Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.05.2011, 01:02:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cumva un tânăr catolic să fie devină ? ( bing-bang. . .)

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Practic se va intampla incepand de Duminica Mare. Dar am zis sa fiu cinstita in discutiile de pe forum si pana atunci.
Dar careg-i cauza, pricina , schimbarea, întorsătura, trădarea ASTA ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.05.2011, 01:08:43
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

In cateva cuvinte: ascultand, urmant si facand voia Domnului. Nu, nu este vorba de nici un tanar catolic. :)

@Mirela: nu, nu e vorba (numai) de indepartarea de episcopiile ortodoxe.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.05.2011, 01:16:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
In cateva cuvinte: ascultand, urmant si facand voia Domnului. Nu, nu este vorba de nici un tanar catolic. :)

@Mirela: nu, nu e vorba (numai) de indepartarea de episcopiile ortodoxe.
O să-ți fie dor de toaca noastră ! Păcat, dar e decizia ta . Mult mai greu îți va fi când vei veni în țară , la Moldova ta cu Mănăstiri și Biserici Ortodoxe , dar e decizia ta . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.05.2011, 01:19:00
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
O să-ți fie dor de toaca noastră ! Păcat, dar e decizia ta . Mult mai greu îți va fi când vei veni în țară , la Moldova ta cu Mănăstiri și Biserici Ortodoxe , dar e decizia ta . . . !
:) Pai toaca pot sa o ascult oricand. Ca de aceea e batuta, ca sa fie auzita de toata lumea. Nu ma opreste nimeni sa intru sau sa ma bucur de manastirile si bisericile din Bucovina...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.05.2011, 01:29:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
:) Pai toaca pot sa o ascult oricand. Ca de aceea e batuta, ca sa fie auzita de toata lumea. Nu ma opreste nimeni sa intru sau sa ma bucur de manastirile si bisericile din Bucovina...
Da, dar una e , să fi fiica bisericii ortodoxe, și alta e să fi un simplu trecător-turist , dar e decizia ta ! Când eu o să fiu ulcică, ai să-mi dai dreptate ( să intri atunci pe forum și să recitești ce ți-am scris , și o să spui un Dumnezeu să-l ierte, a avut dreptate ) . Noapte bună , micuță catolică !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.05.2011, 01:32:08
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Fiica a Bisercii am fost si raman, simplu trecator-turist nu am cum sa fiu. :) Noapte buna, Cristi!
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.05.2011, 04:57:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit scuze de off topic

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
In cateva cuvinte: ascultand, urmand si facand voia Domnului. Nu, nu este vorba de nici un tanar catolic. :)

@Mirela: nu, nu e vorba (numai) de indepartarea de episcopiile ortodoxe.
Cred ca prea multa scolastica e de vina. Nici acum nu-mi vine sa cred cum o bucovineanca neaosa, din familie credincioasa (imi aduc aminte ce spuneai de bunica ta) sa ajunga sa treaca de la ortodocsi la catolici.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.05.2011, 07:33:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Legătura dintre Moldova (Moldova în general și Bucovina în special) și catolicism este foarte strânsă și, probabil, îmbracă aspecte puțin cunoscute fraților ortodocși. Ca să vă deschid apetitul pentru cercetare: cele mai vechi episcopii medievale din acea parte a țării au fost cele de Baia și de Siret. Catolice.
Și astăzi, în Moldova, sunt sate întregi de catolici români, în special în părțile Romanului și Bacăului. Numărul de chemări la preoție din acea mică populație este impresionant, aproape miraculos aș spune: practic toți preoții romano-catolici din București pe care îi cunosc provin din acele câteva sate din Moldova. Mulți au ajuns preoți pe tot felul de alte meridiane, deoarece Arhiepiscoia de București și Episcopia de Iași au excedent de preoți. Unul dintre ei, un tânăr absolvent, face parte din misiunea catolică din...Kenya.

Imagine cu noua biserică din Bacău: http://www.flickr.com/photos/kristofer93/2334978943/
Asta, pe lângă mai vechea biserică catolică din Bacău: http://www.pfib.ro/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 02.05.2011 at 07:39:58.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.05.2011, 08:50:14
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intr-adevar, nicio biserica n-ar trebui sa fie lipsita de clopot.

Last edited by N.Priceputu; 02.05.2011 at 08:53:36.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.05.2011, 08:52:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Cred ca prea multa scolastica e de vina. Nici acum nu-mi vine sa cred cum o bucovineanca neaosa, din familie credincioasa (imi aduc aminte ce spuneai de bunica ta) sa ajunga sa treaca de la ortodocsi la catolici.
Aflam si raspunsul exact la intrebarea daca un ortodox trebuie sa mearga intr-o biserica catolica. Evident ca nu, mai ales in timpul unei slujbe catolice. Cel mult sa o viziteze. Pentru ca duhul in care se roaga cei de acolo il face pe acela sa se apropie tot mai mult de catolicism, chiar daca la inceput nu avea deloc aceasta intentie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 19:51:02