Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 28.09.2016, 23:41:17
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Adam continuă să dea vina în continuare pe Eva și nu vrea să-și asume propriile greșeli.

Nu contest că există feminism, carierism și alte „isme”. Însă din realitatea pe care o cunosc eu observ că fetele/ femeile își doresc o familie într-o măsură mai mare decât băieții/ bărbații. Dacă unele au o ștachetă prea înaltă și nu se mărită pentru că sunt excesiv de pretențioase, altele stau cu anii în relații cu bărbați care nu se mai maturizează, care nu vor să-și asume responsabilitatea unei căsătorii. Sunt pline bisericile de rugăciunile lor pentru măritiș; mai puțin ale băieților.

Iar dintre cele care s-au încumetat să se mărite, nu puține sunt cele care duc greul casei, bărbatul în cazul lor fiindu-le povară în loc de sprijin. Cunosc o sărmană mamă cu vreo 10 copii, pe care cu greu și-i crește, muncind și chiar cerșind, însă iubindu-i și îngrijindu-i cum poate ea mai bine, având un bărbat care nu doar că nu muncea, dar îi mai și bea banii dacă îi găsea, după care, ca de obicei, urmau și violențe.

Știți foarte bine că asemenea cazuri nu sunt rare. Unele femei ajung, fără s-o știe, niște sfinte, îndurând o astfel de viață fără să cârtească, uitând de sine. Dar unele dintre fiicele lor își spun că decât o astfel de viață, mai bine se mărită cu profesia. Sau învață, muncesc pentru a nu depinde material de un bărbat pe care nu se pot baza.

Nevoia femeilor de siguranță este mai mare decât a bărbaților și din cauză că sunt mai vulnerabile, și din cauză că Dumnezeu le-a hărăzit să devină mame și, prin urmare, mai responsabile.

Există, bineînțeles, și cele care n-au cunoscut suferințe, cărora părinții le-au asigurat o viață de huzur și care tot așa înțeleg să trăiască în continuare. Dar nu cred că într-o măsură mai mare decât băieții. Dacă, însă, ești dintre rarii băieți care vor familie, caută-ți o fată pentru scopul ăsta, căci nu toate se închină profesiei/ carierei. Numai că e posibil să fie vânzătoare la butic, nu neapărat manager la multinațională.

Părerea mea este că dacă bărbatul va învăța să iubească cum a făcut-o Hristos, care îi este cap, și femeia va dori să fie inimă unui astfel de cap.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 29.09.2016 at 00:24:56.
Reply With Quote
  #462  
Vechi 29.09.2016, 03:23:54
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Părerea mea este că dacă bărbatul va învăta să iubească cum a făcut-o Hristos, care îi este cap, si femeia va dori să fie inimă unui astfel de cap.
Da, da... Asa zice visul cel frumos.
Si suntem nu putini care consumam acelasi drog mintal, in lipsa de ceva mai apropiat de realitate.
Dar unde ai intalnit femei cu dorinte din acestea (la modul asumat, ani si ani, eventual pana la capat - nu asa la o cafea...)? Ce sa faca o femeie reala, in carne si oase, din lumea noastra cazuta cu un astfel de barbat? Si invers, cati barbati cunosti care sa le stimuleze cu pricepere si cu rezultate reale astfel de aspiratii minunate?

Altminteri, frumos vis, Cristian frate!
E bun mai ales in lungile nopti de iarna, care se apropie... E la fel de bun ca un roman de Balzac sau de Alexandre Dumas. Sigur apuci primavara cu el! Daca ai lemne de foc, desigur...

Partea proasta e cand te trezesti din el. Si stii ce faci atunci? Te culci la loc. De necaz.
Sau mergi la munca, sau la studii sau la crasma sau la balamuc. Daca nu ai obisnuinta fericita de a te ruga....
Solicitanta treaba.

Last edited by ioan67; 29.09.2016 at 05:45:57.
Reply With Quote
  #463  
Vechi 29.09.2016, 03:33:26
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Unele femei ajung, fără s-o stie, niste sfinte, îndurând o astfel de viată fără să cârtească, uitând de sine.
Subvarianta a aceluiasi vis.
Io n-am cunoscut nici un exemplar din aceasta nobila specie. Poate, doar, in unele romane...

