Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 16.03.2012, 16:54:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Si in plus, tu nu iti dai seama ca daca o sa imbratisezi religia lui, daca o sa fie de felul nu stiu caror neoprotestanti sa te puna sa faci 7-8 copii, de iti distrugi toata viata, din cauza a ce.....
Greșit...foarte greșit cum gândești...să nu mai vorbesc că BO tocmai ne îndeamnă la procreere... De unde ideea asta că dacă faci 7-8 copiii îți distrugi viața? Te rog adu-mi ceva documentat referitor la acest aspect - în credința ortodoxă.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 16.03.2012, 16:59:57
Amaaa91 Amaaa91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2012
Mesaje: 18
Implicit

cat faptul de femeie "supusa" o sa citez dintr/o carte a Sfantului Ioan Gura de Aur un pasaj care mie mi se pare superb ...

"Tu, bărbatul, îl auzi pe Pavel, care o povățuiește pe femeie să ți se supună ție, și-l lauzi și-l admiri. Auzi însă ce spune mai jos: „Bărbaților, iubiți pe femeile voastre așa cum și Hristos a iubit Biserica și pe Sine S-a dat pentru ea” (Efeseni 5, 25). Ai văzut mai înainte un model de supunere? Vezi acum și modelul de iubire. Vrei ca femeia să ți se supună așa cum Biserica i se supune lui Hristos?

Poartă-i și tu ei de grijă, așa cum Hristos îi poartă de grijă Bisericii. Și dacă trebuie să-ți jertfești viața pentru ea, să fii făcut bucăți de o mie de ori, să le suferi și să le rabzi pe toate, nu refuza s-o faci. Căci nici măcar așa nu vei face ceva egal cu ceea ce a făcut Hristos pentru Biserică, de vreme ce tu vei suferi acestea pentru cea cu care ești unit, iar Domnul a suferit pentru cea care s-a întors împotriva Lui și L-a nesocotit. Așadar pe când Hristos, nu cu amenințări, nu cu huliri, nu cu spaime, ci cu multă iubire și blândețe, cu grijă și jertfă a reușit să inspire încredere celei care atât de mult L-a necăjit, așa să faci și tu, așa să te porți cu femeia ta. Dacă nu-ți acordă atenție, dacă te înfruntă cu mândrie, dacă te nesocotește, vei putea s-o îndreptezi prin marea ta purtare de grijă, prin dragostea și bunătatea ta, nu prin mânie și înfricoșare.

Doar pe un slujitor îl poți cuminți în felul acesta, sau poate că nici pe el, pentru că se va înfuria degrabă și va înceta să te mai slujească. Pe tovarășa ta de viață, pe mama copiilor tăi, pe temelia oricărei bucurii din familie, nu trebuie s-o îndreptezi cu sălbăticie și amenințări, ci cu iubire și bune maniere.

Ce căsnicie mai e asta, când femeia tremură în fața bărbatului său? Și de ce afecțiune familială se va bucura bărbatul, când trăiește cu o femeie pe care o exploatează ca pe o roabă? Și dacă pățești ceva datorită ei, să nu i-o reproșezi. Nici Hristos n-a făcut așa ceva. „Și pe Sine S-a dat pentru ea”, zice, „ca s-o sfințească, curățin- d-o…” (Efeseni 5, 25-26). Prin urmare era necurată, avea slăbiciuni, era urâtă și josnică.

Orice femeie ai lua, nu va fi ca Biserica, pe care Hristos a ales-o ca Mireasă a Lui, și nici nu se va deosebi de tine atât cât se deosebea aceea de Hristos. Și cu toate acestea, Domnul n-a simțit repulsie față de ea și nici n-a scârbit-o pentru marea ei urâțenie. Și vrei să pricepi cât de mare era urâțenia ei? Auzi ce spune Apostolul: „Altădată erați întuneric” (Efeseni 5, 8). Vezi cât de neagră era? Există ceva mai negru decât întunericul? Iată însă și necuviința ei: „Că noi eram cândva fără de minte… petrecându-ne viața în răutate și invidie” (Tit 3, 3)."
Reply With Quote
  #103  
Vechi 16.03.2012, 17:18:01
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Amaaa, daca esti din Bucuresti, ti-as putea oferi niste informatii despre preoti care fac cateheze, care stiu cum sa lucreze cu tinerii...

