Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.10.2010, 22:46:48
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
intr-o situatie disperata, din care nu vedeam iesirea decat prin sinucidere acum 2 ani aproape, am inceput sa tin post (pt prima oara-nu stiu de unde mi-a venit ideea) si dupa o saptamana de post ... SURPRISE : viata mi-a fost schimbata brusc
ai citit Jurnalul Fericirii al Parintelui Steinhard?

daca nu ... citeste-l
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.10.2010, 23:15:34
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
eu L-am aflat din frageda copilarie ca ma lasau ai mei singur acasa si de plictiseala la inceput am invatat sa citesc si la 6 ani citisem deja toata Biblia aproape.. apoi in adolescenta L-am pierdut, m-am indepartat tare de tot ,pana si geografic am ajuns prin Spania.. dar pentru rugaciunile din copilarie cred, cand il rugam ca orice ar fi sa ma aduca inapoi si daca nu vreau eu El sa ma mantuiasca si cu sila.. si mi-a daramat sistematic tot ce eu indrageam in viata pana am ramas singur si gol pe o gramada de gunoi .. atunci am izbucnit si am plans si El m-a mangaiat cum rar am trait.. la modul simtit.. apropo de asta, nu stiu si nu inteleg cum pot sa fie unii oameni atei.. ei nu plang? ei nu-L va in clipele alea in inima, ca tipa mai, toata fiinta si-L vede de-a dreptul.. in momentele alea de cainta, intelegi Totul..
eu cred ca tocmai atei sunt ceei care il cauta pe Dumnezeu pt faptul ca tot cauta cat mai multe motive pt existenta LUI ,deci clar vb ei sunt insetati dupa EL...GANDUL NU II LASA SUNT IN CONTINUA CAUTARE...
....fiecare din noi la cunoscunt dar nu au dat importanta ,marea majoritate dau importanta abea la greutati,dar niciodata nu i tarziu pt ca Dumnezeu fiind iubirea ne mangaie si ne da putere sa trecem peste probleme.
Eu L-am cunoscut in copilarie era la gradinita si fiind multii copii ,7,dormeam 3 in pat,eu dormeam la picioare si intr-o noapte am simtit in capul meu niste gheare pe care nu am cum sa le uit ,lungi si ascutite care ca mangaiau in cap,m-a luat o frica dar nu puteam sa ma misc si fiind copil nu stiam rugaciunii nu stiam nimic,am zis doar Doamne in mintea mea si asa a disparut acele gheare si am sarit intre fratii mei la mijloc.au trecut multi ani de atunci dar nu pot uita acele gheare si acel sentiment......
si de atunci m-am apropiat de EL foarte mult in sufletul meu,si intradevar ma scapat de multe si din multe daca ar fii sa povestesc viata pana la 28 de ani as scrie romane dar poate pe viitor.....si daca m as mai naste o data tot aceas viata as alege...in gimnaziala tin minte ca in vacanta de vara luam trenul ,ocazii,unde dadeam peste fel si fel de oamenii, si plecam in nordul moldovei la manastirii,simteam ca cineva ma pazeste acum dand timpul inapoi imi dau seama ca numai Dumnezeu ma pazit.
Mergeam de la o manastire la alta noaptea prin padure cu mai multi nimic de zis dar nu imi era frica de loc vream sa ajung pana dimineata la SF.Liturghie uneorii mama nu avea bani sa platesca ternul la toti eu fiind ultimul copil mic,si multe altele...recunos ca in ultima perioada m-am cam departat
Dumnezeu este in toti numai ca nu toti IL cauta.....
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.10.2010, 00:01:51
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Smile Cand am aflat pe iisus hristos

De mic da nu intelegeam mai nimic
ba chiar ma plictiseam sau adormeam bine ca nu eram invatat
cu timpul am auzit mai mult si intelegeam mai bine
adevarata descoperire pt mantuirea sufletului am facuto cand
mam indragostit de o fata colegi de scola
ea era la liceu stand cu ea era si normal sa o iubesc
ea mergand la biserica si eu dupa ea dar recunosc ca si mie imi placea sa merg
cat de cat. Cu timpul mergeam cat mai des si miam dat sema ca eu o fac pt ea
dar acum imi pare bine ca stiu de biserica de vietile sfintilor de icoane de
maica domnului si de indreptarea pacatelor.
Ea este la manastire cu ajutorul lui dunezeu si ma bucur desi inca o mai iubesc
bineinteles ca in acesta prietenie treb sa fie cineva impotriva si cine se putea
decat sora ei f rigida si aproape fara mila
nu sa lasat pana nea indepartat
am uitat sa spun ca sora ei era f invidioasa pe ea ca ave mai multi prieteni is era mai apreciata
deci asa am descoperit pe iisus hristos prin iubirea unei fet
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.10.2010, 13:17:05
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

ce frumos! m-a bucurat sa citesc marturiile voastre si as incuraja si pe altii sa vina sa ne impartaseasca si noua cum l-au cunoscut pe Dumnezeu.. la urma urmei ets chiar daca nu realizam deplin, este cel mai important eveniment ,pentru asta am fost creati, nu?

