Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.06.2008, 19:39:38
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Lidia, tu cui i te adresezi deoarece eu unul nu asta am vrut sa spun?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.06.2008, 19:46:45
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Ileana, tu interpretezi gestul mitropolitului, de a se impartasi din acelasi potir cu aceia, ca un gest de "salvare" a catolicilor de rit bizantin?

ne acuzi pe noi ca n-am citit cartea lui Iona (de parca am fi stiut ce sa raspundem daca n-am fi stiut despre ce e vorba...), dar tu ai citit declaratia patriarhiei pe care am postat-o ceva mai devreme? stii ce scrie acolo?

"Pentru Ortodoxie, Sfânta Tainã a Împãrtãºaniei este expresia cea mai înaltã a comuniunii ºi a unitãþii eclesiale [b]deja existente[b], iar nu o etapã sau mijloc spre realizarea acestui deziderat. A ne împãrtãºi liturgic din acelaºi potir ºi a rãmâne în continuare în Biserici separate dogmatic ºi canonic este un non-sens din punct de vedere teologic. "

daca tu cataloghezi gestul mitropolitului ca fiind un gest de salvare, atunci, iarta-ma ca-ti spun, dar nu stii ce inseamna Sf Impartasanie in ortodoxie
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.06.2008, 19:48:30
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Ileana, tu interpretezi gestul mitropolitului, de a se impartasi din acelasi potir cu aceia, ca un gest de "salvare" a catolicilor de rit bizantin?

ne acuzi pe noi ca n-am citit cartea lui Iona (de parca am fi stiut ce sa raspundem daca n-am fi stiut despre ce e vorba...), dar tu ai citit declaratia patriarhiei pe care am postat-o ceva mai devreme? stii ce scrie acolo?

"Pentru Ortodoxie, Sfânta Tainã a Împãrtãºaniei este expresia cea mai înaltã a comuniunii ºi a unitãþii eclesiale deja existente, iar nu o etapã sau mijloc spre realizarea acestui deziderat. A ne împãrtãºi liturgic din acelaºi potir ºi a rãmâne în continuare în Biserici separate dogmatic ºi canonic este un non-sens din punct de vedere teologic. "

daca tu cataloghezi gestul mitropolitului ca fiind un gest de salvare, atunci, iarta-ma ca-ti spun, dar nu stii ce inseamna Sf Impartasanie in ortodoxie
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.06.2008, 20:03:32
ileana61 ileana61 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2008
Mesaje: 13
Implicit

Atunci cand am scris ca Iisus se lasa atins de mainile femeilor pacatoase cuprinse de remuscari nu am vrut sa fac vreo aluzie erotica, Doamne fereste!. M-am referit la momentul in care Iisus se afla in casa respectabila a unui fariseu, si o femeie pacatoasa a intrat in casa si a inceput sa planga la picioarele Lui, stergandu-I-le cu parul ei, iar fariseul scandalizat a vrut sa o dea afara, dar Iisus l-a oprit. Fariseul respecta legea si atat, in inima lui lipsita de sensibilitate nu a inteles ca femeia se caia sincer pentru pacatele ei si de aceea atingerea si lacrimile ei au fost primite de Hristos.
Si asa cum am scris inainte, pana in momentul de fata, doar Dumnezeu stie cine i-a inspirat Mitropolitului Corneanu gestul de a se impartasi cu greco-catolicii. Asta in ideea ca faptul s-a produs cu adevarat. Pe mine ma deranjeaza virulenta cu care unii ortodocsi de pe forum incep sa atace tot ce nu este ortodox, imaginandu-si ca asa le cere Dumnezeu. Eu cred ca mai degraba genul acesta de comportament este insuflat de cel rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.06.2008, 20:10:49
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

este parerea ta si ti-o respectam.
dar in aceeasi masura avem pretentia sa ni se respecte dorinta de-a pastra Sf Traditie nestirbita...
este dreptul fiecaruia si se numeste liberul arbitru, asa-i?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.06.2008, 21:31:21
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Lidia, tu cui i te adresezi deoarece eu unul nu asta am vrut sa spun?
Scuze, mesajul era pentru Ileana. Tu ai postat in timp ce il scriam.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.06.2008, 21:52:20
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