Au mai fost cazuri pe forum care aveau aceeasi problema ca a ta. Este si o doamna care este casatorita cu un protestant, din cate stiu (el si-a schimbat credinta mult dupa casatorie, fiind atras in secta), poate iti poate impartasi din experienta sa.
Se pare că aceste propuneri pertinente nu fac subiectul căutărilor Amei...
Nu știu de ce mie îmi miroase a troll.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 16.03.2012, 17:20:32
Amaaa91 Amaaa91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2012
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Se pare că aceste propuneri pertinente nu fac subiectul căutărilor Amei...
Nu știu de ce mie îmi miroase a troll.
Trebuie sa spun tuturor de unde sunt? poate i-am trimis un mesaj privat treaba mea ..
Reply With Quote
  #105  
Vechi 16.03.2012, 17:54:13
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Eu v-as sfatui doar sa o lasati mai usor cu minciunile legate de penticostali.

uite va spun eu un mare adevar, ce face un "frate" penticostal: stiind limba turca, i-a prostit pe fratii lui din cult sa-l trimita mare misionar in Turcia si acolo toata ziua buna ziua infuleca numai kepab-uri si shaorme pe banii "contribuabililor"!! trai neneaca pe spinarea prostilor ! e bine, nu, sa-ti umpli burdihanul cu specialitati orientale pt care nu muncesti tu!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 16.03.2012, 18:05:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amaaa91 Vezi mesajul
Nu am spus ca dupa discutia de pe forum ma voi convinge.. nu am venit aici sa imi descopar religia am venit doar sa vorbesc.. sa discut cu alte persoane problema mea...pareri sa vad ce ar face altii in locul meu..
Asadar majoritatea au spus ca nu si-ar parasi ortodoxia pentru nimic in lume, unii au fost torturati si nu si-au parasit religia. Tot ce poti face este sa te rogi ca prietenul sa afle adevarul si sa vina el la ortodoxie.
Dar si ceva practic, poti citi din vietile sfintilor, de exemplu Sfanta Ecaterina sau Sfanta Tecla.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 16.03.2012, 19:33:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amaaa91 Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Am ajuns în situația în care nu știu ce sa mai fac .... Sunt creștină ortodoxa iar prietenul meu este neoprotestant, suntem de 5 ani împreună iar problema este ca trebuie sa luam o decizie deoarece nu ne putem căsători. Deși noi ne înțelegem foarte bine, eu mereu am fost afectata de situația tensionanta care exista intre religiile noastre (de ortodocși am fost văzuta ca eretica iar de protestanți ca fata din lume), am citit mult și m/au afectat mai ales discuțiile citite de pe forum-uri. M-am rugat in acești 5 ani mereu Domnului sa ma ajute sa aleg o cale ca sa ma mantuiesc doar atât ma interesează, nu conteaza in ce religie sunt, eu mereu l-am avut pe Domnul în inima si simt ca Iisus Hristos e langa mine dar in problema asta nu stiu ce sa mai fac nu vreau sa gresesc deoarece Dumnezeu este pe primul loc in viata mea. Cred ca Iisus Hristos este Mantuitorul meu si ca ma iubeste mai mult decat oricine pe lumea acesta.. . Si chiar daca suntem de religii diferite avem acelasi pareri si pot spune ca in acesti 5 ani am crescut spiritual amandoi ne/am ajutat unul pe altul.
Acum orice parere ar putea fi de ajutor... dar va rog daca postati sa nu fie cu ura .. nu stiti cat poate sa afecteze un tanar si cate lacrimi am dat pana acum pe tema aceasta ...
Multumesc
Domnul sa va binecuvinteze
Inca din prima clipa era bine sa te gandesti la aceasta incompatibilitate. Si sa pastrezi la brau cheie pana cand se hotaraste sa spuna ca tine. Atunci ar fi ars de nerabdare sa devina crestin-ortodox! Acum s-ar putea sa-ti vare in cap cel rau ca, daca nu treci la religia lui, il vei pierde...

Ortodocsii nu au voie sa citeasca nici carti eretice, daramite sa-i incurajeze pe sectari prin legaturi atat de apropiate. Adesea demnitatea a fost apreciata. Dumnezeu poate ca vrea sa-ti puna credinta la incercare. Daca iti tradezi credinta, si nu orice credinta, s-ar putea sa continui sirul tradarilor si sa aluneci in hau.

,,Iubesc tradarea, dar urasc pe tradatori.''- spunea Iulius Caesar. Ce va spune Dumnezeu? Tradat si palmuit, Iisus ne asteapta pe cruce, nu in alt loc. Fiecare om are crucea vietii lui, incercarile lui mai mari sau mai mici.

Ia legatura cu un duhovnic foarte bun si apoi, dupa ce te sfatuiesti cu el, mergi impreuna cu prietenul tau la el, daca accepta.

In general, sectarii isi apara erezia lor cu un elan extraordinar, iar daca tu nu esti foarte bine documentata, risti sa spui ca el in cele duhovnicesti. Vei izbuti sa aperi Ortodoxia in fata lui si a rudelor lui? Numai Dumnezeu poate sa te ajute prin slujitorii Lui.

