Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2009, 00:17:42
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit Sunt foarte trista

Buna seara....Numnele meu este Simona-Marilena. De la un timp...obisnuiesc sa am diverse ganduri urate, ce ma chinuie si...nu stiu sunt foarte trista si sunt pe punctul de a cadea in pacat din cauza acestor ganduri. Sunt foarte foarte trista. Inainte ma bucuram de toata splendoarea naturii, insa de cateva zile sunt din ce in ce mai egosita. Nu ma mai impresioneaza nimic, si am inceput sa injur. Simt un gol, o tristete mare in suflet si chiar nu stiu de ce....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2009, 00:39:31
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Buna seara....Numnele meu este Simona-Marilena. De la un timp...obisnuiesc sa am diverse ganduri urate, ce ma chinuie si...nu stiu sunt foarte trista si sunt pe punctul de a cadea in pacat din cauza acestor ganduri. Sunt foarte foarte trista. Inainte ma bucuram de toata splendoarea naturii, insa de cateva zile sunt din ce in ce mai egosita. Nu ma mai impresioneaza nimic, si am inceput sa injur. Simt un gol, o tristete mare in suflet si chiar nu stiu de ce....
Esti rasfatata. Mai du-te si tu pe la biserica, spovedeste-te la duhovnic si iti trece.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.08.2009, 00:46:43
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce m-ai facut sa zambesc, Camina...si, nu din ignoranta, caci simt compasiune fata de o persoana trista, dar, in acelasi timp stiu ca si Camina are dreptate, stiu din experienta, nici nu ne dam seama din cata mandrie si rasfatare ajungem la polul opus satisfactiei.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.08.2009, 00:48:00
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Esti rasfatata. Mai du-te si tu pe la biserica, spovedeste-te la duhovnic si iti trece.
Merg si la biserica foarte des. M-am si spovedit.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.08.2009, 00:48:20
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

caminaris, de depresie ai auzit?????? se pare ca nu! sa te fereasca Dumnezeu sa suferi de asa ceva sau sa ai pe cineva drag care sufera de asa ceva! esti maestu in a da "sfaturi" fara sa stii exact despre ce e vorba. eu una n-am intalnit persoane rasfatate care sa se bucure de natura....genul ala de persoane se bucura de alte lucruri nu de lucrurile simple.
Simona, incearca sa socializezi cat mai mult, evita singuratatea, fa-te utila, ajuta-ti prietenii, parintii.... fa orice numai nu sta asa ca te afunzi si mai tare si va fi ft greu de iesit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2009, 00:50:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Simona, curaj! Oricine trece prin perioade din astea. Este o ispita, in general. Important este sa nu te lasi batuta.
In afara de rugaciune si spovedanie, ce face bine este si o ocupatie interesanta, sa vezi persoane dragi, sa citesti carti care iti plac, sa descoperi ceva nou care te intereseaza, sa inveti ceva nou.. ce ma ajuta pe mine ste si sa fac ordine, sa arunc lucruri care doar stau degeaba in casa, hartoage nefolositoare etc.. Asa parca se mai aeriseste si mintea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2009, 00:52:57
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Dumnezeu sa va dea sanatate si implinire sufleteasca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.08.2009, 01:13:07
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Buna seara....Numnele meu este Simona-Marilena. De la un timp...obisnuiesc sa am diverse ganduri urate, ce ma chinuie si...nu stiu sunt foarte trista si sunt pe punctul de a cadea in pacat din cauza acestor ganduri. Sunt foarte foarte trista. Inainte ma bucuram de toata splendoarea naturii, insa de cateva zile sunt din ce in ce mai egosita. Nu ma mai impresioneaza nimic, si am inceput sa injur. Simt un gol, o tristete mare in suflet si chiar nu stiu de ce....
Iesi in natura si observa cata viata si bucurie se gaseste in creatia lui Dumnezeu! Toate ne-au fost date spre mangaierea noastra, nu spre intristare.
Cu siguranta e un moment trecator! Esti tanara, frumoasa, credincioasa, asa ca poti gasi destule surse de inveselire si improspatare a ei!
Adolescentii au adesea asemenea stari de apatie,e normal la varsta voastra...

Iti recomand sa citesti "De veghe in lanul de secara" - J. D Sallinger, "Romanul adolescentului miop" - Mircea Eliade si poate si "Adolescetul" lui Dostoevski. Te vei descoperi in aceste carti, vei gasi aceleasi stari si intrebari care iti fura linistea si cu siguranta vei vedea altfel viata, cu mai multa incredere si determinare!

Domnul sa te ocroteasca!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.08.2009, 01:19:22
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Merg si la biserica foarte des. M-am si spovedit.
Aici cred ca eu te pot contrazice cu mare tarie, desi nu te cunosc deloc. Nu te-ai dus la biserica si nu te-ai spovedit. Te rog sa gasesti logica din ce am spus eu.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.08.2009, 01:28:56
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Esti trista? Hmm . Linisteste-te, iti va trece.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunica zice ca este pacat. Sunt foarte derutata si am nevoie de un raspuns Dorina8 Generalitati 13 18.08.2011 21:40:32
Sunt foarte deprimat.... BaLLaNcE Intrebari utilizatori 41 09.10.2010 14:22:20
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 15:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 15:24:13
sunt foarte suparat!!!! miha_i Biserica Ortodoxa Romana 9 30.03.2007 23:33:23