Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.09.2012, 16:43:04
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O altă frumoasă mânăstire



Este o mânăstire relativ nouă, cu iconografia realizată minunat în tehnica mozaicului venețian.

Ca element (foarte) inedit, este construită cu altarul către apus (cred că se poate vedea și din poză, care este făcută după-amiaza). Motivul ar fi o anumită întâmplare din viața ctitorului.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.09.2012, 19:20:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
iar sambata am facut sarmalute ca de obicei in oala de lut, care nu aveti idee ce poate sa faca... Biete slabiciuni lumesti...

Ah, sărmăluțele în oala de lut sunt ceva... dumnezeiesc! :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.09.2012, 19:34:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul


Este o mânăstire relativ nouă, cu iconografia realizată minunat în tehnica mozaicului venețian.

Ca element (foarte) inedit, este construită cu altarul către apus (cred că se poate vedea și din poză, care este făcută după-amiaza). Motivul ar fi o anumită întâmplare din viața ctitorului.

Mai dă-ne ceva indicii pe unde este mănăstirea, că este cam greu de ghicit..
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.09.2012, 19:58:15
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Mai dă-ne ceva indicii pe unde este mănăstirea, că este cam greu de ghicit..
Foarte aproape de Tg. Mures.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.09.2012, 01:07:09
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mânăstirea Recea ? :)

atasez o pictura a unei manastiri al carei pictor s-a facut remarcat si prin talentul sau de miniaturist.

(daca raspunsul initial e invalidat ignorati mesajul)
Attached Images
File Type: jpg joc.jpg (42,1 KB, 78 views)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.09.2012, 09:20:07
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Mânăstirea Recea ? :)

atasez o pictura a unei manastiri al carei pictor s-a facut remarcat si prin talentul sau de miniaturist.

(daca raspunsul initial e invalidat ignorati mesajul)
Răspuns corect :-)

Vă asigur că mozaicul din interiorul bisericii este minunat si, in general, toate detaliile sunt deosebite (stranele, stalpii, pardoseala etc.) - un aspect luxos, aș zice eu, nu îmi vine acum în minte alt cuvânt mai potrivit.

Last edited by Annyta; 27.09.2012 at 09:28:13.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.09.2012, 10:36:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Mimnastirea Recea este intr-adevar frumoasa dar si luxoasa, ea fiind si lavra de protocol a Arhiepiscopiei Albei si avind in compunerea ei si un mic azil pt sotiile de cler sau maicute cu dezabilitati.
Dar asa splendida cum este ea ascunde si o serie de paradoxuri.
Mai intii ca altarul nu este pe rasarit (desi ortodocsii nu sunt maniheisti , desi Hristos este pretutindeni -si la apus si la rasarit si in miazazi , etc, si in Rai si si in Iad, si in ceruri inalte dar si in abisuri-totusi exista clar obiceiul de a pune altarul cel putin aproximativ pe rasarit), apoi , mozaicul este splendid, acolo am vazut pt. prima data in viata mea preoti slujind Sf. Liturghie fara sa aibe imbracate toate hainele liturgice (teologii stiu ce insemneaza aceasta) si culmea ciresei de pe tort (pt. mine in primul rind, sau macar pt. mine !) acolo , in prezenta ieromonahilor slujitori, predica maica stareta Chichernea.
Am trecut de multeori prin minastire si cunosc destul de bine ce relatii afective, duhovnicesti , erau intre parintele Iovan si stareta , dar aceasta nu justifica permisiunea despre care va vorbesc chiar daca maica este culta, instruita.
Ultima data am vizitat minastirea acum 2 ani.

Aceste amanunte le-am marcat ca pe niste curiozitati doar , in rest asezammintul monahal este deosebit si se poate sesiza , oriunde te-ai misca, luxul voluntar intru maretie.

NB: 1. f. bun topicul. Cel putin rascoleste amintirile si imbie la noi pelerinaje.
2. as incerca sa particip si eu la acest topic dar nu stiu cum se posteaza imagini . Asa ca doar ma bucur de nevointa celor binevoitori .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 27.09.2012 at 10:54:13.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.09.2012, 20:08:36
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Mânăstirea Recea ? :)

atasez o pictura a unei manastiri al carei pictor s-a facut remarcat si prin talentul sau de miniaturist.

(daca raspunsul initial e invalidat ignorati mesajul)


Și cam pe unde este mănăstirea pe care ne-o propui?

Ah, știu ce este : Mănăstirea Dragomirna !

Last edited by mirela.t; 27.09.2012 at 21:05:39.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.09.2012, 23:29:34
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar dânsa. Se respiră un aer metafizic deosebit acolo,,,simțeam cum arde postmodernismul din mine....treabă pe care nu am experimentat-o neapărat la suratele ei Sucevița ori Moldovița ci nici chiar la Gura Humorului ori Voroneț.

Last edited by VladCat; 27.09.2012 at 23:32:06.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.09.2012, 00:12:18
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Un indiciu: biserica de lemn a mănăstirii este cea mai vestică biserică de lemn din Banat.
Attached Images
File Type: jpg manastire.jpg (21,5 KB, 13 views)
File Type: jpg manastire2.jpg (64,4 KB, 14 views)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Onestitatea in vorba si in gand NECTARIE Generalitati 0 07.01.2011 14:24:56
Întrebare despre revelionul la mănăstire camy_d Despre Biserica Ortodoxa in general 18 28.12.2010 01:06:13
Biserica Poporului/Manastire vs Camin/Ajutoare/Azile/Locuinte Unomoarecare Generalitati 11 15.07.2010 16:51:35
De vorba cu Parintele Gh. Calciu Pannihis Mari Duhovnici si predicile lor 3 03.12.2008 19:47:18
Urgent...nu e vorba de bani pacatoasa Umanitare 3 29.11.2007 02:17:12