Dar poate ca ochiul meu nu o fi fost curat sau urechea mi-o fi fost stramba... Pesemne oi fi fost orb de-a binelea sau m-am uitat chioras, mai stii?.... Fapt e ca am ramas convins de un singur lucru, indiscutabil: de mizeria umana.
Evidenta, pretutindeni, pitita in dosul multor masti pioase si morale. Pana si in efortul uluitor al sfintilor o gasesti! Sau mai ales la ei! Intrucat sfintii au ceea ce e rar pe pamant: onestitate, izvorata din Har si iubirea de Hristos, precum si ravna de a se desprinde de ceea ce isi recunosc si nu arata deloc magulitor.

Totusi e bine sa credem in astfel de realizari omenesti. Cum s-ar consuma dorul nostru dupa desavarsire?...

P.S. Mizeria umana, ce subiect respingator! Si cum sa asociezi fie si doar numele sfintilor cu asa ceva? Cand ei sunt atat de imaculati, atat de puri, de curati, de fara-de-pata... Asa, ca un fel de ingerasi pufosi, rozacei si durdulii, nu?....
Dar omitem cateva lucruri:
1) Rugaciunile pe care le zicem in biserici sunt bine ponderate, echilibrate in ansamblul lor. Dintre ele, multe sunt de cainta. Aflam chiar din formularea lor pentru ce ne caim. O, pentru o multime de lucruri!... Si ce nume poarta ele, intr-un cuvant? Pacate. Altfel spus mizeria noastra. Dar cine le face? Ei bine, tocmai cei care ne-au daruit rugaciunile acestea le-au facut mai intai. Apoi, cu o extraordinara migala, folosindu-se de Har, au cunoscut pe rand toate foitele cepei acesteia a mizeriei si au rugat pe Domnul sa ii ajute sa salte peste mizerie. Ca singuri nu puteau.
2) Sfintii nu au fost altceva decat oameni ca noi. Si nu doar cei foarte cunoscuti si elogiati si cu o viata cu totul exemplara (o fi existat totusi asa ceva, cu adevarat?) au fost sfinti. Pavel, de pilda, nu se adresa lor cand isi numea auditoriul "sfinti", ci vorbea cu amaratii aceia care mai si beau, isi mai si bateau nevasta, se mai porcaiau etc. Si totusi Pavel ii numeste sfinti! Oare de ce? Nu cred ca voia doar sa-i maguleasca si sa-i incurajeze.

Last edited by ioan67; 29.09.2016 at 06:04:39.
Reply With Quote
  #464  
Vechi 29.09.2016, 11:23:33
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Da, da... Asa zice visul cel frumos.
Si suntem nu putini care consumam acelasi drog mintal, in lipsa de ceva mai apropiat de realitate.
Dar unde ai intalnit femei cu dorinte din acestea (la modul asumat, ani si ani, eventual pana la capat - nu asa la o cafea...)? Ce sa faca o femeie reala, in carne si oase, din lumea noastra cazuta cu un astfel de barbat? Si invers, cati barbati cunosti care sa le stimuleze cu pricepere si cu rezultate reale astfel de aspiratii minunate?
Nu-s multe pentru că nici creștini nu sunt mulți. Dar există și am cunoscut cel puțin un astfel de cuplu. Însă nu cred că îndemnul lui Hristos e lipsit de realism. Recunoaștem că nu iubim ca El, dar măcar să vrem, să încercăm.

Vrei întâietate? Iubește tu întâi, iar ea te va urma. E nevasta mândră, învaț-o smerenia din smerenia ta. Este arțăgoasă? Fii blând. Este egoistă? Fii tu generos. E leneșă? Fii harnic. Te rănește? Tu n-o răni, ci o mângâie! Se luptă cu tine? Fă un pas înapoi și dacă vrea ceva de la tine, dă-i chiar mai mult.
N-am întâlnit oameni care să nu tindă a răspunde la fel unui astfel de tratament.

