Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.02.2011, 13:53:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Nu ai voie nici sa pupi icoana si mana preotului, mai ales pe altcineva.
Dar... uite ca am gasit si o parere contrara in care zice ca se poate saruta manta preotului si icoanele, ca impartasania nu ramane pe buze, ci se inghite. Totusi nu are autor si nu garantez pentru corectitudine.

Dar... citeste de aici: http://www.patriarhia.ro/ro/documente/catehism20.html
”Cel ce a primit Sfanta impartasanie se cuvine sa nu mai sarute icoane sau mana cuiva, sa nu scuipe pe jos si sa aiba grija mai cu seama ca nici un cuvant de ocara, de blestem, de clevetire sau orice vorbire desarta sa nu spurce gura sa, pentru cinstirea dumnezeiescului Trup si Sange pe care l-a primit in ea.”


Zice tot ce zici și tu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.02.2011, 13:56:19
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
”Cel ce a primit Sfanta impartasanie se cuvine sa nu mai sarute icoane sau mana cuiva, sa nu scuipe pe jos si sa aiba grija mai cu seama ca nici un cuvant de ocara, de blestem, de clevetire sau orice vorbire desarta sa nu spurce gura sa, pentru cinstirea dumnezeiescului Trup si Sange pe care l-a primit in ea.”


Zice tot ce zici și tu.
E o regula canonica, totusi nu gasesc o explicatie de ce nu e voie sa sarutam icoanele, cred ca nu sunt suficient de vigilenta...
Voiam sa punctez ca nu e o inventie babeasca.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.02.2011, 14:27:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Babisme pot fi:

- obiceiul de a darui un cocos in noaptea de Pasti sau lumanare aprinsa celor care se impartasesc, crezand ca asta suplineste neimpartasania unui decedat; by the way, citeam pe undeva ca in cazul mortilor fara lumanare, se poate da preotului, pentru sufletul lor, o faclie aprinsa din ceara curata, cu care sa slujeasca de la Pasti pana la Inaltare, dar ca acest obicei, desi benefic, nu ii face atat de mult bine mortului pe cat s-ar crede (totusi, unii preoti fac apel la credinciosi pentru procurarea unor astfel de lumanari).

- obiceiul de a pune monede in mana mortului sau de a le arunca pe jos, de a sparge o oala sau altceva, de a pune plapumi pe jos ...

- credinta ca nu e bine sa stai in pragul Bisericii, ca acolo ar fi braul Maicii Domnului.

- nu stiu cate noduri facute la batista in Joia mare, dupa ce se rosteste cate o Evanghelie...

