Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1191  
Vechi 08.10.2012, 19:59:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si, de asemenea, destui ortodocsi care se pierd prin hatisurile unei teologii prea complicate.
As fi curios unde ai vazut tu unul din asta ca eu n-am intalnit asa ceva.
Sau..ce intelegi tu prin asta.

Citat:
Daca considerati ca este atat de importanta pastrarea identitatii confesionale incat sa fie discutata la nesfarsit (ca oricum nu se ajunge la vreun consens), atunci e in regula. Insa, in contextul in care Hristos a spus ca cine nu isi uraste propria viata nu e vrednic de El, pasiunea exagerata pentru confesiunea de care apartinem seamana prea mult a idolatrie.
Crestinul, in ultima instanta, nu este chemat sa-si apere identitatea confesionala si nici macar nationala; el este chemat sa se asemene lui Hristos si astfel sa faca si altora cunoscuta mantuirea lui Hristos. Vremurile sunt prea grabite si viata prea scurta ca sa ne pierdem in detalii.
Din pacate esti victima smecheriei pseudo-ecumeniste a mediului neoprotestant.

Pentru ca neoprotestantul care in general ARE o identitate confesionala (care n-ar schimbat-o cu una cu doua) tipa sus si tare ca nu este importanta confesiunea.

Dar asta numai in contextul in care ortodoxul ar trebui sa fie dispus sa-i recunoasca si lui statul de crestin in loc de cel de eretic sau de ce nu, sa devina si el neoprotestant.

Daca se pune problema sa treaca neoprotestantul la ortodoxie, sa vezi ce relevanta devine identitatea confesionala si ce tona de argumente are ca sa NU faca lucrul asta, in timp ce argumentele ortodoxului pentru care tine la identitatea lui confesionala le clasifica ca fiind "irelevante", "impovaratoare", "exagerate" etc.

Dualism (ca sa nu-i zic altfel) tipic "neo".

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Iar in ceea ce priveste temele date, ei bine, nu e rau sa fie discutate, insa ele arata clar ce ne desparte si nu ce ne uneste. Niciodata un azs nu se va inchina la icoane sau un ortodox nu va tine sabatul. Dar discutand despre acestea ne vom aminti mereu cat de diferiti suntem, si nu asta este tinta noastra.
Nici un penticostal nu va tine sabathul.

Nici nu va recunoaste sursele de "inspiratie" adventista prin care sabathul e mandatoriu pentru adventisti si ar trebui sa fie mandatoriu si pentru penticostali daca ar fi sa aiba partasie cu inspiratia divina recunoscuta de ei.

Ceea ce inseamna ca dumneata ca penticostala de exemplu, prin faptul ca nu tii sabathul, reduci la zero tot ceea ce este esenta religie adventiste, afirmand practic ca se bazeaza pe o traditie mincinoasa.

Sau, daca vrei, poti sa le recunosti traditia dar asta o anuleaza pe a ta, trebuind sa recunosti ceea ce ei afirma despre religia ta, ca este una handicapata, lipsindu-i mesajul ultim a lui Dumnezeu care este solia adventista.

Daca tu ai alte solutii la problema asta, chiar sunt curios.

Eu vrea sa subliniezi apelul tau la ignorararea bazelor teologice confesionale, n-are fundament.

Dumnezeu nu ne vrea prosti, cum se zice, deci orice apel la atitudinea opusa, nu e inspiratie divina.

Last edited by AlinB; 08.10.2012 at 20:10:47.
Reply With Quote
  #1192  
Vechi 09.10.2012, 08:19:01
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Nici un penticostal nu va tine sabathul.
Tin sa te anunt ca granitele dintre religiile crestine nu sunt formate din linii ci au oarecum "zone intermediare"!

Am cunoscut penticostali cate tin sabatul. Am cunoscut grupari ortodoxe cu tendinte protestante. Greco catolicii fac o oarecare punte intre ortodoxi si catolici.Baptistii, penticostalii si crestinii dupa evanghelie se tolereaza foarte bine intre ei si tind sa-si minimalizeze diferentele doctrinare (oarecum ii tolereaza si pe adventisti). Martorii lui Yehova sunt un fel de "zona religioasa" bine delimitata, in rest granitele dintre celelalte religii sunt cam neclare.

Chiar si intre religii mult diferite apar "zone" de legatura.... sa le zicem "hibrizi"! Evreii mesianici (crestinism+nationalism evreiesc/traditii evreiesti), new age (crestinism+religii asiatice), evolutionistii teisti (apar cam in toate religiile crestine... unii mai educati in ale stiintei incearca sa impace descoperirile stiintifice cu "iudeo-crestinismul"), crislam (o incercare de a impaca musulmanii cu crestinii) etc!

Piata religioasa este diversificata! Fiecare alege ce ii place!
Reply With Quote
  #1193  
Vechi 09.10.2012, 09:00:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Un fel de varză a la Cluj. Alege fiecare ce-i place, nu ce-i trebuie: cea mai mare realizare a diavolului deghizat seculărește!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1194  
Vechi 09.10.2012, 09:05:53
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Un fel de varză a la Cluj.
Adevar graita-i! Cu o singura completare: avem un bazar intreg plin cu varza de orice fel (si putina conopida) si cu fastfood-uri pline cu shaorme cu de toate!
Se spune ca ar fi in jur de 10000 de religii... sigur multe dintre ele sunt un fel de "shaorme"!
Reply With Quote
  #1195  
Vechi 09.10.2012, 09:09:25
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
cea mai mare realizare a diavolului deghizat seculărește!
Secularismul este ori ateism, ori indiferenta fata de religie, ori crestinism umanist secular... nu prea are a face cu religia!
Reply With Quote
  #1196  
Vechi 09.10.2012, 09:19:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Asta crezi tu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1197  
Vechi 09.10.2012, 09:30:48
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Asta crezi tu.
In general secularii se leaga de crestini lunatici care refuza tratamente medicale din motive de religie, se calca in picioare la moaste (nu i-ar deranja asta daca crestinii ar fi mai civilizati), amesteca religia cu politica sau exorcizeaza pe la Tanacu! Nu prea i-am vazut facand prea multa gargara cu religia! Cu toate asta, presa ii baga in seama si de aici iese scandal cu ei-ceea ce este altceva... ! In rest sunt baieti cuminti si foarte educati!
Reply With Quote
  #1198  
Vechi 09.10.2012, 09:43:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da, da, da: finuți și cu maniere.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1199  
Vechi 09.10.2012, 09:43:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
As fi curios unde ai vazut tu unul din asta ca eu n-am intalnit asa ceva.
Sau..ce intelegi tu prin asta.
Ma refer la ortodocsi dezorientati care nu stiu in ce directie sa sarute iconele in biserica sau la ce sfant sa se inchine pentru ajutor in problema cutare sau daca sa citeasca Psaltirea fara binecuvantare de la duhovnic, etc. Ei stiu ca regulile ortodoxiei sunt multe si grele, asa ca pierde o gramada de timp cu preliminariile credintei si nu mai ajung niciodata la esenta.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pentru ca neoprotestantul care in general ARE o identitate confesionala (care n-ar schimbat-o cu una cu doua) tipa sus si tare ca nu este importanta confesiunea.
Eu nu am zis sa nu-ti pastrezi identitatea confesionala, ci sa nu-ti faci idol din ea, calcand pe principiile crestine pentru a-ti apara confesiunea. Ceva de genul Romani 14. Daca in biserica ta se obisnuieste sa manaci carne, nu obliga si pe adventist sa o faca, caci constiinta lui il mustra. Daca in biserica mea se vorbeste in limbi, nu e musai sa umplu capul ortodocsilor cu asta, mai ales ca nu este conditie de mantuire. s.a.m.d.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nici un penticostal nu va tine sabathul.
Nici nu va recunoaste sursele de "inspiratie" adventista prin care sabathul e mandatoriu pentru adventisti si ar trebui sa fie mandatoriu si pentru penticostali daca ar fi sa aiba partasie cu inspiratia divina recunoscuta de ei.
Citeste ce a scris UNNOOM. Sunt azs care proorocesc si penticostali de ziua a saptea. Pentru ca
"Unul deosebește o zi de alta, iar altul judecă toate zilele la fel. Fiecare să fie deplin încredințat în mintea lui. Cel ce ține ziua, o ține pentru Domnul; și cel ce nu ține ziua, nu o ține pentru Domnul". Deci o zi de sabat nu e motiv de excludere din BP.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #1200  
Vechi 09.10.2012, 10:32:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ma refer la ortodocsi dezorientati care nu stiu in ce directie sa sarute iconele in biserica
Această practică pioasă, deși este recomandabilă, nu este obligatorie. Direcția de sărutare a icoanelor este sugerată de amplasarea lor: icoana lui Isus în dreapta (aceea încadrată de literele grecești "alfa" și "omega"), iar icoana Sfintei Fecioare în stânga. Sărutarea în direcție inversă nu este păcat.

Citat:
sau la ce sfant sa se inchine pentru ajutor in problema cutare sau daca sa citeasca
Este mereu o bună idee, în acest caz, să se închine la sfântul protector al fiecăruia. Sau să ceară ajutorul îngerului lui păzitor.

Citat:
Psaltirea fara binecuvantare de la duhovnic
Nu există și nu a existat nici în trecut un canon prin care citirea Psaltirei să fie condiționată de binecuvântare.
Pe de altă parte, în orice lucru mai greu sau mai important îl întreprind, ca și în ceea ce privește lucruri mici, dar pe care vor să le consacre lui Dumnezeu (un medalion, o cruciuliță, un pelerinaj) creștinii fac bine când cer binecuvântare.

Citat:
Ei stiu ca regulile ortodoxiei sunt multe si grele, asa ca pierde o gramada de timp cu preliminariile credintei si nu mai ajung niciodata la esenta.
Chestia asta, cu timpul pierdut pentru credință, eu nu reușesc să o înțeleg. Orice alt timp poate fi pierdut, dar nu cel pentru credință. Acela e timp câștigat. Reguli multe, detalii multe ? Recitiți "Solomon" și, mai departe, Cronicile și vedeți acolo reguli și detalii pe care le cere Dumnezeu în ceea ce privește cultul divin. Dumnezeu iubește mult forma credinței; timpul în care o cercetăm, timpul dedicat studiului liturgicii și tipicului nu e deloc timp pierdut. Încă și mai câștigat e timpul în care practicăm aceste lucruri studiate.


Citat:
Daca in biserica ta se obisnuieste sa manaci carne, nu obliga si pe adventist sa o faca,
Nu există o obligație a creștinilor apostolici de a mânca carne în nicio zi. Dimpotrivă, există obligația anumitor zile oprite de la carne.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32