Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.07.2008, 00:52:21
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca stiti ca Sf Ioan Maximovici afost episcop in mai multe tari,in China,Franta,Olanda si Sua.In Franta si Olanda,a cauta sa adune cat mai mult material pentru canonizarile facute ulteriol de Sinodul Bisericii din Galia(Franta).I-am mentionat si-i mai mentionez pe cei canonizati in secolul nostru:Sf Martin de Tours(11 nov),Sf Gherman de Auxerre(31 iulie),Sf Ilarie de Poitiers(13 ian),Sf Grigorie de Tours,Sf Faust de Riez(28 sept),Sf.Chesarie de Alrles(27 aug).Daca vreti mai multe detalii cititi cartea scrisa de un ucenic al Sf Ioan Maximovici,cuviosul Serafim Rose,"Locul Fericitului Augustin in Biserica Ortodoxa",daca imi amintesc bine titlul.Oricum,este interesnt,daca vreti sa cititi,pentru ca inca de pe atunci era o apriga disputa intre pelagianisti si augustinieni,adica intre erezia care spunea ca omul se mantuieste doar prin faptele sale,si pozitia ortodoxa a Sf Augustin,care spunea ca harul desavarseste pe om.In acesta disputa au intrat multe personalitati ale vremii,printre care si Sf Ioan Cassian,intemeietorul monahismului in Franta si Italia,monahismului de origine cenobitica.Pelagianismul pna la urma afost conadmnat de un sinod local,iar pozitia adoptata in unanimitae a fost cea a Sf Ioan Cassian,si anume colaborare intre om si Harul lui Dumnezeu,in procesul mantuirii.Sunt multe de spus pe acesta tema,daca vreti,mai discutam.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.07.2008, 16:15:03
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

augustin nu este sfant ca a avut si erezii ...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.07.2008, 19:26:08
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
augustin nu este sfant ca a avut si erezii ...
Este in calendar,istetul tatei,uita-te si matale.Si apropo,da-mi si mie exemplu de erezie de-a Sfantului Augustin,condamnata de vreun sinod local,sau de care vrei tu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.07.2008, 20:02:21
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Am impresia ca in calendar este "Fericitul Augustin", nu "Sfantul Augustin". Aceeasi persoana, dar nuanta de expresie putin diferita.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuvinte din omiliile Sfintilor Parinti despre Nasterea Domnului cristiboss56 Craciunul - Nasterea Domnului 6 30.12.2012 08:26:38
Despre cinstirea Sfintilor strajeru Secte si culte 74 07.12.2012 15:39:56
Parintele Cleopa despre purtarea fata de cei ce nu sunt ortodocsi catalin2 Spiritualitatea ortodoxa 61 07.03.2012 12:20:00
Pareri despre ASCOR(Asociatia Studentilor Crestin Ortodocsi Romani) none Generalitati 6 17.11.2009 01:08:07
Din invataturile Sfintilor Parinti despre cum se deosebim vedeniile. camiann Generalitati 2 03.02.2009 16:17:44