Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.11.2010, 03:33:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paradosis Vezi mesajul
Nu numai ca nu ai inteles nimic, dar mai spui si prostii. Probabil ca sa te gasesti in treaba.
eee, n-am inteles!
Din nou,... ce esti tu ca profesie??? :)))

Iar expresia placuta voua "direct" din Biblie: “Nimeni nu vine la Tatal Meu decat prin Mine” este un adaos convenabil strecurata "din greseala" ulterior ca sa pice manusa pentru listatii de mai sus.

Altfel, ar fi in TOTALA contradictie cu "lasati pe copii sa vina la mine, ca acelor ca ei este imparatia cerurilor"(si cu multe alte citate si PILDE)...si vorba aia, aceia erau COPII PAGINI! ! !nebotezati, fara nici un habar despre HRISTOS, puradei ai paginilor musulmani(de exemplu), budisti, hinduisti, si mai stiu eu ce ...-isti.

Asa ca sa avem pardon, iar aici nu numai tu vorbesti!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.11.2010, 08:13:33
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Paradosis, tu din ce cult faci parte ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.11.2010, 09:55:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paradosis Vezi mesajul
Daca o sa ai curiozitatea sa deschizi un catechism ortodox (ceea ce te sfatuiesc sa o faci pentru ca ortodoxia nu inseamna neaparat ce iti inchipui tu ca este) o sa vezi ca trateaza si despre Pronia lui Dumnezeu, ca sa nu mai spun despre sentinta categorica direct din Biblie: “Nimeni nu vine la Tatal Meu decat prin Mine” (Matei 14:6), ambele fiind argumente care ar trebui sa te mai tempereze de la a face asemenea afirmatii.
Stai putin, sa ne intelegem.

Oricine se mantuieste o face prin Iisus Hristos, Mantuitorul. Un budist care a trait izolat in munte, un hinduist care a trait in padure, un african din jungla vor fi judecati dupa legea firii, dupa constiinta lor (Pavel ne spune asta, nu?). Acelasi Judecator au si ei, dar criteriile de judecata sunt altele. A spune ca numai ortodocsii se mantuiesc este o afirmatie nu tocmai ortodoxa. Deci da, pronia divina are grija de absolut toti oamenii, indiferent de locul geografic si de momentul istoric. Si iarasi, numai prin Hristos ne mantuim, ortodocsi sau cei care habar nu au de ortodoxie. Eu am intalnit indieni cu studii superioare care nu cunosteau absolut nimic despre crestinism - lucru aparent incredibil, dar adevarat.

Inca o data: absolut, dar absolut nimeni nu este predestinat la Iad, indiferent de parerile unora care se hazardeaza in afirmatii fara nici un temei crestin. Asta pentru ca orice om este zidit dupa Chipul divin, adica inzestrat cu existenta, nemurire, ratiune, libertate si sentimente.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.11.2010, 10:36:29
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Și budistul și hindusul etc vor fi fericiți dacă vor putea vedea pe Dumnezeu și gusta binecuvântările despătimirii în veșnicie.

Dar cum religiile lor produc dereglări psihologice și atrofieri spirituale, e de bănuit că nu vor putea beneficia de acestea, care cer și o pregătire îndelungată și complexă.


Deci să nu ne amăgim că mântuirea, adică fericirea veșnică e deschisă oricui. Să nu mai gândim prin șabloane și versete ci să căutăm să vedem practic în ce constă mântuirea și cine poate avea parte de ea.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.11.2010, 10:37:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Stai putin, sa ne intelegem.

Oricine se mantuieste o face prin Iisus Hristos, Mantuitorul. Un budist care a trait izolat in munte, un hinduist care a trait in padure, un african din jungla vor fi judecati dupa legea firii, dupa constiinta lor (Pavel ne spune asta, nu?). Acelasi Judecator au si ei, dar criteriile de judecata sunt altele. A spune ca numai ortodocsii se mantuiesc este o afirmatie nu tocmai ortodoxa. Deci da, pronia divina are grija de absolut toti oamenii, indiferent de locul geografic si de momentul istoric. Si iarasi, numai prin Hristos ne mantuim, ortodocsi sau cei care habar nu au de ortodoxie. Eu am intalnit indieni cu studii superioare care nu cunosteau absolut nimic despre crestinism - lucru aparent incredibil, dar adevarat.

Inca o data: absolut, dar absolut nimeni nu este predestinat la Iad, indiferent de parerile unora care se hazardeaza in afirmatii fara nici un temei crestin. Asta pentru ca orice om este zidit dupa Chipul divin, adica inzestrat cu existenta, nemurire, ratiune, libertate si sentimente.
subscriu.

fiecare va fi judecat dupa legea sa, daca nu a avut posibilitatea de a-l cunoaste pe Hristos
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.11.2010, 10:40:33
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Altfel, ar fi in TOTALA contradictie cu "lasati pe copii sa vina la mine, ca acelor ca ei este imparatia cerurilor"(si cu multe alte citate si PILDE)...si vorba aia, aceia erau COPII PAGINI! ! !nebotezati, fara nici un habar despre HRISTOS

Asa ca sa avem pardon, iar aici nu numai tu vorbesti!
de sfantul Ignatie Teoforul ai auzit?
acel "copil pagan, nebotezat, fara nici un habar de Hristos?"

il gasesti in sinaxar, in data de 20 decembrie.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 26.11.2010 at 10:42:55.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.11.2010, 13:47:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Și budistul și hindusul etc vor fi fericiți dacă vor putea vedea pe Dumnezeu și gusta binecuvântările despătimirii în veșnicie.

Dar cum religiile lor produc dereglări psihologice și atrofieri spirituale, e de bănuit că nu vor putea beneficia de acestea, care cer și o pregătire îndelungată și complexă.


Deci să nu ne amăgim că mântuirea, adică fericirea veșnică e deschisă oricui. Să nu mai gândim prin șabloane și versete ci să căutăm să vedem practic în ce constă mântuirea și cine poate avea parte de ea.
A se revedea predica de pe munte. Numai unii au acces la Imparatia Cerurilor, numai unii Il vor vedea pe Dumnezeu. Adica cei desavarsiti: saraci in pacate, nevinovati precum copiii, martiri pentru credinta samd. Ceilalti se vor putea mantui de cel rau, ca de exemplu talharul de-a dreapta sau Zaheu vamesul (cu casa lui), chiar fara sa fie botezati si impartasiti.

Pavel ne explica foarte bine:

Romani 2

12. Câți, deci, fără lege, au păcătuit, fără lege vor și pieri; iar câți au păcătuit în lege, prin lege vor fi judecați.
13. Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepți la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptați.
14. Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceștia, neavând lege, își sunt loruși lege,
15. Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conștiinței lor și prin judecățile lor, care îi învinovățesc sau îi și apără,
16. În ziua în care Dumnezeu va judeca, prin Iisus Hristos, după Evanghelia mea, cele ascunse ale oamenilor.

Mai aveti vreun dubiu ca mantuirea [de cel rau] le este oferita TUTUROR oamenilor, indiferent de religie, clasa sociala, nivel de cunoastere, perioada istorica sau locatie geografica? Altfel, Dumnezeu ar incalca liberul arbitru al oricarui om daca nu i-ar da sansa se se mantuiasca, predestinandu-l la iad din orice motiv.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.11.2010, 16:34:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
de sfantul Ignatie Teoforul ai auzit?
acel "copil pagan, nebotezat, fara nici un habar de Hristos?"

il gasesti in sinaxar, in data de 20 decembrie.
Ai fost tu cumva prezent ca sa confirmi?

As fi "auzit" de el daca ceea ce i s-a intimplat ar fi fost documentat de vre-un istoric impartial. Doar asa poti demonstra ca un incident neobisnuit reprezinta un adevar istoric.
Sinaxarul, din pacate nu este de ajuns, deoarece ne intoarcem de unde am plecat...la faptul ca ele sunt scrise de cei de dupa bariera.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.11.2010, 21:03:41
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A se revedea predica de pe munte. Numai unii au acces la Imparatia Cerurilor, numai unii Il vor vedea pe Dumnezeu. Adica cei desavarsiti: saraci in pacate, nevinovati precum copiii, martiri pentru credinta samd. Ceilalti se vor putea mantui de cel rau, ca de exemplu talharul de-a dreapta sau Zaheu vamesul (cu casa lui), chiar fara sa fie botezati si impartasiti.

