bat incontinuu". Dimpotriva, cat de mult se bucura de scandaluri si rastalmaciri!
- In orice caz, a încheiat el, vine si pe la noi si isi face plimbarea, nu cumva va afla pe vreun nepazit si va putea astfel sa-si faca treaba."

Observam ca "baba" avea o ata trecuta prin nas si legata de cercei. Este o moda si la unele femei din zilele noastre. Inspiratia vedem de unde vine...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 19:51:02