Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.04.2008, 16:15:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bita: poata ca fata asta are "stofa" de crestin, devreme ce in ciuda acumularilor materiale, constiinta ei nu doarme si s-a trezit cu o depresie, in stare sa o tina departe de acea bransa raufamata.
Dar iti dau dreptate, daca se apuca de o munca cinstita, nu ajungea poate nici la bunastare in asa scurt timp, dar nici la depresie. Omul are liberul arbitru si poate alege.
Sigur, exista si femei care fac "acea" munca in baruri si in multe alte locurim, si care nu ajung la depresie. Aici pacatul este atat de incarnat incat a devenit patima, si atunci nu-ti mai faci ganduri, daca e bine sau nu ceea ce faci.
Totusi, chiar si acestora sa le aratam dragoste, caci faptele lor, nu persoanele, sunte cele care trebuiesc urate.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.04.2008, 19:14:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Totusi, ce are topicul acesta comun cu eutanasia?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.04.2008, 21:12:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Totusi, ce are topicul acesta comun cu eutanasia?
probabil pentru ca a vrut o data sa se sinucida si o mai incearca ganduri de deznadejde.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.04.2008, 21:44:25
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

EUTANASÍE s.f. 1. Moarte fără dureri. 2. Metodă de provocare a unei morti nedureroase unui bolnav incurabil, pentru a-i curma o suferintă îndelungată si grea

Din mai multe motive nu putem pune semnul egal intre sinucidere si eutanasie.
Sper deci draga Georgiana, ca ti-au trecut aceste ganduri, care nu-si au locul in viata unei crestine.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.04.2008, 23:44:14
bitza bitza is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ancah
Totusi, ce are topicul acesta comun cu eutanasia?
probabil pentru ca a vrut o data sa se sinucida si o mai incearca ganduri de deznadejde.
Ii trece,n are nici o problema,cine vrea sa se sinucida cu adevarat,de obicei ii "iese" din prima.....cine vrea doar sa atraga atentia(ceva de genul:LLLLLUUUUUUUMMMMMMMMEEEEEEEEE....toata atentia pe mine,eu sunt cea mai importanta si am o problema,nu mai dorm bine din cauza ca ma distrez toata noaptea si cand ma trezesc,de fapt eu mai vreau sa dorm......nu mai pot rezista toata noaptea la disco si asta ma deprima,ca celelante "rivale" prind partidele cele mai bune si eu raman cu "resturile".....cred ca o sa "simulez" o tentativa de sinucid. asa de ochii fraerilor,ca sa mi planga de mila....si eventual sa mi dea sfaturi ca parca as vrea sa devin si eu mai "cuvioasa" ca prea ma arata lumea cu degetu si zice una si alta despre mine si daca aude maicamea face din nou crize cu nervii......nu va faceti griji,cunosc destul de bine tipul asta de "depresiva",nu e prima,si stiu si cam ce urmareste.de fapt......
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.04.2008, 05:20:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bitza draga, acum parca nu prea mai imi vine a crede ca te pregatesti sa intri in sistemul medical; si imi aduc aminte de "Moartea domnului Lazarescu" (un film romanesc intr-adevar bun) : cat de plimbat a fost bietul om cu Salvarea de la un spital la altul, cate predici si cata morala i s-a facut pana cand sa i se dea un ajutor concret.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.04.2008, 11:40:59
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Draga Georgiana,sa stii ca Dumnezeu te iubeste mai mult decat incercam noi sa te intelegem.Deci alearga la un duhovnic bun si spune-i tot necazul tau.Fereste-te de un anturaj in care Dumnezeu nu are loc. Curaj!Viata e frumoasa!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.04.2008, 23:36:08
bitza bitza is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
bitza draga, acum parca nu prea mai imi vine a crede ca te pregatesti sa intri in sistemul medical; si imi aduc aminte de "Moartea domnului Lazarescu" (un film romanesc intr-adevar bun) : cat de plimbat a fost bietul om cu Salvarea de la un spital la altul, cate predici si cata morala i s-a facut pana cand sa i se dea un ajutor concret.
Draga Mirela,in meseria mea,tot ce conteaza pentru mine este profesionalismul(adica sa imi "iasa" tot ce fac,sa nu fac greseli majore,oamenii sa fie multumiti de prestatia mea si sa zica,"ba,asta stie meserie".....Partea sentimentala nu prea are ce cauta aici,ca sentimentele iti distrag atentia,te inmoaie......deci intro profesie in care cateva grame in plus pot ucide,nu ti poti permite sa fii sentimental,ca daca te iei dupa lamentarile fiecaruia,cadezi nervos....Domnului Lazarescu atat ia fost scris sa traiasca,oricum filmul a fost facut sa discrediteze si mai mult un sistem aflat deja in "moarte clinica".......si in care eu cred ca in maxim 5-6 ani va "muri"de tot daca merge ca pana acum......Poate acum intelegi de unde se trage "asprimea" mea,desi mai am foarte putin pana termin scoala,deja am vazut o gramada de drame adevarate prin spitalele jegoase de pe la noi(eu triesc in Romania-inca) si astfel de lamentari pompoase si lacrimogene nu mai produc vreun efect deosebit asupra mea,poate doar pictiseala si indiferenta..........Cineva care vrea sa iasa cu adevarat din mizeria in care a intrat de bunavoie o poate face si fara tam-tam si agitatie...........
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.04.2008, 02:21:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu e vorba de sentimentalisme aici, bitza draga, ci de a intelege durerea unui om. oricum, sper ca nu te-ai suparat pe mine ca te-am smotruit putin, si eu sunt mai dura uneori! si da, sunt de acord ca trebuie sa fii tare (pe langa alte calitati greu de gasit) daca vrei sa practici medicina, de aceea am un mare respect pentru profesionistii din acest domeniu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.04.2008, 03:32:27
bitza bitza is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
nu e vorba de sentimentalisme aici, bitza draga, ci de a intelege durerea unui om. oricum, sper ca nu te-ai suparat pe mine ca te-am smotruit putin, si eu sunt mai dura uneori! si da, sunt de acord ca trebuie sa fii tare (pe langa alte calitati greu de gasit) daca vrei sa practici medicina, de aceea am un mare respect pentru profesionistii din acest domeniu.
Cateodata un pic de smotruiala nu strica,ba din contra face bine,mersi pentru smotru.,te rog si altadata:D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 17:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 17:06:45