Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 23.09.2015, 23:09:15
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

E mult mai simplu!Este vorba despre calugaria alba,intalnita relativ frecvent in crestinismul ortodox!E aproape la fel ca monahismul de manastire numai ca esti in lume,unde ispita este mai mare!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 23.09.2015, 23:51:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Eu am obiceiul ca impreuna cu cativa frati sa ne pustiim din cand in cand.vreau sa va expun cu acordul lui,ce a inteles unul dintre acesti frati despre iubire si casatorie:
Deci erau doi buni prieteni:unul era mai mult decat bogat si unul sarac ,dar amandoi voiau sa slujesca lui Dumnezeu.Cel bogat l-a luat pe cel sarac cu el si au facut o facultate de teologie cu cheltuiala celui bogat!Au intalnit o fata absolventa de teologie didactica si s-au indragostit amandoi de ea.Erau cam tot asa de naivi in materie de fete ca sa tanarul de care am mai pomenit.Parintii tinarului bogat au aranjat cu cu parintii fetei (care nu erau nici ei saraci)casatoria celor doi!Tinerii se cunosteau iar fata nu a obiectat.Deci joi trebuia sa fie cununia civila si logodna religioasa si duminica nunta.Prietenul sarac i-a zis
aproximativ asa!Si eu o iubesc,dar daca Dumnezeu a vrut sa fiti impreuna,eu ma voi calugari undeva departe ,ca nu cumva fiind langa voi sa ma biruie durerea si ispita!Tanarul bogat s-a intristat dar a ramas cu multumirea ca se va casatori cu fata iubita.Miercuri dimineata insa fata i-a zis cam asa:Iti voi fi sotie credincioasa si nu te voi minti niciodata pt ca cred in Dumnezeu!Ca sa iti dovedesc sinceritatea mea iti marturisesc ca nu te iubesc pe tine ci pe prietenul tau .Te asigur ca el nu va sti niciodata si nimeni afara de tine.Nu mai adaug ce a simtit acela.I-a zis doar atat:Si el te iubeste!Fata a spus: Cum sa ma iubeasca daca nu mi=a spus asta si nu mi-a oferit sansa sa ALEG INTRE TINE SI EL.Asta era acasa la fata!Tanarul a plecat apoi la casa lui pt unele treburi!Trec cateva ore si tanarul nu se intoarce.Suna la telefon parinti rudele cu diverse probleme ,ca la o viitoare cununie civila ,dar viitorul mire nu se arata,dar in afara de fata nu pare sa bage nimeni in seama,mai ales ca viitorii cuscri era de la amiaza la casa mirelui!Fata suna pana la urma pe fix si il gaseste!El ii zice sa vie la el ca ii este rau.Se duce si dupa ce sta de vorba cateva minute cu cei din casa urca la el.Cand intra il gaseste pe prietenul lui,agitat,care se inroseste cand o vede....Fata intreaba de viitorul ei sot.Prietenul ii spune ca crede ca a inebunit,si explica ca ii cere lui sa se casatoreasca cu ea si ca a iesit de cateva minute!Deodata nevaleste logodnicul si incepe sa tipe ca i-a prins imbratisati,ca se sarutau..etc.Cei doi au ramas fara cuvinte nefind nimc intre ei.Se aduna toti de prin casa,parintii fetei ,ai lui si rude,dar el continua aceleasi acuzatii pe acelasi ton.Si anunta ca nu se mai casatoreste cu ea si ii cere ei si prietenului lui sa paraseasca locuinta lor!Parintri fetei sunt surprinsi ,dar parasesc casa aceea cu fata si putin dupa aia pleaca si prietenulu lui.Parintii fetei insa erau oameni importanti (tatal chiar membru mirean intr-un sinod de episcopie)si dupa indelungi discutii cu fata nu inteleg nimic,dar decid ca fata trebuie sa se casatoreasca cu prietenul aceluia!Si asa se inampla!cam in 3 saptamani are loc nunta celor doi.Cel ramas singur se duce in Grecia apoi cu diverse afaceri prin Sinai si cam dupa un an urmeaza calugaria alba.El imi zice de multe ca o iubea asa demult incit numai implinind iubirea ei se simte multumit si ca numai aSA II PUTEA FACE SA FIE IMPREUNA!Dar cei doi, desi el ajunge preot, nu l-au iertat niciodata si nu au inteles gestul lui.Iar acest frate este fericit ca ei nu au inteles gestul lui!Recunosc ca de atata iubire si profunzime eu nu as fi fost capabil.

