Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2010, 18:07:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Sfintirea icoanei

Profesorul Nicolai Ozolin sustine ca sfintirea icoanelor a aparut in momentul in care nu s-au mai respectat normele canonice pentru pictarea unei icoane. Cand parintii au vazut ca incepusera sa apara imagini straine de cele din biserica, dar cu subiecte religioase, au fost nevoiti sa-i cheme pe credinciosi cu acele reprezentari ca sa-si dea acordul daca ele respecta sau nu normele canonice. Numai dupa ce primeau de la preoti confirmarea ca respecta, credinciosii aveau dreptul sa se roage in fata lor. Mai tarziu a aparut si sfintirea lor prin stropirea cu apa sfintita, mai intai in Apus si apoi in Rasarit.

Daca asa stau lucrurile, ar insemna ca o icoana care respecta canoanele nu ar mai trebui sfintita, iar daca o icoana nu respecta normele si este sfintita, nu inseamna ca devine icoana.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2010, 20:10:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

am citit undeva ca o icoana se sfinteste in mom in care scrii numele Mantuitorului/M.D./sfintilor pe ea.

dar e f interesant ce a spus tu....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2010, 21:05:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
am citit undeva ca o icoana se sfinteste in mom in care scrii numele Mantuitorului/M.D./sfintilor pe ea.

dar e f interesant ce a spus tu....
Molitfelnicul grecesc nu prevede o randuiala de sfintire a icoanei spre deosebire de cel romanesc- in care intalnim si influente apusene- unde exista o randuiala de sfintire.
Eu personal, nu as mai accepta pe piata ori ce tablou religios- pentru ca nu pot sa spun icoana- decat icoanele pictate de persoane "autorizate" dar conforme canonului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2010, 23:47:55
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

la ce slujba se sfintesc icoanele?
am 2 litografii pe care as vrea sa le inramez ..am auzit ca trebuie sa stea in altar 6 saptamani
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2010, 00:01:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Molitfelnicul grecesc nu prevede o randuiala de sfintire a icoanei spre deosebire de cel romanesc- in care intalnim si influente apusene- unde exista o randuiala de sfintire.
De data asta, molitfelnicul grecesc e mai traditional ;-)
Intr-adevar, sfintirea icoanelor a aparut doar in sec. al 18lea sub influenta teologiei apusene. Si bineinteles si din cauza ca au aparut si icoane neconforme cu traditia ortodoxa cam in aceeasi perioada.

Da, Costel, am mai postat in lata parte si eu asta, am citit un articol al parintelui Stephen Bigham in care spune ca sfintirea icoanelor este o inovatie (nefolositoare, zice el) in ortodoxie si da date istorice.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.01.2012, 14:21:48
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
am citit undeva ca o icoana se sfinteste in mom in care scrii numele Mantuitorului/M.D./sfintilor pe ea.

dar e f interesant ce a spus tu....
In documentele celui de-al VII-lea Sinod Ecumenic se afirma ca icoana este sfintita prin imaginea celui reprezentat si prin insemnarea numelui acestuia, care confirma prezenta.

Pe de alta parte, practica sfintirii icoanei asa cum o intalnim astazi (rugaciune, stropire cu aghiasma) trebuie inteleasa ca modalitate prin care Biserica accepta chipul pictat. Adica prin aceasta se recunoaste ca respectivul chip (prin calitatile sale) poate participa la viata liturgica a Bisericii. Iar credinciosii intr-adevar se pot ruga in fata acestei icoane, iar chipul trebuie sa ajute rugaciunea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.01.2012, 18:26:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
In documentele celui de-al VII-lea Sinod Ecumenic se afirma ca icoana este sfintita prin imaginea celui reprezentat si prin insemnarea numelui acestuia, care confirma prezenta.