Pavel ne explica foarte bine:

Romani 2

12. Câți, deci, fără lege, au păcătuit, fără lege vor și pieri; iar câți au păcătuit în lege, prin lege vor fi judecați.
13. Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepți la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptați.
14. Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceștia, neavând lege, își sunt loruși lege,
15. Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conștiinței lor și prin judecățile lor, care îi învinovățesc sau îi și apără,
16. În ziua în care Dumnezeu va judeca, prin Iisus Hristos, după Evanghelia mea, cele ascunse ale oamenilor.

Mai aveti vreun dubiu ca mantuirea [de cel rau] le este oferita TUTUROR oamenilor, indiferent de religie, clasa sociala, nivel de cunoastere, perioada istorica sau locatie geografica? Altfel, Dumnezeu ar incalca liberul arbitru al oricarui om daca nu i-ar da sansa se se mantuiasca, predestinandu-l la iad din orice motiv.
Degeaba citim predica de pe munte sau altceva dacă nu pătrunzi cauza acelor legități descrise acolo. Noi trebuie să înțelegem de ce au fost date anumite porunci și am fost informați de anumite lucruri. Nimic din ceea ce ne sfătuiește Dumnezeu nu e la întâmplare, toate au un obiectiv precis. Porunca iubirii urmărește pacea în împărăția celor mântuiți și liniștea lor sufletească (un om pizmaș e chinuit, așa cum orice patimă se transformă în chin veșnic), porunca renunțării la cele lumești și la mândrie are rostul de a ne face plăcuți lui Dumnezeu etc.

Un om afectat de credințele mincinoase (diverse religii false, inclusiv ateismul) nu numai că nu poate ajunge la cunoașterea lui Dumnezeu și unirea cu El, dar, presupunând că el este totuși acceptat de Dumnezeu (ceea ce nesigur în cazul când trăiește egoist, așa cum se întâmplă de obicei) el se scufundă tot mai mult în propria lume mincinoasă. Omul e același și aici și în veșnicie, dacă nu și-a vindecat sufletul de fantomele adevărului, întunericul lui (la figurat dar și la propriu) se va accentua și sufletul lui va ajunge tot chinuit. Întunericul cel mai dinafară din evanghelie nu este numai lipsa lui Dumnezeu ci și credințele false care în timp devin tot mai asfixiante. E un proces psihologic obiectiv.

Noi avem impresia că viața noastră e un fenomen autonom dar în realitate Dumnezeu ne ține, fără El am cădea probabil în neființă. Și El ne va ține, dacă va vrea mila Lui, și în veșnicie. Deci ca Dumnezeu să facă acest efort trebuie să aibă un motiv, să-I fie plăcuți cei pentru care face asta. De aceea în cazul în care nu ne-am străduit toată viața și din toate puterile pentru a-I fi plăcuți, situația noastră e nesigură (e nesigură oricum, dar dacă ne străduim avem ceva mai multe șanse).


Să nu ne amăgim cu unele versete din Biblie care par încurajante. Totul depinde de bunul plac al lui Dumnezeu și este iresponsabil să ne cheltuim viața cu altceva dect cu slujirea Lui totală. Biblia poate fi și un obstacol, vedem la protestanți cum sunt amăgiți că se mântuiesc prin credință, fără efort.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.11.2010, 22:06:50
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nu imi plac din start ortodocsii care se cred mai ortodocsi decat altii.
Ortodox inseamna a fi pe calea cea dreapta,si eu cred ca toti ortodocsii sunt pe calea dreapta.Nu sunt unii mai drepti ca altii.
Iar cel ce e impotriva ortodoxiei,acela nu e ortodox.
Nu exista ortodocsi slabi si tari,ci unii care ii acuza pripit pe altii,fara a sta sa vada ce au vrut de fapt prin faptele lor,si ce gandesc cu adevarat.
A fi ortodox e una,a il acuza pe altul ca nu este ,e cu totul altceva,chiar daca aparentele ti-ar da dreptate.
Arata-mi cat de ortodox esti,si nu cat de neortodox e celalalt !!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Declaratia egumenilor Muntelui Athos impotriva ecumenismului catalin2 Dogmatica 13 25.12.2011 13:58:57
Marturisire impotriva ecumenismului pana la mucenicie andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 170 21.11.2010 20:57:23
Marturisirea de Credinta impotriva ecumenismului BogdanF2 Generalitati 4 30.09.2009 19:48:32
Cum si cind ne impotrivim ecumenismului dmb Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 35 07.04.2009 11:33:46