Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.11.2009, 23:35:23
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Nu e numai asta...mai sunt si oameni in jurul meu...care nu-s asa ca mine...nu stiu, si ei imi "pateaza" sufletul...ma fac sa ma supar, sa spun cuvinte grele...(
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.11.2009, 10:22:13
diveinthesky's Avatar
diveinthesky diveinthesky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Iti simt durerea...
E o situatie destul de grea, dar sunt sigur ca te poti descurca.
Ce trebuie sa faci este sa vorbesti cu dohovnicul, sa ii spui despre acest baiat, sa ii prezinti situatia, parintii si la ce te astepti de la el, ca relatia voastra ar fi "platonica"... Vezi ce iti spune. Ce incerc sa spun este ca iti trebuie un fel de aprobare. Sper din suflet ca raspunsul va fi pozitiv, tind sa cred ca asa va fi daca a fost un raspuns la rugaciune. Spune-i si asta parintelui.
Din momentul din care ai sprijinul duhovnicului, poti lupta fara sa te framanti atat, cel putin stii ca nu gresesti. Repet, nu e usor, dar nici imposibil. Si eu traiesc o situatie similara, bine, nu la aceeasi intensitate si acum a mai trecut, asa era la inceput. Se poate, crede-ma... Sper sa ne tii la curent!
Spune-ne ce ai vb cu duhovnicul :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.11.2009, 17:13:43
teodora28 teodora28 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 4
Implicit Buna Simona

Nu sunt cea mai in masura sa dau sfaturi, nu imi place sa dau sfaturi, pot prin prisma meseriei mele de psiholog, sa iti fac cateva recomandari, pe care le poti lua in considerare sau sa le ignori.
Sa iti oferi tie cateva raspunsuri sincere la anunime intrebari, printre ele ar fi:
cum e relatia ta cu parintii tai?
cum a fost relatia ta cu ei pana acum?
comunici cu ei, vorbesti deschis cu ei, ai avut parte de momente de sinceritate profunda cu ei sa vezi cum gandesc ei? oare din ce motive ei sunt impotriva? ce argumente iti dau ei tie?
tu i-ai facut sa inteleaga ca nu faceti rau nimanui si iubirea nu raneste, fiind ceva atat de pur, nu are cum sa raneasca. oare ce vad ei ca fiind rau? oare ce anume au inteles ei gresit? sau poate tu?
nu cred ca parintii sa doreasca raul copiilor lor, orice ati spune. exista neintelegeri si comunicarea nu este una buna. fa-i sa inteleaga ca ce-a ce te face pe tine fericita cu adevarat e fericirea orcarui parinte. te asigur de asta.
nu iti pierde speranta, fi un om bun si smerit si roaga-te pentru ei, parintii tai pentru prietenul tau si pentru tine si va fi bine.
toate cele bune ti le urez tie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.11.2009, 21:39:38
Aionut Aionut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2009
Mesaje: 4
Implicit

daca esti sigura de iubirea voastra,daca simti ca e raspunsul rugaciunilor tale, daca simti ca ai face si ai sacrifica orice pentru binele persoanei iubite fara sa stai pe ganduri, nu lasa iubirea asta sa-ti scape.... e o comoara, un dar divin, care nu se primeste decat o data in viata, iar unii nu-l primesc deloc. nu-ti fie teama, tu macar ai o cauza pentru care sa lupti, ai pentru ce sa existi. daca el e cel trimis de Dumnezeu, iubirea voastra o sa invinga, indiferent cine si cum se opune. bineinteles, si binecuvantarea parintilor e importanta... ca sa fiti voi cu sufletele impacate si sa va mearga bine, dar sa nu va despartiti doar pentru ca la inceput parintii nu inteleg si va stau impotriva, nimic nu poate sta impotriva iubirii... daca va iubiti cu adevarat, veti fi impreuna mai devreme sau mai tarziu, asta e sigur! Sa nu uitati sa-L chemati mereu pe Dumnezeu intre voi, rugati-va unul pentru altul si pentru parintii vostri. in povestea asta de iubire sa nu fiti doar voi 2, ci sa fiti 3 : voi 2 si Dumnezeu. Si veti fi de neinvins, indiferent ce se intampla, chiar daca o sa mai dureze pana sa fiti fericiti impreuna si cu binecuvantarea parintilor, dragostea nu moare. Pana atunci, Dumnezeu sa va binecuvanteze si sa va intelepteasca si pe voi si pe parinti , ca sa fie bine pentru toata lumea!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 16:07:48
Despre suflet allisa Intrebari utilizatori 14 20.02.2011 09:58:29
Pentru Suflet danyel Resurse ortodoxe on-line 14 02.10.2009 16:56:56
suflet gol diador Generalitati 18 28.09.2009 18:30:07