Un ragaz petrecut in curatie iti va da puteri duhovnicesti, sper. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 16.03.2012, 20:13:22
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amaaa91 Vezi mesajul
Mi-am promis sa nu ma mai intristez dar cam greu . Nu ai o treaba cu religia prietenului meu.. din auzite ce ai citit si tu pe net... Sunt din 91 tu esti din 90 .. crede-ma ca nu stii mai multe despre copii. Copiii dragul meu sunt o binecuvantare, matusa mea este (ORTODOXA) are 6 copii.. inseamna ca si-a distrus viata? parerea mea nu.. din contra mi-as dori sa fiu o mama atat de puternica.. Dar nah cu prejudecata e greu ce sa faci.
Si de cate ori pe forumul asta sa mai repet ca nu dispretuiesc nici icoane nici sfinti si tot ce mai este caracteristic religiei mele..
De la bun inceput am scris : dupa parerea mea.

Acuma, in situatia in care "iti distrugi" viata, m-am gandit la faptul ca da, cedezi, cine stie ce se mai intampla - am presupus situatiile mai rele, si... cuplul se destrama, sau poate cine stie.
Da intr-adevar in privinta asta am gresit si imi cer scuze.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 17.03.2012, 01:18:04
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Amaaa91
Junior Member
Data înregistrării: 13.03.2012
Mesaje: 18



"Dar nah cu prejudecata e greu ce sa faci.
Si de cate ori pe forumul asta sa mai repet ca nu dispretuiesc nici icoane nici sfinti si tot ce mai este caracteristic religiei mele.."
versus
Citat:
În prealabil postat de Amaaa91 Vezi mesajul
Ce spui tu este religia ortodoxa si cunosc sinoade si canoane.. problema este ca desi sunt ortodoxa si cred in sfintii si in Maica Domnului nu gandesc la fel.. si mai ales cu icoanele.. La inceputuri si in ceea ce scrie in biblie ca daca tot afirma ca e sfanta scriptura calauza noastra, ca asa spunem si noi ortodocsii, nu erau icoane mijlocitori etc.. (o sa/mi gasesti versete care ar putea aduce la existenta la asa ceva sunt sigura) pe mine ma intereseaza sa ma mantuiesc si daca nu ma rog unui sfant anume si vreau sa ma rog lui Iisus Hristos care s-a jertfit pentru mine si ma iubeste mai mult decat parintii mei nu imi primeste rugaciunea? [...]
Nu le dispretuiesti, dar nici nu crezi in icoane si in Sfinti. Zici ca esti ortodoxa practicanta dar nu crezi in invatatura ortodoxiei. In Sfanta Traime crezi? Crezi ca Domnul Iisus Hristos este Dumnezeu cuvantul? Cand te rogi, te inchini? Multe idei de ale tale sunt mai degraba sectare decat ortodoxe.

Am citit topicul de la inceput pana la sfarsit de 2 ori si in multe mesaje te contrazici singura. Multe chestii se bat cap in cap. Un duhovnic adevarat nu ar da nici un acord ptr schimbarea religiei. O familie practicanta ortodoxa, nu ar accepta ca fiica lor sa treaca la sectari ptr un amarat de baiat, pentru ca ar stii ca botezul ortodox se anuleaza odata cu botezul sectar, deci practic iti pierzi sufletul si sansa la mantuire. La inceput zici ca nu stii ce sa mai faci daca sa treci la sectari ori sa ramai la ortodoxie. Ti se da sfaturi, nu esti multumita probabil de ce ai citit, si apoi zici ca oricum tu faci ce vrei si nu forumul o sa te ajute sa iei decizia. Apoi sari de la un subiect la altul. Ce treaba are femeia supusa barbatului cu tema topicului iarasi nu inteleg. Eu sincer nu inteleg ce vrei pentru ca nu esti clara deloc. Cum am zis mai sus, te contrazici, schimbi subiectul, nu raspunzi cand ti se da un mesaj si lasi totul asa in ceata si confuz. Eu nu mai stiu exact ce e cu topicul asta.

Subscriu la ce a zis Ovidiu.
ovidiu b. Citat:
" Nu știu de ce mie îmi miroase a troll. "

Am terminat discutia pe acest topic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ne pot invata alte religii? andreicozia Alte Religii 86 27.01.2012 13:20:03
Simboluri religioase in marile religii Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 24.07.2011 17:03:45
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
Inmormantarea la celelalte religii tigerAvalo9 Generalitati 19 18.02.2009 23:08:38
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 13:18:16