Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.08.2016, 00:07:33
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Daca ati citit Biblia, o sa vedeti acolo ca scrie la evanghelie ca Iisus s-a afundat doar odata in raul Iordan. Asadar, rezulta ca cele 3 afundari sunt irelevante, adaugate de oameni, doar pentru randuiala, si nu pentru botez in sine, adica botezul de care a vorbit Domnul nostru Iisus Hristos.
Esti sigur ca scrii bine?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 23.08.2016, 03:07:07
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de belciuge Vezi mesajul
Buna ziua

Sunt Elena din Galati si am un prieten catolic care vrea sa treaca la religia ortodoxa. Cam ce ar trebui sa faca si daca trebuie sa se boteze din nou, ca sa fie acceptat de biserica ortodoxa?

Multumesc,
Elena
RÂNDUIELILE BISERICEȘTI
PRIVITOARE LA SFÂNTUL BOTEZ
- Cu mai mult timp înainte de săvârșirea botezului, preotul trebuie să-l învețe pe
candidatul la botez sau pe părinții și nașul acestuia învățăturile fundamentale ale credinței și
trăirii creștine (cf. Matei 28:19-20). Botezul poate fi săvârșit doar după ce catehumenul sau
rudele care-și asumă răspunderea pentru el cred și mărturisesc învățătura Bisericii (cf.
Marcu 16:16).
- Catehizarea trebuie făcută sistematic și cu examinarea periodică a candidatului sau a
părinților și nașului (Cf. Canoanele 46 Laodiceea și 78 Trulan).
- Dacă catehumenul este pe moarte, botezul poate fi săvârșit și înainte de a termina
lecțiile de catehizare, iar dacă neofitul se face bine, catehizarea trebuie să continue după
botez (cf. Canonul 47 Laodiceea).
- Botezul făcut corect prin întreită-afundare și în numele Sfintei Treimi nu se repetă, iar
cel care nu este prin întreită-afundare sau nu este în numele Sfintei Treimi trebuie repetat
(Canoanele 47, 48 și 50 Apostolice).
- Ereticii care au credința dreaptă în Sfânta Treime și botează prin întreită-afundare,
dar greșesc în alte privințe, sunt primiți în Biserica Ortodoxă prin Mirungere. La fel și
ortodocșii schismatici/necanonici.
- Odată cu botezul unei femei gravide, fătul nu primește botezul (cf. Canonul 6
Neocezareea).
- Dacă se întâmplă ca femeii pregătite pentru botez să i se înceapă necurăția lunară,
botezul se amână până când aceasta îi va trece scurgerea de sânge (cf. Canonul 6 – Timotei al
Alexandriei).
- Dacă cineva nebotezat s-a împărtășit din neștiință, acesta să fie botezat dacă dorește
(cf. Canonul 1 – Timotei al Alexandriei).
- Dacă cineva este îndrăcit și nicidecum nu se curățește, acesta să fie botezat numai
înainte de moarte (cf. Canonul 5 – Chiril al Alexandriei).
- Dacă vreun catehumen își iese din minți și nu poate mărturisi singur credința, să
mărturisească credința rudele lui și să fie botezat, dacă nu este îndrăcit (cf. Canonul 4 –
Timotei al Alexandriei).
- Biserica recunoaște botezul copiilor și consideră că și aceștia au nevoie de iertarea
păcatelor. În cazul dat Biserica se bazează pe mărturisirea și promisiunea părinților și a
nașului. Cine nu recunoaște botezul copiilor să fie anatema! (cf. Canonul 110 Cartagina).
- Pruncii și copiii care sunt aduși de părinți spre a fi botezați, trebuie să aibă și un naș
de botez: bărbat în cazul unui prunc de parte bărbătească și femeie în cazul în unui prunc de
parte femeiască. Nu se acceptă mai mult de un naș de botez. Între naș, părinții copilului și
copil (finul de botez) se creează o legătură de înrudire spirituală (cf. Canonul 53 Trulan).
Celelalte persoane care asistă la slujba botezului nu sunt nași de botez și prin simpla asistare
ei nu devin rude spirituale cu părinții sau copilul.
- Nașul de botez trebuie să fie un bun creștin ortodox, să cunoască învățătura de
credință a Bisericii, să se împărtășească sistematic cu Sfintele Taine și să fie un bun exemplu
de viață creștinească. Biserica poate refuza nașul care trăiește în păcate grave sau nu
participă la slujbele bisericești, îndemnând pe părinți să aleagă o persoană mai potrivită
pentru această chemare de mare responsabilitate.

sursa : http://teologie.net/data/pdf/PP-slujba-botez.pdf (pag. 10-11 )
Reply With Quote
  #73  
Vechi 23.08.2016, 15:17:43
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Este foare "cumplit" cum explicati. Sa fie oare adevart?
Ar fi mai util sa dezbatem subiectul de discutie, decat sa criticati modul in care imi exprim punctul de vedere.
De altfel, cine considera ca eu argumentez "cumplit", e liber sa nu-mi citeasca postarile.
Cat despre adevar, sa fim seriosi, cine stie cu siguranta ca detine adevarul?
Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Esti sigur ca scrii bine?
In Biblie nu scrie de cate ori s-a afundat Iisus in raul Iordan, nici ca o data, dar nici de 3 ori. Ia si citeste aici: Matei 3:16, Marcu 1:10, Luca 3:22, Ioan 1:32.
Nici Iisus nu a spus de cate ori sa se faca asta. De asta am zis ca este irelevant acest aspect. Important este procesul in sine, nu numarul.
In acelasi timp pot intelege ca ele sunt oarecum necesare, pentru ca pur si simplu trebuie sa se respecte niste reguli, ca asa e in firea omului, are nevoie de proceduri.
Dar ce am vrut sa zic e ca aceste reguli sunt strict omenesti, ele nu au legatura cu mesajul esential transmis de Domnul Iisus Hristos.

