Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.01.2008, 01:27:32
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Daca moartea este o consecinta a pacatului, atunci de ce mor si alte fiinte decat oamenii, de exemplu animalele?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.01.2008, 06:50:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista un timp de trait si un timp de murit. Nimeni nu e vesnic in aceasta viata. Moartea e necesara, pentru a trece de la moarte (viata de aici) la viata (viata viitoare).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.01.2008, 14:53:37
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

nu stiu daca moartea e o consecinta a pacatului.ea vine pt ca orice trebuie sa aiba un sfarsit,chiar si omul.Bine sunt si situatii in care moartea apare cumva ca o "plata" a pacatului..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.01.2008, 22:13:38
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Paradoxul fiintei umane consta in faptul ca omul desi are un inceput, nu va avea un sfarsit,pentru ca a fost creat de Dumnezeu pentru vesnicie. Moartea este o consecinta a pacatului, pentru ca prin pacat, omul (primordial) s-a despartit de Dumnezeu ca Izvor al Vietii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.01.2008, 22:43:02
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
nu stiu daca moartea e o consecinta a pacatului.ea vine pt ca orice trebuie sa aiba un sfarsit,chiar si omul.Bine sunt si situatii in care moartea apare cumva ca o "plata" a pacatului..
ma refeream la sfarsitul trupesc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.01.2008, 23:04:12
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