"Caci aceasta este viata vesnica, sa te cunoasca te Tine unicul Dumnezeu adevarat si pe Iisus Hristos pe care L-ai trimis"

apropo de scrieri.. daca revin la intervale si citesc cantarea cantarilor, de fapt toate, le inteleg din ce in ce mai bine, parca mintea se dezleaga de intuneric si se lumineaza si asa vine in suflet bucuria Intalnirii.. inca nu realizam nici ca existam, am aflat asta de curand.. Maica Siluana spunea sa ne oprim si doar sa respiram, sa ne ascultam bataile inimii ,sa ne bucuram, sa realizam cu adevarat ca existam si ca bucuria si fericirea nu stau in "a avea" ci simplu numai in "a fi", pur si simplu.. faceti incercarea! respirati si savurati aceasta fericire de a fi, o taina de care inca nu ne dam seama, un dar atat de ... unde mai pui ca suntem chemati sa devenim Una cu El!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.10.2010, 13:35:24
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Abia la 33 de ani m-am intors la credinta, dupa ce am fost ateu inversunat toata viata.

De folos mi-au fost marturiile despre minunile Sfintei Fecioare, in special cea de la Fatima, din Portugalia, precum si lecturi despre viata unor Sfinti ai Ordinului Pasionist, in special Sf. Gemma, precum si despre viata Sfintei Theresa de Lisieux si, mai ales, fragmente din scrierile Sfintei Faustina.

Dar, mai presus de scrierile sau vietile sfintilor, ceea ce m-a ajutat sa cred a fost experienta Sfintei Liturghii, care mi s-a dezvaluit treptat, pe parcursul mai multor luni, pana cand, in timpul Liturghiei de Craciun, anul trecut, am acceptat, cu lacrimi si bucurie, adevarul si dragostea Mantuitorului pentru mine si adevaratul meu statut in lume, acela de creatura nevrednica a unui Dumnezeu minunat.

Pentru Ortodoxia - citatul din Scriptura pe care l-ati amintit mai sus este chiar deviza Ordinului Salvatorian, de care apartine biserica mea parohiala :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.10.2010, 14:04:35
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
cum si la ce varsta l-ati aflat pe hristos?
Si a doua intrebare, ce scriere v-a miscat , adica ce scriere v-a adus acea stare umilicioasa in care simti ca dumnezeu iti vorbeste in suflet? Sau ce sfant, ce imprejurare, intamplare? (intrebarile se leaga de fapt)
pe mine ma misca foarte tare evanghelia dupa ioan , acel capitol despre trimiterea unui mangaietor, capitolul precedent si cel care ii urmeaza , cand eram mic le citeam in fiecare zi si multa mangaiere aflam..acum are mare efect asupra mea sfantul gheron iosif isihastul..
in urma unor necazuri am inceput sa-l caut pe dumnezeu si acest lucru sa intamplat la biserica zlatari,sf ciprian din bucuresti.pe mine m-a IMPRESIONAT cartea,viata parintelui gheorghe calciu dumitreasa

Last edited by ionut stefan; 02.10.2010 at 14:06:50.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.10.2010, 14:11:25
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
in urma unor necazuri am inceput sa-l caut pe dumnezeu si acest lucru sa intamplat la biserica zlatari,sf ciprian din bucuresti.pe mine ma miscat cartea,viata parintelui gheorghe calciu dumitreasa
da, am citit odata un fragment, oare o gasesc pe net? in acel fragment povestea despre vederea Luminii Necreate care i-a stralucit Parintelui dupa ce a fost batut de tortionari o noapte intreaga la sfarsit i-a spus celui ce l-a batut "Hristos a inviat" iar acela a raspuns Adevarat a inviat! desigur fara sa vrea ,dar Duhul Sfant vorbea prin gura lui si a ramas uimit tortionarul si deodata camera s-a umplut de aceasta Lumina blanda si intelegatoare ,pace nesfarsita, dragoste, liniste fericire inlauntru Lumina, afara Lumina, cateva minute..cand straluceste aceasta lumina esti exact ca Adam in Rai in acele clipe.. Lumina acea este ce este si Dumnezeu ,de fapt este El.. si tasneste din inima, cuprinzand din interior intreaga fiinta facand-o Una cu El, atunci tu esti ce este El,te uiti la tine si te vezi El totodata.. asa a fost mangaiat Parintele.. am sa-i citesc cartea!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.10.2010, 14:16:34
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
da, am citit odata un fragment, oare o gasesc pe net? In acel fragment povestea despre vederea luminii necreate care i-a stralucit parintelui dupa ce a fost batut de tortionari o noapte intreaga la sfarsit i-a spus celui ce l-a batut "hristos a inviat" iar acela a raspuns adevarat a inviat! Desigur fara sa vrea ,dar duhul sfant vorbea prin gura lui si a ramas uimit tortionarul si deodata camera s-a umplut de aceasta lumina blanda si intelegatoare ,pace nesfarsita, dragoste, liniste fericire inlauntru lumina, afara lumina, cateva minute..cand straluceste aceasta lumina esti exact ca adam in rai in acele clipe.. Lumina acea este ce este si dumnezeu ,de fapt este el.. Si tasneste din inima, cuprinzand din interior intreaga fiinta facand-o una cu el, atunci tu esti ce este el,te uiti la tine si te vezi el totodata.. Asa a fost mangaiat parintele.. Am sa-i citesc cartea!
nu stiu daca o vei gasii pe net,daca esti din bucuresti o gasesti la libraria sophia.pt mine dupa sf biblie si vietile sfintilor este cea mai buna carte,m-a intarit foarte mult si o recomand tuturor
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.01.2013, 13:23:45
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Un thread pt ceea ce cautam eu, o sa-l citesc cand o sa am timp.

Deschisesem si eu ceva asemanator, insa i-am dat o denumire mai ciudata: ce feedback primiti de la Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 03:41:54
"Acum stiu, am aflat si eu... " de Nicolae Steinhardt Andrei B. Generalitati 4 27.07.2011 21:36:49
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 02:45:24