Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.05.2013, 13:58:12
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Patimile si pacatele nu se taie brusc. E nevoie de timp ca sa scapi de ele, daca reusesti. Ca altfel ar fi disparut demult si diavolul.
Deși eram pe punctul de a mă exprima ca Yasmina, acum îți dau dreptate și ție. Iată cum: E adevărat că, dacă ai dobândit o patimă, nu scapi brusc de ea, ci ai nevoie uneori de tratament îndelungat. Ce se taie brusc, însă, este păcatul, adică nu stai niciodată de vorbă cu ispititorul. Iar cel care nu l-a făcut încă, îl poate recunoaște în toată urâțenia lui și-l respinge fără drept de apel. Dacă te apuci să interpretezi ceea ce nu e de interpretat (cum ar fi crima), aluneci, încet, încet, nuanțezi și vei spune „nu e dracul așa de negru”. Și îi deschizi ușa.
Bine face cine îl respinge categoric.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.05.2013, 14:13:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai nou trasformăm creștinismul în teatru ieftin. Da, știu, e mai ușor să ne plângem de alții, decât să ne plângem păcatele și neputințele noastre proprii.

Sophia, nu știu de ce am impresia că dacă "Laurele", Yasmina, Paraschiva și toți userii/userițele ți-ar cere iertare, tot ai avea nemulțumiri și frustrări, nemulțumiri pe care ar trebui să le cauți la tine și nu la alții.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.05.2013, 14:29:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mai nou trasformăm creștinismul în teatru ieftin. Da, știu, e mai ușor să ne plângem de alții, decât să ne plângem păcatele și neputințele noastre proprii.

Sophia, nu știu de ce am impresia că dacă "Laurele", Yasmina, Paraschiva și toți userii/userițele ți-ar cere iertare, tot ai avea nemulțumiri și frustrări, nemulțumiri pe care ar trebui să le cauți la tine și nu la alții.
Nici nu am cerut sa-mi ceara cineva iertare. Eu am intins mana sa ne impacam.
Asa este crestine din cate stiu Atat. Sau gresesc. Si asa am simtit sa fac. Si vad ca se fac atatea discutii cum ca nu e bine. Dumnezeu sa mai inteleaga lumea, ca eu una n-o inteleg.

Frustrari si nemultumiri are fiecare in viata lui. Cine zice ca nu, ala nu este sincer, ca sa ma exprim mai elegant. Si ele mai rabufnesc si unde nu trebuie...
Pe ale mele le stiu. Poate chiar prea mult...

Si chiar crezi tu ca numai noi insine suntem vinovati si restul lumii nu? Eu as spune ca toti avem vina, si in toate.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.05.2013, 14:37:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Deși eram pe punctul de a mă exprima ca Yasmina, acum îți dau dreptate și ție. Iată cum: E adevărat că, dacă ai dobândit o patimă, nu scapi brusc de ea, ci ai nevoie uneori de tratament îndelungat. Ce se taie brusc, însă, este păcatul, adică nu stai niciodată de vorbă cu ispititorul. Iar cel care nu l-a făcut încă, îl poate recunoaște în toată urâțenia lui și-l respinge fără drept de apel. Dacă te apuci să interpretezi ceea ce nu e de interpretat (cum ar fi crima), aluneci, încet, încet, nuanțezi și vei spune „nu e dracul așa de negru”. Și îi deschizi ușa.
Bine face cine îl respinge categoric.
Dar si eu resping anumite "rauri" categoric.
In ultima vreme foarte multa lumea m-a invatat sa nu vad totul numai in alb si negru, pentru ca de fapt toate sunt in cenusiu.
Aveam multe probleme in acest sens, pentru ca si eu ca si voi acum le vedeam numai in alb sau negru. Pe unele inca le mai vad asa.

Si cand am invatat ei eu si am zis "gata, nu mai am probleme cu ceilalti, am invatat lectia", ma pomenesc ca nu e bine nici asa.