DACA GRAUNTELE DE GRIU NU STA IN PAMINT NU DUCE ROADA,ASA SI TRUPUL PT A INVIA SI EL TRE SA stea IN PAMINTUL DIN CARE A FOST FACUT,CACIZICE SCRIPTURA din pamint esti si in pamint vei merge.Trupurile vor invia pt a petrece in rai sau iad cu sufletul ,dupa cum si-a rinduit in aceasta viata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.01.2008, 08:15:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
Daca moartea este o consecinta a pacatului, atunci de ce mor si alte fiinte decat oamenii, de exemplu animalele?
Sfarsitul de aici, marcheaza inceputul de dincolo intru vesnicie, o vesnicie a intunericului sau a luminii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.01.2008, 16:03:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fara caderea lui Adam si izgonirea lui din rai, oamenii nu ar fi avut parte de moarte. Mi-a povestit cineva, ca potrivit Talmudului, Adam, cand a venit pe pamant, deci in imparatia lui Satana, a facut un pact cu el, iar pactul a fost "semnat" de ambele parti pe o caramida: pe o parte si-a pus diavolul laba, pe partea cealalta Adam a pus mana sa. Caramida, care reprezinta pactul dintre cei doi, a fost aruncata in Iordan, acolo unde S-a botezat Domnul Iisus. Cand Domnul Iisus s-a scufundat in apa Iordanului la botez, a ridicat aceasta caramida, dovada pactului, si a anulat pactul. Se spune apoi, ca primul copil pe care l-au avut Adam si Eva, ar fi fost facut sub influenta acestui pact si de aceea Cain a avut samanta raului in el, lucru care nu i-a ramas ascuns lui Dumnezeu.
Cu aceasta ocazie am aflat de ce Adam e cel vinovat de caderea din rai, desi sarpele mai intai pe Eva a ispitit-o. Mi s-a spus, ca atunci, cand omul se afla sub ispita Satanei, deci nu a diavolului, nu se poate impotrivi; in cazul Evei, ea a trebuit sa se supuna. Dar ea ispitidu-l pe Adam si el acceptand ispita, el s-a supus omului. Iata deci diferenta dintre ispita Evei si a lui Adam.
Oare si Sfintii parinti afirma aceleasi lucruri? Intreb caci am aflat acestaéa pe cale orala.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.01.2008, 18:17:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Yannaras spune ca pacatul este un esec existential si arata ca nu e nimic juridic aici, in sensul ca Dumnezeu nu pedepseste actul omului. Ci actul omului aduce moartea, caci omul prin acel act s-a despartit de izvorul vietii. Totul e personal - si in creatie, si in cadere si in mantuire.
Trebuie precizat ca prin caderea omului, cade si natura si ea se corupe, dupa cum spune si Apostolul "creatia suspina".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.01.2008, 18:48:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Fara caderea lui Adam si izgonirea lui din rai, oamenii nu ar fi avut parte de moarte. Mi-a povestit cineva, ca potrivit Talmudului, Adam, cand a venit pe pamant, deci in imparatia lui Satana, a facut un pact cu el, iar pactul a fost "semnat" de ambele parti pe o caramida: pe o parte si-a pus diavolul laba, pe partea cealalta Adam a pus mana sa. Caramida, care reprezinta pactul dintre cei doi, a fost aruncata in Iordan, acolo unde S-a botezat Domnul Iisus. Cand Domnul Iisus s-a scufundat in apa Iordanului la botez, a ridicat aceasta caramida, dovada pactului, si a anulat pactul. Se spune apoi, ca primul copil pe care l-au avut Adam si Eva, ar fi fost facut sub influenta acestui pact si de aceea Cain a avut samanta raului in el, lucru care nu i-a ramas ascuns lui Dumnezeu.
Cu aceasta ocazie am aflat de ce Adam e cel vinovat de caderea din rai, desi sarpele mai intai pe Eva a ispitit-o. Mi s-a spus, ca atunci, cand omul se afla sub ispita Satanei, deci nu a diavolului, nu se poate impotrivi; in cazul Evei, ea a trebuit sa se supuna. Dar ea ispitidu-l pe Adam si el acceptand ispita, el s-a supus omului. Iata deci diferenta dintre ispita Evei si a lui Adam.
Oare si Sfintii parinti afirma aceleasi lucruri? Intreb caci am aflat acestaéa pe cale orala.
e foarte interesant ce spui, dar cumplit de fals, poi gresheala se specifica in scripturi ca a fost mancarea din fructul oprit din pomul cunoshtintzei binelui shi raului, shi ca au greshit amandoi, prin gresheala lui Adam. Zapisul pe care la rupt Hristos cand s-a botezat in Iordan, o fi zapisul cu care satana il tzinea in iad pe Adam pe baza pacatelor facute fatza de Dumnezeu, deci doar Dumnezeu putea rupe zapisul pacatului fatza de Dumnezeu.... shi nu are nimic deaface cu pactele facute intre oameni sau intre draci shi oameni chiar daca Dumnezeu tzine seama de ele cand judeca sau va judeca....... Cain avea samantza geloziei pentru ca Domnul a privit catre jertfele lui Abel, shi asta i-a cerut Domnul sa-shi stapaneasca pacatul care ii da tarcoale la ushe, dar el n-a biruit shi l-a ucis pe fratele sau Abel.
Poi nu e nici o diferentza in ispitire, ca la urma urmei mai mare este ispitirea ce vine de la cineva apropiat decat de la un strain, ca o ascultzi mult mai ushor... deci vina mai mare o socotshte Dumnezeu, shi a socotit-o fiecaruia in parte, deci le-a dat fiecaruia canon diferit potrivit cu vina fiecaruia...

In final cred ca este o interpretare cam fantezista a scripturilor...

Dar eu ma intreb de ce avem noi impresia ca Adam shi Eva erau oameni maturizatzi? Daca ei erau la varsta unor copii de gradinitza? Shi ganditzi-va ca nu aveau piele pe ei nici la interior pe organe, pe nicairi, ca apoi au fost imbracatzi in haine de piele, poate ca Duhul rugaciunii suflat peste ei tzinea pamantul din care erau plamaditzi in sinea lucrurilor, dar iata ca oase aveau, deci erau din carne shi oase dar fara piele, bineintzeles nearatand ca oamenii jupuitzi ca asta inseamna ca deja au piele shi apoi ii jupoi... nu ca este foarte ciudat, shi apoi primind piele de la Dumnezeu au putut face shi copii, dupa ce au fost scoshi din rai... dar astea sunt interpretari shi posibilitatzi, intrebari, ca pe text se poate intzelege shi asha....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Consecinta arghirofiliei si a mandriei: tradarea lui Hristos laurastifter Sfintele Pasti - Invierea Domnului 13 01.06.2017 10:33:05
Treptele pacatului ! cristiboss56 Pocainta 2 01.03.2013 22:31:33
Vederea pacatului Traditie Generalitati 27 24.10.2011 16:22:58
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 08:32:19