- Unele babe spun ca daca sufli in lumanarea de la impartasanie si nu o stingi cu mana, ai lepadat impartasania... sunt multe, multe.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.02.2011, 14:45:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
E o regula canonica, totusi nu gasesc o explicatie de ce nu e voie sa sarutam icoanele, cred ca nu sunt suficient de vigilenta...
Voiam sa punctez ca nu e o inventie babeasca.
Poate e o chestiune tehnica si se refera la icoanele din biserica..:-) Pe icoane exista urme de la pupaturile altora dinaintea ta( uneori chiar urme de ruj)..iar apoi dupa tine vin altii...Asa cum nu ai voie sa pupi alti oameni, nu ai voie in acest caz nici icoanele..Nu vad alta explicatie..Dar asta nu inseamna ca nu exista alta mai plauzibila..:-)
Imi amintesc ca atunci cand am aflat ca dupa ce ma impartasesc nu am voie sa scuip 3 zile,era seara zilei in care m-am impartasit si tocmai mestecam guma.Era cu mult timp in urma si imi amintesc ca nu mi-era clar ce fac acum cu guma??:-))) Ma gandeam ca si daca o scot frumos din gura cu mana, tot scuipata parca era...Asa ca am inghitit-o...:-)))
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.02.2011, 15:26:52
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Poate e o chestiune tehnica si se refera la icoanele din biserica..:-) Pe icoane exista urme de la pupaturile altora dinaintea ta( uneori chiar urme de ruj)..iar apoi dupa tine vin altii...Asa cum nu ai voie sa pupi alti oameni, nu ai voie in acest caz nici icoanele..Nu vad alta explicatie..Dar asta nu inseamna ca nu exista alta mai plauzibila..:-)
Imi amintesc ca atunci cand am aflat ca dupa ce ma impartasesc nu am voie sa scuip 3 zile,era seara zilei in care m-am impartasit si tocmai mestecam guma.Era cu mult timp in urma si imi amintesc ca nu mi-era clar ce fac acum cu guma??:-))) Ma gandeam ca si daca o scot frumos din gura cu mana, tot scuipata parca era...Asa ca am inghitit-o...:-)))
Citisem ca mancarea scoasa din gura, in cazul de fata guma, trebuie aruncata in foc:D
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.02.2011, 15:52:48
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Citisem ca mancarea scoasa din gura, in cazul de fata guma, trebuie aruncata in foc:D
Hm! Daca in ziua in care te impartasesti iti mai arde de guma de mestecat, sau de fumat sau de seminte... cred ca nu mai putem vorbi de o adevarata impartasanie. Uneori avem tendinta de a trata cu prea mare usurinta exact ce e mai sacru in cadru propriei noastre mantuiri.
Pe mine ma macina un alt gand; foarte multi mireni se impartasesc intr-o duminica in care este dezlegare la peste. Si cum pestele contine atatea oase, oricat ai incerca, tot nu reusesti sa le eviti pe toate. La fel si pentru cei care se impartasesc in prima zi de dupa terminarea postului, sau oricand intr-o zi obisnuita in calendar (adica fara post). Astfel ca, daca la masa servesti friptura cu os si nu vrei sa te formalizezi cu tacamuri speciale, evident ca oasele respective presupun ca nu trebuiesc date la caini si nici la gunoi, ci puse pe foc. Dar cum la bloc nu prea e foc, trebuiesc ingropate. Unde? Daca ai oluri cu flori, probabil acolo, dar ma tem ca de la o familie numeroasa, vor ramane atatea oase ca nu ai ghivece suficiente sa le ingropi pe toate, iar ca sa iesi in spatele blocului si sa cauti un loc... "curat" e de doua ori imposibil: lumea oricum nu intelege si vrea sa stie ce harm porti tu pe-acolo, iar de curat... cam greu de crezut ca poti afla un astfel de loc...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.02.2011, 16:17:00
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Hm! Daca in ziua in care te impartasesti iti mai arde de guma de mestecat, sau de fumat sau de seminte... cred ca nu mai putem vorbi de o adevarata impartasanie. Uneori avem tendinta de a trata cu prea mare usurinta exact ce e mai sacru in cadru propriei noastre mantuiri.
Pe mine ma macina un alt gand; foarte multi mireni se impartasesc intr-o duminica in care este dezlegare la peste. Si cum pestele contine atatea oase, oricat ai incerca, tot nu reusesti sa le eviti pe toate. La fel si pentru cei care se impartasesc in prima zi de dupa terminarea postului, sau oricand intr-o zi obisnuita in calendar (adica fara post).
Pai scrie ca trebuie evitat si pestele, din cauza oaselor.
In cazul carnii e usor, iei carnea cu mana de pe os, sau folosind furculita. Simplu.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.02.2011, 19:31:19
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Hm! Daca in ziua in care te impartasesti iti mai arde de guma de mestecat, sau de fumat sau de seminte... cred ca nu mai putem vorbi de o adevarata impartasanie. Uneori avem tendinta de a trata cu prea mare usurinta exact ce e mai sacru in cadru propriei noastre mantuiri.
Cand am spus de guma de mestecat, am precizat ca era tare demult,ceea ce inseamna ca eram cam copilitza si nu stiam ca nu e voie sa scuipi dupa impartasanie.De aceea am si inghitit guma, ca sa nu fac vreo prostie.Dar de la asta pana sa spuneti ca "nu putem vorbi de o adevarata impartasanie"...e cam mult.Puteati sa va expuneti ideea cu oasele si fara sa va luati de guma mea.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.02.2011, 19:35:55
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Alta: nu ai voie sa dormi in dupa amiaza dupa ce te-ai impartasit. :D

Mama a intrebat un preot care a spus ca nu e adevarat, apoi a intrebat un calugar de la manastire care a spus ca ei (calugarii) toti dorm duminica dupa amiaza dupa ce se impartasesc. Somnul e un fel de linistire a sufletului.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.02.2011, 19:40:03
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E posibil sa para ironic dar... ai voie sa te speli pe dinti ? Ca doar nu te poti spala pe dinti fara sa "scuipi" pasta...si sa nu te speli 3 zile si 3 nopti... ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tratamente babesti padrevicentiu Generalitati 44 07.12.2012 12:51:24
Dogme in diferite biserici Tartaruga Dogmatica 140 06.09.2012 16:39:29
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 02.04.2012 23:37:38
Inventii preotesti sau babesti... Va_iubesc Reguli in Biserica 51 26.07.2010 18:18:53
Credinta fara dogme? georgeval Generalitati 29 08.07.2010 00:46:11