Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.09.2009, 13:35:24
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit Doamne Doamne ajuta-ne !

Doamne Doamne

iarta-mi pacatele ,

lumineaza-i sotului meu mintea ,ajuta-l sa inteleaga ortodoxia ,si in acest fel sa se boteze ...

Doamne stiu ca traim in pacat din 2003,desi in 2006 ne-am casatorit civil,Tu stii Doamne cat de importanta e casatoria religioasa pentru mine ...

Maica Domnului ajuta-ne sa facem bebelushul dorit ,cea mai mare dorinta a mea este sa fiu MAMA ! nu ma mai intereseaza cariera ...

Doamne m-am rugat pentru sotul meu ,si la 2 saptamani mi-ai dat raspunsul ...sotul meu a vrut din propie initiativa sa vb cu protopopul M. si desi stiu ca ii este greu sa asculte ce zice parintele ,el provenind din familie adventista ,a aratat ca are bunavointa ! Doamne ma las in mainile Tale ! mai stii Doamne cand atunci la necaz am zis : Eli Eli Lama Sabactani ? si Tu Doamne mi-ai aratat inca o data ca sunt o pacatoasa si ca m-am indoit de Tine !

Doamne ma incred in Tine ! stiu ca ne vei ajuta sa nu mai traim in pacat ,si stiu ca abia apoi ne vei dai copilasul ! Doamne iarta-ne pacatele si fa-ne mai buni ! Doamne ai grija de sotul meu ,iarta-i pacatele si ajuta-l sa te primeasca in inima lui prin sfantul botez Amin

Doamne ajuta !
va rog pe cei care aveti timp si vreti sa va rugati si pentru noi ...caci mare e durerea mea traind in pacat ...
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.09.2009, 13:42:46
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Doamne Doamne

iarta-mi pacatele ,

lumineaza-i sotului meu mintea ,ajuta-l sa inteleaga ortodoxia ,si in acest fel sa se boteze ...

Doamne stiu ca traim in pacat din 2003,desi in 2006 ne-am casatorit civil,Tu stii Doamne cat de importanta e casatoria religioasa pentru mine ...

Maica Domnului ajuta-ne sa facem bebelushul dorit ,cea mai mare dorinta a mea este sa fiu MAMA ! nu ma mai intereseaza cariera ...

Doamne m-am rugat pentru sotul meu ,si la 2 saptamani mi-ai dat raspunsul ...sotul meu a vrut din propie initiativa sa vb cu protopopul M. si desi stiu ca ii este greu sa asculte ce zice parintele ,el provenind din familie adventista ,a aratat ca are bunavointa ! Doamne ma las in mainile Tale ! mai stii Doamne cand atunci la necaz am zis : Eli Eli Lama Sabactani ? si Tu Doamne mi-ai aratat inca o data ca sunt o pacatoasa si ca m-am indoit de Tine !

Doamne ma incred in Tine ! stiu ca ne vei ajuta sa nu mai traim in pacat ,si stiu ca abia apoi ne vei dai copilasul ! Doamne iarta-ne pacatele si fa-ne mai buni ! Doamne ai grija de sotul meu ,iarta-i pacatele si ajuta-l sa te primeasca in inima lui prin sfantul botez Amin

Doamne ajuta !
va rog pe cei care aveti timp si vreti sa va rugati si pentru noi ...caci mare e durerea mea traind in pacat ...
Ai mai multe greseli ca mine minunato..
lasa si pe alta zi,pe azi destul cu birna si paiul.
Amin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.09.2009, 13:51:48
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
Ai mai multe greseli ca mine minunato..
lasa si pe alta zi,pe azi destul cu birna si paiul.
Amin
bun crestin multumesc ! dc nu aveai nimic de spus nu stiu de ce ai postat,am nevoie de oameni cu energie pozitiva care sa se roage pt noi! si chiar te rog sa postezi greselile gramaticale ,e posibil sa fi facut vreuna ,caci tastez f rpd ! gramatica a fost pasiunea mea in adolescenta ,dar in fine ,nu-s ce cauti aici,in postarea mea !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.09.2009, 13:54:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Intr-o zi de vineri cand ma miruiam dupa sf.Maslu ,o femeie l-a intrebat pe preot ce sa faca o ruda ,ca nu i se rezolva problemele.
Parintele i-a spus ca daca nu merge la sf.Liturghie duminicala acea persoana nu are sanse de izbanda.
Sf.Liturghie ne fereste de ganduri rele pentru toata saptamina.
Mergi la sfanta Liturghie si roaga-te.
Degeaba ne rugam noi pentru voi daca voi nu va ajutati singuri deoarece Dumnezeu se uita la sufletul omului .E adevarat ca rugaciunea facuta unul pentru altul ajuta ,dar mai degraba sa ne rugam sa sporiti pe calea credintei si gasind imparatia lui Dumnezeu veti avea de toate.
Nu mai deznadajdui ,tot ce cerem pentru suflet ,cu siguranta Dumnezeu va implini.
Dar trebuie rabdare ,multa rabdare.
Doamne ajuta !
Daca tii posturile si te spovedesti des nu vei avea ce patimi de la acei oameni.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.09.2009, 19:00:47
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

