Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.09.2011, 13:21:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si sutasului Corneliu i-a fost putin propovaduit si apoi a fost botezat.
A se vedea la Sfanta Scriptura - Faptele Sfintilor Apostoli,capitolul 10.
Deci nu stiu ce il inseala dracii pe fratele Savonarola sa zica ca nu e din revelatie in BO sau in BC,referitor la practicarea botezului la copii si la ne-acceptarea unora ca nasi.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.09.2011, 13:27:08
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Adica cum e de discutat credinta nasilor,biserica e cumva Inchizitie sau spital duhovnicesc?
Ce Sfantul Apostol Pavel l-a luat la intrebari dogmatice pe acel temnicer de hotarase sa primeasca Sfantul Botez?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.09.2011, 15:08:03
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da mai frate Catalin si frate Savonarola,niciunul din acesti nasi discutati aci nu indrazneste sa se apuce sa comenteze vreun ierarh al BOR,sau altele din BOR,cum fac unii de pe aci (incluzandu-ma pe mine,ca ma ocup foarte mult cu aceasta).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.09.2011, 16:48:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Adica cum e de discutat credinta nasilor,biserica e cumva Inchizitie sau spital duhovnicesc?
Ce Sfantul Apostol Pavel l-a luat la intrebari dogmatice pe acel temnicer de hotarase sa primeasca Sfantul Botez?
Adica unii nasi nu stiu ei mai nimic despre credinta si vin la biserica doar la evenimente gen botez, cununie, inmormantare. De fapt nasul e cel ce trebuie sa fie sprijin spiritual, nu de putine ori nasii sunt pe post de sponsori.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.09.2011, 16:52:35
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Adica unii nasi nu stiu ei mai nimic despre credinta si vin la biserica doar la evenimente gen botez, cununie, inmormantare. De fapt nasul e cel ce trebuie sa fie sprijin spiritual, nu de putine ori nasii sunt pe post de sponsori.
Asa e, tocmai ce am fost, acum cateva saptamani, invitat la o nunta. Nu suport atmosfera lautareasca, obsesia pentru nas in cantecele acelea ridicole si balcanice (tocmai pentru ca e sponsor), manelele si muzica de pahar de pe vremea cand Gica Petrescu era neonat, etc.
Iertare!
P. S. Fii pe pace, daca as vedea si la o nunta catolica, sau protestanta, din Romania aceleasi apucaturi (n-am fost vreodata la asa ceva, inca), le-as sanctiona la fel de prompt. Balcanimul tiganizat NU este indentificabil, by no means, cu ortodoxia si romanismul!!

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 22.09.2011 at 17:13:12.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.09.2011, 21:39:11
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pentru mine normalitatea ar insemna ca Biserica sa-si vindece madularele bolnave, la toate nivelele (clerici, mireni) incepand de sus, prin diverse metode, nu sa le excluda.
Citat:
Inainte de a propune excluderi din Biserica, pe principiul e "prea arogant, nesimtit, superficial, indiferent" poate ar trebui sa cercetezi cazurile in care acestea se pot face, daca esti indreptatit sa o faci.
Pentru mine normalitatea ar fi fost aceea ca mulți care sunt azi false mădulare ale Bisericii să nu fi fost introduși în Sfânta Biserică prin tot felul de "botezuri" (a nu se înțelege că aș tăgădui sfânta taină a botezului, ci felul în care de foarte multe ori, din nefericire, a fost aplicată). Deci normal era ca Biserica să fie mai restrânsă, iar dacă s-ar fi extins să o facă pe baza convertirilor ca urmare a misiunilor, și nu pe bază de "botezuri de familie", ale căror rezultate dezastruoase se văd cu ochiul liber. Iar în cazul acestor rezultate dezastruoase este evidentă necesitatea unei purificări și a unei întoarceri la doctrinele autentice biblice, apostolice și patristice, ceea ce va face necesară schimbarea Bisericii din interiorul ei. Orice ezitare și întârziere nu va duce decât la o și mai mare compromitere a misiunii apostolice și mântuitoare a Bisericii Ortodoxe, precum și a imaginii acesteia în general. Cu astfel de mentalități slugarnice și eronate precum a dvs s-a dus Biserica de râpă și în derizoriu așa cum constatăm în ziua de azi. Așa că nu știu cine sunteți voi și ce autoritate aveți sau pretindeți că aveți ca să mai dați lecții altora și să susțineți un sistem de privilegii nemeritate generator de eșec spiritual și moral, și nu numai, lamentabil vizibil cu ochiul liber. Închistarea voastră rigidă în această paradigmă a eșecului lamentabil nu doar că va duce BOR la dezastru, dar vă va duce și pe voi la dezastru odată cu ea!! Eu spun să vă treziți la realitate cât încă vă mai dă Dumnezeu oportunități!!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.09.2011, 22:29:04
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Savonarola, ești sigur că faci parte din Biserica Ortodoxă? Că ce susții d-ta mai sus e gândire sectară neoprotestantă combinată cu maximalism pietist paraeclezial și ideologie catolică medievală.
Eu sunt sigur că fac parte din BOR. Însă cred că sunt foarte mulți dintre "ortodocși" (așa-zișii "creștini" ortodocși) care chiar nu fac parte din Biserica Ortodoxă. Și sunt mulți. Și nu știu cine le-a făcut propovăduire, dacă le-a făcut, nu știu cine le-a făcut cateheză, dacă le-a făcut (mie spre exemplu nu mi-a făcut nici un preot din parohia mea cateheză, în afară de predicile de la slujbe, altfel nimic) și nu știu multe alte lucruri. Dar văd rezultatele dezastruoase. Prin urmare v-am mai spus o dată și vă repet, poate veți înțelege, încercați să săpați fântâna mai la adânc și să vă aplicați criteriile de discernământ acolo unde trebuie și cu cine trebuie!! Iar după ce terminați, dacă veți termina într-o viață (eu nu cred), atunci să veniți să vă luați de mine. Până atunci căutați răul mai de la rădăcină.

Citat:
Eu am văzut oameni care au toropit în Biserică zeci de ani până să-i atingă harul cu o forță extraordinară, pe care n-am regăsit-o la pietiștii exclusiviști care confundă mântuirea cu practicarea unor figuri impuse (și neînțelese) plus adeziunea strict mentală la un set de valori cu totul exterioare ființei lor.

Poți să să te întorci cu fața spre Împărăție la 20 de ani, la 30 la 70 sau cu foarte puțin timp înaintea morții. Biserica, ca o mamă care nu-și abandonează pruncii pentru se îmbolnăvesc des sau asimilează mai greu educația părintească, așteaptă cu răbdare plinirea vremii fiecăruia dintre fii săi, fără să se isterizeze că unii întârzie la cină, sau sunt prinși în alte capcane ale vieții acesteia.
Oamenii aceia pe care i-ați văzut trebuiau să se toropească nu în Biserică, ci undeva prin afara, prin grădina Bisericii, acolo unde le și era locul de fapt și de drept. Iar acea parabolă de la evanghelia după Matei o interpretați și o utilizați greșit; cred că nici nu are rost să comentez. Interpretarea acelei parabole este tocmai de natură să susțină poziția pe care o am eu.

Citat:
Ce faci tu Savonarola, seamănă perfect cu atitudinea slujbașului cârtitor, doar că tu îți anticipezi plata și faci o mare greșeală. S-ar putea ca ăia pe care-i judeci tu cu atâta asprime și fără vreo delegare din partea autorității ecleziale, să ți-o ia înainte și tu să rămâi pe dinafară cu toate meritele tale fariseice în brațe. (nu mai postez aici și pilda vameșului și a fariseului, mă gândesc că la nivelul tău superduhovnicesc ar trebui să-o cunoști).
Bun. Să zicem că peste partea cu asprimea aș putea să mai trec, aș putea să mai fac concesii din acest punct de vedere. Este un defect al meu că judec prea aspru, dar mă mir că aceia pe care îi judec nu se uită la defectele lor și mai mari și se uită tot la mine și la asprimea mea în judecată. Ceva aici nu este clar. Nu înțeleg de ce unii nu se revoltă de propriile lor fapte, în schimb se revoltă că sunt luați la rost, și pe drept, de către alții.

