Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 07.06.2011, 09:16:37
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Astazi m-am gandit din nou la tine. Mi-am amintit de tine cand ma rugam, as fi dorit daca se poate, sa stiu numele tau de botez ca sa ma rog si eu pentru tine.

In alata ordine, doream sa-ti mai marturisesc ceva; eu am trecut prin ceea ce treci tu, am avut starile tale apasatoare de deznadejde, le-am traversat cu ajutorul rugaciunilor multor oameni, parinti, frati si surori intru ale credintei.

Am inteles insa urmatoarele...dupa ce a trecut "valul cel mare", (nu ca acum s-ar fi terminat furtuna!), ca eram prea incrancenata in dorirea rezolvarii situatiei mele...care oricum era (inca este) tare grea! Dupa vreo 3 ani de rugaciune...nu se vedea mare lucru si simteam la fel ca tine...mi s-au adus critici...mi s-a spus ca vin la biserica si tot cer in rugaciuni ce anume si cum sa-mi rezolve Dzeu situatia...ca la un prestator de servicii...in fata lui Dzeu conteaza foarte mult starea inimii noastre...atitudinea...sa ne smerim...CUM?...incercand sa acceptam orice ne trimite, cu sufletul sa acceptam! Sa spunem: daca asa se intampla, stie Dzeu de ce si asa trebuie sa fie!

In tot acest timp noi continuam sa ne facem pe cat ne sta in putinta (nu conteaza cantitatea ci calitatea rugaciunii, sa spunem oricat de putina rugaciune, dar din inima!), adica sa urmam treptele rugaciunii care sunt acestea:
- de slavirea lui Dzeu;
- de multumire;
- abia in final de cerere.
De aceea ti-am recomandat acel psalm, intelegandu-se ca si in cel mai crancen necaz, noi sa ramanem constanti cu inima in credinta noastra!
Deci, sa-I aducem slava, sa-I multumim (pentru toate cate a gandit sani Le trimita) si sa-i cerem toate cate crede El ca ne sunt de trebuinta si de folos, nu cate credem noi!

Doamne eu voiesc asa, dar faca-se voia Ta si nu a mea!

Dzeu sa-ti ajute sa traversezi cat mai repede aceste stari apasatoare, te rog dc vrei sa-mi spui numele tau de botez, conteaza mult sa ne rugam unii pt. altii.
Am și eu o rugăminte la matale. Ai putea să încerci să nu mai scrii numele Tatălui prescurtat? Nu cred că te doare mânuța să o faci. Mă ustură la privire când văd așa batjocură, căci e batjocură să știi...indiferent că a fost cu intenție sau fără...Cu toții facem greșeli...poate că și eu am scris la rândul meu așa, dar s-a găsit cineva să-mi spună. Eu acum am făcut-o ca pe o datorie...acest cuvânt nu-i orice cuvânt. Nu te joci cu el, ca și când ai completa un rebus. Unii oameni nu aruncă la gunoi, nu mototolesc foaia pe care e scris numele Domnului, indiferent de importanța acelei "banale" hârtii.

Nădăjduiesc că nu te vei supăra pe mine. Sper că ai înțeles că nu am făcut asta de dragul de a te întrista, sau de a mă simți eu bine. Iertare pentru îndrăzneală. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 08.06.2011, 00:08:15
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Am și eu o rugăminte la matale. Ai putea să încerci să nu mai scrii numele Tatălui prescurtat? Nu cred că te doare mânuța să o faci. Mă ustură la privire când văd așa batjocură, căci e batjocură să știi...indiferent că a fost cu intenție sau fără...Cu toții facem greșeli...poate că și eu am scris la rândul meu așa, dar s-a găsit cineva să-mi spună. Eu acum am făcut-o ca pe o datorie...acest cuvânt nu-i orice cuvânt. Nu te joci cu el, ca și când ai completa un rebus. Unii oameni nu aruncă la gunoi, nu mototolesc foaia pe care e scris numele Domnului, indiferent de importanța acelei "banale" hârtii.

