Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 31.08.2011, 13:11:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Nu se poate sa serbeze pe 15 iunie Boboteaza. Dumnezeu a lasat de la mama-natura aceste minuni. Cineva mi-a spus ca a fost acolo si cand a vazut s-a cutremurat. Toata lumea stie ca iarna se celebreaza Botezul Domnului. Uite, rusii au adoptat noul calendar dar numai dpv astronomic. De exemplu, daca acum e 25 decembrie, la ei exact aceeasi data, insa Craciunul il serbeaza pe 7 ianuarie, cand canta ingerii in Ierusalim. Te-ai intrebat de ce? Iar Patriarhul Teoctist s-a dus in 2000 in ianuarie abia in Ierusalim :) De ce Serbia, Rusia si alte tari au preferat sa pastreze totusi traditzia? Calendarul e o problema mai mica. Cat despre Sfanta Lumina, cand romanii au vazut ca nu mai vine, au decis sa o serbeze ca lumea, cum au lasat Parintii in sinodul din 325. Dar vezi ca romanii au fost printre primii care au acceptat documentele cu cip, in tara noastra a intrat papa acum multi ani, insa ai sa vezi k patriarhul Rusiei nu va accepta picior de catolic in tara lui. Sunt lucruri care ne depasesc. Cum am zis mai demult, stie Dumnezeu de ce sarbatorile cele mai mari le-a lasat cu data schimbatoare si nu cu data fixa. Daca e sa luam Craciunul, Taierea capului Sf Ioan, hai ca nu e nici o dogma, in privinta asta calendarul e ceva la care sa ne raportam, chiar e mult mai frumos daca esti in Romania sa serbezi Craciunul odata cu toata lumea, dar in privinta Sfintelor Pasti scuza-ma, trebuie sa respectam regulile si sa tinem in prima duminica dupa prima luna plina de la echinoctiul de primavara. Or pascalia catolicilor e gresita. Si mai scrie negru pe alb ca NU AI VOIE SA FACI INAINTEA EVREILOR SAU ODATA CU EI!
Vad ca ai adoptat ideile lor, uite am continuat discutia aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=195
Ca sa stii adevarul trebuie sa cunosti si ce spune BO, nu doar stilistii. Pentru ca tu nu cunosti ceea ce trebuie, tot ce iti spun ei te pun pe ganduri. E o diferenta intre canoane si dogme. Pastele a revenit pe vechiul calendar pentru ca la Ierusalim aparea Lumina pe vechiul calendar, atunci tinea slujba patriarhul de acolo.
Uita-te ca adevarul nu-l arata oamenii, ci Dumnezeu. Iar Dumnezeu arata adevarul prin minuni, asa cum sunt mii in ortodoxie si cum nu e mai nimic la stilisti de 85 de ani.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 31.08.2011, 13:26:50
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Singurul lucru bun la stilistii din BOSV

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vad ca ai adoptat ideile lor, uite am continuat discutia aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=195
Ca sa stii adevarul trebuie sa cunosti si ce spune BO, nu doar stilistii. Pentru ca tu nu cunosti ceea ce trebuie, tot ce iti spun ei te pun pe ganduri. E o diferenta intre canoane si dogme. Pastele a revenit pe vechiul calendar pentru ca la Ierusalim aparea Lumina pe vechiul calendar, atunci tinea slujba patriarhul de acolo.
Uita-te ca adevarul nu-l arata oamenii, ci Dumnezeu. Iar Dumnezeu arata adevarul prin minuni, asa cum sunt mii in ortodoxie si cum nu e mai nimic la stilisti de 85 de ani.
...e ravna pentru credinta, cei mai multi sunt chiar sinceri. Insa e o ravna gresit orientata, de fapt o psihoza de masa anticatolica, deci ultraschismatica, si anti-"stil nou".
