Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.10.2010, 20:26:22
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
vino te rog cu un exemplu de Sfant care le reneaga.. de unde culegeti astfel de informatii fratilor? ba mai mult, cine a zis ca sinoadele le le reneaga? insusi Sf Ap Pavel spune ca "sa nu afle vina in noi vrajmasul in ziua aceea".. si mai sunt o gramada.. da uite, citeste pe Parintele Larchet! are dreptate!
Poi care sinod a proclamat dogma vamilor vazduhului? sau rugaciunule pentru cei adormiti spun ceva despre vami?, sau mai degraba ideea e centrata pe milostivirea lui Dumnezeu la judecata, de cand ne judeca pe noi satana? Dumnezeu ce face?
Teoria vamilor este doar o parere a unor sfinti parinti, dupa parerea mea fara un suport solid biblic si dogmatic ortodox
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.10.2010, 20:26:38
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lastunul Vezi mesajul
S-au intors mai multi. Au avut loc invieri foarte multe: inainte de intruparea Mantuitorului, in timpul lucrarii pe pamant a Mantuitorului (cunoasteti invierile facute chiar de Domnul Iisus Hristos) si dupa inaltarea Mantuitorului (invieri facute de Sfintii Apostoli). Nici unul dintre cei inviati nu a povestit ceva despre cele intamplate dupa moarte (nici nu aveau ce). Despre grozaviile pomenite de dumneata ... nici vorba. Nu stiu cine si de unde le-a scornit (gasim ceva asemanator prin mitologia greaca ... cu ceva fantezie si adaugiri de la noi, iese de cateva vami).
mai mai mai.. of of si iarasi un mare of.. ma intristezi frate.. ca nu te pot ajuta.. imi pare rau de tot..dar de vamile din inima ce spui? vama ratiunii sau a teologie, si cea a inchipuirii sau a imaginatiei, ca eu insumi le-am trait pe pielea mea, nici acelea nu exista? intre noi si Dumnezeu sunt aceste duhuri care au drepturi depline asupra noastra.. numai Hristos a putut trece prin aceste vami ,inainte de El era imposibil! acum cine crede in El iarasi are aceasta posibilitate, citeste te rog asta,arunca o privire aici te rog: http://www.sfaturiortodoxe.ro/suflet...vazduhului.htm ..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.10.2010, 20:31:27
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Poi care sinod a proclamat dogma vamilor vazduhului? sau rugaciunule pentru cei adormiti spun ceva despre vami?, sau mai degraba ideea e centrata pe milostivirea lui Dumnezeu la judecata, de cand ne judeca pe noi satana? Dumnezeu ce face?
Teoria vamilor este doar o parere a unor sfinti parinti, dupa parerea mea fara un suport solid biblic si dogmatic ortodox
Dumnezeu ne judeca prin ingeri! ingerii la porunca Sa despart oile de capre! mai, spui tampenii! cum sa negi vamile si sa te mai crezi ortodox? pai tu renegi pe Sfantul Macarie cel Mare? pe Sfantul Antonie cel Mare , pe Cuvioasa Teodora? pe Sfantul Ioan gura de aur? pe Vasile cel mare? pe Vasile cel nou? pe Serafim Rose si multi, multi altii.. cine sta impotriva lor? de ce lansezi vorbe neadevarate cum ca parerile ar f impartite.. da sunt impartite dar pe alt criteriu.. cei care nu cred, adica cei care nu vor sa se caiasca si cei care cred si se caiesc.. asa da.. dar nu ca o parte din Biserica..a nu siu ce au negat sinoadele sau ca nu au aprobat..
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.10.2010, 20:33:31
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

sa nu-l mai adaug la lista si pe uriasul Sfant Ignatie Briancianiniv.. si pe Serafim de Sarov si pe Paisie Aghioritul si pe Gheron Iosif.. si pe Siluan Athonitul.. toti vorbesc despre vami.. este si o carte cu marturii din vietile Sfintilor despre existenta vamilor!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.10.2010, 20:36:55
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
mai mai mai.. of of si iarasi un mare of.. ma intristezi frate.. ca nu te pot ajuta.. imi pare rau de tot..
Sora draga, ceva imi spune ca esti sincera in dorinta de a ma ajuta. Iti multumesc si Dumnezeu sa-ti rasplateasca asa cum stie EL.

Eu raman, fara nici o teama, la invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli. Iti doresc si tie sa ai nadejde in fagaduintele Bunului Dumnezeu, prin Domnul nostru Iisus Hristos. "Pentru cã numai Eu stiu gândul ce-l am pentru voi, zice Domnul, gând bun, nu rãu, ca sã vã dau viitorul si nãdejdea."(Ieremia 29:11)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.10.2010, 20:38:53
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

toti sfintii ne invata sa pomenim momentul mortii cum vom muri si cum vor veni infricosatii demoni in clipa aceea ca sa ne ia sufletull ca cine ne va lua? cei doi ingeri buni sau cei rai? ne vor cobora la iad sau vom urca la ceruri?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.10.2010, 20:44:43
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lastunul Vezi mesajul
Sora draga, ceva imi spune ca esti sincera in dorinta de a ma ajuta. Iti multumesc si Dumnezeu sa-ti rasplateasca asa cum stie EL.