În schimb la partea cu delegarea din partea autorității ecleziale, vă comportați de parcă ați fi mic copil și nu ați fi citit Biblia niciodată. Eu, din întâmplare, am citit odată Biblia în întregime. Ce delegare au avut profeții vechiului testament? Ce delegare de la "autorități" a avut sfântul Ioan botezătorul? Dar Iisus Hristos ce delegare a avut de la arhiereii și cărturarii iudei? Dacă stăteau după delegările altora, astăzi nu se mai mântuia nimeni. Și chiar nu înțeleg de ce vă prefaceți că nu înțelegeți că și autoritățile ecleziale pot face astfel de delegări exclusiv pentru a adormi conștiințele și pentru a își păstra pivilegiile nemeritate, chiar și dacă ar face aceste lucruri împotriva adevărului. Nu vă supărați, dar chiar credeți că sunt imbecil?? Nu doar că nu sufăr de imbecilitate, și cu atât mai puțin de imbecilitate profundă, ba mai mult mi-a dat Dumnezeu o minte luminată și ascuțită. Că nu mi-am folosit-o eu la capacitate maximă asta mă privește pe mine, și nu dărnicia lui Dumnezeu în ceea ce mă privește.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.09.2011, 22:44:26
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Eu, din întâmplare, am citit odată Biblia în întregime.

@Savonarola: Ma bucur ca ati citit Sfanta Scriptura macar o data in intregime, fie si dintr-o intamplare! Totusi, din moment ce unele ideile ale d-voastra legate de biserica si oameni sunt necrestinesti,(ex: Discriminarea de care vorbeam este una absolut naturală și de bun simț raportată la cei care pur și simplu nu se adaptează pneumei creștine. Este absolut natural ca trupul Bisericii să rejecteze, să discrimineze, să excludă mădularele bolnave...), contrare invataturii Lui Hristos, poate ar fi bine sa o reluati, sa patrundeti in profunzimea ei. Dumnezeu sa va ajute!

Citat:
Cu astfel de mentalități slugarnice și eronate precum a dvs s-a dus Biserica de râpă și în derizoriu așa cum constatăm în ziua de azi

Citat:
Nu doar că nu sufăr de imbecilitate, și cu atât mai puțin de imbecilitate profundă, ba mai mult mi-a dat Dumnezeu o minte luminată și ascuțită.

Astept sa vad cum o sa va folositi mintea luminata pentru a scoate biserica din rapa, daca sunteti in stare de ceva concret, nu doar vorbe goale. Succes!

