Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 16.08.2013, 10:38:35
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cezar, iartă-mă, dar cred că n-ai citit atent.
Frățiorul Cezărel, cum să spun, este unul dintre cei care, ca și alți frățiori sau nefârtați de aici de pe forum ca și din viața neforumistică, își trăiește mica lui iluzie că se poate pune împotriva valului, adică să zic așa împotriva mersului general al lucrurilor; sau care ar vrea poate, intuind care este marele val și încotro o ia, să le dea un brânci fraților mai mari decât el, să îi arunce la adânc, pentru ca micul frățior să fie el acela care prinde valul.

Aparte de cele de mai sus, și fără vreo referire la tot felul de frățiori mai mari sau mai mici, cred că ar fi interesant un studiu despre lipsa de conștiință (morală și creștinească în general) și de loialitate, despre invidie și mâncătorie, la populația care se autointitulează sau care este intitulată prin statistici cu numele de "creștini ortodocși români". Cred că ar fi niște rezultate extrem de interesante ale studiului, care ar zdruncina multe dintre iluziile narcisiste ale populațiunii de ortodoxei. Cu această ocazie s-ar vedea și mai mult cât este de reală ca fapt minoritatea creștină ortodoxă română de care vorbea "Savonarola" la începutul acestei discuții.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 16.08.2013, 20:55:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Boriștii dau semne tot mai vădite ale îndepărtării lor înfiorătoare de Duhul Sfânt, sau a Duhului de ei, și în loc să își vadă de perspectivele din ce în ce mai întunecate care se întrevăd, în ciuda propagandei oficiale și a tot felul de statistici mincinoase și manipulări, nu au de lucru altceva decât să vâneze cai verzi pe pereți, "stiliști", "cipofobi". Deh, ce să-i faci, oamenii mici, pitici umblă după lucruri mici, după chipul și asemănarea lor.
Nu stiu la cine te referi prin "boristi", toti ortodocsii de la noi fac parte din BOR, nu exista ortodocsi din BO(R) si ortodocsi din afara BO(R) (aceia isi spun stilisti). Sfintele Taine le pot lua doar de aici si Liturghia tot in biserici se tine.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.08.2013, 01:11:22
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Frățiorul Cezărel, cum să spun, este unul dintre cei care, ca și alți frățiori sau nefârtați de aici de pe forum ca și din viața neforumistică, își trăiește mica lui iluzie că se poate pune împotriva valului, adică să zic așa împotriva mersului general al lucrurilor; sau care ar vrea poate, intuind care este marele val și încotro o ia, să le dea un brânci fraților mai mari decât el, să îi arunce la adânc, pentru ca micul frățior să fie el acela care prinde valul.

Aparte de cele de mai sus, și fără vreo referire la tot felul de frățiori mai mari sau mai mici, cred că ar fi interesant un studiu despre lipsa de conștiință (morală și creștinească în general) și de loialitate, despre invidie și mâncătorie, la populația care se autointitulează sau care este intitulată prin statistici cu numele de "creștini ortodocși români". Cred că ar fi niște rezultate extrem de interesante ale studiului, care ar zdruncina multe dintre iluziile narcisiste ale populațiunii de ortodoxei. Cu această ocazie s-ar vedea și mai mult cât este de reală ca fapt minoritatea creștină ortodoxă română de care vorbea "Savonarola" la începutul acestei discuții.
Cu siguranță ești printre cei mai dotați și pregătiți să ne contorizezi păcatele, inchizitorașule trist!....
Că atât ți-a mai rămas, bietule.
Că nu prea te-a răsfățat iubirea în veacul ăsta, nu-i așa?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 17.08.2013, 01:21:01
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu la cine te referi prin "boristi", toti ortodocsii de la noi fac parte din BOR, nu exista ortodocsi din BO(R) si ortodocsi din afara BO(R) (aceia isi spun stilisti). Sfintele Taine le pot lua doar de aici si Liturghia tot in biserici se tine.
Harul, însă, este pretutindeni și se dă tuturor.
În Biserică se dă, "doar", deplinătatea harului. Dar harul e dat de Bunul tuturor, pentru că Jertfa Mântuitorului nu e acaparabilă de o parte a omenescului, ci e hărăzită întregii Umanități. Diavolilor toți, chiar. Numai de s-ar pocăi... Adică de și-ar lucra marea, incredibila lor credință în Iisus Hristos, prin iubire, făcînd-o astfel izvor de apă vie, nemuritoare. Dar nu vor, vai lor, deznădăjduiții...