Reply With Quote
  #173  
Vechi 31.08.2011, 13:39:14
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In acei ani aparitia Luminii nu a coincis cu Sfintele Pasti tinute in Romania pentru simplul motiv ca la Ierusalim s-a tinut acea slujba dupa vechiul calendar. Nu avea cum sa apara Lumina de ziua Romaniei si nu atunci cand tine patriarhul slujba. Daca de exemplu noi in Romania tineam vechiul calendar si Ierusalimul pe cel nou apoi Lumina aparea pe noul calendar, exact cand patriarhul era in Sfantul Mormant. La fel cu Iordanul, se intoarce exact atunci cand patriarhul tine slujba. Nu se intoarce cu o ora inainte sa vina patriarhul, de exemplu, iar patriarhul trebuie sa fuga repede ca scapa momentul altfel.
Just!!! E de bun-simt ce scrii, dar spune-i-o lui Vlasie Mogarzan, "mitropolitul" lor, al de a umplut biserica lor cu rudele sale. Nu stiai, nu? Ei, afla-o si pe asta: BOSV este, in mare parte, admisnitrativ vorbind, o mare afacere de familie, sau familii. E ca la specia chiss din star wars, cu "familiile conducatoare"... =)) Si schismatici, si nepotisti. Fain, din punct de vedere greco-slav si balcanic.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 31.08.2011, 22:36:53
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cam asa se intampla, mai intai isi pune cineva intrebari, apoi apare o mica indoiala, apoi adevarul e pe undeva la mijloc si in final adevarul e doar la stilisti.
Sper ca sa nu faci si tu asa.
Nu. Nici nu am adoptat ideile lor, nici nu cred ca e adevarul la ei. Eu doar am enumerat niste aspecte care mi-au atras atentia. Doamne fereste, cum sa dispretuiesc Biserica in care m-am nascut si am crescut ori sa cred ca in BOR nu exista har si Duh Sfant?! Dupa cum am spus, mirenii sunt credinciosi sinceri, conducatorii lor sunt problema. Simplul fapt k Dumnezeu m-a ajutat de atatea ori cand am trecut sa ma inchin la o biserica de pe stil nou, faptul ca sunt in comuniune cu Athosul, Ierusalimul, Serbia si Rusia spune muilte. Sau stilistii si pe aia ii considera eretici? Si mai e ceva: mie nu mi se pare ca exista vreun strop de smerenie in BOSV. Dar deloc!
Acestea sunt chestiuni pe care trebuie sa le intelegi fiind luminat de Sfantul Duh. De asta e bine sa citim acatistul acestuia sa ne lumineze mintea. Ura si revolta nu-s niste solutzii nicidecum.
Stii ce e cel mai greu? Ca tatal prietenului meu numai asta stie sa vorbeasca zi si noapte. Deviza lui:"cele bune sa se-adune, cele rele sa se spele". El cu mama pr meu s-au certat de atatea ori mai ales in Ajunul Craciunului si ea si-a aparat cu indarjire ideile insa in ultima vreme ii cam tine isonul. E greu sa stai cu unul atat de limitat si sa vezi k nu ai cu cine conversa normal, oricate argumente i-ai aduce, ca el tot pe-a lui o tine si mai baga strambe ca preotii nostri cununa la lasatul secului ori in ajunul Taierii Capului Sf Ioan Botezatorul, ca suntem botezati prin stropire etc. I-am si zis:"nene, numai de asta trebuie sa vorbim? de ce va apucati sa-i judecati dv pe preoti??! tineti-va parerile pt dv si nu ma mai bateti la cap!"
Reply With Quote
  #175  
Vechi 31.08.2011, 22:42:52
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Just!!! E de bun-simt ce scrii, dar spune-i-o lui Vlasie Mogarzan, "mitropolitul" lor, al de a umplut biserica lor cu rudele sale. Nu stiai, nu? Ei, afla-o si pe asta: BOSV este, in mare parte, admisnitrativ vorbind, o mare afacere de familie, sau familii. E ca la specia chiss din star wars, cu "familiile conducatoare"... =)) Si schismatici, si nepotisti. Fain, din punct de vedere greco-slav si balcanic.
