Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.12.2009, 05:45:38
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
De asta in Statele Unite , din cate am auzit, rata divorturilor este de 80%(sper sa ma insel si sa fie mai mica, dar e destul de grava situatia).
Te inseli, rata divorturilor in Statele Unite nu este chiar atit de mare. Cam 45% din casatoriile noi se termina cu divort, si sexul pre-marital nu are nici o legatura.

@Simona-Marilena: "nu vreau sa il pierd" este unul din cele mai stupide motive pentru a face dragoste cu cineva, mai ales daca e pentru prima oara si simti ca nu esti pregatita.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.12.2009, 08:27:31
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Simona, te rog, te implor, nu face aceeasi greseala pe care am facut-o si eu. Si eu am fost pusa in aceeasi situatie si am facut alegerea gresita. Din teama de a nu-l pierde , am facut ce mi-a cerut el. Rezultatul a fost ca pana la urma tot l-am pierdut. Sa nu crezi ca daca o sa ai relatii intime cu el l-ai legat in vreun fel de tine. Daca vreti sa fecti totul asa cum trebuie si sa fiti corecti unul cu celalalt, fixati data casatoriei cat de curand si asteptati pana atunci. Nu e corect nici din partea ta sa ii ceri sa astepte 2-3 ani, dar nici din partea lui sa te conditioneze astfel.
Crede-ma, nu iti vorbesc din carti sau din teorii, ci din experienta personala. Daca vrei sa iti povestesc mai multe amanunte, vorbim pe privat.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.12.2009, 12:25:30
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Personal, nu sunt de acord cu ideea de astepta pana dupa casatorie, pentru ca ataseaza ideii de sex o anumita vinovatie, de parca ar fi o treaba ilegal, pe care ai voie sa o faci doar dupa ce ai dat cu subsemnatul la popa.
Pe de alta parte, consecintele sexului pot fi serioase, dar exista metode sa te protejezi, si te sfatuiesc sa o faci, daca te decizi sa iti incepi viata sexuala.

Sexul dupa casatorie mai implica si riscul unei incompatibilitati sexuale. Exista oameni care pur si simplu nu sunt compatibili din punctele astea de vedere. Si ar fi bine sa afli asta inainte de casatorie, nu dupa. Asta pentru ca, dupa parerea mea, o casnicie in care viata sexuala nu merge exact cum ar trebui se loveste de probleme, pana la urma. La fel ca si o casnicie in care nu exista comunicare, respect reciproc, etc.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.12.2009, 12:51:07
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Raspuns

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Personal, nu sunt de acord cu ideea de astepta pana dupa casatorie, pentru ca ataseaza ideii de sex o anumita vinovatie, de parca ar fi o treaba ilegal, pe care ai voie sa o faci doar dupa ce ai dat cu subsemnatul la popa.
Pe de alta parte, consecintele sexului pot fi serioase, dar exista metode sa te protejezi, si te sfatuiesc sa o faci, daca te decizi sa iti incepi viata sexuala.

Sexul dupa casatorie mai implica si riscul unei incompatibilitati sexuale. Exista oameni care pur si simplu nu sunt compatibili din punctele astea de vedere. Si ar fi bine sa afli asta inainte de casatorie, nu dupa. Asta pentru ca, dupa parerea mea, o casnicie in care viata sexuala nu merge exact cum ar trebui se loveste de probleme, pana la urma. La fel ca si o casnicie in care nu exista comunicare, respect reciproc, etc.
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/200...i-dpdv-sexual/
Ideii de sex in afara casatoriei i se ataseaza o mare vinovatie, nu celei din timpul casatoriei. Iar legat de partea cu protejatul nu mai zic nimic pentru ca nu vreau sa intru in polemica. Cine nu stie perspectiva crestina asupra 'protejatului' sa caute pe google.

Cu subsemnatul dai in fata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.12.2009, 13:03:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Noesisaa, da, sunt inca tanara...nu am varsta potrivita pentru o casatorie. Dar, nu vreau sa-l pierd si nici sa fac ceva ce voi regreta mai tarziu.
Daca te iubeste cu adevarat, te asteapta.
Insa trebuie sa fii si tu sigura de ce nu vrei sa faci acest act de daruire totala inainte de casatorie, si siguranta ta sa fie molipsitoare.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.12.2009, 13:08:31
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ideii de sex in afara casatoriei i se ataseaza o mare vinovatie, nu celei din timpul casatoriei.
In general, ideii de sex i se ataseaza ideea de vinovatie, chiar si dupa casatorie. In zilele de post nu e voie, in anumite pozitii nu e voie, etc. Si chiar crezi ca daca ai fost crescut si educat cu un sentiment de vinovatie legat de sex, scapi vreodata de el? Chiar si dupa casatorie? Sa stii ca de la momentul cand s-a scris biblia, am mai invatat una alta despre psihicul uman.

Ca sa nu mai zic despre parerile conform carora sexul trebuie luat in considerare doar cand vrei sa faci copii, si aia sa fie asa, fara numar, cat o vrea dumnezeu.

Citat:
Cine nu stie perspectiva crestina asupra 'protejatului' sa caute pe google.
Ne e nevoie de google, o stiu foarte bine. Problema cu perspectiva crestina asupra a multe lucruri e ca ea se bazeaza pe cazuri ideale, nu pe realitate. As putea sa spun, ca, de multe ori, neaga realitatea.
Sa inteleg ca e pacat mai mare sa folosesti un prezervativ, decat sa aduci pe lume un copil pe care nu il poti creste, si care ajunge intr-un orfelinat, sperand la o adoptie?
Sa iti aduc aminte de incidenta HIV din Africa, unde Papa a spus ca nu e crestin sa se foloseasca prezervative? Intr-o tara in care 1 din 3 (sau 4, nu mai tin minte exact) sunt infectati cu HIV?