Un creștin ortodox ar trebui să își dedice viața pentru a-i aduce, cu duh de iubire în umilință, pe toți oamenii la plinătatea Darului Duhului Sfânt

iar nu să sublinieze mereu ce tare e el, fericitul ortodoxist
spre deosebire de toți ceilalți
în care NU vede, orbul, pe Hristos Însuși
(vede însă luminițe, orbul, prin poze trucate pentru inima idolatrilor)

ci doar ecumeniști ordinari, filocatolici, psihologi mincinoși, antipalamiști, câini eretici, porci făr de mărgăritare

și așa mai departe

pe măsura marii boli sufletești
numită împietrirea inimii.

"Nebuni și orbi..." - iată sub ce nume expresiv e înregistrată la Registrul morților veșnici Asociația ortodoxiștilor de pretutindeni, în care pesemne matale vei fi fiind vreun acționar nabab cam cât Dinu Patriciu al nostru.

Last edited by cezar_ioan; 17.08.2013 at 01:27:36.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 17.08.2013, 02:31:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Cezar, nu e nevoie sa reafirmi invatatura ecumenista in fiecare mesaj si sa si ataci pe baza ei. Am inteles, mai ramane sa o intelegi si tu.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 17.08.2013, 04:08:15
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Nerușinatule, batjocorești sfânta învățătură a Bisericii Ortodoxe în văzul lumii.
De mirare că ești lăsat s-o faci, nestingherit, împăunatule cu citate....
Cum ai reușit să te strecori, lingău, vom afla cu toții, pesemne, în ziua când vei fi pur și simplu bannat. Nu vei strecura "bomboana" la nesfârșit, nu vei reuși!
Va înțelege într-un sfârșit și admin-ul cât de alergic ești până și la cuvântul românesc "iubire". Mârâi la el, de câte ori apare, de parcă ai vedea un drac, iar nu Mesajul și Numele lui Hristos.

Dar să nu anticipăm. Toate la vremea lor.

Last edited by cezar_ioan; 17.08.2013 at 04:10:50.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 17.08.2013, 08:49:28
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cu siguranță ești printre cei mai dotați și pregătiți să ne contorizezi păcatele, inchizitorașule trist!....
Că atât ți-a mai rămas, bietule.
Că nu prea te-a răsfățat iubirea în veacul ăsta, nu-i așa?
Trebuie să recunosc, frățiorule Cezărel, că ai mult umor din nou, ca și alții cu mult umor pe-aici pe forum. :)))

Ceea ce pot să îți spun este că prin veacul ăsta nu m-am răsfățat, spre deosebire de mulți ai dracului dintre "ortodocșii lui Dumnezeu", cu prostituția, de niciun fel, și în special nu cu prostituția spirituală, morală și intelectuală. Ai înțeles, Cezărele? Trecând peste faptul, Cezărele, că unii "ortodocși" mai și combină prostituția cu ignoranța, mârlănia, cu ceea ce unii indieni ar numi ignoranță metafizică, lipsă de cunoaștere a esențialului să-i spunem. Și evident trecând peste multe, multe altele.

Last edited by Decebal; 17.08.2013 at 09:35:06. Motiv: adăugire
Reply With Quote
  #108  
Vechi 17.08.2013, 11:08:11
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit off-topic

Nu știu cum se face că de fiecare dată când se dezbate ceva mai "arzător", un subiect mai "fierbinte" pe vreo câteva secțiuni ale forumului, tot vine cineva și ne livrează recomandări duhovnicești, cuvinte pentru suflet și alte cuvinte și știri de duh, împingând în afara primei linii a frontului subiectele fierbinți; nu că n-am avea nevoie de cuvinte duhovnicești, dar văd bine cum secțiunea de Spiritualitate Ortodoxă (unde ar fi în fapt locul cuvintelor sufletești pentru suflețeii ortodoxi) zace șomeră, în timp ce pe secțiunile despre BO(R) apar periodic tot felul de cuvinte, spirituale (nu zic că nu), dar care "așa cu metodă și sistemă parcă" tot scot din linia întâi subiectele fierbinți. Să îmi fie cu iertare, nu judec, dar parcă prea bate la ochi, parcă sunt prea stridente insistențele unora de face isihie sau isihasm pe forum. Cam stranie inflația asta de citate sfinte și ziceri parabolice. Aproape că mă bate gândul că sfinții părinți stăteau și vorbăriau toată ziua, de dimineața până seara, iar seara, mai ales seara, o luau de la capăt. Să îmi fie deci cu iertare, dar pare-se că nu suntem toți chiar la fel de căliți în virtuțile răbdărilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 13:19:52
Biserica ortodoxa romana din Copenhaga truthtostone Generalitati 0 21.08.2012 01:52:12