Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.06.2008, 10:57:08
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit


Blogul lui Claudiu Tarziu:

http://www.rostonline.org/blog/claudiu/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.06.2008, 10:57:38
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

:) :) :) :) :) :) :) :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2008, 14:17:11
dragutul_flavi dragutul_flavi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2008
Mesaje: 18
Implicit

Era de asteptat. Ma bucur! Chiar nu puteam sa cred ca intr-o tara majoritar ortodoxa sa ne scoata icoanele, ca asa vor doi/trei eretici cu functii in stat si cu conturi gigante. Daca noi ne-am fi dus in state majoritar eretice, statul ar fi dat lege sa 'picteze autobuzul' pentru ca, vezi domnule, suntem noi ortodocsi? Nicicum! Ne-ar fi spus: 'va conformati vointei celorlalti'. Tot asa si la noi: Sa nu vina strainii sa ne impuna noua ce sa facem si ce nu. Sa se conformeze majoritatii ortodoxe!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2008, 15:51:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu ne lasa Dumnezeu sa fim inghititi de tacere. Icoana da pretutindeni marturie despre Dumnezeu care S-a facut om pentru ca omul sa se indumnezeiasca, sa aiba viata, sa devina cu adevarat un chip inscris in vesnicie. Ce minunat este ca omul poate vedea de acum fata lui Hristos, intalnind privirea omeneasca a lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.06.2008, 17:57:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragutul_flavi
Era de asteptat. Ma bucur! Chiar nu puteam sa cred ca intr-o tara majoritar ortodoxa sa ne scoata icoanele, ca asa vor doi/trei eretici cu functii in stat si cu conturi gigante. Daca noi ne-am fi dus in state majoritar eretice, statul ar fi dat lege sa 'picteze autobuzul' pentru ca, vezi domnule, suntem noi ortodocsi? Nicicum! Ne-ar fi spus: 'va conformati vointei celorlalti'. Tot asa si la noi: Sa nu vina strainii sa ne impuna noua ce sa facem si ce nu. Sa se conformeze majoritatii ortodoxe!
Ai perfecta dreptate si ma bucur si eu ca a ramas icoanele in scoli :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.06.2008, 18:07:13
dragutul_flavi dragutul_flavi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2008
Mesaje: 18
Implicit

Icoane... slava Domnului! Avem destule. Dar, ORTODOXIA nu a ramas vie pentru/prin Icoane, ci prin credinciosii care sunt MADULARELE BISERICII LUI HRISTOS, al carui El este Cap. Deci, degeaba zace icoana atarnata in peretele clasei sau a casei, daca nu este pic de induhovnicire in acel loc.
Sa privim la toate scolile din Romania: din cate scoli s-au ridicat copii desavarsiti, virtuosi, pe care Biserica sa se bazeze? Daca a iesit vre-o 1% din toate scolili; iar, daca ar fi iesit vreunul, nu a iesit pentru Icoana din perete, nici pentru Crucea de pe Biserica; ci pentru educatia pe care a primit-o.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.06.2008, 18:16:00
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragutul_flavi
Icoane... slava Domnului! Avem destule. Dar, ORTODOXIA nu a ramas vie pentru/prin Icoane, ci prin credinciosii care sunt MADULARELE BISERICII LUI HRISTOS, al carui El este Cap. Deci, degeaba zace icoana atarnata in peretele clasei sau a casei, daca nu este pic de induhovnicire in acel loc.
Sa privim la toate scolile din Romania: din cate scoli s-au ridicat copii desavarsiti, virtuosi, pe care Biserica sa se bazeze? Daca a iesit vre-o 1% din toate scolili; iar, daca ar fi iesit vreunul, nu a iesit pentru Icoana din perete, nici pentru Crucea de pe Biserica; ci pentru educatia pe care a primit-o.
Ca dovada ca aceasta biruinta este si a lui Dumnezeu care prin icoana Sa ramane prezent.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.06.2008, 18:17:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragutul_flavi
Icoane... slava Domnului! Avem destule. Dar, ORTODOXIA nu a ramas vie pentru/prin Icoane, ci prin credinciosii care sunt MADULARELE BISERICII LUI HRISTOS, al carui El este Cap. Deci, degeaba zace icoana atarnata in peretele clasei sau a casei, daca nu este pic de induhovnicire in acel loc.
Sa privim la toate scolile din Romania: din cate scoli s-au ridicat copii desavarsiti, virtuosi, pe care Biserica sa se bazeze? Daca a iesit vre-o 1% din toate scolili; iar, daca ar fi iesit vreunul, nu a iesit pentru Icoana din perete, nici pentru Crucea de pe Biserica; ci pentru educatia pe care a primit-o.
ce vorbeshti, shtii dumneata cum lucreaza Hristos in cele vazute shi in cele nevazute?
ba tocmai ca daca a ieshit vreunul bun este pentru ca prin vre-o clasa, de pe vre-un perete mai era o icoana in care se ruga shi binecuvanta un sfant... :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.06.2008, 18:26:22
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

am auzit si eu:D dar sincer m-am mirat,ma astept la ce este mai rau de acum incolo.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.06.2008, 15:32:56
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragutul_flavi
Icoane... slava Domnului! Avem destule. Dar, ORTODOXIA nu a ramas vie pentru/prin Icoane, ci prin credinciosii care sunt MADULARELE BISERICII LUI HRISTOS, al carui El este Cap. Deci, degeaba zace icoana atarnata in peretele clasei sau a casei, daca nu este pic de induhovnicire in acel loc.
Sa privim la toate scolile din Romania: din cate scoli s-au ridicat copii desavarsiti, virtuosi, pe care Biserica sa se bazeze? Daca a iesit vre-o 1% din toate scolili; iar, daca ar fi iesit vreunul, nu a iesit pentru Icoana din perete, nici pentru Crucea de pe Biserica; ci pentru educatia pe care a primit-o.
Pentru 1% aia tine Dumnezeu "cetatea" nestricata...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 12:36:26
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
Vor sa elimine icoanele din scoli Va_iubesc Stiri, actualitati, anunturi 79 26.06.2010 15:56:53
Icoanele in dormitor Hartford Generalitati 102 15.03.2010 11:48:35
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 21:00:04