Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.07.2016, 10:33:53
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De ce, tu chiar asa faci? Pe bune?
Yes sir am si pe tel si pe PC.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.07.2016, 10:37:07
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul

Muzica asta ma face sa rezonez cum as vrea :
https://www.youtube.com/watch?v=AE1FzSC8DBs Divna Ljubojeviæ
sau https://www.youtube.com/watch?v=aLDL...qD__dc&index=5 Enya
Doamne ajuta!
Superbă piesa cântată de Divna Ljubojeviæ și interpretarea ei, mulțumesc mult!

Last edited by forever...; 14.07.2016 at 10:39:45.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.07.2016, 11:19:51
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Oare?

31. Deci, nu duceți grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?
32. Că după toate acestea se străduiesc neamurile; știe doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveți nevoie de ele.
33. Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă.
34. Nu vă îngrijiți de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei.


38. Și pe când mergeau ei, El a intrat într-un sat, iar o femeie, cu numele Marta, L-a primit în casa ei.
39. Și ea avea o soră ce se numea Maria, care, așezându-se la picioarele Domnului, asculta cuvântul Lui. 40. Iar Marta se silea cu multă slujire și, apropiindu-se, a zis: Doamne, au nu socotești că sora mea m-a lăsat singură să slujesc? Spune-i deci să-mi ajute.
41. Și, răspunzând, Domnul i-a zis: Marto, Marto, te îngrijești și pentru multe te silești;
42. Dar un lucru trebuie: căci Maria partea bună și-a ales, care nu se va lua de la ea.


Cu discernamant, in cele lumesti, pe cele pe care le poti lasa, lasa-le, iar pe cele pe care trebuie sa le faci, fa-le. In felul asta, te vei elibera de unele treburi inutile si vei avea posibilitatea sa faci mai multe pentru sufletul tau, pentru mantuire.

Personal, incerc sa ma multumesc cu ce am, sa nu umblu dupa lucruri care nu-mi sunt neaparat necesare si sa ma axez mai mult pe partea duhovniceasca. Ea e prioritara si pentru e aducatoare de adevarata liniste si bucurie.
Restul sunt conexe - le tin in stare de functionare dar nu tin musai sa fac performanta in directia asta, pentru ca m-as obosi si stresa inutil.
Crinrin, mulțumesc pentru mesaj! Ai dreptate, deși mi s-a părut că ai o duritate a ta în a vedea/ tranșa lucrurile... Probabil ce am numit eu apropiere de Dumnezeu era doar o fugă de lume, poate de responsabilități (?) Problema e că ceea ce trebuie să fac îmi mănâncă mult, mult timp și mă epuizează.
Oricum, mulțumesc încă o data. Voi reflecta la ce mi-ai scris.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.07.2016, 11:35:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Crinrin, mulțumesc pentru mesaj! Ai dreptate, deși mi s-a părut că ai o duritate a ta în a vedea/ tranșa lucrurile... Probabil ce am numit eu apropiere de Dumnezeu era doar o fugă de lume, poate de responsabilități (?) Problema e că ceea ce trebuie să fac îmi mănâncă mult, mult timp și mă epuizează.
Oricum, mulțumesc încă o data. Voi reflecta la ce mi-ai scris.
NU e musai sa te epuizeze si spiritual.

Rugaciunea de dimineata si seara sunt foarte importante, cea de dimineata iti da energie duhovniceasca care poate sa dureze destul de mult iar cea de seara te ajuta sa te "recuperezi".

Intre, cel mai bine e sa te obisnuiiesti sa-ti deschizi mintea spre Dumnezeu.
Fa-ti o socoteala cam cate din ceea ce faci iti ocupa mintea in asa fel incat sa nu poti face asta.

Probabil foarte putine activitati, in restul timpului stam cu o minte golita de rugaciune unde oricine/orice isi poate gasi loc.

Mai rau, incercam sa o umplem cu trivialitati, ganduri obsedante, etc.

Pentru asta exista "rugaciunea de toata vremea", prin cuvantul interior sau mintea orientata catre Dumnezeu.

E pacat daca dupa atata canon de rugaciune n-am dobandit inca exercitiul de a tine mintea spre Dumnezeu chiar si dupa ce se termina cuvintele din carte.

De fapt, nu ne e imposibil sa facem asta, doar ca nu ne-am obisnuit cu ideea ca trebuie sa facem asta, gandim segmentat, asta e ora de munca, astea sunt minutele de rugaciune, ce se intampla cu mintea si cu sufletul intre doua rugaciuni lasam la voia intamplarii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.07.2016, 11:50:39
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
NU e musai sa te epuizeze si spiritual.