Nu spun, însă, că asta îți va garanta liniștea în casă. Pe de o parte pentru că nu vei reuși să le faci mereu, din toată inima, că nu ai o inimă curată și cu adevărat iubitoare. Pe de altă parte, nu poți controla nicicum ce se petrece în sufletul celuilalt. Dar câștigul e al sufletului tău și nu ți-l va lua nimeni în veci. Ai început un pic să descoperi chipul lui Hristos din adâncul tău, iar El Se va regăsi în tine la sfârșitul veacurilor.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 29.09.2016 at 13:26:04.
Reply With Quote
  #465  
Vechi 29.09.2016, 11:38:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Subvarianta a aceluiasi vis.
Io n-am cunoscut nici un exemplar din aceasta nobila specie. Poate, doar, in unele romane...
Pe la țară bântuie o boală care-i afectează pe bărbați, mai ales în zonele unde se fac multe prune. Femeile țin casele, cu mai toate muncile lor, inclusiv la coasă - care credeam că e treabă exclusiv bărbătească. Cunosc o astfel de femeie pe care n-am auzit-o vorbindu-și de rău bărbatul: E om bun, zice, dar dacă s-ar putea lăsa de băutură! A încercat și unele tatamente cu el, care au mers o vreme.

O alta pătimește împreună cu fiul ei care suferă de aceeași boală, amândoi trăind din pensia ei. Spun doar de cele cunoscute mai îndeaproape, însă cazurile astea sunt frecvente.

La fel, și în București am cunoscut o astfel de femeie a cărei bunătate m-a surprins. Nu aveau o casă a lor pentru că niciodată n-au pus ban pe ban, stăteau pe unde erau primiți. Tot așa zicea despre bărbat: E om bun, dar cam bea. Se vedea după cum îi vorbește că îl iubește: nu-l certa, nu-i făcea reproșuri. Nici acum, ajunsă la bătrânețe și nevoită să-și întregească veniturile având grijă de oameni și mai bătrâni. Și având milă și de aceștia.

Dar multe altele le-am întâlnit pe la porțile bisericilor. Smerite, cu copii mulți, uneori fără casă.

Cu bărbați care beau și eventual le bat pe ele și pe copii, dar care se și îmbolnăvesc, iar ele îi hrănesc și îi îngrijesc până când mor. De regulă ei întâi, ele rămânând să se mute dincolo câțiva ani mai târziu, eventual singure, dacă n-au vreun copil aproape.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 29.09.2016 at 11:49:30.
Reply With Quote
  #466  
Vechi 29.09.2016, 13:31:27
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

