Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2010, 21:13:13
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit tratamente babesti

ce tratamente babesti stiti pentru dureri de cap si de masea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2010, 21:27:25
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Pentru durerea de masele Santul Arsenie Capadocianul recomanda citirea Psalmului 37 si pentru durerea de cap din pricina unei mari suparari Psalmul 56
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2010, 22:06:15
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Mi-e sa nu se inteleaga gresit, citirea Psalmilor nu se incadreaza din nici un punct de vedere la "tratamentele babesti"! :)

Acum on topic, stiu de cuisoare, acel condiment f. aromat care se foloseste la mancare - daca pui un cuisor din ala pe dintele bolnav si-l tii strans acolo timp de cateva minute, iti mai ostoieste durerea. Nu am incercat acest lucru pe pielea proprie, insa multi il recomanda.
Pt. cap nu stiu nimic din pacate...
Formula AS e o revista cu multe sfaturi bune in acest sens (fara pastile, din farmacia naturii).

Sanatate!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.07.2010, 23:05:19
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
ce tratamente babesti stiti pentru dureri de cap si de masea?
Ptr durerea de cap frunza de varza,ptr durerea de masea fum de tigara bagat in ureche-stiu din taberele scolare,functiona.acum cu siguranta ca nu il vei baga pe miki in ureche,mai incearca cu patentul din camara
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.07.2010, 23:11:23
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Dar pentru durerile de picioare?.... Careia nimeni si nici un fel de analize nu ii gaseste capataiul, de unde provine?
Ok.... Simt ca inebunesc. Poate fi vorba si de altceva?... Blestem, "facatura"...


Iertati-ma ca am intervenit asa
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.07.2010, 23:17:59
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Dar pentru durerile de picioare?.... Careia nimeni si nici un fel de analize nu ii gaseste capataiul, de unde provine?
Ok.... Simt ca inebunesc. Poate fi vorba si de altceva?... Blestem, "facatura"...


Iertati-ma ca am intervenit asa
Poate fi vorba de reumatism...iar pt asta te poti masa cu ulei sau tinctura din branca ursului.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.07.2010, 23:20:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Dar pentru durerile de picioare?.... Careia nimeni si nici un fel de analize nu ii gaseste capataiul, de unde provine?
Ok.... Simt ca inebunesc. Poate fi vorba si de altceva?... Blestem, "facatura"...


Iertati-ma ca am intervenit asa
Din ce povestesti este "facatura" gutei, asa ca ai grija ce consumi, stai de parte mai ales de creveti, de ex...sunt ei ieftini si gustosi dar vezi ca-ti supara ureea --->Guta
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.07.2010, 23:21:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pentru durerea de masele se spune ca este bine sa pui pe locul repsectiv un catel de usturoi. Eu am experimentat insa ceaiul de cerentel, tinut un minut in gura, si care face minuni. Il recomand tuturor! Dar daca durerea provine de la curent, se rezolva repede cu o aspirina (asprina, nu paracetamol).
Pentru picioare stiu ca se aplica local frunze de brusture (e o planta care se gaseste pe marginea drumurilor), nu face minuni, dar mai usureaza durerea.
Iar pentru dureri de cap... depinde foarte mult de cauza acestora. Eu cred ca principala cauza e stresul, asa ca niste picaturi de valeriana in apa ajuta la linistire si dau un somn lin.
Sa fiti sanatosi cu totii!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.07.2010, 23:41:22
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Poate fi vorba de reumatism...iar pt asta te poti masa cu ulei sau tinctura din branca ursului.


Poate... Insa am fost trimisa la trei doctori diferiti, fiecare facandu-mi diverse analiza... NIMIC.
Nu ma dor doar cateodata, ci mereu. Nu mai pot merge merge la munca pentru ca nu rezist sa stau mai mult de 10-15 minute pe scaun, pentru ca imi intepenesc picioarele si trbuie sa ma ridic, sa ma plimb, sa ma masez, etc... Noaptea nu pot dormi, ca durerea imi ia tot somnul si ma ridic de 10 ori pe noapte... Nu stiu ce sa mai fac. Sunt satula de toate pastilele si cremele
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.07.2010, 23:42:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Pentru dureri de dinti cel mai recomandat este ....DENTISTUL!
succes! :)))
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tratamente Naturiste - Ajutor Tina06 Generalitati 15 21.12.2018 20:22:47
Dogme babesti camy_d Reguli in Biserica 164 03.08.2016 14:46:05
Cele mai puternice tratamente naturale luci_p109 Generalitati 58 05.03.2013 15:05:48
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 02.04.2012 23:37:38
Inventii preotesti sau babesti... Va_iubesc Reguli in Biserica 51 26.07.2010 18:18:53