Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.01.2007, 12:07:22
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ANCAH
Scuze...dar daca tu te bati cu pumnul in piept ca esti mai grozava...si pe deasupra faci si demonstratia rugandu-te in public pt "noi" astia pacatosi care radem de oameni,cu ce crezi ca esti mai presus???

Daca unii sunt aici anti-crestini in optica ta...in optica mea cei asa zisi evlaviosi sunt de o ipocrizie crasa,nu mai spun ca au demonstrat de multe ori ca au incapacitatea intelectuala de a purta un dialog civilizat si crestinesc in adevaratul sens al cuvantului...si asta din cauza habotniciei...din prea mult zel au cam luat-o pe aratura.
Nu vreau sa jignesc dar stilul asta pe care vad ca si tu il adopti ma obliga sa o fac....nu tin parte lui silverstar si altora de aici mai cerebrali pt ca nu-i cunosc,dar le apreciez postarile si culeg ceea ce mi se potriveste...am dreptul sa-i contrazic sau sa-i sustin in functie de cum simt si mi se potriveste ce spun...

Dar...probabil ca e bine ca se intampla asa...nu suntem identici asa cum am mai spus-o si pe alte topuri...suntem liberi sa ne manifestam cum simtim ...asa ca manifesta-te si roaga-te in continuare...multumim ca ne si spui :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.01.2007, 12:31:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Clausemi: Nu stiam ca esti colega cu silverstar.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.01.2007, 12:51:36
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Clausemi: Nu stiam ca esti colega cu silverstar.
NO COMMENT
Daca asta ai inteles inseamna ca inca o data imi intaresc convingerea despre ceea ce am spus mai sus.
Si...sa nu ramai in dilema sau necunostinta de cauza am sa mai repet inca o data : sunt colega cu ea (e valabil si pt ORY ca am vazut pe topul vecin felul in care i-ai raspuns)asa cum sunt si cu tine...diferenta este ca apreciez mult mai mult stilul lor si caracterul pe care il au atat cat au lasat aici sa se inteleaga.
Scuze ca sunt mai directa...dar ti se datoreaza...poate data viitoare cand mai postezi o sa-ti apreciez si tie postarea...nu am un sablon in aprecieri si nu ma intereseaza decat felul in care abordezi un subiect.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.01.2007, 16:44:06
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Clausemi: Regret, dar nu te recunosc in acest mesaj.
Acum ce sa inteleg, ca esti de acord cu cei care comenteaza si rad de oamenii care cred in Dumnezeu? Imi e greu sa cred acest lucru, dar mai stii...
Sa stii ca multe discutii se nasc, pentru ca unul spune ceva, iar celelalt intelege altceva. De aceea trebuie sa ne exprimam cat se poate de clar, dar si sa citim cu atentie.
In ceeaa ce ma priveste, poti sa-mi apreciezi postarea.
Eu nu folosesc sabloane, ci scriu fix cum gandesc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.01.2007, 16:49:11
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Clausemi: Spune-mi te rog ce te-a deranjat la rugaciunea Sf. Siluan Athonitul:
"Doamne, revarsa pe pamant harul Tau; da tuturor noroadelor pamantului sa cunoasca iubirea Ta, sa cunoasca ca Tu ne iubesti ca o mama si mai mult decat o mama, fiindca o mama isi poate uita copilul, darTu nu uiti niciodata, caci Tu iubesti nemasurat zidirea Ta si iubirea nu poate uita.
Milostive Doamne, intru bogatia milei Tale, mantuieste toate noroadele!" Amin.

Nu stiu pe nimeni sa fi exprimat mai bine dragostea pentru Dumnezeu, ca Sf. Siluan.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.01.2007, 17:23:03
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Tocmai asta este ancah,nu observ nici un crestin pe-aici pe forum care sa "incerce" macar,sa iubeasca asa cum spune sf.Siluan.....deci raman la stadiul de teorii!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.01.2007, 17:26:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

....sau pe cineva care sa exprime cu duh,aceasta neasamuita Iubire a lui Dumnezeu fata de oameni.Tendinta crestina se apleaca mai degraba spre pedeapsa si"anatema",decat spre ceea ce a exprimat Mantuitorul atat de clar,prin jertfa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.01.2007, 17:28:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ory, imi pare rau ca te-am suparat. Te rog sa ma ierti.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.01.2007, 17:33:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Doamne fereste!,nu m-ai suparat deloc si n-am ce sa-ti iert,a fost o afirmatie cu aspect general,personal nu am nimic cu postarile tale,daca am intervenit in anumite idei,am facut-o dezinteresata de individul in sine,ci doar de idee.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.01.2007, 18:15:18
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Clausemi: Spune-mi te rog ce te-a deranjat la rugaciunea Sf. Siluan Athonitul:
"Doamne, revarsa pe pamant harul Tau; da tuturor noroadelor pamantului sa cunoasca iubirea Ta, sa cunoasca ca Tu ne iubesti ca o mama si mai mult decat o mama, fiindca o mama isi poate uita copilul, darTu nu uiti niciodata, caci Tu iubesti nemasurat zidirea Ta si iubirea nu poate uita.
Milostive Doamne, intru bogatia milei Tale, mantuieste toate noroadele!" Amin.

Nu stiu pe nimeni sa fi exprimat mai bine dragostea pentru Dumnezeu, ca Sf. Siluan.
Nu faceam referire la rugaciunea Sf.Siluan si la ce exprima ea...faceam referire la felul in care ai scris tu : "Nu foloseste nimanui a studia caracterul oamenilor dornici sa scrie pe acest site ortodox, in schimb cred ca poti trage cele mai valoroase concluzii, analizandu-ti propriul caracter, caci caracterul nostru nu il poti schimba, in vreme ce la al tau inca mai poti indrepta cateceva, asa cum fiecare crestin procedeaza cu sine.

Si ca sa te ajut in acest sens, iata ma rog pentru tine si cei sau cele, care-si gasesc distractia in a rade de oameni"

sau : "Nu ma mira nici atitudinea anti-crestina, fata de postarile noastre pe un site care se vrea crestin-ortodox. "

Eu o citesc pe silverstar si in general forumul de cateva luni bune si am reusit atat cat mi s-a permis sa-mi fac o parere...iar silverstar nu mi s-a parut a fi o anticrestina...ca are idei mai liberale este altceva si nu cred ca este aici pt a dovedi ceva impotriva lui Hristos...

Faptul ca tu te consideri declarat o crestina mai buna m-a determinat sa scriu...in rest ti-am spus ca nu am nimic personal cu tine...m-am luat pur si simplu de postarea ta...maine poate ca am sa-ti laud o alta postare...deci observatiile mele nu tin de persoana care posteaza,ci de ceea ce scrie...ca implicit imi formez si o parere este altceva dar asta ma priveste personal...pe forum oricum caut sa fiu cat mai obiectiva cu userii.
Reply With Quote
Răspunde