@CristianR, se vede ca vorbesti cu sufletul, chiar daca la randul tau nu esti scutit de incercari, asa cum este fiecare dintre noi, din cand in cand. Nu esti singurul care incerci sa aplici in viata invataturile sfintilor parinti. Si cu cat incerci, parca ocaziile de a despica firul in patruzeci si patru, se iveste din ce in ce mai des, nu pentru a lamuri celuilalt, profunzimea intelesurilor, sau principiile de baza dintre cauza si efect, ci pentru a ti le intari tie, iarasi si iarasi, pana cand Dumnezeu va inceta sa-ti mai trimita astfel de incercari...
Nu suntem sfinti. Dar Dumnezeu vede ca ne straduim sa iubim neconditionat si sa nu mai tulburam pe cel de langa noi, cu atitudinea noastra de obicei transanta si autoritara, cu orgoliul nostru de a-toate-stiutori, cu reprosurile noastre nefiresti de banale, ca si cum noua insine nimeni n-ar avea ce ne reprosa... Incepem incet-incet sa ne cunoastem pe sine, si astfel pe celalalt, dandu-i si lui circumstante, si realizand incontestabil ca in sfarsit am facut un pas mic spre iubirea de aproape. Iar gestul acesta NU ramane in gol, decat poate la inceput cand suntem supusi mai multor astfel de probe... Gestul acesta se intoarce mult imbogatit si menit sa zadarniceasca orice umbra de mandrie, fiindca intelegem ca nu e deloc meritul nostru, ci mila lui Dumnezeu...
Viata ne da si cozonac, si linte... Uneori pe amandoua in acelasi timp... Semn ca Dumnezeu ne cerceteaza. Cat timp suntem constienti de "nuielusa" Lui, bataia NU este bataie, ci doar "un avertisment". Pe cat mi-a stat in putere, am cautat sa inteleg din prima, avertismentele primite, dupa ce imi ingaduia sa calc stramb prin proprie vointa: noaptea am facut adulter, iar dimineata la intoarcere, am avut accident exact in fata casei, fara a avea vreo vina desi in suflet Dumnezeu stia bine cat ma simteam de vinovat. Masina din spate era ciudat de sifonata, in timp ce a mea parea intacta (intrase sub carlig cu toata viteza, exact pe mijloc). Am lucrat dumineca, si am inlemnit cand o grinda de cateva sute de kilograme a cazut de la 3-4 m, pe langa capul meu atingandu-mi cozorocul de la sapca... Am nedreptatit un om, si am pierdut pentru o vreme cinstea fara sa fiu vinovat, desi eu ma stiam totusi vinovat de ceva pentru care Dumnezeu imi dadea sa platesc in felul Lui. Pentru ca nu se-ntampla, cand se-ntampla, ci se-ntampla cand nu se-ntampla! Omul se-asteapta sa fie prins la furat, iar daca nu-l prinde, crede c-a scapat. Intr-o zi va trebui sa plateasca aparent pentru hotia altuia, si o sa strige ca i se face o mare nedreptate, dar Dumnezeu stie pentru ce le da! Nimeni nu scapa, dintre cei... "cercetati". Sa ne bucuram atunci cand ne simtim... luati in seama, si sa nu ne razvratim cum ca NU E DREPT! Parintele Papacioc spunea ca iubirea este de opt ori mai mare decat dreptatea. Iar in casnicie mai ales, e nevoie de iubire mai mult decat de dreptatea unuia sau a altuia dintre soti.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #467  
Vechi 29.09.2016, 14:27:22
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Iubește tu întâi, iar ea te va urma. E nevasta mândră, învaț-o smerenia din smerenia ta. Este arțăgoasă? Fii blând. Este egoistă? Fii tu generos. E leneșă? Fii harnic. Te rănește? Tu n-o răni, ci o mângâie! Se luptă cu tine? Fă un pas înapoi și dacă vrea ceva de la tine, dă-i chiar mai mult.
N-am întâlnit oameni care să nu tindă a răspunde la fel unui astfel de tratament.
Un sot care procedeaza astfel este ceea ce se numeste un om bun. Un dar de la Dumnezeu dat anume femeilor rele.
Se intampla insa ca darul sa nu fie apreciat ca atare mult timp, nici valorificat pe masura. In timp ce multe femei si-ar dori un astfel de barbat, cele rele nu-l apreciaza si vor doar sa scape de el.

Omul bun nu-l poate preschimba de unul singur pe cel rau. El doar incaseaza loviturile, precum un scut care pune stavila rautatilor nelasandu-le sa treaca mai departe. Dar toate il lovesc in plin pe el subrezindu-i sanatatea.
Indelunga rabdare a celui bun da posibilitate lui Dumnezeu sa intervina si sa intoarca spre bine inima celui rau.

Se va molipsi oare cel rau de la cel bun, odata ce-a ajuns in punctul acesta?! Cred ca abia de aici incolo bolnavul incepe sa raspunda la tratament... Ce bucurie ar fi!
Tare mult as vrea sa vad cum va arata dupa externare!

Last edited by crincrin; 29.09.2016 at 14:36:09.
Reply With Quote
  #468  
Vechi 29.09.2016, 15:27:19
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Am vrut să arăt cam ce înseamnă îndemnul ca bărbatul să-și iubească femeia așa cum Hristos a iubit Biserica. Și că așa cum Îl iubim noi pe Hristos vom fi iubiți de soțiile noastre. Dacă ele Îl vor cunoaște din dragostea noastră.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #469  
Vechi 29.09.2016, 15:54:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Eu cred ca nu am fost inteles pe deplin, piata se regleaza dupa consumatori din ce vad feminismul e finantat de femei bogate si cu cat vor fi femeile mai bogate si influente viziunea lor se va rasfrange si asupra asezarii sociale.

Nu doar ca feministele nu pot sa creasca barbatii de care au nevoie urmatoarele generatii de femei ci mai gasesc si o placere din a distruge familia traditionala, in frustrarea lor, de aceea in zone unde e la cote alarmante feminismul apar institutii abuzive de tip barnevernett, comertul cu mame purtatoare in care femei mai sarace sunt folosite ca niste fatatoare si pseudocasatoriile gay.