multumesc anita
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.09.2009, 19:43:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
bun crestin multumesc ! dc nu aveai nimic de spus nu stiu de ce ai postat,am nevoie de oameni cu energie pozitiva care sa se roage pt noi! si chiar te rog sa postezi greselile gramaticale ,e posibil sa fi facut vreuna ,caci tastez f rpd ! gramatica a fost pasiunea mea in adolescenta ,dar in fine ,nu-s ce cauti aici,in postarea mea !
Elena, fă față micilor ispite , prin ele ne întărim , ne curățim și ne smerim în cele din urmă. Energiile pozitive sau negative nu au ce căuta în gândirea noastră creștin ortodoxa , ele sunt străine nouă. Gândirea în schimb trebuie stăpânită, controlată și asta se face prin multă rugăciune . De ne încredințăm lui Dumnezeu și avem cu adevărat încredere în El , nimic nu ne va mai tulbura , nimic nu ne va mai înfricoșa din cele ce ne vin de la oameni , de la lume , din viața asta trecătoare. Dragă Elena, te rog să mă crezi că eu însumi am învins toată frica, spaima și alte asemenea, prin frica cea bună de Dumnezeu . Toți suntem o apă și-un pământ aici ! Nădejde multă și rugăciune cât cuprinde și vei vedea cum toate vor intra pe făgașul normal. Nu există ceva în lumea asta ca să ți-l dorești și să nu se împlinească , dar el trebuie să-ți fie întradevăr de folos și bine plăcut lui Dumnezeu. Sunt sigur că El te va ajuta, dar să ai credință, multă credință , chiar și atunci când ești înfrântă de ispite , chiar și atunci când ești în păcat . Cere-I ajutorul și El te va ajuta și te va lumina, pentru că El este : Calea, Adevărul și Viața ! Amin
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2009, 22:09:07
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
bun crestin multumesc ! dc nu aveai nimic de spus nu stiu de ce ai postat,am nevoie de oameni cu energie pozitiva care sa se roage pt noi! si chiar te rog sa postezi greselile gramaticale ,e posibil sa fi facut vreuna ,caci tastez f rpd ! gramatica a fost pasiunea mea in adolescenta ,dar in fine ,nu-s ce cauti aici,in postarea mea !
Chiar ca nici eu nu stiu ce caut in postarea ta.Probabil urmarea jignirilor ce mi-ai adus in cealalta postare.In mod sigur m-ai luat la ochi sa te descarci de energia aia negativa de care vorbesti.Stai in visul tau,viseaza mai departe,chiar daca nu sint adevarate,sint placute,si noi de fapt,asta cautam.NU CONTEAZA DACA E ADEVARAT.
Pe mine,doamna Cocos,m-ai lamurit.VOI STA DEPARTE DE TINE.
Amin.

