Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.03.2015, 17:08:52
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Coranul spune Iisus este Cuvantul lui Dumnezeu!nu ca a primit cuvintele de la Dumnezeu!Si asa spune si Evanghelia dupa Ioan!ORTODOXIA CRESTINA ca este un Singur Dumnezeu revelat oamenilor intreit in persoane nedespartite!
De fapt, in 19:30, Yusif Ali din coran, zice ca Iisus a primit revelatia de la Allah.

Dar vad ca nu prea intelegi acest concept de relativitate in domeniul religiilor. Multi nu sunt de acord cu tine cand afirmi "un Singur Dumnezeu revelat oamenilor intreit in persoane nedespartite!".

Pentru tine, ei sunt eretici. Pentru ei, tu esti cel eretic. In concluzie? Fiecare o sa zica ca el are dreptate, si nu se ajunge nicaieri. De aceea e bine sa nu incerci sa dezbati religia altora in raport cu propria religie, ci sa o dezbati din exteriorul oricarei religii, intr-un mod empiric si obiectiv. Altfel, discutia se rezuma la doua parti care striga "eu am dreptate", si cel care tipa mai tare castiga.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.03.2015, 17:31:16
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Eu zic ca ei nu respecta Coranul!In surra 5 verset 46 se spune ca lui Iisus i s-a dat Evanghelia cu care sa intareasca Tora,evanghelie care este calauzire si lumina ca sa fie calauzire si indemnare pt cei cucernici.Asa scrie in Coran:ca atare chiar Coranul te trimite la Evanghelia lui Iisus pt a fi cucernic,adica la crestinism.Iar crestinismul ortodox arata Un Dumnezeu Unic revelat Intreit in Persoane.Eu am folosit aici argumente din Coran!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.03.2015, 17:37:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Eu zic ca ei nu respecta Coranul!In surra 5 verset 46 se spune ca lui Iisus i s-a dat Evanghelia cu care sa intareasca Tora,evanghelie care este calauzire si lumina ca sa fie calauzire si indemnare pt cei cucernici.Asa scrie in Coran:ca atare chiar Coranul te trimite la Evanghelia lui Iisus pt a fi cucernic,adica la crestinism.Iar crestinismul ortodox arata Un Dumnezeu Unic revelat Intreit in Persoane.Eu am folosit aici argumente din Coran!
Din cate stiu eu, in evanghelie nicaieri nu scrie de cele trei persoane, iar Iisus nu spune niciodata ca este Dumnezeu, ci ii este dat acest titlu de altii, sub forma de "fiu al lui Dumnezeu"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.03.2015, 18:01:42
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Din nefericire am mai auzit aceasta parere ,dar daca ai citi cu atentie Evangheliile vei gasi un verset unde Iisus confirma ca este Fiul lui Dumnezeu!In afara de locul in care Dumnezeu il numeste Fiul Sau! Si despre Treime exita astfel de afirmatii in Evanghelii!Dar aici este alt subiect!Putem discuta despre asta in alt topic mai tarziu cand am mai mult timp!In orice caz in Evanghelii Iisus nu vesteste vre-un Mohamed!dar Coranul vorbeste de Iisus!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
profetul lui allah, www.hristosainviat.ro

Thread Tools
Moduri de afișare