Se pare ca modernismul a inventat o fudulie inclusiv din a mima maternitatea, in care daca n-ai copii macar sa-i furi pe ai altuia ca sa pozezi in icoana inocentei materne si sa dai peste nas ca se pot creste copii si in alt model.

E o lupta colosala pentru daramarea patriarhatului si nu doar familia e amenintata, ci si monopolul ortodoxiei pe preotia patriarhala si Avatonul din Sfantul Munte.

Ce spune Cristian R sunt cateva victorii de etapa nu malaxorul care vine.

Cat timp se incurajeaza frivolitatea, jocurile de bar si vad tot felul de femei care spun ca nu pot fi toata viata femeia unui singur barbat ba mai invata si public asta si corup chiar femeile cuminti din grupul lor sa se aventureze in jocuri sexuale cu alti parteneri chiar nu mai vad cum sa se imbunatateasca lucrurile.

Cat timp vad cum femeia bea pana adoarme in propria voma, se impunge cu tot felul de belciuge, injura ca barbatul birjar si se preocupa cu literatura de vampirism, proiectii astrale si altele chiar nu vad luminita de la capatul tunelului, mai are rost sa spun ca am avut astfel de colege si una care vomita prin baie de la sarcina si se certa cu partenerul ocazional pentru bani de avort la varsta de 13 ani.

Cat timp femeia cu batic si credincioasa e demonizata ca inadaptata si incuiata de feministe pentru a o frustra sa treaca de partea lor e limpede ca tinta e retrasarea relatiilor sociale.

Eu cred ca multi vin de la sat care e inca un mediu curat, ferice de ei, frate unii ne-am nascut in oras si-n orase mari unde se amesteca toate invataturile si smintelile zilei, nu in orase miniaturi in care e riscul sa mori neinsurat ca nu ai cu cine, unii am crescut fiind martori la tot felul de anomalii pentru ca omului i s-a urat cu binele in general si crede ca-L poate fenta pe Dumnezeu.

Ce nu pot constata unii e ca femeia mai mult ca niciodata are in ea cruzime, fata de barbat, fata de propriul copil pe care-l omoara in pantec si treaba se va amplifica pe masura ce trec ani, inca la noi Biserica mai tine in frau si educa si slava Domnului ca este asa, dar se gasesc oameni care cred ca pot fi si crestini si restructura in acelasi timp familia patriarhala.

Cati sfinti ati vazut sa iasa din case unde femeia se razboia cu rolul barbatului ?

Si problema nu e doar abuzul barbatului, ci faptul ca inclusiv o femeie care creste intr-o familie normala dar cu parinti care nu au avut functii ci venituri apropriate de minimul pe economie aspira la haine scumpe si lux si alege sa se prostitueze doar pentru un nivel de trai ceva mai ridicat.

Sau femei care considera ca sunt trase in jos de un om care castiga 20 de milioane si care spun ca ele n-o sa stea toata viata cu cineva care le trage in jos si divorteaza desi omului respectiv i s-au redus veniturile de catre stat si trecea printr-o perioada grea.

Sau chiar mamici intelectuale foste profesoare, care dupa divort se reprofileaza pe prostitutie ba se mai si lauda ca nu-i lipseste copilului nimic si merge in excursii, fara sa-si dea seama ca da din maini pacatoase si ca va fi judecata de copil cand va constientiza.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #470  
Vechi 29.09.2016, 17:37:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu cred ca nu am fost inteles pe deplin, piata se regleaza dupa consumatori din ce vad feminismul e finantat de femei bogate si cu cat vor fi femeile mai bogate si influente viziunea lor se va rasfrange si asupra asezarii sociale.
Mai degraba e finantat de cei care vor forta de munca cat mai multa si mai ieftina.

Pai daca femeile ar sta acasa s-ar intampla doua chestii:

1. Barbatii ar pretinde salarii mai mari, ca sa compenseze partea lor de venit.
2. Oferta de pe piata fortei de munca ar scade substantial, forta de munca ar deveni mai scumpa si deci maririle alea ar trebui sa fie acordate.

Asa, muncesc amandoi, nu fac copii sau daca fac nu au timp de ei => generatia urmatoare de proly, usor de prostit, usor de manipulat.