Si DA, ei sunt uniti ca-n haita. Ca si evreii, se ajuta numai ei intre ei, se viziteaza, se cunosc(mirenii intre ei, chiar si din orase diferite), detin functii importante pe la primarii samdp... Am vazut si la cumnatul prietenului meu, de cand s-a dat pe vechi, dpv economic si in multe altele ii merge mai bine dar asta pentru ca l-a lasat in pace "ala" de vreme ce a devenit schismatic si s-a dezinat de BOR. Chiar ii numeste si el "mincinosi" si avizi dupa bani pe cei de pe stil nou. Iar parintii lui s-au mai racit fata de el de cand s-a dat pe vechi. Chiar si fata de parintii prietenului meu cuscrii lor sunt mai distanti. Sa le dea Dumnezeu minte celor ce s-au dat in acea secta sa se intoarca in Biserica-Mama si sa li se faca rugaciunile de revenire in BOR.
Mi se pare o spalare de creier masiva. Vlasie... hmm... nu l-am vazut decat pe youtube, nu sunt interesata sa-l intalnesc face to face vreodata dar el e nascut pe stil vechi deci de mic e indoctrinat.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 31.08.2011, 22:52:23
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Ala de pe forumul cu pozitia Parintelui Cleopa.. cz4000, stii ca a facut referire si la "Sfanta Manastire Esfigmenou"?? =)) Theodor are dreptate, nepotismul e in floare in secta din BOSV.. favoritisme, succesori si se prea poate sa se uneasca pe sest cu BOR, ca mirenii i-ar strange de gat pe conducatori daca ar afla.. iar cei alde cz nush cum.. tzeapa! :))
Reply With Quote
  #177  
Vechi 12.09.2011, 19:13:11
vivi88 vivi88 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Ultima gaselnita de a lor: atunci cand e luna plina e sfarsit de luna. Ei cum au serbat pe 11 sep Taierea Capului Sf Ioan Botezatorul gata ca e sfarsit de august pt k luna de pe cer e plina.

Last edited by vivi88; 27.09.2011 at 01:59:42.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 25.08.2012, 01:51:52
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

am un sot pe stil vechi. eu am ramas pe stil nou si mi-a respectat optiunea, desi acum imi scoate ochii ca noua nu ne va merge bine deloc daca mergem unul hais altul tala, ca eu ma duc la "mincinosi" si el merge la biserica de stil vechi. oamenii si preotii pe vechi am vazut ca sunt sinceri si cumsecade. nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea. insa intrebarea mea ar fi de ce sarbatorile cu data mutabila le facem toti la fel (si BOR si BOSV laolalta) datorita semnelor ceresti, iar cele cu data fixa la dati diferite? nu e ceva necurat la mijloc? nu vi se pare asa?? nu spun ca sunt de partea celor de stil vechi. religia a devenit in lume ceva de manipulare, deoarece putini o talcuiesc asa cum trebuie.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 25.08.2012, 01:53:16
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Rusalile, Sfanta Treime, sfintele Pasti si Inaltarea Domnului le facem toti laolalta dar Craciunul, Anul Nou si Boboteaza nu E foarte trist asa. Atunci cand e oficial Craciunul si e mai frumos sa-l serbezi nu se poate pentru ca inca este post
Reply With Quote
  #180  
Vechi 25.08.2012, 01:54:57
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Este extrem de greu, e ca o dualitate in credinta. Intr-adevar, calculele astronomice au fost facute dar.... nu am putea proceda ca si rusii, ucrainenii, sarbii, de ex, calendarul civil sa-l pastram modificat asa cum este el iar sarbatorile sa le tinem odata cu ei, cum procedeaza si atonitii, si cei de la Ierusalim? Ar fi mai multa pace asa.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 20:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 16:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07