Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.07.2010, 12:27:43
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Da, noi credem in preotii nostri.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.07.2010, 12:29:15
TealcStarGate
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca credeti in preotii vostri , Cand a aparut soarele , inainte sau dupa asa zisa creaRE A PAMANTULUI ????
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.07.2010, 12:32:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Pai BOR a luat pozitie prin credinciosi. BOR nu este numai sinodul sau ierarhii, ci toti credinciosii. BOR nu este PD sau PNL...

Mai interesant este ca Romania tinde sa accepte aberatiile cu cipul, in timp ce tari ca Germania au refuzat (momentan, nu stiu ce va fi in viitor) asta nu din motive religioase ci din motive de intimitate si libertate. (asta dupa ce grupul de hackeri Chaos Computer Club din Berlin au public date personale ale mai multor oameni inportanti, dovedind ca biometria nu ofera securitate).
Romania este in datorii pana la gat dar avem bani de schimbat pasapoarte si de cumparat cipuri. Doar nu credeti ca asta va fi donatie din partea FMI sau alte institutii financiare mondiale.
Atunci de ce nu iau credinciosii hotarari in locul Sf Sinod?

Si una este sa vorbesti de ingradirea libertatii si alta e sa transformi asta in pacat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.07.2010, 12:43:30
TealcStarGate
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Toate sunt interconectate .. pacat ca vezi doar o bucata din puzzle si nu intreagul ansAMBLU ...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.07.2010, 12:44:21
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TealcStarGate Vezi mesajul
Daca credeti in preotii vostri , Cand a aparut soarele , inainte sau dupa asa zisa creaRE A PAMANTULUI ????
Jaffa, crew, zine tu...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.07.2010, 12:46:31
TealcStarGate
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aceasta stea care ne incalzeste planeta s-a format cu multe miliarde de ani inainte de aparitia omului pe aceasta planeta ...]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.07.2010, 12:46:49
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Atunci de ce nu iau credinciosii hotarari in locul Sf Sinod?

Si una este sa vorbesti de ingradirea libertatii si alta e sa transformi asta in pacat.
Daca BOR va deveni Partidul BOR, atunci vor lua credinciosii hotarari in locul Partidului BOR. Cred ca cei care au spus ca e pacat, ziceau ca e pacatul celor ce instituie acest regim de sclavie si degradare umana (un fel de MATRIX). Iar noi sunt atentionati sa nu acceptam ca sa nu fim partasi pacatului - daca accepti inseamna ca sustii aceasta ingradire a libertatii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.07.2010, 13:04:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Daca BOR va deveni Partidul BOR, atunci vor lua credinciosii hotarari in locul Partidului BOR. Cred ca cei care au spus ca e pacat, ziceau ca e pacatul celor ce instituie acest regim de sclavie si degradare umana (un fel de MATRIX). Iar noi sunt atentionati sa nu acceptam ca sa nu fim partasi pacatului - daca accepti inseamna ca sustii aceasta ingradire a libertatii.
Cine sustine toate astea?
Atat timp cat singura autoritate a BO, Sfantul Sinod, nu ia atitudine in acest caz, ar trebui sa fim macar mai rezervati.
De unde stim noi ca ceva este pacat?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.07.2010, 15:29:18
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cine sustine toate astea?
Atat timp cat singura autoritate a BO, Sfantul Sinod, nu ia atitudine in acest caz, ar trebui sa fim macar mai rezervati.
De unde stim noi ca ceva este pacat?
Tocmai am scris la început și am dat pasaje din Sfânta Scriptură dar dacă ești orb și nu vezi treaba ta.
Dumnezeu ne zice când ceva este păcat măi omule! A fi părtaș la uciderea treptată a libertății

BOR nu este doar dealul Patriarhiei. Ne-am nenoroci dacă ar fi așa. Ca să înțelegi matale, Biserica Ortodoxă Română nu este o instituție lumească așa cum sunt prostiile ăstea de partide. Ortocodșii alcătuiesc BOR-ul!

Eu sunt BOR, eodor e BOR, toți credincioșii din România sunt din BOR. Iertare FiulRisipitor, dar am văzut că ai zis că ești din Germania.

Diaconimea și preoțimea reprezintă doar o părticică foarte mică a Bisericii Ortodoxe Române.

Dacă Sfântul Sinod nu va fi împotriva actelor cu cip.... atunci îmi pare rău să zic că nu va mai fi Sfânt.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.07.2010, 18:41:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Ca să înțelegi matale, Biserica Ortodoxă Română nu este o instituție lumească așa cum sunt prostiile ăstea de partide. Ortocodșii alcătuiesc BOR-ul!

.
Linisteste-te baiete ca tu esti doar un biet aplaudac BOR, si atit, dorit trist si domesticit, in totalitate docil!

Daca ai fi facut parte din BOR ai fi avut acces la hotaririle executive ale lui, ai fi avut reprezentare in consiliile sinodale...si s-ar fi simtit, si am fi si scapat de securistii infiltrati din tata-n fiu..., in schimb ti se spune in biserica pe SHLEAU, DIRECT, sa taci din gura, ca...vezi tu... ACOLO, NUMAI PREOTUL VORBESTE!..asa cum am auzit si simtit de multe ori prin biserici.

Vehementa cu care esti trimis la plimbare de catre "unsii lui Dumnezeu" care sunt " net superiori omului prost din bobor" ,si care in multe cazuri numai unsi de Dumenzeu nu sunt, acesti fosti securisti analfabeti sau neamuri ale lor dar cu tupeu cit cuprinde..., aroganta care intrece chiar si tupeul conducatorilor de partide..asa ca nu mai vorbi aiurea!

Last edited by andreicozia; 13.07.2010 at 18:43:41.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Justin Parvu ne indeamna sa nu iesim in strada !!! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 01.02.2012 21:33:30
Despre Parintele Iustin Parvu !!! bodo1222 Generalitati 6 29.11.2010 20:06:17
Părintele Justin Pârvu se adresează senatorilor! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 10 04.04.2009 12:29:19
DESPRE POFTA CE SE NASTE DIN PRIVIRE Iustin44 Generalitati 41 17.11.2008 11:47:41
Porunca testamentara a parintelui Justin Parvu razvan_m Biserica Ortodoxa Romana 1 16.11.2008 21:30:35