Nădăjduiesc că nu te vei supăra pe mine. Sper că ai înțeles că nu am făcut asta de dragul de a te întrista, sau de a mă simți eu bine. Iertare pentru îndrăzneală. Doamne ajută!
Imi cer iertare pentru aceasta greseala.Din graba si nebagare de seama nici nu am realizat pana in acest moment ca este o greseala...
Ar fi fost ultimul lucru pe care mi l-as fi putut dori sa aduc batjocura aceluiasi Dumnezeu caruia Ii aduc slava...!credeam ca v-ati dat seama de lucrul acesta din context...!!!
Nu pot batjocori pe Cel Care Il pretuiesc cel mai mult pe Dumnezeul meu in Treime slabit.
In conseciinta nu doresc sa-L supar nici pe El nici pe dvs.

Iertare!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 08.06.2011, 00:09:28
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marimira Vezi mesajul
Imi cer iertare pentru aceasta greseala.Din graba si nebagare de seama nici nu am realizat pana in acest moment ca este o greseala...
Ar fi fost ultimul lucru pe care mi l-as fi putut dori sa aduc batjocura aceluiasi Dumnezeu caruia Ii aduc slava...!credeam ca v-ati dat seama de lucrul acesta din context...!!!
Nu pot batjocori pe Cel Care Il pretuiesc cel mai mult pe Dumnezeul meu in Treime slabit.
In conseciinta nu doresc sa-L supar nici pe El nici pe dvs.

Iertare!
Scuze, in Treime slavit!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 09.06.2011, 11:01:48
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

cum sa nu te apuce disperarea cand nu gasesti de munca nici ca vanzatoare?> asta desi vb limba locala si stiu bine si engleza, fiind o zona turistica. imi motiveaza ca nu am experienta. experienta ca sa aranjez genti in vitrina? cum sa nu te apuce nervii si deznadejdea?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 09.06.2011, 11:37:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
cum sa nu te apuce disperarea cand nu gasesti de munca nici ca vanzatoare?> asta desi vb limba locala si stiu bine si engleza, fiind o zona turistica. imi motiveaza ca nu am experienta. experienta ca sa aranjez genti in vitrina? cum sa nu te apuce nervii si deznadejdea?
Nu este vb numai de gentile din vitrina,ci si de multe altele,o minima contabilitate,operatii cu banii,rapoarte de vanzari,casa de marcat,sistemul de scanat bar coduri,importarea unor date in calculator etc
Chiar daca nu ai experienta spune-le ca esti buna la calcule,ai spirit de observatie si o buna memorie(a preturilor);si nu uita ca la interviu sa-ti lasi deznadejdea acasa,chiar daca nu ai experienta uneori conteaza f mult ATITUDINEA!
Succes!

P.S.=ce inseamna"nici macar ca vanzatoare"?vanzatorii sunt cele mai joase spete ale ocupatiilor umane???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.06.2011, 12:00:28
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu este vb numai de gentile din vitrina,ci si de multe altele,o minima contabilitate,operatii cu banii,rapoarte de vanzari,casa de marcat,sistemul de scanat bar coduri,importarea unor date in calculator etc
Chiar daca nu ai experienta spune-le ca esti buna la calcule,ai spirit de observatie si o buna memorie(a preturilor);si nu uita ca la interviu sa-ti lasi deznadejdea acasa,chiar daca nu ai experienta uneori conteaza f mult ATITUDINEA!
Succes!

P.S.=ce inseamna"nici macar ca vanzatoare"?vanzatorii sunt cele mai joase spete ale ocupatiilor umane???
nu m-am referit la modul peiorativ. eu am experienta in domenii mult mai complexe care privesc mult mai multi bani decat costul a 2 cumparaturi. bineinteles ca le spun ca pot invata repede si am si atitudinea corespunzatoare.
problema este ca aici strainii sunt a 2, a 3, a 10 optiune si daca nu ai un pic de noroc (da, stiu, am mentionat norocul, nu e bine dar nu ma pot abtine) nu faci nimic!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 09.06.2011, 12:15:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
nu m-am referit la modul peiorativ. eu am experienta in domenii mult mai complexe care privesc mult mai multi bani decat costul a 2 cumparaturi. bineinteles ca le spun ca pot invata repede si am si atitudinea corespunzatoare.
problema este ca aici strainii sunt a 2, a 3, a 10 optiune si daca nu ai un pic de noroc (da, stiu, am mentionat norocul, nu e bine dar nu ma pot abtine) nu faci nimic!
Am inteles...
Este bine ca la interviu sa aduci vb despre experienta ta anterioara,macar asa pot sa-si faca o idee ca de fapt cunosti mai multe.
In fine,daca"acolo"asa stau lucrurile cu strainii,atunci motivele pot fi cu totul altele decat asa-zisa lipsa de experienta.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 09.06.2011, 14:25:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ilinca, văd că vreți cu tot dinadinsul să lucrați ca vânzătoare pentru a câștiga bani ca să terminați niște studii (post)universitare. Vreți să faceți asta acolo neapărat ? Întreb, fiindcă asta se poate face și în România. Eu, de exemplu, am reușit ca, din banii pe care îi câștigam noaptea făcând gărzi la Salvare să îmi termin rezidențiatul, așa-zisul salariu de rezident fiind probabil cam cât bursa de doctorand pe care o aveți.

Am să vă zic o poveste biblică. Odată, Dumnezeu era supărat tare pe oamenii dintr-o cetate vestită la vremea aceea, numită Ninive. Oamenii aceia uitaseră complet de Dumnezeu și nu mai trăiau după legile Lui, ci după ale lor. Și, fiind drept și teribil în hotărârile Lui, Dumnezeu hotărăște să-i piardă și să distrugă complet cetatea lor. Fiind însă și bun, și preaîngăduitor în bunătatea Lui, Dumnezeu hotărăște să-i avertizeze mai întâi printr-un profet. Și îl alege pe un anume Iona. Misiunea lui Iona, așadar, era de a le transmite un ultim avertisment acelor oameni păcătoși. Dar Iona nu vrea să facă asta. Vrea să-i lase în păcatele lor și îi disprețuiește pe aceia. Ca nu cumva să ajungă la Ninive, unde trebuia să ajungă, Iona se urcă pe o corabie în direcție inversă. Scurtez: în final naufragiază, e înghițit de un monstru marin și scuipat după trei zile exact în fața cetății Ninive.

Ce am vrut să spun cu asta ? Aveți grijă ca hotărârea pe care ați luat-o să fie hotărârea lui Dumnezeu și nu cumva El să aibă alte planuri. Rugați-vă mult, repetat și, preferabil, în stare de grație sfințitoare. El adesea vorbește inimilor noastre. Dacă ceea ce vă spune nu auziți deslușit, încât nu vă e clar planul Lui cu dv, îndrăzniți și cereți-I semn. El ne-a spus să fim îndrăzneți. Ne-a spus: "bateți, și vi se va deschide". Ne-a mai spus: "întrebați, și vi se va răspunde !" De aceea, noi nu credem că El a vorbit fără rost și că, dacă Îl întrebăm, El nu ne răspunde într-un fel sau altul.

Cât de mult semănăm noi, românii, cu ninivitenii care nu vroiau să mai știe de legea lui Dumnezeu ! Poate că acest Ninive, care este România, e cetatea spre care sunteți chemată de Stăpânul nostru. Și, apucând pe drumul invers, riscați să fiți înghițită de un monstru. Rugați-L să nu vă trimită monștri, ci semn deslușit despre ce vrea El cu dv. Nu s-a întâmplat ca cineva să se roage să primească pește, iar în loc de asta să primească șarpe.

P.S.: Nu trebuie să înțelegeți că eu aș susține, fără să am niciun temei, că Dumnezeu vă vrea în România și că cele care vi se întâmplă sunt dificultăți pedagogice. Doar vă îndemn să luați în calcul și această posibilitate și să Îl întrebați.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.06.2011 at 14:55:14.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 09.06.2011, 20:51:45
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ilinca, văd că vreți cu tot dinadinsul să lucrați ca vânzătoare pentru a câștiga bani ca să terminați niște studii (post)universitare. Vreți să faceți asta acolo neapărat ? Întreb, fiindcă asta se poate face și în România. Eu, de exemplu, am reușit ca, din banii pe care îi câștigam noaptea făcând gărzi la Salvare să îmi termin rezidențiatul, așa-zisul salariu de rezident fiind probabil cam cât bursa de doctorand pe care o aveți.

Am să vă zic o poveste biblică. Odată, Dumnezeu era supărat tare pe oamenii dintr-o cetate vestită la vremea aceea, numită Ninive. Oamenii aceia uitaseră complet de Dumnezeu și nu mai trăiau după legile Lui, ci după ale lor. Și, fiind drept și teribil în hotărârile Lui, Dumnezeu hotărăște să-i piardă și să distrugă complet cetatea lor. Fiind însă și bun, și preaîngăduitor în bunătatea Lui, Dumnezeu hotărăște să-i avertizeze mai întâi printr-un profet. Și îl alege pe un anume Iona. Misiunea lui Iona, așadar, era de a le transmite un ultim avertisment acelor oameni păcătoși. Dar Iona nu vrea să facă asta. Vrea să-i lase în păcatele lor și îi disprețuiește pe aceia. Ca nu cumva să ajungă la Ninive, unde trebuia să ajungă, Iona se urcă pe o corabie în direcție inversă. Scurtez: în final naufragiază, e înghițit de un monstru marin și scuipat după trei zile exact în fața cetății Ninive.

Ce am vrut să spun cu asta ? Aveți grijă ca hotărârea pe care ați luat-o să fie hotărârea lui Dumnezeu și nu cumva El să aibă alte planuri. Rugați-vă mult, repetat și, preferabil, în stare de grație sfințitoare. El adesea vorbește inimilor noastre. Dacă ceea ce vă spune nu auziți deslușit, încât nu vă e clar planul Lui cu dv, îndrăzniți și cereți-I semn. El ne-a spus să fim îndrăzneți. Ne-a spus: "bateți, și vi se va deschide". Ne-a mai spus: "întrebați, și vi se va răspunde !" De aceea, noi nu credem că El a vorbit fără rost și că, dacă Îl întrebăm, El nu ne răspunde într-un fel sau altul.

Cât de mult semănăm noi, românii, cu ninivitenii care nu vroiau să mai știe de legea lui Dumnezeu ! Poate că acest Ninive, care este România, e cetatea spre care sunteți chemată de Stăpânul nostru. Și, apucând pe drumul invers, riscați să fiți înghițită de un monstru. Rugați-L să nu vă trimită monștri, ci semn deslușit despre ce vrea El cu dv. Nu s-a întâmplat ca cineva să se roage să primească pește, iar în loc de asta să primească șarpe.

P.S.: Nu trebuie să înțelegeți că eu aș susține, fără să am niciun temei, că Dumnezeu vă vrea în România și că cele care vi se întâmplă sunt dificultăți pedagogice. Doar vă îndemn să luați în calcul și această posibilitate și să Îl întrebați.

mihnea, m-am gandit si eu adesea unde ar fi mai bine pt mine. in afara de mine, toate persoanele apropiate mie, parintii inclusiv, considera ca ar trebui sa raman aici si sa infrunt situatia incercand s-o imbunanatesc.

m-am gandit adesea ce ar vrea Dumnezeu sa fac. iarna asta m-am rugat mult si de cateva ori am fost aproape de acea gratie divina, cum spuneai tu. din cele cateva semne pe care Domnul mi le-a dat, as putea identifica o serie de oportunitati profesionale pe care cu ajutorul Bunului Dumnezeu le-am avut in primavara asta. au fost niste realizari pt o tanara straina.
din pacate ca sa pot continua cu ele si a sta aici, trebuie sa lucrez si imi trebuie bani. dar nu la bani se reduce totul, sunt o serie de alte probleme.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 09.06.2011, 20:57:30
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

acum ceva timp am cunoscut o persoana respectabila aici. mi-o prezentase cineva cu scopul ca apoi aceasta persoana sa ma recomande pt a-mi gasi un serviciu. mi s-a parut o persoana cu frica de Dumnezeu. am avut o discutie foarte placuta. ieri, asa cum ramasese stabilit, am revenit cu un telefon.
mi s-a parut ca si-a dat multe ifose si ca era rece, nu mai era persoana modesta si placuta pe care o cunoscusem. nu mi-a mentionat ca s-ar fi interesat de un serviciu, desi in repetate randuri mi-a spus ca o va face.
m-am simtit penibil sa ma milogesc cand eu am un cv asa bun. m-am simtit foarte prost.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Confuzie, frica, deznadejde, lene etc. AGabriela Generalitati 8 21.12.2011 23:10:09
cum sa scap de deznadejde Mtcrysty17 Generalitati 27 05.11.2011 00:26:56
Disperare... thudor Generalitati 89 01.11.2008 01:14:28