Last edited by ioanna; 22.09.2011 at 23:41:56.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.09.2011, 02:36:11
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Savonarola: Cu ultimele fărâme de energie de care mai dispun la ora asta târzie, mă nevoiesc să fac câteva observații la cele două postări ale tale de mai sus.
În primul rând, e de apreciat scopul pentru care te zbați să faci muncă de convingere pe forum: îmi place să cred că acela este binele Bisericii. Alminteri, nu ești singurul militant proeclezial de aici, mai sunt mulți alții deși aceștia propun soluții diverse și uneori chiar divergente de ieșire din criză. Nici eu nu cred că Biserica noastră ar fi, în timpul de acum, într-o perioadă înfloritoare (ne putem întreba cu această ocazie: a fost vreodată?), dar nici nu-mi pot imagina că, pentru a se autoigieniza, trebuie numaidecât să se transforme într-o sectă exclusivistă, să nu mai acorde Sfintele Taine decât unor persoane selectate pe criterii arbitrare, neecleziale.
Dacă în scopul tău am identificat ceva bun, în mijloace propuse pentru atingerea scopului găsesc erori uriașe pe care le-ai afla și singur alocând timp unui studiu aprofundat al eclezilogiei ortodoxe. Iar soluțiile propuse de tine, nu numai că denotă lipsă de iubire fie și în varianta formală, adică falsificată, dar ignoră o mare parte din învățăturile de bază ale creștinismului curat, dreptmăritor și scopul Bisericii în această lume (și nu numai). Nu e nevoie de o închiziție zelotistă pentru a repara fisurile identificate stâlpul și temelia adevărului. Despre care ar fi soluțiile posibile, poate vorbim în zi.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.09.2011, 09:01:17
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Eu sunt sigur că fac parte din BOR. Însă cred că sunt foarte mulți dintre "ortodocși" (așa-zișii "creștini" ortodocși) care chiar nu fac parte din Biserica Ortodoxă. Și sunt mulți. Și nu știu cine le-a făcut propovăduire, dacă le-a făcut, nu știu cine le-a făcut cateheză, dacă le-a făcut (mie spre exemplu nu mi-a făcut nici un preot din parohia mea cateheză, în afară de predicile de la slujbe, altfel nimic) și nu știu multe alte lucruri. Dar văd rezultatele dezastruoase. Prin urmare v-am mai spus o dată și vă repet, poate veți înțelege, încercați să săpați fântâna mai la adânc și să vă aplicați criteriile de discernământ acolo unde trebuie și cu cine trebuie!! Iar după ce terminați, dacă veți termina într-o viață (eu nu cred), atunci să veniți să vă luați de mine. Până atunci căutați răul mai de la rădăcină.
Cateheza e importanta dar cunostintele se pot dobandi si pe parcurs ,mergand la biserica ,purtand discutii cu crestini practicanti ,citind sf.Evanghelie dar si carti duhovnicesti
Scopul nostru ,al crestinilor este sa avem tot timpul gandul la Hristos ,cum spune la sf.Liturghie:
"Si viata noastra ,lui Hristos sa o dam"
Important este sa avem traire si asta depinde de fiecare ,deci nu putem sti ce e in sufletul fiecaruia ca sa judecam.
Si chiar daca am sti ,cred ca ar fi un impediment pt.mantuire.

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Oamenii aceia pe care i-ați văzut trebuiau să se toropească nu în Biserică, ci undeva prin afara, prin grădina Bisericii, acolo unde le și era locul de fapt și de drept. Iar acea parabolă de la evanghelia după Matei o interpretați și o utilizați greșit; cred că nici nu are rost să comentez. Interpretarea acelei parabole este tocmai de natură să susțină poziția pe care o am eu.
Omul e o persoana care se poate dezvolta din punct de vedere spiritual.
De aceea Dumnezeu ne adauga ani ca sa ne venim in fire ,cum a facut Fiul Risipitor.

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Bun. Să zicem că peste partea cu asprimea aș putea să mai trec, aș putea să mai fac concesii din acest punct de vedere. Este un defect al meu că judec prea aspru, dar mă mir că aceia pe care îi judec nu se uită la defectele lor și mai mari și se uită tot la mine și la asprimea mea în judecată. Ceva aici nu este clar. Nu înțeleg de ce unii nu se revoltă de propriile lor fapte, în schimb se revoltă că sunt luați la rost, și pe drept, de către alții.
Ar trebui sa va bucurati ca vi s-a atras atentia ,dar nu treceti cu vederea prea usor acest defect.
E foarte greu sa scapi de judecarea aproapelui ,care la multi este o patima.
Nu cred ca este cazul d-voastra ,dar nu trebuie neglijat acest aspect.
Chiar daca observatia vine din partea unor persoane care poate se fac vinovate de acelasi defect.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 13:19:52
Biserica ortodoxa romana din Copenhaga truthtostone Generalitati 0 21.08.2012 01:52:12