Rugaciunea de dimineata si seara sunt foarte importante, cea de dimineata iti da energie duhovniceasca care poate sa dureze destul de mult iar cea de seara te ajuta sa te "recuperezi".
Mea culpa și mi-e rușine să spun, dar de multe ori nu apuc să mai citesc rugăciunile. Mă atrage somnul, iar dimineata ma trezesc greu. Și nu stau să pierd vremea la tv. Văd somnul ca pe o metodă de a uita ce nu îmi convine.

Citat:

Intre, cel mai bine e sa te obisnuiiesti sa-ti deschizi mintea spre Dumnezeu.
Fa-ti o socoteala cam cate din ceea ce faci iti ocupa mintea in asa fel incat sa nu poti face asta.

Probabil foarte putine activitati, in restul timpului stam cu o minte golita de rugaciune unde oricine/orice isi poate gasi loc.

Mai rau, incercam sa o umplem cu trivialitati, ganduri obsedante, etc.

Pentru asta exista "rugaciunea de toata vremea", prin cuvantul interior sau mintea orientata catre Dumnezeu.

E pacat daca dupa atata canon de rugaciune n-am dobandit inca exercitiul de a tine mintea spre Dumnezeu chiar si dupa ce se termina cuvintele din carte.

De fapt, nu ne e imposibil sa facem asta, doar ca nu ne-am obisnuit cu ideea ca trebuie sa facem asta, gandim segmentat, asta e ora de munca, astea sunt minutele de rugaciune, ce se intampla cu mintea si cu sufletul intre doua rugaciuni lasam la voia intamplarii.
Gândurile obsedante de genul nu sunt bună la serviciu, sunt prea leneșă, prea mândră, prea egoistă etc. sunt la ele acasă în capul meu.

Greu de găsit calea de mijloc.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.07.2016, 12:52:09
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Mă atrage somnul, iar dimineata ma trezesc greu. Și nu stau să pierd vremea la tv. Văd somnul ca pe o metodă de a uita ce nu îmi convine.
Stiu cum e sa dormi ca sa nu mai stii si sa nu te mai gandesti la nimic. Am trait asta insa la un nivel si mai acut.
Eram atat de stresata incat ajunsesem sa adorm si cand nu prea era momentul. Incepusem sa ma tem serios ca problema se va agrava si ca ma va apuca subit somnul, te pomenesti, si cand m-as fi aflat pe strada sau cine stie pe unde... Asta ar fi fost chiar culmea sa adorm oriunde si in orice moment al zilei, fara sa ma pot controla.
Asa ca m-am dus la parinte si i-am spus ce mi se intampla. Si Dumnezeu a gasit o solutie salvatoare pentru situatia in care ma aflam.

Observ ca si la tine starea de stres se manifesta tot cu somnolenta, cumva iti gasesti refugiul in somn - sa dormi si sa nu mai stii de nimic.
Daca nu poti iesi singura din starea care-ti provoaca stres maxim, te va scoate Dumnezeu, numai sa-I ceri ajutorul.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 17.07.2016, 23:34:52
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Daca vrei sa renunti la abonament din start trebuie sa te astepti la o "penalizare" de macar o luna din clipa care vrei sa reziliezi contractul!(sa mai platesti cel putin o chitanta)
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru prima faza, cand iti baga servicii pe gat fara sa ceri -> OPC si se rezolva.

Restul, e vina ta ca nu citesti contracte inainte sa le semnezi.

Da' vezi ca si pentru asta e lege, nu mai esti legat de glie cu perioada contractuala + penalitati.
Decat daca iei ceva hardware moca (gen telefon, laptop) si alea vrei nu vrei, trebuie sa le platesti.

Chipurile, asa stau lucrurile, practic, nu vrem sa suparam investitorii, dreptate trebuie sa-ti faci tot manual.
Gasesti pe net sau live un avocat sa-ti tocmeasca o hartiora care sa le-o trimiti si se rezolva.
M-am exprimat eu mai sus gresit, daca vrei ca sa scapi sa iti mai vina facturi acasa dupa ce s-a terminat contractul pe doi ani ,trebuie sa te astepti la o "penalizare " de macar o luna din clipa in care ai dus cererea la un ghiseu Telekom! Inca o factura cel putin din clipa in care ai depus cererea.
Aline nu am inteles bine, daca ptr toate aiurelile din lumea asta, avem nevoie de avocat, ce ne facem nene, cand apar problemele adevarate,ne papa aia nene toti bani!!?...