Last edited by veilur; 23.08.2016 at 15:31:37.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 23.08.2016, 15:24:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
In Biblie nu scrie de cate ori s-a afundat Iisus in raul Iordan, nici ca o data, dar nici de 3 ori. Ia si citeste aici: Matei 3:16, Marcu 1:10, Luca 3:22, Ioan 1:32.
Nici Iisus nu a spus de cate ori sa se faca asta. De asta am zis ca este irelevant acest aspect.
Important este procesul in sine, nu numarul. Dar oamenilor nu le poate fi scoase din cap datinile si obiceiurile omenesti.
In acelasi timp pot intelege ca ele sunt oarecum necesare, pentru ca pur si simplu trebuie sa se respecte niste reguli, ca asa e in firea omului cumva.
Dar ce am vrut sa zic e ca aceste reguli sunt strict omenesti, ele nu au legatura cu mesajul esential transmis de Domnul Iisus Hristos.
Întâi de toate, noi nu ne botezăm cu botezul lui Ioan, pe care l-a primit Iisus. Acela era un botez al pocăinței, nu al nașterii din nou. Noi ne naștem din nou, din apă și din duh, și ne botezăm în numele Sfintei Treimi, așa cum le-a spus Hristos ucenicilor să boteze. De aceea ne afundăm de trei ori. Dacă citești catehismul, vei afla că multe din practicile pe care le putem socoti criticabile sunt întemeiate scripturistic și teologic. Biserica e foarte atentă cu rânduielile.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 23.08.2016 at 15:31:50.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 23.08.2016, 15:30:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Catehismul e pentru fraieri.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #76  
Vechi 23.08.2016, 15:37:49
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Cat despre adevar, sa fim seriosi, cine stie cu siguranta ca detine adevarul?
Daca te referi la adevarul de credinta, acela pe care noi crestinii il marturisim in forma lui condensata numita Crez, as vrea sa te intreb: ce impresie ai tu? Crezi ca atunci cand un crestin rosteste Crezul laolalta cu fratii lui de credinta, sta sa se intrebe asa filosof ca tine: "da care o fi de fapt, nene, adevarul?"
Invatatura Bisericii este revelata: prin prooroci, prin sfinti, prin Fiul lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
In Biblie nu scrie de cate ori s-a afundat Iisus in raul Iordan, nici ca o data, dar nici de 3 ori. Ia si citeste aici: Matei 3:16, Marcu 1:10, Luca 3:22, Ioan 1:32.
Nici Iisus nu a spus de cate ori sa se faca asta. De asta am zis ca este irelevant acest aspect. Important este procesul in sine, nu numarul.
In acelasi timp pot intelege ca ele sunt oarecum necesare, pentru ca pur si simplu trebuie sa se respecte niste reguli, ca asa e in firea omului, are nevoie de proceduri.
Dar ce am vrut sa zic e ca aceste reguli sunt strict omenesti, ele nu au legatura cu mesajul esential transmis de Domnul Iisus Hristos.
Randuielile bisericesti nu sunt scornelile oamenilor, cum sugerezi tu.
Biserica viaza prin Duhul Sfant care ingrijeste permanent credinta si viata crestinilor.

P.S. As fi bucuros sa te arati mai prudent in afirmatii si, daca se poate, sa te retii in a deveni, tot mai evident, obraznic.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 23.08.2016, 15:43:20
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Scopul meu nu este sa conving pe nimeni, asta e doar parerea si crezul meu personal.
Si eu ma supun acestor reguli, pentru ca nu am incotro, dar nu le dau atata importanta, asta e treaba preotilor pe care ei trebuie sa si-o faca, daca tot si le-au insusit.
Nu stiu daca DragosP a vorbit serios sau a glumit ca sa ma ironizeze pe mine, dar daca a glumit, ii transmit ca intentia mea nu a fost sa sustin afirmatia lui.
Altfel, daca a fost serios, eu sunt neutru fata de remarca lui.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 23.08.2016, 15:46:08
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

De ce să fii neutru? Nu poți și să citești și să nu citești catehismul.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 23.08.2016, 16:14:42
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Nu, ma refeream la faptul ca nu aprob/dezaprob faptul ca, catehismul ar fi pentru fraieri sau nu.
Cat despre ce a zis ioan67, nu inteleg cu ce am fost obraznic, ca doar nu am ofensat/jignit pe nimeni.
Faptul ca ce zic eu nu corespunde cu ce ziceti voi, asta e alta treaba.
De altfel, as aprecia si eu daca nu ati mai divaga de la subiect, punand accentul pe modul in care imi exprim opiniile.
Daca nu, ati face mai bine decat sa bagati in seama ce scriu eu.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 23.08.2016, 16:28:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Nu stiu daca DragosP a vorbit serios sau a glumit ca sa ma ironizeze pe mine
Eu știu ce am făcut, da' nu știu de ce te simți tu băgat în seamă de mine.
Eu am completat cele zise de Cristian.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare