Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.08.2010, 02:14:54
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Question

Raoul,scuze,dar eu tot nu inteleg.Ultimul paragraf din citatul postat de tine>se spune asa:
,,părinții creștini care din neglijență nu își botează copilul, împiedicând astfel, chiar și fără voia lor mântuirea sufletului acelui copilaș "vor suporta consecințele în fața lui Dumnezeu", în cazul în care micuțul va muri.

Ce am inteles eu>parintii sunt vinovati(neglijenta)dar nu cu rea-intentie(fara voia lor),copilul nu are nici o vina,parintii raspund(vor suporta consecințele în fața lui Dumnezeu)dar chiar si asa copilul nu se mantuieste(împiedicând astfel, chiar și fără voia lor mântuirea sufletului acelui copilaș în cazul în care micuțul va muri)?Asta spune acel preot?Am inteles corect?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.08.2010, 02:17:16
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Daca acel copil se mantuieste sau nu o stie numai Dumnezeu. Eu ma feresc sa ma pun in postura de judecator.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.08.2010, 02:23:16
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Daca acel copil se mantuieste sau nu o stie numai Dumnezeu. Eu ma feresc sa ma pun in postura de judecator.
Sunt de acord cu tine,am inteles de ce nu-i inmormanteaza crestineste dar la faza cu mantuirea sunt in ceata.Si o sa explic de ce: acei copii nu se puteau apara;nu se puteau feri;nu puteau comunica;nu au avut nici o vina;au murit in chinuri groaznice;indeplinirea botezul nu depindea de vointa lor;neindeplinirea botezului nu a fost vina lor si nici nu puteau macar sa schimbe asta.

Pur si simplu ar rezulta ca ei,desi complet nevinovati, ar plati pentru greseala parintilor desi si parintii ar raspunde in fata Celui de Sus pt aceiasi greseala.Efectiv nu inteleg ce vrea sa spuna acel preot.Cum s-a intimplat:

,,Specialiștii Institutului Național de Medicină Legală Mina Minovici au făcut, ieri, necropsia trupurilor a trei dintre cei patru bebeluși morți. Este vorba despre două fetițe și un băiețel, cu o greutate de sub 2.500 de grame fiecare. Micuții deschiseseră ochii în lumea aceasta acum două, trei zile. Cei trei medici legiști au stabilit că unul dintre bebeluși a murit în urma intoxicației cu fum, trupul fiindu-i acoperit cu funinginea pătrunsă în incubator, iar ceilalți doi au pierit în urma asfixierii cu aerul încins. Mai exact, micuții s-au “topit” ca într- un cuptor cu microunde. În doar câteva minute au leșinat, apoi și-au dat ultima suflare după ce au făcut stop cardiorespirator. Deocamdată, trupurile nou-născuților nu pot fi ridicate, pentru că părinții nu au apucat să declare nașterile și să-i înregistreze la primărie, așa cum e legal. Abia după ce aceste acte le vor fi eliberate vor putea obține certificatele de deces."

In alta ordine de idei>“Salonul nu era dotat cu senzori de fum sau alarmă de incendiu”, ne-a declarat, ieri, Marius Iacob, procurorul de caz. Un astfel de dispozitiv banal, al cărui preț pleacă în magazinele de bricolaj de la 30 de lei, le putea salva viețile bebelușilor arși de vii la Maternitatea Giulești. Senzorii de fum se vindeau, culmea, într-un magazin de profil la nici o stradă depărtare de locul tragediei. Acest aparat detectează gazele din aer și acționează o alarmă, extrem de puternică, un țiuit asurzitor, care putea atrage atenția medicului de gardă, asistentelor sau persoanelor aflate în apropierea salonului-morții."


Am citit(+urmarit la tv) toate stirile pe acesta tema cam pe toate site de pe net(RO).As fi vrut sa reproduc si opiniile(postate pe acele stiri) altor oameni dar este aproape imposibil pt ca majoritatea parerile postate nu sunt deloc pasnice(ca sa fiu bland).Poate voi intelege intr-o zi anumite aspecte desi ma indoiesc profund ca voi reusi asta.Ma opresc aici pt ca simt ca si in cazul meu,din diverse motive,nivelul de avarie al nervozitatii a ajuns la cote alarmante si in acest caz bunul-simt si logica spun sa ma opresc.

Fie ca Cel de Sus sa primeasca la EL sufletele acestor micuti nevinovati.

Last edited by Scotianul; 18.08.2010 at 03:32:37.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.08.2010, 09:35:51
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Intradevar este un lucru tragic moartea acestor copilasi, mai ales datorita faptului ca ei nu vor putea ajunge niciodata ingerasi, asa cum generic li se spune, pentru ca pacatul stramosesc nu a fost sters prin botez, fapt ce mi se pare mai tragic decat simpla moarte a acestora.
Un alt fapt interesant este ca acum cand au murit patru copii accidental, din neglijenta sau reavointa, toata lumea s-a sesizat si a cerut capete. Dar de cate ori mor copii prin avort- lucru mult mai monstruos atat prin numarul victimelor cat si in comparatie cu crima- victima nu se poate apara, nu poate alege si ceea ce este mai dureros, cea care ar trebui sa o iubeasca mai mult este cea care ii hotaraste condamnarea la moarte-nimeni nu reactioneaza. Ce poate fi mai monstruos? De ce nu cere nimeni caderi de capete atunci? De ce nu luam si in asemenea cazuri atitudine?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.08.2010, 09:44:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Preot: Bebelușii morți nu pot fi înmormântați creștinește, nu au fost botezați

El a mai spus că și părinții creștini care din neglijență nu își botează copilul, împiedicând astfel, chiar și fără voia lor mântuirea sufletului acelui copilaș "vor suporta consecințele în fața lui Dumnezeu", în cazul în care micuțul va muri.

