Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.04.2009, 14:49:49
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
"Eliberindu-te de a vedea greselile din ceilalti te ajuta sa fi mai prezent"

Text de pe sicriu egiptean
Revin cu un citat, ca se pare ca nu a fost citit:
"Este mare lucru sa poti fi îndrepttor de oameni. Când vezi ca ceva nu-i în regula sa gasesti modalitatea sa-i spui, bineînteles, asa cum este omul, nu cu rautate, nu cu mândrie, si mai ales sa-i spui de ce nu este bine, sa-i spui cum ar fi bine sa faca. Si-atunci suntem pe urmele Sfântului Ioan Botezatorul si n-o sa ne taie nimeni capul! În sfera noastra între noi, frateste, prieteneste, cu dorinta de a se îndrepta lucrurile, am putea macar o data de doua; ori, sa spunem un lucru, chiar daca oamenii nu tin seama de el. "
http://biserica.org/Publicatii/1996/NoVII/21_index.html

Iar tu, Andrei draga, daca iei drept indreptar intelepciunea de pe sicriele egiptene, te priveste. Eu am credinta ortodoxa, cea mai inteleapta dintre toate.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.04.2009, 16:46:03
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ca sa ma "eviti" trebuie sa nu mai scrii atatea intimitati despre tine, draga ory. Oricine le poate citi si apoi te superi ca facem referinta la unele din ele.
Exact Anca,exact la asta m-am referit cand am spus ca;"nu va descoperiti imputiciunea sufletului,caci multi au gustul hoiturilor",si acum inteleg de ce devorezi cu atata patos sinceritatea cuiva,mai rau decat hienele acelea flamande.Te satisface la culme sa judeci pe altii,si-ti place parvenismul si ipocrizia,altfel nu as vedea de ce sa fie o problema in a fi sincer si a exprima ceea ce gandesti in functie de ceea ce esti si faci cu adevarat.Crede-ma,credinta de acest gen lasa de dorit,sau poate ca este gresit spus "credinta".Fii fericita si demna ca propovaduiesti fara sa stie nimeni ce fel de om esti cu adevarat,ce traiesti si ai trait tu cu adevarat,doar propovaduiesti si impui respect prin simple cuvinte citite si aruncate pe monitor.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #103  
Vechi 27.04.2009, 17:02:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Exact Anca,exact la asta m-am referit cand am spus ca;"nu va descoperiti imputiciunea sufletului,caci multi au gustul hoiturilor",.
Ma bucur ca nu ne-am abatut prea mult de la subiectul acestei dezbateri
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.04.2009, 18:28:26
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Exact Anca,exact la asta m-am referit cand am spus ca;"nu va descoperiti imputiciunea sufletului,caci multi au gustul hoiturilor",si acum inteleg de ce devorezi cu atata patos sinceritatea cuiva,mai rau decat hienele acelea flamande.Te satisface la culme sa judeci pe altii,si-ti place parvenismul si ipocrizia,altfel nu as vedea de ce sa fie o problema in a fi sincer si a exprima ceea ce gandesti in functie de ceea ce esti si faci cu adevarat.Crede-ma,credinta de acest gen lasa de dorit,sau poate ca este gresit spus "credinta".Fii fericita si demna ca propovaduiesti fara sa stie nimeni ce fel de om esti cu adevarat,ce traiesti si ai trait tu cu adevarat,doar propovaduiesti si impui respect prin simple cuvinte citite si aruncate pe monitor.
Multumesc mult, ory, pentru cuvintele tale prea frumoase, pe care le merit pe deplin, caci sunt muuuult mai pacatoasa de atat. Sa stii ca nu ma supar; mai spune-mi...
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.04.2009, 18:31:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
...ipocriziei crestinesti...
Uite, ory, cu asta nu sunt de acord!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 28.04.2009, 06:29:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laraG Vezi mesajul
Hristos a inviat!, draga Nina.Ai mare dreptate in cele ce afirmi despre suferinta.Rugaciunile si paza gandurilor de infiltrarea raului si inmultirea lui in mintea noastra, ne vor ajuta sa fim mai aproape de Dumnezeu.

Eu cunosc persoane care nu mergeau de loc la biserica, care nu erau practicanti cu alte cuvinte.

Le meregea bine, nu le pasa de Dumnezeu.