Citat:
Se pare ca modernismul a inventat o fudulie inclusiv din a mima maternitatea, in care daca n-ai copii macar sa-i furi pe ai altuia ca sa pozezi in icoana inocentei materne si sa dai peste nas ca se pot creste copii si in alt model.
Discutabil.

Citat:
E o lupta colosala pentru daramarea patriarhatului si nu doar familia e amenintata, ci si monopolul ortodoxiei pe preotia patriarhala si Avatonul din Sfantul Munte.
Conspirationism deja.

Citat:
Cat timp se incurajeaza frivolitatea, jocurile de bar si vad tot felul de femei care spun ca nu pot fi toata viata femeia unui singur barbat ba mai invata si public asta si corup chiar femeile cuminti din grupul lor sa se aventureze in jocuri sexuale cu alti parteneri chiar nu mai vad cum sa se imbunatateasca lucrurile.
Sunt destui si barbati din astia. De fapt e greu de spus care sunt mai multi.

Citat:
Cat timp vad cum femeia bea pana adoarme in propria voma, se impunge cu tot felul de belciuge, injura ca barbatul birjar si se preocupa cu literatura de vampirism, proiectii astrale si altele chiar nu vad luminita de la capatul tunelului, mai are rost sa spun ca am avut astfel de colege si una care vomita prin baie de la sarcina si se certa cu partenerul ocazional pentru bani de avort la varsta de 13 ani.
Pentru probleme de genul asta, trebuie sa te uiti la parinti mai degraba.
Nu cred ca sunt genul usa de biserica.

Citat:
Cat timp femeia cu batic si credincioasa e demonizata ca inadaptata si incuiata de feministe pentru a o frustra sa treaca de partea lor e limpede ca tinta e retrasarea relatiilor sociale.
Mai degraba o minoritate ignorata :)

Citat:
Eu cred ca multi vin de la sat care e inca un mediu curat, ferice de ei,
Nu stiu de unde scoti perlele astea, e clar ca esti rupt de realitatea respectiva :))

Citat:
Ce nu pot constata unii e ca femeia mai mult ca niciodata are in ea cruzime, fata de barbat, fata de propriul copil pe care-l omoara in pantec si treaba se va amplifica pe masura ce trec ani, inca la noi Biserica mai tine in frau si educa si slava Domnului ca este asa, [b]dar se gasesc oameni care cred ca pot fi si crestini si restructura in acelasi timp familia patriarhala.
Hai sa fim seriosi, daca s-ar face un sondaj, cred ca ar reiesi ca majoritatea avorturilor sunt facute cu (ne)suportul barbatilor

Citat:
Cati sfinti ati vazut sa iasa din case unde femeia se razboia cu rolul barbatului ?
Ma tu ai o femeie din asta si esti suparat tare :))

Pai uite la Socrate, nu o fi fost sfant, da' se descurca binisor cu o astfel de femeie :)

Citat:
Si problema nu e doar abuzul barbatului, ci faptul ca inclusiv o femeie care creste intr-o familie normala dar cu parinti care nu au avut functii ci venituri apropriate de minimul pe economie aspira la haine scumpe si lux si alege sa se prostitueze doar pentru un nivel de trai ceva mai ridicat.
Sau vrei sa zici parinti fara Dumnezeu, ca nu despre venituri e vorba aici.
Si sa nu confuzi superstitia sau cateva icoane aruncate prin casa cu credinta.

Citat:
Sau femei care considera ca sunt trase in jos de un om care castiga 20 de milioane si care spun ca ele n-o sa stea toata viata cu cineva care le trage in jos si divorteaza desi omului respectiv i s-au redus veniturile de catre stat si trecea printr-o perioada grea.
Tu esti ala? :)

Ca altfel situatia mi se pare asa, scoasa din burta, un caz izolat fara cine stie semnificatie.

Citat:
Sau chiar mamici intelectuale foste profesoare, care dupa divort se reprofileaza pe prostitutie ba se mai si lauda ca nu-i lipseste copilului nimic si merge in excursii, fara sa-si dea seama ca da din maini pacatoase si ca va fi judecata de copil cand va constientiza.
La fel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 29.09.2016 at 17:40:15.
Reply With Quote
Răspunde