Sunt situatii de cenusiu, situatii care trebuie luat individual, la persoana. Asa fac si duhovnicii cauta solutii pentru tine personal.
Eu de ex. nu spuneam ca avortul nu este crima, ci militez sa fie luate cazurile individual si sa se gaseasca solutii acolo unde se poate evita.
La fel si cu extrema cealalta - infertilitatea si tratamentul ei medical. Si aici este o problema individuala si ce se potriveste unuia, nu merge la altul.

Dar se pare ca se doreste sa omoram omul si nu problema...

Daca mai traia parintele Galeriu...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.05.2013, 15:02:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu am intins mana sa ne impacam.
Ciudat mod de a întinde mâna. Să-mi fie cu iertare, dar mai mult ai lovit decât ai întins mâna, răscolind subiecte discutate cu o jumătate de an în urmă. Dacă ai fi vrut pace, ai fi trimis un mesaj privat userilor în cauză și nu ai mai fi deschis un topic dedicat special nemulțumirilor tale.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dumnezeu sa mai inteleaga lumea, ca eu una n-o inteleg.
Eu cred că e invers, pe Dumnezeu nu prea Îl înțelegi tu și astfel ai fi înțeles și lumea. Aspre vorbe...Un sfânt ne sfătuiește: Împacă-te cu Dumnezeu și mulți vor veni să se împace cu tine. Dobândește pacea, și mii de oameni din jurul tău se vor mântui..

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si chiar crezi tu ca numai noi insine suntem vinovati si restul lumii nu? Eu as spune ca toti avem vina, si in toate.
Nu lumea e de vină, ci cel care nu o înțelege. Fiecare avem libertatea de a alege, libertate pe care am primit-o de la Dumnezeu, semn al iubirii nemărginite. Hai să fim noi primii care ne schimbăm și atunci se va schimba lumea. Toți avem vină, dar vina cea mai mare o port eu că nu fac mai mult, eu sunt cel dintâi păcătos, nu tinerii sau tinerele care sunt rodul nostru, oglinda noastră.

Last edited by ovidiu b.; 10.05.2013 at 15:04:59.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.05.2013, 15:12:37
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar se pare ca se doreste sa omoram omul si nu problema...
Eu n-am avut impresia asta. Nu s-au făcut remarci personale, s-a vorbit despre păcate, nu despre păcătoși. Și e foarte bine că cei tineri sunt preocupați să distingă, să înțeleagă ce este păcatul și cum să se ferească de el. Radicalismul le este caracteristic, și poate fi o virtute sau un defect, după cum este folosit (împotriva păcatului, respectiv a păcătosului).

Cei care s-au exprimat clar cu privire la avort sau la fertilizarea in vitro au arătat clar ce anume se întâmplă în cazurile respective. S-a pus problema din punctul de vedere al victimelor acțiunilor noastre, iar din moment ce există victime este evident că acțiunile au fost greșite, adică rele, adică păcătoase. Dacă îmi dau seama că și eu am făcut ceva care a făcut rău cuiva (unui prunc sau făt în cazul ăsta), trebuie să mă conștientizez, să accept, să mă pocăiesc, nu să consider, afectat, că sunt rănit de cel care mă conștientizează.

Spunem uneori că adevărul este dureros și vrem să nu-l auzim, că ne rănește. Însă este rană binefăcătoare, de bisturiu care scoate tumoarea din sufletul nostru; este nevoie să-l recunoaștem și să acceptăm tratamentul, care implică pocăința.

Last edited by N.Priceputu; 10.05.2013 at 15:15:15.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.05.2013, 15:14:01
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Daca mai traia parintele Galeriu...
Uite cum doi oameni care l-au cunoscut pe pr. Galeriu au concepții total diferite despre avort...adică primul spune că ori e albă, ori e neagră, pe când al doilea spune că e cenușiu. Iată cum primul nu vede răutatea la cei care încearcă să spună adevărul, pe când celălalt vede numai răutate.