Cam asta ar fi iubirea unui crestin ortodox cu adevarat.Mai sunt baieti crestini?Desigur mai sunt!trebuie insa descoperiti si intelesi.Mai sunt fete crestine!La fel:mai sunt!
Seamana mai degraba a scenariu de telenovela.

Adica serios, nu se putea fara atata drama?
"Frate, vino incoace ca pe tine te vrea fata de barbat, nu pe mine. Sa fiti fericiti si noi sa ramanem prieteni si etc."
Simplu si la obiect.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.09.2015 at 23:54:44.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 23.09.2015, 23:54:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Lina,daca tanarul e atat de sfios incat nu imdrazneste sa incerce a saruta o fata,cum crezi ca o poate schimba!?
Intreb inca o data, ce legatura are sarutul cu schimbarea?

Pentru ce sa o sarute?

Ca sa o seduca? Nu e cazul, fata deja il vroia.
Ca sa ii arate ca o iubeste? Nu o iubeste, ca de o iubea, se casatorea cu ea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 23.09.2015, 23:56:25
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

De unde sa stiu eu daca se putea?dar daca ai stii cate scenarii de felul asta am intalnit eu in realitate in viata mea ai iubi mult mai mult omul in general!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 24.09.2015, 00:03:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Omul in general e simpatic.

In particular cand ia decizii stupide sub masca bunelor intentii, nu prea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 24.09.2015, 00:11:11
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Fericiti cei saraci cu duhul...ca si pt ei s-a rastignit Mantuitorul!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!

Last edited by Ratacitorul; 24.09.2015 at 00:14:21.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 24.09.2015, 00:16:00
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Ratacitorule, de unde privesc eu, nici unul dintre cei trei tineri descrisi de dvs. nu a avut o abordare crestina a situatiei. Tanarul sarac a gresit dezvaluindu-si dragostea pentru fata destul de tarziu (pentru el n-am nici o simpatie), fata n-a procedat corect cand a decis sa se casatoreasca cu bogatul, desi nu-l iubea, ba, mai mult, il iubea pe prietenul lui cel mai bun, iar bogatul nu a procedat corect inscenand acel flagrant (pe el il absolv oarecum, presupun ca era luat prin surprindere de situatie)...
E adevarat insa ca si ispitele apar acolo unde oamenii se straduiesc sa traiasca ortodox.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)

Last edited by Monnis; 24.09.2015 at 00:34:21.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 24.09.2015, 00:36:22
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Evident,ca fiind oameni nu puteau lua decizii perfecte!Pt mine care cunosc mai multe amanunte nu asta mi-a dat de gandit ci ideie in sine de sacrifiu pt fericirea persoanei iubite!erau intr-un mediu in care se faceau de multe ori casatorii in care sentimentele urmau sa vina mai tarziu!Eu il vad acum pe acel bogat ,care se bucura cand afla vesti bune despre cei doi.Eu uneori ii spun ca cei 2 sunt fericiti si el cade intr-un fel de transa zambitoareA fost prima iubire pt o fata si banuiesc ca si ultima.O iubeste si acum si e fericit inca pt ca ea iubeste pe cineva care o iubeste!Si...ce imi pare minunat este ca nu sufera!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 24.09.2015, 00:45:16
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Eu vad decizia bogatului ca fiind mai degraba intelepciune decat sacrificiu. Adica, la ce bun sa te casatoresti cu cineva care nu te iubeste?
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #120  
Vechi 24.09.2015, 09:45:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
E mult mai simplu!Este vorba despre calugaria alba,intalnita relativ frecvent in crestinismul ortodox!E aproape la fel ca monahismul de manastire numai ca esti in lume,unde ispita este mai mare!
De unde si pana unde "relativ frecvent"? Ce inseamna "relativ" alaturi de "frecvent"?

Eu n-am auzit ca asta sa fie un mod de vietuire recomandat in ortodoxie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde