Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #30  
Vechi 29.10.2011, 12:23:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Situatia este f.delicata si imi bat si eu destul capul cu ea.
Sunteti f. exigenti si uitati sau nu stiti anumite lucruri.

Exista urmatoarele aspecte in biserica:

1. Slujbele din ortodoxie au nevoie de strana. Strana inseamna cei care canta.
Si acestia sunt in mare masura amatori. Adica vin si canta acolo din dragoste, credinta. Nu au pregatire muzicala.
De cele mai multe ori nu are nici cine sa-i indrume.
Ei singuri repeta individual, sau daca reusesc sa se adune, repeta impreuna.
Nu toti stiu sa cante dupa note, multi canta dupa auz (si nu este ceva rau).

Cantarile bisericesti sunt grele, lungi. Nu-s chiar pentru oricine.
Si te gandesti ca oamenii aceia stau in picioare si mai ales canta ore in sir, fara pauza, fara macar sa bea o gura de apa.
Si nu sunt platiti, vin din timpul lor, cat de mult/des pot si isi lasa poate familia si alte treburi in aer. Sunt multe slujbe in biserica, inclusiv cele speciale (cununii, botezuri, parastase), unde trebuie sa cante.

2. In unele biserici exista cor, in altele strana, in altele amandoua (si atunci fiecare are partea lui de cantat).
Exista o diferenta intre acestea.

De obicei corurile sunt ansambluri mai numeroase si sunt formate din profesionisti, (fosti) coristi de scena, sau solisti de opera. Au dirijor, poata ca si repeta.
Este intr-adevar o placere sa-i asculti, dar uneori sunt putin prea artistici.
Chiar profesionist fiind, din p.d.v. muzical, un cor poate sa deranjeze in biserica (sa acapareze cumva).

La strana sunt cativa cantareti, daca au indrumator (se cheama cantaret ?) bine, daca nu, fac si ei ce pot.

Mai este o problema: in biserica nu poti sa faci selectie, sau sa refuzi omul (sa nu-l primesti).
S-a pus problema la noi de ex. ca sunt persoane care vin, doresc sa cante la strana, dar...nu au calitatile necesare si mai mult strica. Si totusi nu poti sa le spui sa plece. Esti in biserica, nu poti sa-i alungi, daca ei nu-si dau seama...

La cor (si ma gandesc aici la mesajul de mai sus al lui Florin), nu stiu daca te primeste cineva sa vii sa incepi sa canti si tu. Trebuie sa te poti incadra. Acolo probabil sa face selectie, daca este un cor de profesionisti.

3. Solistii - parerea mea este ca nu au ce cauta in biserica, oricat de buni ar fi. Este o placere sa-i asculti, dar nu sunt la locul lor in biserica.

4. Si preotii canta, desi nu stiu exact daca si cat/ce este obligatoriu (sa cante). Ei trebuie sa aibe anumite calitati muzicale, fac studii speciale in facultate. Si totusi sunt si unii care nu au vocea necesara. Poti numai pentru asta sa nu-i faci preoti, sau sa nu mergi la biserica la ei? Nu.
Sunt unii care au voci superbe, de te intrebi de ce nu s-au dus pe scena. Chiar este pacat...

In toate aceste cazuri intervine povestea cu talantii. Cand si unde ii folosim. Cum ii irosim, sau ii fabricam (daca nu-i avem).

Asa ca atentie ce cerem totusi.

Si ca sa inchei cu o nota pozitiva: am auzit si eu mai multe coruri frumoase in biserica. De ex., ultimul auzit a fost la Biserica Casin. Superb.
Un cor care canta frumos, cu suflet, discret, te ajuta chiar in rugaciune.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58