Last edited by ovidiu b.; 10.05.2013 at 15:30:29.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.05.2013, 15:53:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Uite cum doi oameni care l-au cunoscut pe pr. Galeriu au concepții total diferite despre avort...adică primul spune că ori e albă, ori e neagră, pe când al doilea spune că e cenușiu. Iată cum primul nu vede răutatea la cei care încearcă să spună adevărul, pe când celălalt vede numai răutate.
Ori nu ai citit, ori nu ai inteles mesajele mele.
Nu am scris privat pentru ca:

1. Una din persoane a plecat de pe forum si nu am cum sa-i scriu privat
Am tot amanat ba incercand sa las sa treaca de la sine, ba ca a fost postul si etc.

2. Nu este vorba numai de discutia aceea in speta, ci de modul de comunicare intre generatii in general.


Nu este adevarat, nu vede nimeni numai rautatea. Si nici N.Priceputu n-a spus ca numai neagra sau numai alba. In principiu spunem amandoi si altii ca noi ca este rau avortul. Nimeni nu-l doreste.

Cred ca tu inca n-ai inteles ca eu lupt pentru copii. Ca eu sunt aia care mi-am dorit copii si nu avort.

Problema este ca intre timp, de-a lungul vietii am observat si invatat si greutatile si necazurile altora si ca avortul asta n-a fost inventat asa intamplator.
Si deci ca trebuie sa ajutam oamenii ca sa nu ajunga la avort. Si asta nu cu filme horror si bata, ci exact cu ceea ce au nevoie. Nu mai deschid acest subiect.

Si nu este adevarat - nu am deschis acest fir din cauza de nemultumiri, ci dimpotriva ca sa pot sa gasesc o cale sa inteleg pe cei tineri si sa nu ne mai suparam unii pe altii. Se pare ca voi transformati totul aici in negativ, lovitura si nemultumiri.

Dar de fapt tu de ce ai venit sa scrii pe acest fir? Tanar nu esti, batran nu esti (cred, nu stiu sigur)...poate ca ai copii si ne spui cum faci tu cu ei?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 10.05.2013 at 15:56:53.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.05.2013, 16:21:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Eu n-am avut impresia asta. Nu s-au făcut remarci personale, s-a vorbit despre păcate, nu despre păcătoși.

Daca tot n-ai inteles ce am scris eu, nu mai are rost sa discutam. Te rog citeste inca o data mesajele de mai sus.

Și e foarte bine că cei tineri sunt preocupați să distingă, să înțeleagă ce este păcatul și cum să se ferească de el. Radicalismul le este caracteristic, și poate fi o virtute sau un defect, după cum este folosit (împotriva păcatului, respectiv a păcătosului).

Da, este foarte bine sa stie ce este rau si ce e bine in general. Radicalismul este rau intotdeauna. Nu este o virtute.

Cei care s-au exprimat clar cu privire la avort sau la fertilizarea in vitro au arătat clar ce anume se întâmplă în cazurile respective. S-a pus problema din punctul de vedere al victimelor acțiunilor noastre, iar din moment ce există victime este evident că acțiunile au fost greșite, adică rele, adică păcătoase. Dacă îmi dau seama că și eu am făcut ceva care a făcut rău cuiva (unui prunc sau făt în cazul ăsta), trebuie să mă conștientizez, să accept, să mă pocăiesc, nu să consider, afectat, că sunt rănit de cel care mă conștientizează.

Tocmai ca nu s-a spus ce anume se intampla in acele cazuri si de ce se ajunge la avort sau la tratament medical pentru a obtine un copil. Si in acele cazuri problema nu este la copil/prunc/fat!!! Este la parinti. Ei sunt cei care trebuie ajutati ca sa nu mai recurga la astfel de gesturi interzise de biserica si s parti ale societatii. Dumnezeule, daca nici asta nu s-a inteles din toata dicutia, atunci nu stiu ce sa mai spun.

