Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2012, 16:51:49
ralucapurcel ralucapurcel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2012
Mesaje: 1
Angry inmormantarea celor ucisi

buna. ma numesc raluca sunt din loc lovrin si am o dilema
la noi in sat a fost o crima.
un baiat a ucis o fata.
parintii fetei ucise s-au pocait de vreo 2 ani dar fata era ortodoxa(eu sunt catolica) fata ucisa a fost inmormantata in religia penticostala fara un Tatal nostru si fara o cruce... imi pare rau sa spun si nu vreau sa jignesc. aceasta fata a fost ucisa si aruncata in groapa. mai mult pocaitii spun ca au botezato, aceeasta fiind moarta. sa ma lamureasca cineva va rog ...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2012, 17:07:14
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Daca fata era ortodoxa, e dureros de trist. Si totusi, Dumnezeu nu judeca dupa principiile noastre. Probabil conteaza prea putin acum, daca are sau nu o cruce la cap, sau daca parintii au "botezat-o" in cadrul penticostalilor, post-mortem... Din moment ce cineva i-a curmat viata, acel cineva va trebui sa plateasca pentru tot ce ea insasi ar fi trebuit sa infaptuiasca pana in ceasurile ei de pe urma. Din cate am inteles, aceste suflete sunt absolvite de orice pacat, si sunt mantuite... "din oficiu" daca putem spune astfel. Totusi, probabil n-ar strica sa mearga cineva si sa se consulte cu un preot sau monah in aceasta privinta, dar cu informatii sigure: era sigur ortodoxa, sau apucase deja sa treaca la sectari? Cred ca acest amanunt este de departe cel mai important.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2012, 17:35:34
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ralucapurcel Vezi mesajul
buna. ma numesc raluca sunt din loc lovrin si am o dilema
la noi in sat a fost o crima.
un baiat a ucis o fata.
parintii fetei ucise s-au pocait de vreo 2 ani dar fata era ortodoxa(eu sunt catolica) fata ucisa a fost inmormantata in religia penticostala fara un Tatal nostru si fara o cruce... imi pare rau sa spun si nu vreau sa jignesc. aceasta fata a fost ucisa si aruncata in groapa. mai mult pocaitii spun ca au botezato, aceeasta fiind moarta. sa ma lamureasca cineva va rog ...
dacă Dumnezeu există, crezi că el ține cont de faptul că nu a avut parte de slujba de înmormântare?
el ține cont de viața ta.
dacă un păcătos, oricât de rău, s-ar hotărî să se spovedeasca, dar în drum spre duhovnic ar muri, să zicem în accident, cum crezi că l-ar judeca Dumnezeu?
îți spun eu: ar ține cont de ultimul gând.
așa că nu te întrista prea tare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2012, 18:52:38
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Care este numele fetei de botez?

Subscriu la ce a zis Neagu. Sunt multi care au murit fara imormantare ortodoxa, ostasii de pe campul de lupta, martirii din Inchisorile Comuniste, nu toti au parte de imormantare, dar asta nu inseamna ca nu au sanse la mantuire. Frumos este sa li se acorde fiecariu ortodox o imnormantare, dar daca nu se poate, asta e. Poate ar fi bine sa dea cineva ptr. ea la o manastire sau o Biserica sa i se faca cele 40 de Liturghii, se pot face si fara imormantare. Se pot face si pomeni,parastase in numele ei. O sa fie posibil sa fie pomenita la fiecare slujba ortodoxa. Numai sa se ingrijeasca cineva de treaba asta. Nu stii o prietena de-a ei, o ruda ortodoxa care sa faca treburile astea?

Dumnezeu sa o ierte!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2012, 19:12:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Raluca,

Dumnezeu sa o ierte!
Daca a murit fiind ortodoxa, atunci, fireste, trebuiau sa o ingroape dupa randuiala cuvenita. Si eu ma mahnesc foarte tare cand aud de grozavii dintr-astea, prin care se anuleaza cu atata tupeu omului libertatea de alegere. Nu exista asa ceva, botez dupa moarte, oricum, sa fii sigura ca nu e valid, daca i l-au aplicat post mortem, ca asa au vrut ei.
Daca ea, in timpul vietii, s-o fi botezat la ei, e altceva. Daca o fi vrut sa se converteasca la secta si nu a mai apucat, atunci tot ortodoxa se cheama ca a murit. Mare pacat au oamenii aceia ca au lipsit-o de randuiala ortodoxa, care ii putea aduce alinare sufletului ei.
Poate ne spui numele ei...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.09.2012, 19:29:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Draga Raluca,

Dumnezeu sa o ierte!
Daca a murit fiind ortodoxa, atunci, fireste, trebuiau sa o ingroape dupa randuiala cuvenita. Si eu ma mahnesc foarte tare cand aud de grozavii dintr-astea, prin care se anuleaza cu atata tupeu omului libertatea de alegere. Nu exista asa ceva, botez dupa moarte, oricum, sa fii sigura ca nu e valid, daca i l-au aplicat post mortem, ca asa au vrut ei.
Daca ea, in timpul vietii, s-o fi botezat la ei, e altceva. Daca o fi vrut sa se converteasca la secta si nu a mai apucat, atunci tot ortodoxa se cheama ca a murit. Mare pacat au oamenii aceia ca au lipsit-o de randuiala ortodoxa, care ii putea aduce alinare sufletului ei.
Poate ne spui numele ei...
singurul botez admis după moarte, sau mai bine zis prin moarte, este cel al martirilor, ce se botează prin însăși sângele lor.
restul e vrajeala.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.09.2012, 20:30:31
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ralucapurcel Vezi mesajul
buna. ma numesc raluca sunt din loc lovrin si am o dilema
la noi in sat a fost o crima.
un baiat a ucis o fata.
parintii fetei ucise s-au pocait de vreo 2 ani dar fata era ortodoxa(eu sunt catolica) fata ucisa a fost inmormantata in religia penticostala fara un Tatal nostru si fara o cruce... imi pare rau sa spun si nu vreau sa jignesc. aceasta fata a fost ucisa si aruncata in groapa. mai mult pocaitii spun ca au botezato, aceeasta fiind moarta. sa ma lamureasca cineva va rog ...
Draga Raluca,

Am sa-ti spun o mica intimplare. Am o prietena care s-a decis sa invete mai bine limba engleza si s-a gandit ca in timp ce calca rufe sa lase televizorul sa mearga pe un canal unde se vorbea engleza. A cautat si a gasit o emisiune care se numeste "Cezar si cainii'. In timp ce calca si se straduia sa inteleaga ce se vorbea la acea emisiune, ea nestiind bine engleza, a constat ca la emisiunea aceea se canta muzica populara romaneasca. A fost mai atenta la acest aspect si s-a convins ca era chiar muzica romaneasca. Foarte mirata ca pe National Geographic se canta muzica romaneasca la tambal a lasat rufele si s-a uitat sa vada cine se ocupa de coloana sonora la acea emisune. La final personajul principal al acelei emisiuni a anuntat ca episodul acela ii era dedicat celui care s-a ocupat de coloana sonora a emisiunii si care a murit. Dupa nume parea sa fie evreu.
Prietena mea s-a mirat ca tocmai in ziua aceea s-a apucat ea de engleza dupa metoda ei noua, a ales acel canal, cu acea muzica si a aflat ca un om care i se parea interesant a murit. I-a povestit aceasta intimplare unei cunostinte care a sfatuit-o sa se roage pentru sufletul acelui om, pentru ca nimic nu e intimplator, iar daca omul acela i-a facut ei o bucurie ca a ales sa puna muzica romaneasca pe un canal american, sa-i faca si ea, la randul ei, un mic bine acelui om care avea nevoie ca cineva sa se roage pentru sufletul lui.

Acelasi sfat ti l-as da si tie. Nu intimplator ai fost marcata de aceasta tragedie. Mergi intr-o zi la biserica, daca se poate spovedeste-te si impartaseste-te si ofera Jertfa Sfintei Liturghii pentru acea fata. Sfantul Ioan Maria Vianney spunea nimic in lumea asta nu are o valoare asa mare ca ca Jerfa Sfintei Liturghii. Pentru ca rugaciunile, pomenile, etc sunt lucruri facute de oameni, dar Jertfa Sfintei Liturghii este un lucru dumnezeiesc. Compenseaza lipsa de iubire a acelora care au pus in groapa trupul acelei fete oferind o Sfanta Liturghie pentru sufletul ei. Nu intimplator ai scris pe acest forum. Iata ca deja mai multi useri cer numele acelei fete. Ea are nevoie de ajutorul nostru si i-l putem oferi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.09.2012, 20:33:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ralucapurcel;
buna. ma numesc raluca sunt din loc lovrin si am o dilema
la noi in sat a fost o crima.
un baiat a ucis o fata.
parintii fetei ucise s-au pocait de vreo 2 ani dar fata era ortodoxa(eu sunt catolica) fata ucisa a fost inmormantata in religia penticostala fara un Tatal nostru si fara o cruce... imi pare rau sa spun si nu vreau sa jignesc. aceasta fata a fost ucisa si aruncata in groapa. mai mult pocaitii spun ca au botezato, aceeasta fiind moarta. sa ma lamureasca cineva va rog ...
Și părinții fetei or fi fost ortodocși la vremea botezului, ba chiar și când au născut-o pe ea și au botezat-o; toți cei botezați ortodox rămân în ortodoxie cu toate păcatele lor ulterioare, indiferent de ce alegeri mai fac după aceea.
Toate păcatele se pot spovedi, chiar și... ”rătăcirile”.
Dacă ea nu mai recunoaște BO, se pare că are de suportat rezultatul acestor decizii, iar moartea ei ar putea fi(din păcate) un astfel de rezultat.

Oricum, tu poți comanda acum o slujbă de înmormântare unui preot ortodox căruia să-i spui motivele demersului tău.
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dacă Dumnezeu există, crezi că el ține cont de faptul că nu a avut parte de slujba de înmormântare?
Categoric. Dumnezeu de toate ține cont.

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dacă un păcătos, oricât de rău, s-ar hotărî să se spovedeasca, dar în drum spre duhovnic ar muri, să zicem în accident, cum crezi că l-ar judeca Dumnezeu?
îți spun eu: ar ține cont de ultimul gând.
așa că nu te întrista prea tare.
Tocmai pentru că Dumnezeu ține comt de absolut tot, dacă ultimul lui gând ar fi spovada, atunci fii sigur că nu va avea niciun accident până nu se va fi spovedit.

Nimic nu e întâmplător. Dumnezeu nu dă cu zarul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inmormantarea celor nenascuti andreicosmovici Dogmatica 35 23.08.2012 17:26:49
Copilul trebuie sa participe la inmormantarea celor dragi costel Slujba inmormantarii 36 22.06.2012 17:36:59
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Cei doi soldati ucisi in Afganistan! Madalin18 Generalitati 6 08.10.2010 13:08:49
Sfintii mucenici ucisi in Manastirea Sfantul Sava cel Sfintit covaci toni-sergiu Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 11:03:11