La un moment dat in viata lor au aparut boli, grave de nevindecat, si s-au vazut singuri, lipsiti de ajutor, deoarece bolile respective erau incurabile.

Atunci, noi c amai vorbeam uneori, le-am spus sa se spovedeasca si sa se roage sint acatiste speciale pentru boli grave la Maica Domnului si la Mantuitorul.

Au ascultat, au facut ceea ce le-am sugerat ca este de facut, si uite ca a fost facuta minunea Domnului cu ei.

S-au vindecat, dar nu numai asta, au devenit nelipsiti de la biserica.

M-am bucurat mult pentru ei.

Cazuri din astea mai sint probabil, cu singuranta, insa m-a marcat faptul ca odata ce esti neputincios, cauti pe Dumnezeu, si de aceea eu cred ca suferinta ne face sa ne desteptam in Dumnezeu.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #107  
Vechi 28.04.2009, 12:36:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nina draga, dar multi dintre noi se recunosc in cuvintele tale. Si acum spun: Slava Domnului, ca nu mi-a fost bine, ca altfel nu L-as fi cunoscut niciodata!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 28.04.2009, 12:55:59
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Anca draga, imi permit sa-ti aduc in atentie propriile tale recomandari, citeste regulamentul daca l-ai uitat si nu jigni. cata ipocrizie, la asemenea pe care o ai! apropo, chiar ai impresia ca ma cunosti, pe mine si pe altii de aici de pe forum pentru a ne pune etichete dupa bunul tau plac?
Mirela, stii cum se spune: Chelul isi pune mana in cap.
Am mentionat ca la tine fac referire?!? Sa fim seriosi...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 28.04.2009, 13:25:20
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Credeam ca nu exista, si totusi am gasit, dand o simpla cautare. Cu toate astea, acestea nu pot fi exceptii:
● Politia, Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectie a Copilului (DGASPC), Mitropolia Moldovei si Bucovinei au inceput propriile anchete care-l vizeaza pe preotul satului Perieni, Valentin Gherman ● Politia si DGASPC cerceteaza cazul celor trei copii, Marian Gongeanu, Catalin Leonte si Dan Solomon, sechestrati si torturati de preotul Valentin Gherman, care in anul 2007 a primit o condamnare de 4 luni de inchisoare pentru savarsirea infractiunii de tulburare de posesie
http://www.bzi.ro/Ancheta-impotriva-...an_A49816.html

Preotului Aurel Margineanu de la biserica Cimitirului Eternitatea, cel acuzat recent ca mai mult se ocupa de afaceri decit de cele sfinte, i s-a dus buhul ca la popa tuns. Si pentru aceasta nu a fost nevoie sa-si taie podoaba capilara, ci doar sa vorbeasca la celular in timpul slujbei. Tot mai multi dintre cei ce au avut in familie inmormintari in ultima vreme se pling de conduita prea putin pioasa a preotului.
"Ne-a lasat cu mortul pe nasalie si a plecat"
http://www.ziaruldeiasi.ro/local/ias...mintari~ni3l8q

Mitropolia nu a intervenit pina acum in activitatea preotului, pe motiv ca nu exista niste norme bine definite privind conduita in biserica. "Aceste norme sint generale, nu putem sa le impunem preotilor cum sa-si tina slujba. Fiecare biserica are regulile ei", a explicat preotul Nicolae Dascalu, consilier cultural la Mitropolie.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 28.04.2009, 14:34:47
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata Anca, asa cum tu ( si initiatorul topicului dealtfel) prin acesta postare doresti sa tragi un semnal de alarma asupra celor intamplate, asa si Ory doreste sa spuna tuturor experienta proprie ( sau nu, ea stie) legata de monahism. Importanta insa este maniera cu care se face, tonul folosit. Ca sa nu fiu off crede-ma am cunoscut si preoti betivi, vrajitori, curvari, fumatori dar si parinti cu viata sfanta. Important este ce lasi sa te influenteze...alegerea iti apartine in totalitate. A da vina pe unii si pe altii pentru caderile tale...e strain de ortodoxie..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 12:29:51
preotul fumator Hartford Preotul 99 16.03.2011 21:54:21
Preotul de mir idealist Preotul 9 23.07.2010 00:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 18:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 23:30:58