Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 28.07.2010, 14:00:57
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cuvant Vezi mesajul
Tu sti ce spui..mi-ar fi placut sa te fi putut ajuta..incerc sa nu te judec si sa imi para rau pentru ratacirea fiecaruia..caci cu totii suntem oameni si avem neputintele noastre, dar cand ne vindem si apare mandria nu mai discernem nimic.
Este un exemplu viu cam ce categorii de oameni ratacesc, oameni insetati dupa slava, oameni "atotstiutori"..
Da, om fi cu totii lupi..plini de pacate..care dintre noi ortodocsi ar putea spune ca este bun, si este lipsit de pacate ..care dintre noi ar putea spune ca nu este lacom, zgarcit, desfranat..Cand vom spune ca suntem buni si lipsiti de aceste pacate atunci om ajunge intr-o alta tabara..intr-o mare ratacire.
Ne vom ruga asa cum om putea fiecare sa ne vedem mereu pacatele si sa ne fereasca Bunul Dumnezeu de mandrie..
n-ai inteles nimic din pacate. Nu tu esti bun ci Hristos e cel care te face bun. Meritul e al Lui nu al tau. Un om care nu e schimbat de Dumnezeu inseamna ca nu e copil al lui Dumnezeu. Ce e asa greu de inteles?Omul trebuie sa se schimbe si asta o face numai Dumnezeu daca omul renunta la viata pacatoasa si se intoarce la Dumnezeu.
Voi din pacate nu intelegeti ce inseamna Har si considerati ca doar prin propriile stradanii deveniti mai buni.
  #142  
Vechi 28.07.2010, 14:08:35
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit Hristos a inviat

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Cine sunteți voi să judecați? Cine sunt eu să judec, dar faptele vorbesc de la sine:

Acest preot ortodox a crezut pe Dumnezeu și a studiat credința ortodoxă, apoi văzând năravurile și tradița i-a crezut pe cei din Vechiul om care se pare că cred în Domnul Iisus Hristos,dar nu cred în lucrarea Lui. I-a crezut pe cei din Vechiul că sunt mai aproape de Dumnezeu căci a constatat că ei nu mai curvesc, nu mai beau, nu mai înjură și altele... și nu au tradiții vrăjitoricești...

Dar el, preotul Florin credea deci din pricina lor și în Domnul Iisus dar și în lucrarea Domnului pentru că el nu a vrut să plece din funcția pe care o deținea și anume de preot ortodox, într-un sat de neoprotestanți dar și ortodocși, deci era aproape mîntuit căci credea și în Cuvânt și în Lucrare și în Biserică și în frați deci în icoane și Lemnul Sfintei Cruci și în tot ce ține de Biserică fără să facă pe explicaționistul icoanelor. Deci el avea Credința Deplină, și trebuia doar ca mai departe să-și ducă crucea sa. Dar nu a fost lăsat, probabil de ghestapo sau de KGB sau de lucsifer, nu știu.

Deci cine a greșit?

Păi duhul minciunii măririi de sine, duhul lucsiferic și antichristic băgat în biserica ortodoxă, care i-a îndemnat ca la PCR și la securitate, pe maimarii lui Florian ca să-l excludă și să-l dea afară, să-l arunce în stradă pe acest preot curat și neviclean exact ca pe un gunoi, să-l dea afară pentru că s-a botezat și la neoprotestanți, păi nu s-a botezat la sataniști ci la neoprotestanți, adică la cei pe Vechiul care cred în Domnul nostru Iisus Hristos.

Păi Sfântul Apostol Pavel n-a tăiat oare împrejur pe ucenicul său împreună cu care propovăduia Credința între tot felul de evrei sau elini? Deși era botezat în Iisus Hristos iată că l-a tăiat împrejur!

Deci excluderea din preoție a fost făcută de către niște oameni ce nu cunosc scriptura și acționează exact ca inqqqiziția! Fără discernămînt! Oameni ce nu sunt sub insuflarea Harului și nici ce e aia Înțelepciune, ei n-au auzit!

Deci iată un om sincer în căutările sale spre mîntuirea sa, este exclus pe motiv că a găsit în satul respectiv oameni interesați de mântuirea lor și care erau neoprotestanți. El nu trebuia dat afară sau exclus ci trebuia să rămână în ortodoxie căci el iubea ortodoxia, și ortodoxia nu este proprietatea maimarilor ci ea trebuia să fie a Lui Dumnezeu, dar se pare că a fost exclus nu pentru că a făcut păcate saă fiindcă s-ar fi mîndrit ci pentru că cineva a capturat ortodoxia și ceea ce trebuia să fie a Domnului nostru Iisus Hristos, pe care acest preot o slujea pentru Dumnezeu! Deci pentru ce a fost el exclus? Pentru că s-au aplicat canoanele ca la partid! Ca la securitate! Deci niciîntr-un caz nu este vina acestui preot tânăr cinstit și corect! El trebuia să fie lăsat să slujească ca preot ortodox și neoprotestant ce slujește între ortodocși și neoprotestanți. Căci asta îi rânduise Dumnezeu. Nenia a distrus vânzându-l și socotind de la sine putere că el e un trădător.

Sau nu și vechiul om este ridicat prima dată de Dumnezeu? Iar la omul nou abea prin Cruce se ajunge... „cine voiește să vină după Mine”.

Dar ce o să vă faceți, voi care judecați strâmb exact ca lupii răpitori a ceea ce este a lui Dumnezeu, ce o să vă faceți când vine Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, Domnul Carele este plinitorul a toate și plinește ultima etapă... Apocalipsa, ce o să vă faceți voi care vreți ca omul să se închine omului ce a luat locul lui Dumnezeu, aruncând el de la sine putere, afară, pe cei ce cu sinceritate au căutat Împărăția Cerurilor și Dreptatea Lui Dumnezeu, ce o să vă faceți când o să fiți duși înaintea Stăpânului?

Deci legământul cel nou, al Noului Ierusalim, pentru tot creștinul și pentru preotul Florin și pentru tot omul interesat de propria lui mînmtuire este acesta:


Deci nu mă dezic de ortodoxie, căci și eu sunt mirean ortodox ci mă dezic de antichristul lucsiferic îmbrăcat în ierarh ortodox, dar care este ca lucsifer, cu nume de om, îmbrăcat în haină sfântă ce a luat locul lui Dumnezeu și face strâmbătate din lăcomie în pobor și în preoțime... căci după recensămînt s-a înscăunat cu participarea patriarhului... știți voi unde, și totul afară de el este sectă sau eres, exact așa cum a făcut pactul cu diavolul roșu și cu ierarhul cel roșu.

Deci dreptatea în cazul acesta este de partea lui Florin. NU în general ci particular. Iar Adevărul este de partea lui Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu care nu este pe vechiul și nici pe noul ci este și pe vechiul și pe noul și mai mult este întru Tot Cuvântul Lui Dumnezeu ce iese din gura Lui Dumnezeu Atotțiitorul. Amin.

Cu durere..cu o mare durere am citit aceste cuvinte. Cat de usor ne vindem, cat de usor ne lasam inselati.
Invatatura eretica..invatatura pastorilor "pocaiti" o fi cea adevarata si invataturile Sfintilor Parinti le-ai anulat..nu stiu daca realizezi cata sminteala poti sa aduci..nu e destul de mare ratacirea lor, i adancesti intr-o si mai mare ratacire.
Acum ma gandesc de ar fi in fata ta Parintele Arsenie Boca, Parintele Ilie Cleopa..cei prigoniti in inchisori Sfantul Valeriu Gafencu..ce le-ai spune oare..
Pentru eretici acesti Sfinti Parinti nu exista..cauta un duhovnic bun sa te calauzeasca.
Iertare..iti vorbesc precum unui frate..sa ma ierti te rog.
  #143  
Vechi 28.07.2010, 14:26:10
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit Hristos a inviat

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
n-ai inteles nimic din pacate. Nu tu esti bun ci Hristos e cel care te face bun. Meritul e al Lui nu al tau. Un om care nu e schimbat de Dumnezeu inseamna ca nu e copil al lui Dumnezeu. Ce e asa greu de inteles?Omul trebuie sa se schimbe si asta o face numai Dumnezeu daca omul renunta la viata pacatoasa si se intoarce la Dumnezeu.
Voi din pacate nu intelegeti ce inseamna Har si considerati ca doar prin propriile stradanii deveniti mai buni.

Dragul meu..pentru ca sa te inteleg trebuie sa fim in acelasi duh..careva dintre noi o fi intr-o mare ratacire.
Nu sunt vrednic sa-I pomenesc numele..Sfantul Serafim de Sarov este unul dintre aceia pe care tu i numesti: " voi din pacate nu intelegeti ce inseamna Har".
Vrei sa intelegi..ori ba..noi ortodocsi nu suntem buni..suntem chiar pacatosi..
Cei plini se slava..atotstiutori cine se va putea intelege cu ei..va intelegeti cu cel ce va si stapaneste..caci lepadandu-va de botez..v-ati lepadat si de Hristos.
  #144  
Vechi 28.07.2010, 14:29:56
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cuvant Vezi mesajul
Dragul meu..pentru ca sa te inteleg trebuie sa fim in acelasi duh..careva dintre noi o fi intr-o mare ratacire.
Nu sunt vrednic sa-I pomenesc numele..Sfantul Serafim de Sarov este unul dintre aceia pe care tu i numesti: " voi din pacate nu intelegeti ce inseamna Har".
Vrei sa intelegi..ori ba..noi ortodocsi nu suntem buni..suntem chiar pacatosi..
Cei plini se slava..atotstiutori cine se va putea intelege cu ei..va intelegeti cu cel ce va si stapaneste..caci lepadandu-va de botez..v-ati lepadat si de Hristos.
Nici noi nu suntem buni, ci Hristos. Si prin Harul Lui si noi suntem transformati spre asemanarea cu El. Dar nu e meritul nostru ci al Lui.

Nu m-am lepadat de nici un botez. Primul botez nu a fost facut in cunostinta de cauza, ci mi s-a facut fortat. Eu nu am vazut pe Hristos sa boteze copii, pe copii ii binecuvanta.
  #145  
Vechi 28.07.2010, 14:36:30
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Nici noi nu suntem buni, ci Hristos. Si prin Harul Lui si noi suntem transformati spre asemanarea cu El. Dar nu e meritul nostru ci al Lui.

Nu m-am lepadat de nici un botez. Primul botez nu a fost facut in cunostinta de cauza, ci mi s-a facut fortat. Eu nu am vazut pe Hristos sa boteze copii, pe copii ii binecuvanta.
Zoro, daca tu il ai pe dracu in tine, de ce vrei sa ne convingi pe noi altceva decat realitatea ?!
  #146  
Vechi 28.07.2010, 15:01:06
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Nici noi nu suntem buni, ci Hristos. Si prin Harul Lui si noi suntem transformati spre asemanarea cu El. Dar nu e meritul nostru ci al Lui.

Nu m-am lepadat de nici un botez. Primul botez nu a fost facut in cunostinta de cauza, ci mi s-a facut fortat. Eu nu am vazut pe Hristos sa boteze copii, pe copii ii binecuvanta.
Harul lui Dumnezeu nu actioneaza irezistibil, trebuie sa existe o comuniune intre Dumnezeu si om, nu suntem niste obiecte ci persoane inzestrate cu libertate pe care Dumnezeu ne-o respecta. El este Cel care ne curateste ne vindeca, dra cu acordul nostru- sta la usa si bate dar noi deschidem. Observ in teologia protestanta si neoprotestanta ca harul actioneaza irezistibil, aceast invatatura in anumite confesiuni fiind nedespartita de teoria predestinatiei.
  #147  
Vechi 28.07.2010, 15:13:55
IulianBobo IulianBobo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 16
Implicit Vinuuuul???

Nu stiu ce sa zic cu bautura. Este o patima daca abuzezi, insa a bea un paharel de vin nu este un pacat atunci cand este permis (adica in afara posturilor). Si asta nu o spun eu, ci o arata chiar Dumnezeu Mantuitorul nostru, la prima sa minune, cand a si ridicat casatoria na nivel de Taina a Bisericii. Ma refer bineinteles la prefacerea apei in vin, si nu orice vin, insa cel mai bun. Oricum, parerea mea este ca noi, ortodocsii nu asa trebuie sa discutam cu cei de alta credinta. Ei nu pot fi convinsi de noi ca sunt inselati. Aici trebuie lucrare dumnezeiasca. Deci polemicile cu ei nu-si au rostul, pentru ca diferentele sunt in primul rand dogmatice si abia apoi de traire. Intelegerea lor este una pur omeneasca, limitata. Pe cand noi, ne rugam la Dumnezeu sa ne dea aceasta intelegere, fiind convinsi ca nu o avem, pentru ca nici macar nu o putem cuprinde.
Vorba multa, saracia omului...
Doamne ajuta!


Citat:
În prealabil postat de Cristina sibiu Vezi mesajul
:)))))))))))) cine zice ca sunt curata ?am zis eu asta ?nu sunt afaceri ilegale dar sunt pacatoase ..una e cascavalul si alta e alcoolul,asta ii place la ortodocsu credincios sa isi bea mintile si daca mai e vinu si de la popa cu atat mai bine ca atunci nu e pacat.
  #148  
Vechi 28.07.2010, 15:19:46
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
nu bat campii, e purul adevar. Daca nu ma crezi pe mine ii poti intreba si pe ceilalti NP prezenti pe acest forum si care provin din familii ortodoxe. Marturia lor va fi aceeasi.
Cum nu ai auzit de pomeni?Nu e in teologia ortodoxa invatatura ca omul poate fi mantuit pe baza faptelor bune facute de urmasi?Ca prin pomeni facute la anumite intervale de timp sufletul omului este scos din iad. Eu zic sa mai studiezi invatatura ortodoxa ca se pare ca nu o stii.
De fapte bune nu ai auzit?Ca se merge pe ideea ca TREBUIE sa faci fapte bune ca sa fii mantuit?Ca si cum faptele te-ar mantui si nu credinta in Hristos.
Nu ma mai fa tu pe mine mincinos , eu iti spun exact ce eram invatat.
Pe mine ma intereseaza destul de putin ce erai tu invatat de x y z.
Eu ti-am spus ce ar fi trebuit sa iti atraga atentia in rugaciuni si la Liturghie - ca mod de gandire si simtire - ca sa nu mai spui IN VECII VECILOR minciuni cum ca ortodoxia nu vorbeste despre pocainta.

Si da, suntem invatati sa ne rugam si sa facem pomeni pentru adormitii nostri al caror suflet este viu la mila Domnului dar MINTI cand spui ca asta erai tu invatat in primul rand si ca asta ti se PROPOVADUIA, zorobabel, sa te duci sa marturisesti ca ai mintit cu nerusinare.

Recunoaste mai bine, smereste-te si spune ca nu te interesa, ca nu erai atent si ca nu ai incercat niciodata sa te apropii de Dumnezeu prin rugaciune si macar luare aminte cat timp ai fost ortodox, ca daca sufletul tau ar fi tanjit cu adevarat dupa astea, ai fost atent, ai fi auzit si ai fi vazut toate celelalte lucruri care ca un nerusinat afirmi (si toti ceilalti NP de pe forum si de aiurea) ca nu le-ai stiut ca nu ti le-a zis nimeni.

Nu ma intereseaza sectaria ta, ma interseaza MINCIUNILE pe care le proferezi la adresa ortodoxiei, tu, care nici macar n-ai cunoscut-o si nu stii in ce consta.

Si faptele bune TREBUIE sa le facem, ca ne-a spus Hristos limpede ce avem de facut, nu mai avem de sta la filosofeala, nu e metafizica aici, e porunca sa ne iubim aproapele si sa facem toate lucrurile acelea care vor iesi la iveala la Judecata. Si fara El nu facem nimic.

Dumnezeu sa te ierte pentru nesimtirea ta, da, inclusiv aia sufleteasca si pentru faptul ca ti-ai lasat creierul spalat cu formule tip, gen ortodocsii is aia care fac pomeni si aprind lumanari la morti si... cam atat, da' mie nu mi-a zis nimeni sa ma pocaiesc.

Dar oricum zorobabele, MINTI. Prin nesimtire si necunoastere, dar minciuna ramane si faptul ca asa ti-o zis tie nu-sh ce tzatza floarea nu o sa fie o scuza.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #149  
Vechi 28.07.2010, 15:23:47
IulianBobo IulianBobo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 16
Implicit Indemn

Draga Cristina,
eu cunosc asemenea preoti, si ei sunt multi la numar. Daca cineva nu-i cunoaste, inseamna ca nu ii cauta destul sau ca nu vrea. Si, in afara de asta, ca sa ii gasesti trebuie sa mergi la Biserica. Si nu in ultimul rand, este necesar imperios sa te rogi ca Dumnezeu sa ti-i descopere. A gasi nod in papura oricine este in stare. Dar sa incercam sa ne linistim, sa tacem si sa vorbim cu Domnul, sa-l rugam sa ne dea pacea inimii si curatia ei. Nu sriu daca este cazul tau, nu vreau sa iti vorbesc si iti garantez ca nu scriu aceste randuri cu superioritate, mai ales ca ma regasesc in aproape toate postarile tale anterioare. Insa, din experienta personala, iti recomand sa intri sub ascultarea unui duhovnic iscusit, bland, care sa te indrume pe calea Adevarului. Intai insa roaga-te Domnului sa ti-l desopere El.
Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de Cristina sibiu Vezi mesajul
Da deci ai inteles foarte bine ce ma deranjeaza si ma doare foarte tare pe mine .Eu as vrea sa vad ortodocsi cu sufletul,cu fapta,cu vorba nu doar cu numele.As dori sa vad preoti care se implica in aducerea pacatosilor ortodocsi pe calea cea dreapta care sa fie un exemplu de urmat,un sprijin,o intarire pt.cei care au nevoie.Alt gen de probleme ale omului sunt 0 in comparatie cu posibilitatea de a merge in iad pt. eternitate si asta as dori eu sa constientizeze toata lumea.
  #150  
Vechi 28.07.2010, 15:41:02
IulianBobo IulianBobo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 16
Implicit Neoprotestanti

Nu inteleg totusi un lucru. De mult ma chinui, dar nu am scris niciodata. Ce scriu eu aici se adreseaza doar ereticilor, adica tuturor celor de alta credinta de cat cea dreapta, cea ortodoxa.
Am observat ca pe acest forum ORTODOX intra multi protestanti, neoprotestanti, penticostali, intercostali etc... Eu unul niciodata nu am intrat pe un forum de-al lor. Bah fratilor, eu ma bucur ca veniti aici, ca cine stie poate veniti de tot Doamne ajuta. Insa observ ca intrati sa polemizati. Noi avem Traditia si credinta noastra neschimbata de 2000 de ani. Intelegeti odata pentru totdeauna ca nu vrem sa o schimbam. Daca vreti sa polemizati, nu aici este locul potrivit. Veniti doar daca vreti sa va reintoarceti la ortodoxia noastra curata. Nu ne vorbiti voi noua de Hristos, cand voi l-ati scos din Biserica prin renuntarea la Sfintele Taine. La noi Hristos e prezent nu numai prin invatatura sa, dar mai ales prin El Insusi, imi permit sa spun cu Trupul si Sangele Lui. Ca noi nu suntem vrednici de El, asta e alta discutie, insa noi avem credinta asa cum ne-a lasat-o El.

Si acum catre fratii si surorile noastre intru Domnul: Lasati-i pe astia sa vorbeasca cat vor ei daca vin ca lupul cu haina da miel. Domnul are grijsa de ei. Problema lor este una neinchipuit de mare. Ei se aseamana practic cu insusi lucifer. Pentru ca ala a gandit cum si ce a vrut el despre Dumnezeu, ceea ce i-a fost fatal. Noi sa-i lasam in pace daca vin asa la noi, si sa ne rugam, inclusiv pentru ei ca si ei sunt oameni, sa ne dea Domnul la toti minte luminata si intelegere ca sa nu patim si noi ce au patit acesti nefericiti.
Va pup pe toti.
Doamne ajuta.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Un preot a fost înjunghiat mortal la Focsani ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 63 23.06.2012 15:50:29
Un preot din Focsani a fost injunghiat Simply_me Preotul 23 19.06.2012 17:54:57
Ion Creanga - preot ortodox maria32 Generalitati 4 11.06.2010 00:02:09