Deci nu, nu e nevoie sa dau search pe google. Stiu bine ce zice crestinismul legat de protectie.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.12.2009, 13:09:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Noesisaa, da, sunt inca tanara...nu am varsta potrivita pentru o casatorie. Dar, nu vreau sa-l pierd si nici sa fac ceva ce voi regreta mai tarziu.
Nu este bine sa ramai cu cineva si sa faci orice sacrificiu pentru ca iti e frica sa il pierzi. Mi se pare ca ar deveni o relatie de tip posesiv, de dependenta unuia fata de celalalt.
Intr-o relatie trebuie ca amandoi sa jertfeasca. Tu acum vrei sa jertfesti ceva important, ca sa nu-l pierzi. In general, cum iti asterni, asa dormi. Relatia se va constitui pe aceasta schema. Si mai tarziu, el va astepta de la tine sa faci lucruri ca sa nu-l pierzi. Iar el nu va face neaparat sacrificii pentru tine, pentru ca simte ca tu vei ceda pana la urma.
O parere...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.12.2009, 13:11:28
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
Sa iti aduc aminte de incidenta HIV din Africa, unde Papa a spus ca nu e crestin sa se foloseasca prezervative? Intr-o tara in care 1 din 3 (sau 4, nu mai tin minte exact) sunt infectati cu HIV?
daca s-ar casatori,nu s-ar mai infecta(in afara de transmiterea prin seringi infectate sau de la mama la fat).Din cate stiu,pt casatorie ,ti se cer analizele.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.12.2009, 13:15:30
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
In general, ideii de sex i se ataseaza ideea de vinovatie, chiar si dupa casatorie. In zilele de post nu e voie, in anumite pozitii nu e voie, etc. Si chiar crezi ca daca ai fost crescut si educat cu un sentiment de vinovatie legat de sex, scapi vreodata de el? Chiar si dupa casatorie? Sa stii ca de la momentul cand s-a scris biblia, am mai invatat una alta despre psihicul uman.

Ca sa nu mai zic despre parerile conform carora sexul trebuie luat in considerare doar cand vrei sa faci copii, si aia sa fie asa, fara numar, cat o vrea dumnezeu.



Ne e nevoie de google, o stiu foarte bine. Problema cu perspectiva crestina asupra a multe lucruri e ca ea se bazeaza pe cazuri ideale, nu pe realitate. As putea sa spun, ca, de multe ori, neaga realitatea.
Sa inteleg ca e pacat mai mare sa folosesti un prezervativ, decat sa aduci pe lume un copil pe care nu il poti creste, si care ajunge intr-un orfelinat, sperand la o adoptie?
Sa iti aduc aminte de incidenta HIV din Africa, unde Papa a spus ca nu e crestin sa se foloseasca prezervative? Intr-o tara in care 1 din 3 (sau 4, nu mai tin minte exact) sunt infectati cu HIV?

Deci nu, nu e nevoie sa dau search pe google. Stiu bine ce zice crestinismul legat de protectie.
Konijiro, s-a discutat de asta mult pe alte topicuri. Am spus si spun ca eu sunt de parere ca s-a produs in crestinism o infiltratie de platonism, de ura fata de trup, si de aceea au aparut aceste idei de vinovatie, de post luat ca lege, de sex 'permis' numai pentru a face copii etc. Ele nu sunt cu adevarat crestine, sunt de altfel inspirate de o anumita morala catolica scoasa de la naftalina (pentru ca la ei s-au mai schimbat lucrurile acum, in ciuda declaratiilor papei)
Citeste si la alti autori crestini ortodocsi, cum ar fi Paul Evdokimov, Taina Iubirii.
As prefera sa nu se intinda iar aici discutia pe aceasta tema... Vrei sa creezi alt topic sau sa te duci la unul deja deschis? Ca sa nu fim prea off topic cu problemele Simonei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.12.2009, 13:21:48
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Vrei sa creezi alt topic sau sa te duci la unul deja deschis? Ca sa nu fim prea off topic cu problemele Simonei.
Fani, Simona isi pune problema inclusiv din punctul de vedere crestin asupra inceperii vietii sexuale, deci nu cred ca ce am scris eu mai sus e off topic.

Citat:
Ele nu sunt cu adevarat crestine, sunt de altfel inspirate de o anumita morala catolica scoasa de la naftalina (pentru ca la ei s-au mai schimbat lucrurile acum, in ciuda declaratiilor papei)
Atata timp cat sunt propovaduite de preoti, nu prea conteaza de unde au venit. Cam cati oameni din cei care merg la biserica stiu ce e ala platonism? Sau cam cati crezi tu ca il citesc pe Evdokimov Chestia asta cu "nu sunt cu adevarat crestine" e ca aia cu "un crestin adevarat nu ar face asta". Ambele ilogice, ambele cad sub chestia de mai jos:

http://en.wikipedia.org/wiki/No_true_scotsman

Citat:
daca s-ar casatori,nu s-ar mai infecta(in afara de transmiterea prin seringi infectate sau de la mama la fat).Din cate stiu,pt casatorie ,ti se cer analizele.
Si ti se pare normal sa te casatoresti doar ca sa poti face sex cu o persoana?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Consecintele abuzurilor sexuale AGabriela Generalitati 16 24.01.2012 12:24:00
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 11:31:30
Relatiile sexuale inainte de casatorie PISICUTA35 Generalitati 186 03.03.2009 11:46:18
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59