Pe de alta parte, practica sfintirii icoanei asa cum o intalnim astazi (rugaciune, stropire cu aghiasma) trebuie inteleasa ca modalitate prin care Biserica accepta chipul pictat. Adica prin aceasta se recunoaste ca respectivul chip (prin calitatile sale) poate participa la viata liturgica a Bisericii. Iar credinciosii intr-adevar se pot ruga in fata acestei icoane, iar chipul trebuie sa ajute rugaciunea.
Cred ca aici se complica problema.Exista mai multe stiluri de pictare a icoanelor. Cel bizantin, cel neobizantin, si cel in care sunt prezentate icoanele slavilor(rusi si ucraineni.)
Exista diferente majore intre aceste stiluri, diferente care ar putea sa determinte considerentul ca cele slave sunt necanonice.(purtasem o discutie cu cineva pe forum care era foarte deranjat de icoana EU sunt cu voi si nimeni impotriva voastra, spunand ca numai ortodoxa nu e--or e o icoana foarte iubita si indragita in Ucraina si Rusia pravoslavnica.).
Ceea ce vreau sa spun ce exista riscul sa intalnesti preoti iubitori de pictura bizantica ca ar putea sfatui credinciosii sa nu se inchine icoanelor pictate in stil rusesc pe motiv ca nu sunt canonice, ca nu respecte erminia.
Exista mai multe erminii in ceea ce priveste pictarea icoanelor, diferite de la un stil la altul?
sau pe ce consderente se stabileste daca o icoana e canonica sau nu?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.01.2012, 10:44:34
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Cred ca aici se complica problema.Exista mai multe stiluri de pictare a icoanelor. Cel bizantin, cel neobizantin, si cel in care sunt prezentate icoanele slavilor(rusi si ucraineni.)
Exista diferente majore intre aceste stiluri, diferente care ar putea sa determinte considerentul ca cele slave sunt necanonice.(purtasem o discutie cu cineva pe forum care era foarte deranjat de icoana EU sunt cu voi si nimeni impotriva voastra, spunand ca numai ortodoxa nu e--or e o icoana foarte iubita si indragita in Ucraina si Rusia pravoslavnica.).
Ceea ce vreau sa spun ce exista riscul sa intalnesti preoti iubitori de pictura bizantica ca ar putea sfatui credinciosii sa nu se inchine icoanelor pictate in stil rusesc pe motiv ca nu sunt canonice, ca nu respecte erminia.
Exista mai multe erminii in ceea ce priveste pictarea icoanelor, diferite de la un stil la altul?
sau pe ce consderente se stabileste daca o icoana e canonica sau nu?
Cred ca Marius se referea mai ales la icoanele de influenta vestica, care in mare parte nici nu se mai pot numi icoane, ci tablouri religioase.
De asemenea cred ca preotii ar trebui sa fie buni cunoscatori ai iconografiei, caci si prin icoana se dezvaluie cuvantul lui Dumnezeu, nu doar prin invatatura scrisa sau orala. In fond, atunci cand credinciosul este singur cu icoana, aceasta il poate povatui spre duhovnicie (cea canonica) sau spre lumesc (cea necanonica).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.01.2012, 12:11:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
De asemenea cred ca preotii ar trebui sa fie buni cunoscatori ai iconografiei, caci si prin icoana se dezvaluie cuvantul lui Dumnezeu, nu doar prin invatatura scrisa sau orala.
La noi a cazut destul de mult interesul pentru iconografie. Stim ca biserica trebuie pictata, dar nu stim mai nimic despre ce anume se picteaza in fiecare parte a ei. Ar fi bine ca din cand in cand, predicile sa faca apel si la iconografie, nu doar in duminica ortodoxiei.

Lipseste postul zugravilor, nu mai sunt cei din trecut si asta se vede si in opera lor. Si acest lucru ar trebui luat in discutie.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
icoanei, sfintirea



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintirea icoanelor georgeval Generalitati 7 20.05.2011 17:58:46
sfintirea cruciulitelor Ioana-Andreea Generalitati 47 17.02.2011 20:03:46
Despre sfintirea obiectelor strajeru Secte si culte 43 21.01.2011 09:16:58
AGHIASMA (Sfintirea apei) pui Preotul 23 22.01.2009 17:50:35