Spunem uneori că adevărul este dureros și vrem să nu-l auzim, că ne rănește. Însă este rană binefăcătoare, de bisturiu care scoate tumoarea din sufletul nostru; este nevoie să-l recunoaștem și să acceptăm tratamentul, care implică pocăința.
Of Doamne, ne lipseste la multi parintele Galeriu. Si cum le rezolva El pe toate fara radicalism si cu vorba buna si fapta chiar!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #40  
Vechi 10.05.2013, 16:46:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ori nu ai citit, ori nu ai inteles mesajele mele.
Am citit nu cred că are sens să dau copy/paste mesajelor tale.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu am scris privat pentru ca:
1. Una din persoane a plecat de pe forum si nu am cum sa-i scriu privat
Puteai să-i scrii Yasminei. De ce nu ai făcut-o?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am tot amanat ba incercand sa las sa treaca de la sine, ba ca a fost postul si etc.
Ai tot amânat și peste 5 luni te-ai trezit că ai și tu niște nemulțumiri.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Nu este vorba numai de discutia aceea in speta, ci de modul de comunicare intre generatii in general.
Modul de comunicare nu ține de diferența de vârstă dintre generații, ci de trăirea generațiilor cu și prin Hristos. Că unii mai în vârstă nu vor să accepte sfaturile bune de la cei mai tineri, e problema lor și nu a tinerilor.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu este adevarat, nu vede nimeni numai rautatea.
Uite ce spui tu, citez: "Nici nu m-am asteptat ca la acest fir sa mi se raspunda cu atatea rautati."

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si nici N.Priceputu n-a spus ca numai neagra sau numai alba. In principiu spunem amandoi si altii ca noi ca este rau avortul. Nimeni nu-l doreste.
Tu spui, citez: "Cu avortul este foarte delicat. O fi crima, dar nu asta este problema ci solutiile. Nu dam cu toporul in oameni intr-o problema atat de delicata si personala."
N. Priceputu are cu totul o altă părere, citez: "Eu n-am avut impresia asta. Cei care s-au exprimat clar cu privire la avort sau la fertilizarea in vitro au arătat clar ce anume se întâmplă în cazurile respective. S-a pus problema din punctul de vedere al victimelor acțiunilor noastre, iar din moment ce există victime este evident că acțiunile au fost greșite, adică rele, adică păcătoase."

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cred ca tu inca n-ai inteles ca eu lupt pentru copii. Ca eu sunt aia care mi-am dorit copii si nu avort.
Lupți pentru copii când găsești scuză avortului?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Problema este ca intre timp, de-a lungul vietii am observat si invatat si greutatile si necazurile altora si ca avortul asta n-a fost inventat asa intamplator.
Invenție lumească, nimic mai mult.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si deci ca trebuie sa ajutam oamenii ca sa nu ajunga la avort. Si asta nu cu filme horror si bata, ci exact cu ceea ce au nevoie.
De acord cu tine, nimeni nu a folosit bâta, însă unii când aud adevărul se simt loviți cu bâta.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu mai deschid acest subiect.
Dar îl pomenești mereu.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si nu este adevarat - nu am deschis acest fir din cauza de nemultumiri, ci dimpotriva ca sa pot sa gasesc o cale sa inteleg pe cei tineri si sa nu ne mai suparam unii pe altii.
Ți s-a spus foarte clar că respectul se câștigă nu se cere. Iar cu cine nu te poți înțelege, evită-l. E atât de simplu. De ce uneori ne complicăm inutil viața?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Se pare ca voi transformati totul aici in negativ, lovitura si nemultumiri.
Sau poate invers, tu ești cea nemulțumită. Citez ceea ce spui tu: "Nici nu m-am asteptat ca la acest fir sa mi se raspunda cu atatea rautati." Deci cine e cel nemulțumit?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar de fapt tu de ce ai venit sa scrii pe acest fir?Tanar nu esti, batran nu esti (cred, nu stiu sigur)...poate ca ai copii si ne spui cum faci tu cu ei?
De ce trebuie să fiu tânăr sau bătrân, căsători și cu copii ca să pot da un sfat? De unde regula că numai cel bătrân poate da un sfat? De unde regula că numai cel căsătorit și cu copii poate da un sfat? Sunt mulți căsătoriți și cu copii care nu se informează, dar acceptă un sfat util indiferent din ce categorie de vârstă face parte cel care dă sfatul.
Reply With Quote
Răspunde