Eu raman, fara nici o teama, la invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli. Iti doresc si tie sa ai nadejde in fagaduintele Bunului Dumnezeu, prin Domnul nostru Iisus Hristos. "Pentru cã numai Eu stiu gândul ce-l am pentru voi, zice Domnul, gând bun, nu rãu, ca sã vã dau viitorul si nãdejdea."(Ieremia 29:11)
:) sont frate nu sora iar 0rtodoxia era liber , ca la ortodox nu mai sunt locuri nici ortodox1 ortodox2 sau 3 .. si am ales 0rtodoxia ca imi e draga , este Viata noastra!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.10.2010, 20:51:15
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
:) sont frate nu sora
Scuze frate. Adapteaza raspunsul.

Inca ceva: nu-ti fie teama (fricosii nu vor intra in Imparatia lui Dumnezeu - Apocalipsa 21:8). Ai credinta in Dumnezeu. "Sã nu se tulbure inima voastrã; credeti în Dumnezeu, credeti si în Mine."(ne spune Mantuitorul in Evanghelia dupa Ioan, cap.14:1).
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.10.2010, 13:29:52
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

vezi frate lastun, daca le interpretezi dupa placul tau ca gresim astfel.. frica aia se refera la frica lasa.. dar cum sa nu ma tem de iad? e cu totul si cu totulaltceva.. ma mai tem si sa nu-L intristez pe El..teama lasa este o teama pacatoasa, cum ar fi sa te temi de rugaciune ca sa nu te atace dracii.. este cu totul si cu totul altceva, dar sa te temi de moarte si de chinurile iadului este cel mai sanatos lucru din cate poti face,ca trezeste mintea la pocainta si aduce lacrimile in inima omului impietrit, temerea si pomenirea inspiamnatatorelor vami si chinurile vesnice ale iadului..
sa luam aminte.. si inca ceva.. Maica Siluana ne spunea sa luam aminte cand vorbim cu cineva ca daca respectivul e genul care incepe si te ia cu corinteni 1 cu 9 ieremia 4 cu 8 si alte abuzuri, intelegi tu idea, apoi omul ala din pacate nu e sincer, este legat si incuiat in ingustimea Parelniciei(parerea de sine) si a suficientei de sine(autosuficienta).. dar mai sunt si oameni sinceri cuei insisi si ii recunosti usor, caci au constiiinta ca "sunt inselati" , este temeiul smereniei, de asta frate ,oricine inoata singur pe langa corabie, este demn de plans ca face una ca asta in nebunia lui..
Dumnezeu nu poate lucra cu astfel de inimi, de nu se vor smeri si se vor lepada de gandirea propie ca de cel mai urat lucru si de increderea in sine.. si mai ales de neancrederea in Biserica Lui..
Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.10.2010, 13:37:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate nu se interpreteaza asa cu aceste "vami",legalist.
Vezi ca zice parintele Cleopa ca la moartea omului cate pacate are atatia draci vin.
Referitor la cei care nu cred in Dumnezeu,pai mai frate parintele Savatie Bastovoi pe cand era mirean ateist si il chema Stefan Bastovoi a cazut in coma alcoolica si era sa moara si s-a intalnit cu Dumnezeu Iisus Hristos,netrecand prin vreo vama.
Asa a ajuns parintele Savatie Bastovoi calugar si apoi ieromonah.
Nu intelegem noi judecatile lui Dumnezeu si cele ce sunt dupa despartirea sufletului de trup.
Care e mai frate tronul Preasfintei Treimi si unde e,ca doar zice Sfantul Ioan Damaschinul la Dogmatica ca Dumnezeu e pretutindeni?
Asta apropos de teoria fratiei tale.
Cum se face ca in teoria fratiei tale nu e deloc scris despre Dumnezeu Iisus Hristos?
Tronul Preasfintei Treimi - acela e Dumnezeu Iisus Hristos care dupa inaltare nu mai e numai intr-un singur loc.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 02.10.2010 at 13:45:54.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din 24 de Vami idealist Pocainta 5 14.03.2010 21:44:22
Sunt vamile vazduhului o invatatura gnostica? scrabble Slujba inmormantarii 47 18.08.2009 17:33:20
Vamile vazduhului NiCcoleta Generalitati 35 21.02.2008 17:52:26
Vamile vazduhului BogdanF Generalitati 17 25.07.2007 17:57:58