Last edited by archanghel; 30.09.2009 at 22:14:33.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2009, 22:28:57
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit curaj

Draga Elena,
Am citit mesajul tau si imi dau seama ca dincolo de vorbe si incurajari ai nevoie si de fapte si faptele trebuie sa le facem si noi cei ce suntem aici pe forum, pe site de buni crestini si care culmea mai avem si "pretentii" de la noi ca suntem buni crestini.Cateodata suntem , cateodata ba...dar ma rog nu asta conteaza..acum!Conteaza sa aflam toti cei care dorim sa spunem o rugaciune pentru tine pentru voi sa stim numele voastre al tau si al sotului tau ( chiar daca nu este botezat). Doamne cat de mult ai putut sa-l iubesti ca sa ai curaj sa faci acest lucru...ai mare grija ca daca nu esti hotarata s-ar putea ca el sa te hotarasca si nu in modul in care doresti tu.Nu mai amana sub nici un motiv trecerea lui la credinta ta si cununati-va pentru ca timpul se va razbuna si s-ar putea sa pleci TU la alta credinta.
Ma rog sa nu fie asa.!!!
Pana atunci citeste Paraclisul Maicii Domnului cu post luni, miercur si vineri
Acatistul Sf.Nectarie si Acatistul Sf.Nicolae.Spovedeste-te cat mai des si ia aghiasma mare cat mai des data de un preot..de Sf.Impartasanie nici nu poate fi vorba!
E parerea mea si sfatul meu..imi cer scuze daca am scris ceva ce a adus mahnire sufletului tau.
Doamne Ajuta si sa auzim de bine!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2009, 22:53:21
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit Dumnezeu este Duh, este Minte, este Intelepciune.

Elena ai primit multe sfaturi si povete.Si eu iti doresc sa izbutesti .Si ai sa izbutesti cu ajutorul lui Dumnezeu si Maica Domnului.
Si sa nu te dejnadajduiesti niciodata ca atunci "Cand faci un pas catre Dumnezeu,Dumnezeu face zece catre tine".
__________________
MAICUTA SFANTA PAZESTE-MA SUB ACOPERAMANTUL TAU.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2009, 22:53:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
Chiar ca nici eu nu stiu ce caut in postarea ta.Probabil urmarea jignirilor ce mi-ai adus in cealalta postare.In mod sigur m-ai luat la ochi sa te descarci de energia aia negativa de care vorbesti.Stai in visul tau,viseaza mai departe,chiar daca nu sint adevarate,sint placute,si noi de fapt,asta cautam.NU CONTEAZA DACA E ADEVARAT.
Pe mine,doamna Cocos,m-ai lamurit.VOI STA DEPARTE DE TINE.
Amin.
Archanghel, măcar acest topic al Rugăciunii să nu-l mânjim cu ură și cu răzbunare ! Folosește pentru refulări de acest gen mesageria privată . << A TE RUGA PENTRU CEI CE FACANDU-ȚI RAU, TE-AU AJUTAT SA TE MANTUIEȘTI, IMITAND PE HRISTOS, E SUPREMA TREAPTA A IERTARII >> ( Filocalia XII ) . Precum și << ÎN ÎNDELUNGA RABDARE TREBUIE SA ARAT NUMAI REȚINEREA DE LA A RASPUNDE LA RAU CU ALT RAU, CI ȘI ÎN A NU AVEA UN GAND DE NEMULȚUMIRE FATA DE EL >> ( Filocalia XII ) . Răutatea pe care o arăm altora, ne stăpânește în primul rând pe noi . Vrem să dureze răul asupra altuia ? Va stăpâni răul în veci asupra noastră ! Nu vrem eliberat pe cel ce ne-a făcut rău ? Nu vom fi nici noi liberi ! << DE NU IERȚI , NU EȘTI LIBER DE STAPANIREA UNEI PATIMI ȘI FARA VOIA TA NICI DUMNEZEU NU TE POATE FACE LIBER . APOI NU PUTEM FI LIBERI UNUL FARA ALTUL ; NE CONDIȚIONAM ÎN LIBERTATE PRECUM NE CONDIȚIONAM PRIN DEPENDENȚA UNUL DE ALTUL. ( și foarte important de reținut : DUMNEZEU NE ELIBEREAZA DEODATA PE AMANDOI CAND NE-AM ELIBERAT RECIPROC UNUL PE ALTUL >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doamne ajuta-ma ! elenavioletacocos Secte si culte 17 29.03.2012 01:27:38
Doamne ajuta! Eufrosina Generalitati 18 06.03.2011 22:08:40
Doamne ajuta ionut stefan Generalitati 0 07.08.2010 23:44:32
doamne ajuta simi Generalitati 13 23.07.2008 16:47:37
Doamne ajuta serb_crina Generalitati 1 06.12.2007 13:30:18