Legat de contracte necitite.Le poti face, daca respecti oamenii ,ca acele contracte sa fie usor citibile.Uita-te si aici pe Forum daca vrei sa scoti in evidenta ceva intr-un mesaj, il faci Bold ca omul sa citeasca printre randuri sa vada ce e mai important. Daca nu te intereseaza parerea clientului poti sa mai adaugi o pagina, doua la contract,ca omul in agitatia zilei de azi sa se piarda complet si sa nu il mai citeasca.
P.S. Scuze ca sunt cam offtopic, dar am vrut sa lamuresc treaba asta.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.07.2016, 13:15:45
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

SIMPLIFICATI-VA VIATA! - fragment extras din cartea “Cu durere si cu dragoste pentru omul contemporan” - Sfantul Cuvios Paisie Aghioritul - http://www.cuvantul-ortodox.ro/2007/...rteze-stresul/
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.07.2016, 13:57:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
M-am exprimat eu mai sus gresit, daca vrei ca sa scapi sa iti mai vina facturi acasa dupa ce s-a terminat contractul pe doi ani ,trebuie sa te astepti la o "penalizare " de macar o luna din clipa in care ai dus cererea la un ghiseu Telekom! Inca o factura cel putin din clipa in care ai depus cererea.
Aline nu am inteles bine, daca ptr toate aiurelile din lumea asta, avem nevoie de avocat, ce ne facem nene, cand apar problemele adevarate,ne papa aia nene toti bani!!?...
Acum si tu, ce mai conteaza o luna cand scapi de multe altele?

Sau chiar asa stai prost cu banii incat luna aia sa faca o diferenta asa mare la buzunar?

Citat:
Legat de contracte necitite.Le poti face, daca respecti oamenii ,ca acele contracte sa fie usor citibile.Uita-te si aici pe Forum daca vrei sa scoti in evidenta ceva intr-un mesaj, il faci Bold ca omul sa citeasca printre randuri sa vada ce e mai important. Daca nu te intereseaza parerea clientului poti sa mai adaugi o pagina, doua la contract,ca omul in agitatia zilei de azi sa se piarda complet si sa nu il mai citeasca.
P.S. Scuze ca sunt cam offtopic, dar am vrut sa lamuresc treaba asta.
Legea nu cere ca lumea sa fie simplificata pentru ...sa zicem "cazuri speciale" :)

Sunt ape infestate de rechini, ori ai grija pe unde umbli, ori esti papat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.07.2016, 22:47:26
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Acum si tu, ce mai conteaza o luna cand scapi de multe altele?

Sau chiar asa stai prost cu banii incat luna aia sa faca o diferenta asa mare la buzunar?
.
Nu e vorba numai de bani .Am de unde plati diferenta de 0.6 euro.
Problema e de cuvant dat –de respect. Am multe de spus legat de Telekom si ce e mai jalnic ca a devenit firma germana, dar are tot vechile metehne.

Cand am vorbit atunci cu ei ,am spus mai sus de cazul cu cele trei programe Viasat, si ca am facut contract cu ei.Nu te poti baza pe ei. Imi spune soacramea ca nu stiu de ce a venit factura (la tara unde sta ea) mai mare, incep si ma uit pe factura.Pe langa alte chestii vad Abonament ptr Midnight.Eu nu am cerut asa ceva si am sa le cer prin intermediul OPC sa imi dea inregistrarea vocala, in care au spus ca imi dau si midnight pe langa Viasat-uri.Suma e mica .Dar ma deranjeaza ideea.
Adica putem face orice ca firma, ca nimeni nu va zice nimic?Sunt sigur ca sunt nenumarati parinti care nu stiu sa blocheze anumite programe dinastea bagate „benevol” de catre firma Telekom.Si nu stiu daca Midnight asta opereaza numai dupa 12 noaptea ,nu cred.
Incercarile vor fi mari si nu peste foarte multa vreme, fiindca nu luam o pozitie :"Nu Domne, nu imi trebuie Midnight!Ti-am cerut ?NU! Si atunci???..."
Caldicei,caldicei,...usurel,usurel,...
A venit vremea cand noi trebuie sa luptam, macar in casa noastra, ptr o ordine si o normalitate.


Crinrin frumoasa adresa prezentata.Dar, cred ca m-ai inteles ca de fapt eu vreau sa imi simplific viata si ei mi-o complica.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare