Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.08.2010, 14:21:27
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bunul Dumnezeu sa mangaie pe parintii indurerati, sa odihneasca sufletelele bebelusilor decedati si sa dea vindecare celor raniti!
Doamne ai mila de ei si de noi toti!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.08.2010, 14:44:01
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Doamne, sunt socata. Mititeii au ars de vii, e incredibil. Numai in pielea parintilor bebelusilor din acel salon sa nu fi. Niciun cadru medical nu a intrat in salon mai bine de o ora, cum e posibil asa ceva? Daca erau la terapie intensiva, aveau probleme. Cum sa lasi bebelusi cu probleme nesupravegheati? Oare cata lume trebuie sa mai moara pana se schimba ceva in sistemul medical romanesc?
Dumnezeu sa aiba grija de bebelusii arsi si de parintii lor si sa odihneasca sufletelor celor stinsi deja!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.08.2010, 14:58:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In fata unei situatii de acest gen, ramai fara cuvinte. Poate spitalele de urgenta vor avea de invatat din cele intamplate in aceasta maternitate. Nu e nevoie doar de o comisie care sa stabileasca ce s-a intamplat acolo, este nevoie de comisii care sa controleze si celelalte spitale pentru a evita producerea altor cazuri de acest gen.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.08.2010, 15:00:35
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

De ce se intampla asemenea tragedii ? Unii vor spune din neglijenta cuiva. Da , asa este ..si precis vor face investigatii si vor gasi ei un vinovat. Dar , prea tarziu . Nu m-as mira sa aflam ca , instalatia aparatului avea probleme de ceva timp ..dar ca nu au avut fonduri sa-l inlocuiasca ..

Dan Enescu un medic exceptional - Dumnezeu sa-l tina sanatos.

...nu in ultimul rand ,

Doamne , intareste-i pe acesti parinti aflati in suferinta !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.08.2010, 16:51:47
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Prea va ganditi la suferintele copiilor si ale parintilor. Sa ne para rau ca au murit nebotezati,asta e tragedia! Si ceilalti care au arsuri pe 50 si 70% din corp si care sunt in stare critica ar trebui sa fie neaparat botezati de un preot! Asta e singurul lucru care ar mai trebui sa-i intereseze pe parinti! Ca de trait sunt slabe sanse sa o mai faca,nu va dati seama ce inseamna arsuri de 70% + arsuri interne?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.08.2010, 17:13:08
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Prea va ganditi la suferintele copiilor si ale parintilor. Sa ne para rau ca au murit nebotezati,asta e tragedia! Si ceilalti care au arsuri pe 50 si 70% din corp si care sunt in stare critica ar trebui sa fie neaparat botezati de un preot! Asta e singurul lucru care ar mai trebui sa-i intereseze pe parinti! Ca de trait sunt slabe sanse sa o mai faca,nu va dati seama ce inseamna arsuri de 70% + arsuri interne?
Dupa parerea dumneavoastra, ce se va intampla cu bebelusii care au murit nebotezati ?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.08.2010, 20:18:24
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Probabil vor ajunge in iad,cine stie. Numai Dumnezeu poate raspunde.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.08.2010, 21:07:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Asa este tara in care traim- neglijenta este la ea acasa. Ce s-ar intampla daca toti am proceda astfel la locul de munca?Nu mai exista responsabilitate, simt civic... despre frica de Dumnezeu ce sa mai spunem?
Rodica, lupta trebuie dusa cu indiferenta si pasivitatea.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.08.2010, 21:09:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Probabil vor ajunge in iad,cine stie. Numai Dumnezeu poate raspunde.
Nu neaparat, daca cineva se va ruga pentru ei.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.08.2010, 21:14:33
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pt dl.Raoul

http://www.gandul.info/
cititi tot articolul.Daca dvs considerati ca acei copii vor ajunge in Iad eu nu pot fi de acord cu asa ceva.Niciodata nu voi fi de acord cu asa ceva si pt asta voi raspunde in fata Celui de Sus daca gresesc.Imi asum public acest lucru.Cum pot sa ajunga acolo cand nu era vina lor ca nu apucasera sa fie botezati?Ce pacate aveau?Unii erau la terapie intensiva.Cum sa poti face un botez la terapie intensiva?! Eu efectiv nu inteleg.Sunt tata si privesc poate subiectiv problema.Poate cineva sa mearga la acei parinti si sa le spuna ca bebelusii lor vor ajunge-n Iad?!Eu sincer nu stiu cum as fi reactionat daca cineva mi-ar fi spus asa ceva intr-o asemenea situatie.Cum sa ajunga-n Iad?!Poate nu inteleg eu...cine stie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Tragedie Hartford Generalitati 77 26.12.2012 00:01:13
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20