Sursa: realitatea.net
Mi se pare absolut nedrept.
Unde este neglijenta parintilor in acest caz?
Care este vina copiilor ca au murit nebotezati?
Dupa ce ca trec prin tragedia prin care trec, acum li se mai spune ca trebuie sa-si arunce copilul ingroapa ca pe un caine.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.08.2010, 09:46:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Raoul,scuze,dar eu tot nu inteleg.Ultimul paragraf din citatul postat de tine>se spune asa:
,,părinții creștini care din neglijență nu își botează copilul, împiedicând astfel, chiar și fără voia lor mântuirea sufletului acelui copilaș "vor suporta consecințele în fața lui Dumnezeu", în cazul în care micuțul va muri.

Ce am inteles eu>parintii sunt vinovati(neglijenta)dar nu cu rea-intentie(fara voia lor),copilul nu are nici o vina,parintii raspund(vor suporta consecințele în fața lui Dumnezeu)dar chiar si asa copilul nu se mantuieste(împiedicând astfel, chiar și fără voia lor mântuirea sufletului acelui copilaș în cazul în care micuțul va muri)?Asta spune acel preot?Am inteles corect?
Ai inteles corect.
Asta este rezultatul unor minti obtuze ce au elaborat astfel de doctrine religioase.
Cum poti sa crezi ca Dumnezeu, care este iubire, poate sa-i trimita pe acesti copilasi in iad?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.08.2010, 10:11:59
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ai inteles corect.
Asta este rezultatul unor minti obtuze ce au elaborat astfel de doctrine religioase.
Cum poti sa crezi ca Dumnezeu, care este iubire, poate sa-i trimita pe acesti copilasi in iad?
"Cine nu se va naste din apa si din Duh, nu va cunoaste Imparatia lui Dumnezeu"....
"Nimeni nu ajunge la Tatal decat prin mine"....

..."rezultatul unor minti obtuze ce au elaborat astfel de doctrine religioase"?........
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.08.2010, 10:20:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
"Cine nu se va naste din apa si din Duh, nu va cunoaste Imparatia lui Dumnezeu"....
"Nimeni nu ajunge la Tatal decat prin mine"....

..."rezultatul unor minti obtuze ce au elaborat astfel de doctrine religioase"?........
Aha ... Deci ajungem la Dumnezeul din vechiul testament ...
Cand ucidea in stanga si in dreapta pentru greseli pe care si noi le-am ierta.
In cazul de fata nu a fost vorba de o mana criminala.
Asistenta care trebuia sa fie in salon, poate era la toaleta in acel moment.
De ce Dumnezeu a lasat sa se produca acel scurt circuit?
Adica El a lasat sa se produca tragedia, El a hotarat ca cei 4 bebelusi trebuie asa moara si tot El ii trimite acum in Iad?????????
Si pe ce motiv? Ca nu s-au botezat???????
Inseamna ca avem in fata cea mai violenta religie de pe vreamea paganismului pana acum.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.08.2010, 10:28:46
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Copiii nu au apucat sa pacatuiasca pentru a merge in iad. Din fericire Dumnezeu e mai milos si mai cu minte decat noi, caci El e dragoste. Iar parintii aceia indurerati nu mai aveau nevoie si de palma aceasta din partea Sfintei Biserici. Cat costa sa mergi cu ei pe ultimul drum si sa faci cateva rugaciuni pentru a le alina sufletul? Sa nu ne miram daca ii vor imnormanta crestineste unii de la alte confesiuni. Cea mai buna ocazie de a-ti dovedi crestinismul din tine e cand omul are un asemenea necaz in casa.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.08.2010, 10:38:59
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Aha ... Deci ajungem la Dumnezeul din vechiul testament ...
Cand ucidea in stanga si in dreapta pentru greseli pe care si noi le-am ierta.
In cazul de fata nu a fost vorba de o mana criminala.
Asistenta care trebuia sa fie in salon, poate era la toaleta in acel moment.
De ce Dumnezeu a lasat sa se produca acel scurt circuit?
Adica El a lasat sa se produca tragedia, El a hotarat ca cei 4 bebelusi trebuie asa moara si tot El ii trimite acum in Iad?????????
Si pe ce motiv? Ca nu s-au botezat???????
Inseamna ca avem in fata cea mai violenta religie de pe vreamea paganismului pana acum.
Oare ce se intampla cu neamurile inaintea venirii Mantuitorului?....Exista sau nu sansa mantuirii lor?....
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 10:09:09
Tragedie Hartford Generalitati 77 26.12.2012 00:01:13
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20