sa nu uitam totusi ca Sfintii Mucenici nu au suferit pt altceva decat pt ca nu au primit a se impartasi cu cei de alta religie...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.06.2008, 21:53:14
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Sa inteleg ca gestul mitropolitului ti se pare vointa lui Dumnezeu?? Tocmai de asta au acestia asa mare responsabilitate! Mie mi se pare graba unui om de a infaptui ceva ce nu trebuie, in niciun caz acum facut. Si poate face destul rau. Sa asteptam,in timp se vor clarifica lucrurile, daca gestul a dus la ceva bun.
Dar, catolic pe la noi prin biserica ati vazut? Sa ceara sa se spovedeasca ortodox, sa se impartaseasca. Pai, poate nu exista, ca daca face acestea, nu mai e catolic.
Mesajul era pentru Ileana. Intrebarea- pentru cine poate raspunde.

Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.06.2008, 00:00:55
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Frate LAurentiu, eu sunt de acord cu tot ce ai scris, insa eu am obiectat la faptul ca BOR inca NU A CERCETAT INDEAPROAPE ACEST CAZ, sau ma rog, a facut-o insa, NU PENTRU NOI, deoacamdata, si nu a dat o declaratie amanuntita a celor petrecute, asta voiam sa spun.
Eu nu sunt ecumenist
Insa am o intrebare ESENTIALA si pentru tine

Tu mai ai incredere in BOR si in ierarhii si Sinodul Sau? ... deoarece aceasta conferinta aduce CLAR a neincredere si fereasca Dumnezeu Schisma!
bor TRE SA VADA SI SA CUNOASCA CE FEL DE CREDINCIOPSI ARE SI II POATE CUNOATE CU ADEVARAT IN ASEMENEA SITUATII POSIBIL GENERATOARE DE CRIZA IN ORTODOXIA ROMANEASCA!;)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.06.2008, 00:16:06
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Frate LAurentiu, eu sunt de acord cu tot ce ai scris, insa eu am obiectat la faptul ca BOR inca NU A CERCETAT INDEAPROAPE ACEST CAZ, sau ma rog, a facut-o insa, NU PENTRU NOI, deoacamdata, si nu a dat o declaratie amanuntita a celor petrecute, asta voiam sa spun.
Eu nu sunt ecumenist
Insa am o intrebare ESENTIALA si pentru tine

Tu mai ai incredere in BOR si in ierarhii si Sinodul Sau? ... deoarece aceasta conferinta aduce CLAR a neincredere si fereasca Dumnezeu Schisma!
Frate eu nu am incredere in oameni...Am incredere in harul lui Dumnezeu care lucreaza doar prin unii oameni..Prin altii lucreaza duhul satanei..

Eu sunt mai degraba de acord cu pozitia pe care au luat-o monahii...Asa trebuie sa strige cat mai multi monahi ca altfel Ierarhii Bisericii noastre dorm linistiti...Biserica noastra ortodoxa a facut cele mai mari compromisuri catolicilor.

Vedeti bine care este pozitia monahilor.
In nici o alta tara nu s-a asigurat o asemenea securitate pentru homosexuali.

Uitati-va la fratii nostri ortodocsi de peste Prut ca nici nu i-au lasat sa se dea jos din autobuz..si nici nu le-a aprobat primaria; http://ortodoxiemd.wordpress.com/2008/05/15/parada-gay-lor-data-peste-cap/
Uitati-va in alte tari ortodoxe cum reactioneaza crestin-ortodocsii ..Noi dormim si mai degraba ne intereseaza ce va face Romania la Campionatul de fotbal Euro 2008..Habar n-avem in ce primejdie se afla tara noastra.

Sinodul daca nu va lua o decizie in acest sens va clar in ca de pe acum incotro ne vom indrepta.

Mini-documentar despre “gestul” Mitropolitului Nicolae, Semne, TVR, Rafael Udriste http://www.trilulilu.ro/lavrentie74/600405ae1f2799

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 03:51:19
Credinta sau fanatism Tamara Generalitati 50 21.07.2007 19:43:27
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57