Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.11.2008, 11:11:24
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/Anafura...237-19278.html
La toti ortodocsii se foloseste Sfanta Anafura.
La Sfanta Liturghie cu pricina s-au sfintit dupa cate am vazut eu cateva cosuri cu anafura.
Probabil s-au dat in catedrala patriarhala unde statea lumea la coada sa intre sa se inchine in Sfantul Altar.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.11.2008, 13:11:32
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floryyn31 Vezi mesajul
Pe linia asta, mâine poimâine vom auzi de Sfântul Spirit în loc de Sfântul Duh...

Duminică, împreună cu trei tineri întâlniți întâmplător în tren, am găsit liniștea și pacea Domnului undeva, în creierii munților, la un schit din M-ții Parâng. În tăcere și simplitate.
Ai dreptate. nu este vorba ca limba noastra este latina ca orice limba are si cuvinte imprumutate din alte limbi dar pentru a vorbi despre o limba trebuie sa vorbesti despre un anumit interval de timp in care ea s-a format cu sute de ani in spate.

Nu ca vine unul sau altul care a studiat nu stiu unde si i se pare lui ca trebuie sa foloseasca alt cuvant decat cel ce se foloseste de obicei.
Astia sunt doar niste mofturi dupa cum ii taie pe unii capul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.11.2008, 13:21:40
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Este vorba si despre graiul liturgic.

Atata timp cat la Sfanta Liturghia s-au folosit un limbaj specific pe o perioada indelunmgata de timp, cu atat acel limbaj capata sfintenie, se Sfinteste.

De aceea cand cineva vine si adauga cuvinte care de obicei nu s-au folosit la Sfanta liturghie, imediat simti goliciunea acelor cuvinte.

Este vorba de "Graiul liturgic" despre care vorbea si Cuviosul Arhimandrit Sofronie Saharov de la Essex.

VEZI mai multe aici : http://siluan.trei.ro/?p=14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Paraclis in fiecare seara la Catedrala Patriarhala VladCat Stiri, actualitati, anunturi 2 02.08.2011 20:32:24
La Catedrala Patriarhala s-a intamplat o minune! mihailt Generalitati 12 06.11.2008 22:54:53